01 ثور 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

احتمال افزایش پنجاه درصدی عواید زراعتی در سال جاری در کشور

احتمال افزایش پنجاه درصدی عواید زراعتی در سال جاری در کشور

مزارشریف 1 ثور باختر بارندگی های سال روان با از یک...

ده طالب مسلح به شمول سه قومندان آن گروه در نورستان کشته شدند

ده طالب مسلح به شمول سه قومندان آن گروه در نورستان کشته شدند

پارون 1 ثور باختر ده طالب مسلح به شمول سه قومندان...

یک مرد در بغلان به ظن قتل بازداشت شد

یک مرد در بغلان به ظن قتل بازداشت شد

پلخمری 1 ثور باختر یک مرد در ولایت بغلان بعد از...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمزارشریف 1 ثور باختر
بارندگی های سال روان با از یک سو خسارات جانی و مالی در شماری از ولایت ها به بار آورد، ولی از سوی دیگر زمین های زراعتی را سیرآب کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، از اینکه افغانستان یک کشور کوهستانی و زراعتی است، فرا ورده های زراعتی و دهقانی مردم این کشور از ناحیه خشکسالی های اخیر متضرر شد و همچنان دهقانان نیز خساره مند شدند.
محمد سالم ساعی رییس زراعت بلخ می گوید که در اثر خشک سالی های پیهم سال های اخیر بین شصت تا هفتاد درصد فراوردهای زراعتی دهقانان در شماری از ولایات متضرر شده بود، ولی بر حسب پیش بینی های کارشناسان اداره زراعت امسال بیش از پنجاه درصد عواید زراعتی در کشور افزایش می یابد.
شماری از دهقانان ولایت بلخ از روند بارندگی به موقع امسال راضی هستند و می گویند که اگر خدا بخواهد یک یا دو باران دیگر در ماه جوزا ببارد حاصلات غله آنها چند برابر افزایش می یابد.
احمد ولی سنگر کارشناس اقتصادی ولایت بلخ نیز با خرسندی از باران های اخیر می گوید که از اینکه نود وپنج درصد مردم کشور زراعت پیشه می باشند، رشد و افزایش فرآوردهای زراعتی در کشور به ویژه در ولایت بلخ امسال خوب و بهتر می باشد.  احمد نعیم دوستی

پارون 1 ثور باختر
ده طالب مسلح به شمول سه قومندان آن گروه در ولایت نورستان دیروز کشته شدند.
محمدهارون «یوسفزی» سخنگوی قول اردوی201 سیلاب به آژانس باختر گفت که این طالب مسلح پس از آن کشته شدند که بالای پاسگاه امنیتی در مربوطات ولسوالی نورگرام آن ولایت حمله کردند.
یوسفزی افزود که در این رویداد پنج طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
احمد نعیم دوستی

پلخمری 1 ثور باختر
یک مرد در ولایت بغلان بعد از انجام قتل توسط پولیس بازداشت شد.
سمونیار نظیف الله(خرمی) مدیر مبارزه با جرایم جنایی قومندانی امنیه بغلان به آژانس  باختر گفت که منسوبان امنیتی آن ولایت یک مرد را حین فرار پس از انجام قتل، از مربوطات بندر ترانسپورت شهر پلخمری بازداشت کردند.
وی افزود که قاتل و مقتول هر دو باشنده ولایت کندز بودند و علت این قتل را خشونت های خانوادگی یاد کرد. احمد نعیم دوستی

بامیان 1 ثور باختر
اولین دور مسابقات بین المللی ریاضیات کانگور که همه ساله بین هشتاد و دو کشور جهان راه اندازی می شود، در ولایت بامیان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این مسابقه که از طرف لیسه آرغوشه با همکاری ریاست معارف بامیان برگزار شد، هفتصد شاگردان از صنوف اول تا دوازدهم مکاتب آن ولایت اشتراک کردند.
محمد آصف مبلغ معاون والی بامیان در جریان اخذ این آزمون گفت که سهم افغانستان دوصد مدال بین المللی ریاضیات است که این مسابقه هم زمان در ولایات هرات، دایکندی، غور، بادغیس، غزنی، بلخ و بامیان آغاز شده است.
وی راه اندازی این مسابقات را در بهبود کیفیت و تقویت معارف مهم یاد کرد و افزود که اداره محلی بامیان از همچو مسابقات و برنامه‌ها همیشه حمایت کرده است و بعد از این هم با تمام جدیت حمایت خواهد کرد.
محمد مرتضوی مدیر تدریسی لیسه ارغوشه گفت که مسابقات بین المللی کانگور
(کان گروه) همه ساله در هشتاد دو کشور جهان برگزار می شود و برای نخستین بار است که در افغانستان نیز آغاز شده است . احمد نعیم دوستی

يكشنبه ، 1 ثور 1398 ، 05:49

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل اول ثور  باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1276دالرعرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز اول ثوربه آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری 3100  فی گرام مصری بیست ویک عیار 880 مبلغ 3000افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2400افغانی،  سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2400 افغانی، عربی  790 مبلغ 2300 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2350، ایرانی 705 مبلغ 2100افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1900افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

کابل باختر/ 30/ حمل
امامان ، خطبا ، واعظان مساجد و حسینیه های شهر کابل امروز قبل از ادای نماز جمعه ، درموعظه  های دینی شان صلح ومصالحه را درشرایط فعلی کشور یک ضرورت دانستند و از مخالفان مسلح خواستند تا به ندای مردم افغانستان و امر خداوند لبیک بگویند و برای اعاده صلح درکشور با مردم همگام و هم کلام شوند
به گزارش آژانس باختر ، امامان ، خطبا ، واعظان ، مساجد و تکیه خانه های شهرکابل خاطر نشان کردند که جنگ جاری درکشور ، برادرکشی می باشدکه به هیچ عنوان توجیه شده نمی تواند.
صلح یک امر خداوندی است به همین منظور درآیات قران اعظیم الشان و روایات متعدد برایجاد صلح و سازش بین مردم تاکید شده است و پیامبر اسلام (ص) به صلح چنان ارزش قایل شده است  که آن را برترین صدقه دانسته است .
آنها گفتند که اسلام دین رفاه و عاطفه است ، دین انسان ساز و انسان دوست است که درآن زندگی انسان ها ارزش و قیمت والایی دارد .
با یک مرور مختصر به آموزه های دینی و اسلامی درمی یابیم که سرلوحه کار تمام انبیاء و به صورت مشخص سرور پیامبران حضرت نبی اکرم (ص) صلح و امنیت و نفی منکرات بوده است و قرآن به عنوان کتاب الهی و قانون بشری هیچگاه حکم به جنگ ، کشتار و ویرانی نکرده است ، برعکس انسان را به هم نوع دوستی ، خودشناسی ، خداشناسی پرهیز از جنگ و خونریزی دستور می دهد قتل ناحق یک انسان به منزله قتل تمامی مردم و نجات زندگی یک انسان را به منزله نجات بشریت تلقی کرده است درحالی که امروز جنگ درافغانستان ، برادرکشی و مسلمان کشی است که به هیچ عنوان توجیه شده نمی تواند. پس خوب است که در روشنایی دساتیر الهی که صلح را خیردانسته است وارد عمل شویم اگر اختلاف درعملکرد و گفتار ما وجود دارد آن را در آئینه قرآن، دساتیر شرعی و قوانین بشری حل کنیم .
باید جلو توطیه واغراض حلقات کفری را گرفت و بیش از این کشور را میدان جنگ نیابتی بیگانگان نسازیم  و باتن دادن به یک آتش بس درکنار آنکه از تلفات بیشتر جلوگیری می کنیم فضای وحدت نظر و اعتماد را به وجود می آوریم و دیگر مسلمانی کشته نخواهد شدو سرزمین اسلامی ما تخریب نخواهد شد، مخالفان مسلح از جنگ دست بکشند تا صلح جاگزین جنگ جاری درکشور شود.
ختم/ صائم ...ک..م

جمعه ، 30 حمل 1398 ، 11:39

تبصره

کابل 30 حمل باختر
نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود فردا سی و یکم ماه حمل  درقطر برگزار شود، به دلیل مخالفت  حکومت  قطر وطالبان با فهرست ارائه  شده از سوی افغانستان، به تاخیر افتاد .
مفسر آژانس باختر می نگارد :  قرار بود این نشست  میان سیاسیون  افغان و طالبان فردا سی ویکم ما ه حمل دردوحه برگزار شود ، دولت  افغانستان یک فهرست  جامع  از سیاسیون افعان ، فعالان  مدنی ، مدافعان حقوق بشری وفعالان زن را تهیه کرده  بود که باید  درنشست  قطر شرکت  می کردند مگر حکومت  قطر به جای فهرست  مشترک حکومت افغانستان وجریان های سیاسی ، نام نویس  خود را اعلام کرد  .
گفته شده است که درفهرست حکومت قطر  ،نام شرکت کنندگان نشست  مسکو و سی نفر از فهرست  کنونی  جا یافته  بود.
آنچه مهم است درک  این مساله است  که نشست  دوحه به عنوان  یک نشست  میان  افغان ها طراحی  وپذیرفته  شده بود. کشور های بیرونی  دربرگزاری  همچو نشست ها  تنها نقش تسهیل  کننده  را دارند  واین افغان ها اند که فهرست وترکیب  هیئت  را  مشخص می کنند .
افغان ها نسبت به نشست دوحه  با امید واری  های زیادی   نگاه می کردند مگر این نشست  به دلیل تلاش های بیرونی  که درصدد اعمال نفوذ درهمچو نشست ها اند،  به تاخیر افتاد.
خارجی ها که نگران گسترش نا امنی های افغانستان به منطقه اند، بگذارند تا افغان ها برای  حل معضل کشور شان  یک راه منطقی  دریافت کنند  واین زمانی ممکن است  که مرتکب  اعمال و حرکات مداخله جویانه نشوند و بپذیرند که این  افغان ها اند  که  نقش محوری درمسیر و تعیین سرنوشت آینده  شان  دارند.
مشکل امروز افغانستان ، ناشی از  زیاده خواهی طالبان وکشور های حامی  آنها است .
آنها درصدد کاهش نقش و قدرت  دولت افغانستان درصحنه  ملی وبین المللی  اند   درحالی که  مردم افغانستان به این فکر اند  که کاهش نقش  وقدرت دولت باعث کاهش  نقش و قدرت مردم  درتصمیم گیری های ملی  می شود .
کشور های  بیرونی  نباید از  ناهنجاری های کنونی  برای  خود بستر سازی کنند وبا اعمال نفوذ در برنامه های سیاسی  وصلح  خواهانه  مردم  افغانستان٬ موقف خودرا  تثبیت و امتیاز خود را جدا سازند . با این اندیشه نمی توان به ثبات درافغانستان که عامل ثبات در منطقه است دست یافت.
بهتر است که خارجی ها روی  نقش تسهیل  کننده  خود فکر کنند واندیشه  اعمال نفوذ را از ذهن شان  دور کنند. # صائم 

 

اسلام آباد - ایرنا – ۳۰ حمل – باختر
«عمران خان» صدراعظم پاکستان دیروز  در آستانه سفر رسمی از  ایران، گفت که اسلام آباد اهمیت فراوانی برای روابط با تهران قایل است.
عمران خان در دیدار دیروز با «مهدی هنردوست» سفیر ایران در پاکستان  در شهر اسلام آباد، از دعوت دکتور «حسن روحانی» رییس جمهور ایران و فرصت فراهم شده برای بازدید از کشور دوست و برادر ایران، قدردانی کرد.
وی با حایز اهمیت دانستن سفر  خود به تهران، نسبت به گسترش و تعمیق روابط دو کشور ابراز امیدواری کرد.
وزارت امور خارجه پاکستان دوشنبه گذشته اعلام کرد که «عمران خان» صدراعظم این کشور در تاریخ اول ماه ثور به دعوت رسمی «دکتور حسن روحانی»، دیدار 2 روزه از ایران خواهد داشت.
این اولین سفر عمران خان به ایران از هنگام برعهده گرفتن مقام صدارت کشورش محسوب می شود.فریده بابک

واشنگتن – صدای امریکا – ۳۰ حمل - باختر
جینا هاسپل، رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) می گوید این سازمان منابع بیشتری برای مقابله با «سخت ترین دشمنان» امریکا اختصاص داده است.
خانم هاسپل در یک سخنرانی در دانشگاه آبرن که متن آن دیروز  منتشر شد، گفته است پس از سال ها، سرمایه گذاری سیا در امور مربوط به ایران و روسیه تقویت شده است.
او همچنین گفت که گروه هایی نظیر داعش و القاعده همچنان در توجه سازمان سیا قرار دارند اما تمرکز و منابع سیا روی رقبایی که در رده دولت- ملت قرار دارند، بیشتر می شود.
جینا هاسپل همچنین گفت این سازمان اطلاعاتی، از آخرین تکنالوژی ها برای واکنش سریع به تحولات جهانی - نظیر هدف قرار دادن سازمان تروریستی پیش از آنکه بتواند گسترش یابد - استفاده می کند.
فریده بابک

طرابلس – بی بی سی – ۳۰ حمل - باختر
صدراعظم  لیبیا که مورد حمایت سازمان ملل متحد است "سکوت" متحدان بین‌المللی‌اش را در مقابل پیشروی نیروهای مخالف به سوی طرابلس تقبیح کرده است.
فیض السراج با خطر سقوط از جانب شورشیان به رهبری جنرال خلیفه حفتر روبه‌روست.
سازمان  جهانی صحت گزارش داده است که از زمان شروع درگیری‌ها در ۱۵ ماه حمل  بیش از ۲۰۵ غیرنظامی کشته شده‌اند.
اکنون در شرایطی که خشونت‌ها در این کشور ادامه دارد، صدراعظم لیبیا گفته است "مردم لیبیا احساس می‌کنند که از سوی جامعه جهانی به حال خود رها شده‌اند."
سراج گفته است: "عدم حمایت از دولت او که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده می‌تواند پیامدهای دیگری به دنبال داشته باشد" که به گفته او "خطر سرمایه‌گذاری گروه داعش بر روی بی‌ثباتی لیبیا" یکی از این پیامدها است.
صدراعظم قانونی لیبیا  گفته است "سکوت جامعه بین‌الملل مردم لیبیا را ناامید کرده است.
از زمان سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، لیبیا صحنه درگیری خشونت‌آمیز و بی‌ثباتی سیاسی است.
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL