01 حمل 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

کابل باختر/ 29/ حوت اداره فیفا ، معینیت امور جوانان وزارت...

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

لشکرگاه 29 حوت باختر در حمله نظامیان در ولایت هلمند دیروز...

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

جلال آباد 29 حوت باختر پنج مرد در پیوند به قاچاق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


انتخابات
انتخابات

انتخابات (29)

کابل 27 حوت / باختر
معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید تا پایان هفته جاری جدول تازه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام خواهد شد.
این درحالیست که اعضای رهبری جدید  کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارند که برای عملی ساختن جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری تجدید نظر نیاز است تا بتوانیم درمشوره با نهادهای ملی وبین المللی  جدول تازه زمان بندی این انتخابات را با مردم شریک کنیم .
عبدالعزیر ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات  دراین باره به خبرنگارآژانس باختر گفت که کمیسیون تلاش دارد تاپایان هفته جاری جدول تازه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند .
محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات نیز به رسانه ها گفته است که این نهاد شانزده روز از عملی‌شدن جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری عقب مانده است  یعنی زمانی‌که باید این جدول عملی می‌شد سپری شده‌است، از همین رو این نهاد در حال رأی‌زنی است تا یک جدول زمان بندی تازه  را اعلام کند.
درهمین حال مسوولان  نهاد های ناظربر انتخابات نیز تاکیددارند که تقویم تازه ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات باید یک تقویم عملی سازباشد نه یک تقویم  سیاسی که با اساس فرمایش ها پیش برده شود ومرحله به مرحله نقض شود .
به گفته آنان، اعضای رهبری جدید کمیسیون های انتخاباتی درحال حاضر درسطح مشوره است و تاکنون نیزگام های مثبت درراستای برنامه های انتخاباتی داشته اند واگردرسطح تطبیق عملی ان نیز گام های مثبت بردارند اعتماد مردم وجامعه جهانی را دوباره به دست خواهد اورد .
‎ از سویی هم معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات همچنان ازاعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایت های بلخ ، هرات  وپکتیکا خبرداده است که تلاش ها جریان دارد وبه زودی نتایج این ولایت ها با مردم شریک ساخته خواهد شد .
این درحالیست که تا کنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 18 ولایت اعلام شده است اما 15 ولایت دیگر باقی مانده است . جاوید روشان

کابل 17 دلو/ باختر
سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که بررسی شکایت های انتخاباتی از هژده ولایت تا هفته آینده  به مرحله نهایی می رسد وجهت تطبیق به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال می شود.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز در یک نشست خبری تاکید کرد که این کمیسیون به تمام شکایت هارسیدگی می کند.
اوهمچنان تصریح کرد که نتایج ابتدایی  ولایت های قندهار ،  هلمند ، تخار ، کابل وحوزه کوچی به دلیل موجودیت شکایات بی شمارزمانگیر شد . چنانچه تنها ازحوزه انتخاباتی کابل یک هزارو 759 شکایت نزد ما ثبت شده است  ، روحانی افزود که بیشتر ازهژده هزارشکایت درکمیسیون شکایات انتخاباتی درج شده بودکه رسیدگی به آنان نیازبه زمان داشت ٬ خوشبختانه نتیجه بررسی های تمامی ولایت های به مرحله نهایی آن رسیده است .و نتایج نهایی به زودی اعلام خواهد شد . عبدالخالق

