10 میزان 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

واشنگتن/ العالم/10 میزان/باختر طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز» در 24...

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

نیویارک/وی او ای/10 میزان/باختر انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد...

ده تن به ظن جرم های جنایی درهرات بازداشت شدند

هرات/ ۱۰ میزان/ باختر ده تن درهرات به ظن دست داشتن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تکنالوژی
تکنالوژی

تکنالوژی (6)

کابل باختر/ 25/ قوس
وزارت امور داخله به منظور عصری سازی سیستم ترافیک و جلوگیری از جعل و تذویر اسناد تفاهمنامه همکاری با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امضاء کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، برمبنای این تفاهمنامه تمام اسناد وسایط برقی خواهد شد.
ویس احمد برمک وزیر امور داخله هنگام امضای این تفاهمنامه گفت: هدف از این تفاهمنامه جلوگیری از جعل و تذویر اسناد وسایط لایسنس وجلوگیری از ورود موتر های بدون اسناد میباشد که با ایجاد سیستم برقی شفافیت درامورترافیک به بار خواهد آمد.
او گفت این تفاهمنامه برای دوسال خواهد بود وتمام تجهیزات را وزارت مخابرات مساعدو تهیه می نماید که تا سه ماه بعد فعال خواهد شد و با این سیستم وسایط بنام خود شخص ثبت میگردد و  گمرکات بنادر و ترانسپورت به این سیستم وصل میشود.
برمک از مردم خواست تا بخاطر جلوگیری از جعل تذویر و فساد دراین راستا همکاری نمایند.
بعداً شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت: با به کار گیری این سیستم روند اداری درادارات ترافیک را کوتاه و ساده خواهد ساخت و شفافیت را ایجاد خواهد کرد.
وزیرمخابرات و تکنالوژی معلوماتی درمورد موثریت سیستم متذکره افزود که  با ایجاد این سیستم درتمامی گمرکات کشور و وصل آن به سیستم مرکزی ترافیک ، وصل ادارات ترافیک با مرکز و تمامی ادارات ذیدخل ، دیجیتل سازی اسناد آرشیف شده حادثات وجواز رانندگی ، مرکز واحد برای عرضه خدمات عامه ازجمله اهداف اساسی این تفاهمنامه است .
ایجاد سیستم الکترونیکی جامع مرکزی برای سیستم ترافیک درسطح افغانستان ، سهولت های قابل ملاحظه همچون ، صدور جواز سیر ، جواز رانندگی ، تکس لین ، رودپاس الکترونیکی ، ساده سازی پروسه های ارائه خدمات عامه مربوط به ریاست عمومی پولیس ترافیک و مدیریت های ترافیک کشور را دربرخواهد داشت.   ختم/ بهزاد ...ک..م

 کابل باختر24 قوس
نخستین نمایشگاه پرداخت الکترونیکی و تکنالوژی  ، امروز درکابل افتتاح شد .
به گزارش آژانس باختر : دراین نمایشگاه فرآورده های تخنیکی و خدمات مخابراتی شرکت های مختلف مخابراتی کشور به نمایش گذاشته شد.
درمحفل گشایش این نمایشگاه داکتر کمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات فرهنگ درصحبتی برگزاری چنین نمایشگاه ها را امر مهم درزمینه آشنایی بیشتر مردم غرض استفاده ازسهولت های خدمات شبکه های مخابراتی  و تکنالوژی جدید دانست.
وی تاکید کرد که مردم به ویژه جوانان باید بیشتر با تکنالوژی جدید آشنا شوند و از سهولت های آن  استفاده کنند.
همینگونه انجنیرعطا محمد یاری رییس بورد اداره اترا ، حمید الله فاروقی رییس پوهنتون کابل ، رییس نمایشگاه افغانستان ، رییس اداره مک و رییس اتحادیه اجرائیه بانک های خصوصی به ترتیب دررابطه به فعالیت های اداره های مربوط شان معلومات دادند و استفاده ازتکنالوژی جدید را درتسریع  امور گام ارزشمند دانستند.  احمدضیا احمدی

کابل 29 سنبله بااختر
جلسه ای به منظور ارائه گزارش از چگونگی تطبیق تفاهمنامه میان وزارت مخابرات و ده وزارت خانه و اداره دیگر به ریاست نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور دیروز برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی نماینده  فوق العاده رییس جمهور به آژانس باختر،در این جلسه گزارش از چگونگی تطبیق تفاهمنامه میان وزارت مخابرات و ده وزارت خانه دیگر ارائه گردید که شماری از وزارت خانه ها و ادارات دولتی رضایتمندی شان را از همکاری مشاوران معرفی شده از سوی وزارت مخابرات نشان دادند.
نماینده فوق‌العاده رییس جمهور بیان داشت هشت ماه اززمان امضای تفاهمنامه میگذردونظر به هزینه که برداشته است ودستاوردآنچنانی وجودندارد ودلایل وعوامل عدم تطبیق موافقتنامه مشکلات آن باید روشن شود همچنان گفت که طبق گزارش وزارت مخابرات و مشاوران معرفی شده از سوی آن وزارت، شماری از وزارت خانه ها کم علاقه گی شان را نسبت به اصلاحات بنیادین در اداره ملکی افغانستان نشان داده اند که این کار آنها امید مردم را نسبت به اداره افغانستان از بین خواهد برد.
همچنان ایجاد ادارات موازی را در شماری از وزارت خانه ها کار نادرست خوانده بیان داشت که تصامیمی که در تناقض با حکومتداری خوب گرفته میشود باید مورد بررسی قرار گیرد تا توقعات مردم بر آورده شود. از سویی هم وی از وزارت خانه ها خواهان ارائه گزارش در مورد مشاوران استخدام شده در بخش تکنالوژی معلوماتی شد.
معین تخنیکی وزارت مخابرات با ارائه گزارش از کارکرد مشاوران معرفی شده به وزارت خانه ها بیان داشت که طبق تفاهمی که با 10 وزارت خانه صورت گرفته بود، وزارت صحت عامه و تحصیلات عالی توانسته است کار های خوب با مشاور مربوط شان انجام دهند و باقی وزارت خانه ها بنابر مشکلاتی که از سوی مشاوران و ادارات وجود داشته کار قابل ملاحظه انجام نداده اند.
وی علاوه کرد که موثر نبودن این مشاوران در ادارات و وزارت خانه ها عدم همکاری شماری این ادارات و نبود دیدگاه مدیریتی در بعضی مشاوران بود، که این کار مستلزم آن است تا در استخدام بعضی از مشاورین تجدید نظر صورت گرفته و از وزارت خانه ها خواسته شود تا به گونه جدی از دیدگاه های آنان برای برقی سازی اداره افغانستان استفاده کنند.
معین وزارت تحصیلات عالی پس از ارائه گزارش اجراات شان بیان داشت که در این وزارت هفت سال پیش پالیسی تکنولوژی معلوماتی را تهیه کرده بودیم و روند امتحانات کانکور، حاضری را برقی سازی کردیم وکارروی برقی سازی کتاب های درسی جریان دارد که برای تطبیق برنامه های کلان به ظرفیت های بشری قابل ملاحظه نیاز است.
از سویی هم مژگان مصطفوی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ برنامه هایی را در قسمت برقی سازی بخش هایی از آن وزارت ارائه کرده گفت که عدم آگاهی از معرفی مشاوران نامبرده یکی از مسایلی است که تا هنوز وزارت خانه ها قادر به استفاده از ظرفیت های آنها نشده است و وزارت اطلاعات وفرهنگ پس از این تلاش خواهد کرد تا از ظرفیت آنها استفاده نماید.
وی بیان داشت که نبود امکانات و بودجه مناسب برای تطبیق برنامه های برقی سازی و تقویت حکومتداری برقی در بخش رسانه های دولتی یکی از مشکلات جدی میباشد.
همچنان معاون پالیسی وزارت امور داخله کشور در قسمت کار روی برقی سازی ادارات شان بیان داشت که ریاست مخابره و تکنولوژی معلومات وزارت داخله در چند سال اخیر توانسته است که خدمات توزیع پاسپورت، ثبت احوال نفوس و توزیع آنلاین فورم دریافت پاسپورت برقی سازی کرده اند. و مشاوری که از سوی وزارت مخابرات معرفی شده است تلاش میکنم تا از ظرفیت وی در پهلوی کار های صورت گرفته استفاده کنیم.
در همین حال وزارت صحت عامه از تطبیق مکمل تفاهمنامه میان وزارت مخابرات و آن وزارت خبرداد وبیان داشت که این وزارت بر اساس پلانی که داشت با استفاده از ظرفیت مشاور مربوطه توانسته ایم که پریزنیتیشن مکمل از برقی سازی ادارات به تمام مسوولان وزارت صحت ارائه کنیم و پروسه امتحان اتمام تخصص را برقی سازی نموده 10000 سوال را وارد آن ساختیم و پلان عملیاتی را در قسمت تطبیق کامل این تفاهمنامه تهیه کردیم.
نماینده فوق‌العاده رییس جمهورپس از شنیدن گزارش و اجراات صورت گرفته در قسمت تطبیق تفاهمنامه میان وزارت مخابرات ودیگر وزارت خانه ها بیان داشت که وزارت ها مسوولیت دارند تا مامورین شان را مکلف به استفاده از تکنولوژی معلوماتی بسازند تا اصلاحات در اداره کشور به وجود بیاید.
همچنان فیصله شد که وزارت خانه ها و اداراتی که با وزارت مخابرات تفاهمنامه امضا کرده اند باید پلان کاری شان در قسمت تقویت حکومتداری برقی تهیه نموده و در جلسه بعدی ارایه کنند و همچنان هیاتی را اداره ارگان های محلی بخاطر بررسی وضعیت تجهیزات برقی ولایات تعیین نمایند و وزارت مخابرات مکلف شد تا طرح ترمیم تجهیزات برقی را آماده بسازند.
همچنان فیصله شد که جلسات در هرماه یکبار برگزار شود تا این تفاهم نامه ها به گونه کامل تطبیق شود.
قابل یاد آوری است که در این نشست نماینده فوق‌العاده رییس جمهور از کارکرد وزارت تحصیلات عالی و وزارت صحت عامه جهت تطبیق منظم تفاهنامه ستایش به عمل آورد.

يكشنبه ، 10 جوزا 1394 ، 07:58

گوگل لباس های هوشمند میسازد.

Written by manager

گوگل با به کار انداختن پروژه جکوارد (Jacquard) میل تولید لباس های هوشمند را به سر دارد.

کنترول کردن مبایل های هوشمند توسط تکمه آستین یک کارغیر باور کردنی هست، ولی اگر این یکی از پلان های ادارهATAP  گوگل باشد پس باید منتظر همچون امکانات در آینده نزدیک باشیم.
گوگل اعلام کرده هست که با همکاری لوی اشتراوس یکی از شرکت های مشهور پتلون سازی امریکایی بالای لباس های هوشمند کار میکنند. آنها گفتند که هردو شرکت نظر دارد تا بالای پارچه های بافته شده کارکنند که قابلیت کنترول لمسی (touch Screen) را داشته باشند.
گوگل این پروژه را در کانفرانس توسعه دهندگان گوگل که سالانه در سنفرانسسکو تجلیل میشود به  جکوارد (Jacquard) مسمی کرده اعلام کرد که شرکت پتلون سازی لوی اشتراوس اولین شریک آنها در این پروژه است
ایوان پیوپریو یکی از مدیران اداره ATAP گوگل در مورد این چنین میگوید: گوگل همچنین مشغول کار روی اکوسیستم تازه ای از اپلیکیشن ها و سرویس هاست که به شما امکان می دهند صرفا با اشاره کردن، کشیدن انگشت و لمس لباس های خود با تلفن هوشمند و دیگر گجت هایتان کار کنید.
وی ادامه می دهد، پس از آنکه  موبایلتان را در داخل جیب خود می گذارید، لباس شما هوشمند می شود و تنها مشکل این خواهد بود که این دو نمی توانند با هم صحبت کنند و در واقع هیچ ارتباطی میان آنها وجود ندارد.
اما با عملیاتی شدن پروژه مذکور به نوعی می توان یک مدار بسته را میان لباس و موبایل ایجاد کرد. او با گفتن این جمله شروع به ایده پردازی و صحبت از احتمالات آینده می کند: تصور کنید که قصد رفتن به جایی را دارید و پس از آنکه لباس هایتان را پوشیدید موبایلتان با یک شرکت ترانسپورتی تماس بگیرد و یک تکسی برای شما بخواهد. یا اینکه به محض پوشیدن کفش های ورزشی تان، موبایل شما از این مسئله باخبر شده و فعالیت هایتان را مورد نظارت قرار دهد. اگر بتوانید با کشیدن انگشت روی بازوی خود با تلفن همراه تان صحبت کنید و موبایلتان هم به شما جواب بدهد چه؟

هدف از اجرای این پروژه آن است تا الیاف که قابل انتقال الکتریک باشند را به هر لباس یا پارچه ای که در این کره خاکی وجود دارد بیاورد و سپس بازخوردهای لمسی و بسیاری موارد دیگر را به شلوار جین، پرده، قالین و هر چیز دیگری که تصورش را می کنید اضافه کند.
جوسف میری جکوارد یکی از مخترعان فرانسوی و مخترع یک دستگاه بافندگی بود و از همین جهت این پروژه به نام او مسما گردیده هست.

مبارزه شرکت ها برای دفع حملات سایبری چنانکه هکر ها سریعتر و خلاق تر میشوند. گزارش های جدید تیم های امنیتی انترنیتی شرکت های سیمانتک و ورایزون، تصویر نگران کننده ای از چگونگی مشکلات محفوظ آنلاین ماندن کاربران کامپیوتر را در انترنت نشان میدهد. برسی شرکت سیمانتک از تهدیدات امنیتی در سال 2014، نشاندهی از تیز کار بودن دزد ها نسبت به دفاع شرکت ها از خودشان و بکار انداختن حملات مخربتر نسبت به سال های گذشته میکند.  سال گذشته شاهد جرایم بزرگ انترنیتی بوده هست که از جمله میشود از حمله بالای شرکت سونی یاد آور شد. بیش از 317 میلیون قطعه های جدید از مالور، ویروس های کامپیوتری و دیگر برنامه های مخرب در سال گذشته ایجاد شده اند. این بدین معناست که نزدیک به یک میلیون تهدیدات جدید هر روز منتشر شده است. اما نظر به گزارش تحقیقاتی سال 2015 ورایزون،  هکر ها در واقع بر اشکالات فوق العاده قدیمی کامپیوتر که  هنوز شرکت ها موفق به تثبیت ان ها هم نشدند تکیه کردند.

در حدود 90% از موارد هکر ها به اشکالات کامپیوتری که در سال 2002 بوده است متکی اند. سومین محبوب ترین گزینه برای هکرها یک قطعی در راه یک مدیر IT که کامپیوتر و نیتورک های یک شرکت را از راه دور مدیریت میکند است، که از سال های 1999 وجود دارد. شرکت ها میتوانند که جلو همچون از مواقع را بگیرند اما آنها نمی کنند.
حملات رهبری شده برای دزدی اطلاعات نیز به اوج خود رسیده است. نظر به سیمانتک پنج از جمله هر شش شرکت بزرگ هدف مجرمان انترنیتی قرار گرفتند که 40% افزایش را نسبت به سال گذشته نشان میدهد. زیادتر بخش های معدن و صنعتی مورد هدف قرار گرفتند، که میتوان از مورد که در آن هکرها به شبکه های کامپیوتری یک شرکت انرژی مخفیانه دخیل شده و پیش نویس ها و گزارش های شرکت را که در آن راز کشف یک نقطه جغرافیه ای سود آور و پرانرژی نهفته بود به سرقت میبرند و سپس تمامی آن اطلاعات را توسط یکی از ویب سایت های بازار سیاه به فروش میرسانند.
هنگامی که هکرها موج از مالور نوع تروجان را از طریق ایمل منتشر میسازند فقطا ۸۲ ثانیه طول میکشد تا کسی فریب خورده و اولین شکار هدف قرار گیرد. بعد از حمله موفقانه بالای یک شرکت مشخص مانند بانک و یا هم استدیوی فیلم هکر ها با استفاده از همین میتود بالای شرکت های همانند در 24 ساعت آینده هجوم میبرند.
اما برخی از کلاهبرداری های جدید که ممکن است کاربران تکنالوژی را عصبی تر بسازد قرار ذیل میباشند.

غصب ویا اخذ بزور دیجیتلی : "Digital Exortion" : باج خواهی دزد های سایبری به اوج خود رسیده است که آمار های سال گذشته 113% افزایش موارد که در آن هکر ها فایل و عکس های شکار را رمز داده و در بدل افشا کر دن رمز تقاضای باج در حدود 300 الی 500 دالر امریکایی کرده اند را نشان میدهد. 
حملات پیچیده " Sophisticated attacks" : در همچو از موارد هکر ها با استفاده از حملات انتخابی و هدفمند در نیتورک ها رخنه کرده و در بین آپدیت سافتویر ها مالور را پنهان میکنند و سپس منتظری نصب آپدیت توسط کاربر را میکشند.

رسانه های اجتماعی: "Social Media" :  کلاهبرداری ها در سیستم رسانه های اجتماعی نیز در حال افزایش است. قربانیان همچو حملات با اشتراک گذاشتن فیلم ها و یا داستانها با دوستانشان که به سایت های ناقص و مزخرف لینک دارند، در حقیقت نا فهمیده در عوض مجرمان انترنیتی کار میکنند. این میتود به سرعت گسترش میابد زیرا مردم بیشتر علاقمند کلک کردن بالای لینک که توسط دوستشان به نشر رسیده باشد هستند.
یکی از میتود های دیگر که مورد استفاده بیشتر هکر ها است بنام لایک جیکنگ "LikeJacking" یاد میشود. با استفاده از دکمه جعلی هکر ها به بهانه نصب نرم افزار، چالان کردن ویدیو و یا باز کردن یک صفحه انترنیتی کاربران را  فریب داده، مالور را در کامپیوترشان نصب میکنند که باعث منتشر شدن صفحه های مزخرف و ناقص از طریق نیوز فید کاربران میشود.

نیویورک / ان-بی-سی /باختر/24 حمل 

آمازون موافقت اداره هوانوردی فدرال را برای اولین ازمایش تحویل بسته هایش توسط هواپیماهای بدون سرنشین در کمتر از یک ماه پس از متهم شدن این اداره به کند کاری، حاصل کرد.

اداره هوانوردی امریکا قبل از این در ماه مارچ نیز به یکی از پروتوتایپ "نمونه" های امازون اجازه رسمی داده بود، ولی یک هفته بعد شرکت به قانونگزاران گفت که نمونه هواپیمایش در حال کهنه شده میباشد که بیشتر از شش ماه منتظر اجازه رسمی شدن از طرف این اداره بود.

اداره هوانوردی فدرال سرانجام با نوشتن یک نامه که توسط ویبسایت این اداره به نشر رسید به خواست امازون لبیک گفت. نظر به این نامه تمامی پرواز های امازون نباید بیشتر از ارتفاع 120 متر و تیزتر از 160 کیلومتر در یک ساعت باشد.

اهداف شرکت امازون این است تا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بسته ها را به مشتریانش در فاصله 16 کیلو متری تحویل بدهد. تمامی هواپیماهای این شرکت با استفاده از سیستم خودکار سفر میکنند و دارا ی تکنالوژی هستند که مانع تصادم ایشان با دیگر هواپیما ها میشود.