چهارشنبه ، 17 دلو 1397 ، 11:16

اعلام لست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری

Written by manager

کابل 17 دلو / باختر
کمیسیون مستقل انتخابات  ناوقت شب گذشته  فهرست ابتدایی  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.
دراین فهرست ٬نام هژده نفرکه  برای کسب کرسی ریاست جمهوری برای انتخابات 29 سرطان درکمیسیون انتخابات نام نویسی کرده بودند ، در لست ابتدایی وجود دارد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد ٬ بر اساس اعلام  کمیسیون مستقل انتخابات ، نام محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، محمدحنیف اتمر،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، غلام‌فاروق جیلانی،‌ گلبدین حکمتیار،‌ عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا، محمدابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال و شیدامحمد ابدالی در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری جا دارد.
این درحالیست که بر بنیاد ماده ۶۳  قانون اساسی، کسی نامزد تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات است باید  تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد و حکم این ماده شامل معاونان وی نیز می‌شود. درحالیکه  شماری از آگاهان امور تاکید دارند که  اکثریت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که درفهرست ابتدایی راه یافته اند تابعیت  دوگانه دارند.
به گفته آنان قانون اساسی  دراین باره وضاحت داده است  وباید به قانون اساسی کشور و قانون انتخابات احترام گذاشته شود واین موضوع جدی گرفته شود درغیر آن  کمیسیون مستقل انتخابات پاسخگو خواهد بود .
عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به خبرنگارآژانس باختر گفت : کمیسیون مستقل انتخابات موضوع اعلام فهرست ابتدایی نامزدان را به خاطر روشن نشدن تابعیت  دوگانه  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری  معطل قرار نداد.
آنها از وزارت خارجه‌  کشور خواسته بودند که موضوع تابعیت دوم نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را مشخص کند که آن وزارت برای کمیسیون مستقل انتخابات معلومات نداد.
به گفته وی  این موضوع نیاز به زمان دارد  و اگر  تا  زمان اعلام فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روشن شود که نامزد  دو تابعیته  وجود دارد  به فهرست نهایی راه نخواهند یافت .
  صبغت احمدی سخنگوی وزارت امورخارجه نیز دراین باره گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات سندهای لازم در باره نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در اختیار این وزارت قرار نداده است . تا بربنیاد آن در باره شهروندی این نامزدان از کشوری دیگرپرسیده شود .
بربیناد  جدول زمان بندی کمیسیون انتخابات قرار است فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم حمل سال آینده اعلام شود . جاوید روشان

کابل 14 دلو / باختر
معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که درجریان هفته جاری فهرست ابتدایی  نامزدان ریاست جمهوری اعلام می شود.
انتخابات ریاست‌جمهوری که قرار است  در ۲۹ ماه سرطان سال آینده برگزار شود. هژده تن  به شمول محمد اشرف غنی  رییس‌جمهور ، عبدالله عبدالله  رییس اجراییه، حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی در این انتخابات خودشان را نامزد کرده‌اند.
گزراشگر آژانس باختر می نگارد : عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگار آژانس باختر گفت: اعضای کمیسیون مستقل انتخابات بعد از رسیدگی به سند های نامزدان ریاست جمهوری امروز جلسه ای را برگزار می کنند ودرپایان این نشست تصمیم گرفته خواهد شد تا فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را درجریان همین هفته تا سه شبنه همگانی شود .
ابراهیمی همچنان گفت که تاکنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 18 ولایت اعلام شده است و هرزمانی که  کمیسیون شکایات انتخابات   فیصله اش را درمورد باقی مانده  ولایت های دیگر با ما شریک سازد آن هم اعلام خواهد شد .
این درحالیست که از برگزاری انتخابات پارلمانی چهارماه گذشته است اما تا کنون سرنوشت نتایج برخی ولایت ها نا معلوم است درحالیکه جدول زمان بندی کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی این انتخابات را 18 عقرب ونتایج نهایی ان را 29 قوس اعلام کرده بود از سوی دیگر کمیسیون شکایات انتخاباتی درمورد نتایج نهایی حوزه کابل گفته است که برای رسیدگی به شکایات این حوزه به زمان بیشتر نیازاست .
علی‌رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است  رسید‌گی‌های ابتدایی شکایات انتخابات پارلمانی کابل در مراحل نهایی رسیده است اما برای نهایی شدن این مرحله دوتا سه هفته دیگر نیاز است.
به گفته او  یک هزار شکایت از سوی نامزدان معترض کابل و حوزۀ کوچی‌ها در این کمیسیون ثبت شده است ورسیدگی به این شکایت ها نیاز به زمان است .
این درحالیست که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات تلاش دارند تا فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری را همگانی سازند در حالیکه رهبران حکومت وحدت ملی ، نهادهای ناظرملی وبین المللی درانتخابات ، بر آوردن اصلاحات کلی درکمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارند اما دیده میشود که روند گفت وگو ها ی صلح افغانستان ، آوردن اصلاحات دراین نهاد را به حاشیه برده است .
شماری از مسوولان نهادهای ناظر بر انتخابات و نامزدان انتخابات پارلمانی با اشاره به این موضوع می‌گویند که حکومت درگیر پراگند گی در مسایل مذاکره با طالبان است و توجهش در مورد اصلاحات در کمیسیون انتخابات کمرنگ شده است . جاوید روشان

کابل 9 دلو/ باختر
مسوولان  کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید دارند که آرای انتخابات پارلمانی حوزه کابل به گونه گسترده مورد دستبرد قرار گرفته است .
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ٬ باآنکه نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل وحوزه کوچی ها به تاریخ 24 جدی اعلام شد مگر این نتایج نهایی نشده است ٬ نهایی شدن آن وابسته به کار کمیسیون شکایات انتخابات  است.
شماری از نامزدان  انتخابات پارلمانی کابل کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به تقلب کاری  کرده گفته اند که به آرای آنان دستبرد شده است حتا یک نامزد از حوزه کابل به نام محمد لایق ملک زاده ٬ برای یک روز نامه خصوصی در کابل گفت که اعضای کمیسیون انتخابات در بدل پیروزی او خواستار دریافت یک مقدار پول از او شده بودند .
این ادعا نه تنها از سوی کمیسیون انتخابات به شدت رد شد بل کمیسیون یاد شده موضوع را به لوی څارنوالی محول ساخت تا پیرامون آن تحقیق شود .
با وجود رد ادعا تقلب در شمارش آرا از سوی کمیسیون انتخابات ٬ مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی درنشست که با برخی از ناظران  انتخاباتی ،احزاب وجریان های سیاسی داشتند گفته اند بررسی ها نشان  می دهد که درآرای شهروندان کابل به گونه گسترده دست برد شده است و دربرخی موارد ازیک صندوق سه جدول نتایج  ساخته شده است .
این گفته ها در حالی بیان می شود که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات در کشور٬ واکنش های زیادی را در پی داشته و بی باوری ها در برابر کمیسیون های انتخاباتی  بیشتر شده است.
اما مسوولان کمیسیون شکایات انتخابات می گویند که با توجه به مشکلات زیاد در انتخابات پارلمانی  کابل، روند رسیدگی به شکایات این ولایت زمان‌گیر است و برای تصمیم گیری در این مورد به زمانی بیشتر نیاز است .
مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته اند که این نهاد روند رسیدگی 20 ولایت را نهایی ساخته و فیصله‌اش  را دراین  مورد به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است تا همگانی شود.
بربنیاد جدول زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات٬ نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی 28 و 29میزان ، باید به تاریخ 19 عقرب اعلام میشد و نتایج نهایی ان در29قوس همگانی می گرددید اما تاکنون تنها نتایج نه ولایت نهایی شده است .
نهاد های ناظر بر روند انتخابات تاکید داترند که تاخیر در اعلام نتایج ٬ زمینه استفاده جویی ها  را  مساعد ساخته و مردم امید شان را کمیسیون های انتخاباتی بریده اند.
این نهاد ها هشدار میدهند اگر رهبران حکومت وحدت ملی به وعده شان که گفته اند اصلاحات بنیادی را در ساختار و عملکرد کمیسیون های انتخاباتی به میان  میاورند عملی نه سازند ٬ حضورمردم در انتخابات ریاست جمهوری کم رنگ خواهد بود.
منتقدان نظام ٬ روند انتخابات در افغانستان را طولانی ترین و نفس گیر ترین روند انتخابات در میان کشور های جهان میدانند که حکایه از ضعف مدیریت در نهاد های مربوط دارد.   روشان

دوشنبه ، 8 دلو 1397 ، 12:07

برکناری رییس کمسیون انتخابات قندهار

Written by manager

شهرقندهار8 دلو باختر
رییس کمیسیون انتخابات ولایت قندهار به اتهام دست داشتن در تقلب های انتخاباتی ازکار برکنار شد.
نعمت الله وردگ به تقلب به نفع نامزدان مشخص وسهل انگاری در جلوگیری از گسترش تخلف های انتخاباتی متهم است.
یک منبع امنیتی ولایت قندهار به آژانس باخترگفت که نعمت الله وردگ رییس کمیسیون انتخابات قندهار پس از برکناری به څارنوالی معرفی شده است.
اوگفت پرونده وردگ به څارنوالی ارسال شده وبازجویی ها ازوی آغازگردیده است.
قندهاریکی ازولایت هایی است که نامزدان و شهروندان اش ازآنچه بروز تقلب های گسترده در انتخابات پارلمانی اخیر می خوانند ، انتقاد دارند.ختم/ابوی

کابل  باختر   ۳  دلو
رئیس کمیسیون انتخابات امروز در یک نشست خبری نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت های پنجشیر ٬ سرپل و کاپیسا را اعلام داشت و در کنار آن به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد که از مبارزات انتخاباتی قبل از وقت ٬ دوری کنند .
به گزارش آژانس باختر ٬عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون امروزدریک نشست خبری در کابل گفت که نتایج انتخابات پارلمانی در ولایت های پنجشیر ٬ سرپل و کاپیسا بعد از بررسی های کمیسیون شکایات انتخابات نهایی شده است
او در خصوص بررسی های کمیسیون شکایات توضیح نه داد و اعلام داشت که ظل محمد زلمی نوری و قاضی راحله سلیم از ولایت پنجشیر ٬محمد اکبر سلطان زاده ٬سید محمد حسن شریفی بلخی ٬ حاجی حمیدالله بیک ٬ حاجی سید حیات الله هاشمی و عزیزه چلیسی از ولایت سرپل ٬ میرداد خان نجرابی ٬ انجنیر میر حیدر افضلی٬ محمد اقبال صافی و خدیجه الهام جلیلی ازولایت کاپیسا بعد از بررسی های کمیسیون شکایات انتخابات به مجلس نمایندگان راه یافتند.
صیاد در این نشست خبری اظهار داشت  با آنکه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زمان زیاد باقی مانده و مبارزات انتخاباتی هم در یک زمان معین آٰغاز خواهد شد  پس نه باید به مبارزات انتخاباتی  قبل از وقت دست زد .
عبدالبدیع صیاد هشدار داد که مبارزات قبل از وقت ٬تخطی از قوانین انتخاباتی است که متخلف مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.
او درواکنش به اعتراضات آن نامزدان انتخابات که نه توانسته اند به مجلس راه یابند گفت٬ که آنها باید از طرق مشروع و به مراجعه به نهاد های  عدلی دادخواهی کنند تا به مشکل شان رسیدگی شود قانون راه رسیدگی هر معضلی را پیشبینی کرده است بستن راه ها نمی تواند مشکل را حل کند.
رئیس کمیسیون انتخابات به مواردی اشاره کرد که باعث بروز مشکلات در کار انتخابات شد او نهاد ها و موسسات همکار را در  بروز و شکل گیری همچو مشکلات دخیل دانست و باردیگر از کار کرد خود ٬ کمیشنران و کارمندان کمیسیون دفاع کرد وخبر ممنوع الخروج شدنش را از کشور یک شایعه خواند.
کمیسیون انتخابات در حالی نتایج نهایی انتخابات در سه ولایت کشور را  اعلام داشت  که امروز جمعی از  نامزدان معترض در کابل در اعتراض به آنچه که کار پر تقلب در کمیسیون های انتخاباتی خوانده می شود دست به تظاهرات زده در های ورودی کابل را در قسمت جنوب و شمال بستند و بر دوری کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی تاکید کردند. صائم

کابل  باختر   ۲۹  جدی
در تداوم  روند ثبت نام برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری٬ رحمت الله نبیل رئیس پیشین اداره امنیت ملی امروز برای احراز کرسی ریاست جمهوری ثبت نام کرد.
دردسته انتخاباتی نبیل ٬ جنرال مراد علی مراد سابق لوی درستیز وزارت دفاع ملی ، معاون اول و داکتر ، مسعوده جلال سابق وزیر امور زنان معاون دوم او  می باشند.
دسته انتخاباتی نبیل در انتخابات پیشرو ٬ اولین دسته انتخاباتی است  که در آن یک زن حضور دارد.
نبیل گفت که اگر پیروزشود تعریف واقعی از دوست و دشمن را به میان خواهد آورد و در برابر تروریستان عمل خواهد کرد و مبارزه با فساد را جدی تر خواهد ساخت و نخواهد گذاشت که مردم افغانستان قربانی صلح فرمایشی شوند.
امروز برعلاوه رحمت الله نبیل ٬ احمد ولی مسعود و گلبدین حکمتیار نیز برای رقابت در انتخابات آینده ثبت نام کردند.  صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL