31 سنبله 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر ده عضو یک خانواده که سرنیشینان...

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

چاریکار/31 سنبله/ باختر در اثر انفجار یک سرگلوله هاوان در ساحه...

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

مزارشریف/ 31 سنبله/ باختر مسوول ریاست فواید عامه بلخ از آغاز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


انتخابات
انتخابات

انتخابات (72)

کابل 31 سنبله / باختر
کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی امروز  تفاهمنامه همکاری امضا کردند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: هدف از امضای این تفاهمنامه مشترک  ، تسریع روند  اجراات ، همکاری  وهماهنگی  فعالیت ها درامور مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 1398 است .
بربنیاد گفته های مسوولان کمیسیون های یاد شده ، دراین تفاهمنامه هردوطرف متعهد  به احترام  وعدم دخالت  به صلاحیت  های قانونی  همدیگر هستند  وهر دو کمیسیون تلاش می کنند  که به طور بی طرفانه ، زمینه  را برای  برگزاری  انتخابات شفاف ، عادلانه ، سراسری و به موقع  فراهم کنند .
همچنان هردو کمیسیون درانجام وظایف محوله  مکلف به  درنظر گرفتن منافع ملی ومصالح علیای  کشور شده اند وآن را باید  دراعمال صلاحیت های خویش  دراولویت  قراردهند ونیز کمیسیون  های انتخاباتی  وظایف  ومسوولیت های  قانونی شان  را  مستقلانه انجام می دهند  و تحت تاثیر هیچگونه  فشار داخلی و خارجی  قرار نمی  گیرند.
به گفته مسوولان کمیسیون های انتخاباتی انتقال مواد حساس و غیرحساس  انتخاباتی  ازمرکز به ولایت ها تکمیل شده است و روند  استخدام کارکنان  مورد  نیاز نیزتکمیل شده است وبرای  تامین شفافیت  درانتخابات ، 113 نهاد  ناظر، مشاهد  ورسانه  های ملی و بین المللی  اعتبار نامه  دریافت  کرده اند .
بربنیاد حکم ماده 156 قانون  اساسی  و ماده 28 قانون انتخابات ، کمیسیون های انتخاباتی مسوولیت برگزاری  ورسیدگی به شکایت ها،اعتراض ها  وشناسایی  جرایم  انتخاباتی را به عهده  دارند .
براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات ، انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال روان برگزارمی شود . جاوید روشان

کابل/۳۰  سنبله/ باختر
با آنکه یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، شماری از نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری ویک نهاد ناظر انتخاباتی می‌گویند که کمیسیون انتخابات تا هنوز نتوانسته است زمینه‌های تقلب احتمالی را برطرف کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا یک هفته دیگر یعنی به تاریخ ششم میزان برگزار شود. کمیسیون انتخابات از آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه اطمینان داده‌است
اما؛ شماری از نهادهای ناظرانتخاباتی و شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و همچنان تعدادی از احزاب سیاسی نسبت به آمادگی‌های کمیسیون ابراز شک و تردید کرده‌اند.
ناظران انتخاباتی اطمینان کامل به شفافیت انتخابات آینده ندارند و می‌گویند که زمینه‌های تقلب هنوز هم برطرف نشده است.
یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) در این خصوص گفته است که هنوز هم ظرفیت جلوگیری از استعمال رای به گونه تکراری در دستگاه‌های بایومتریک به وجود نیآمده است و احتمال دارد از این دستگاه‌ها برای تقلب کار گرفته شود.
رشید افزود که زمینه‌های یاد شده، علی رغم تعهدات اولیه کمیسیون، برطرف نشده است و می تواند زمینه سوء استفاده و تقلب گسترده در انتخابات را درپی داشته باشد
شماری از احزاب سیاسی پیش از تهیه دستگاه های بایومتریک، اعتراض کرده بودند که دستگاه‌های بایومتریک قادر به جلوگیری از استعمال آرای تکراری نیست
پس از آن مسوولان کمیسیون انتخابات گفتند که امکانات جلوگیری از استعمال آرای تکراری در دستگاه‌های بایومتریک افزود شده است.
یوسف رشید می گوید که کمیسیون انتخابات تا هنوز موفق نشده است امکانات جلوگیری از تقلب را در دستگاه‌های بایومتریک گسترش دهند و این دستگاه‌ها در نبود فهرست بایومتریک شده رای دهندگان نمی‌تواند از استعمال آرای تکرار جلوگیری کند؛ اما این دستگاه‌ها شاید بتوانند به گونه غیر مستقیم جلو پرشدن صندوق‌ها از آرای خیالی را بگیرد.
در همین حال احمدولی مسعود یکتن از نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری به گونه یریح صریحا گفته است که دسته های حاکم٬ درپی مهندسی انتخابات آینده ریاست جمهوری اند و در این خصوص برای یک تقلب گسترده دست به کار شده اند.
گلبدین حکمتیار نامزد دیگرانتخابات هم اظهارات مشابه داشته است و هشدار داده است که اگرتقلب در کار باشد اجازه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را نخواهد داد.
نورالحق علومی وسید نورالله جلیلی نامزدان  دیگر در انتخابات هم گفته اند که آن دسته های انتخاباتی که در قدرت اند از منابع دولتی به نفع خود استفاده می کنند و انتخابات را مهندسی کرده اند.
مگرمنابع وابسته به کمیسیون انتخابات گفته است که آنان روند انتخابات را درحضور ناظران ملی و بین المللی پیش می برند٬احزاب سیاسی و فعالان مدنی هم برآن نظارت خواهند داشت و انتخابات به گونه شفاف برگزار خواهد شد.    روشان

کابل  باختر  ۲۶ سنبله
رییس  کمیسیون مستقل انتخابا ت می گوید که تمامی تدابیربرای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهایی شده است اما یک کمیشنراین کمیسیون می‌گوید، فهرست مراکز رای‌دهی واقعی نیست.
به گزارش آژانس باختر:حوا علم نورستانی  رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز در جریان کار کنفرانس ملی انتخابات که از سوی آن کمیسیون برگزارشده بود تاکید کرد که انتخابات به وقت و زمان معین آن برگزار خواهدشد و تمامی تدابیردر این رابطه نهایی شده است.
نورستانی گفت٬ ما وظایف خود را به گونه درست انجام دادیم و در چنین یک شرایط توانستیم مواد حساس انتخاباتی را به ولایت ها انتقال دهیم و آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات وجود دارد.
اما محمد عبدالله کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: فهرست مراکز رای دهی که از سوی نهادهای امنیتی  داده شده است فهرست واقعی نیست.
او واضح کرد٬ در این فهرست گفته شده است که هیچ مرکز رأی‌دهی در ولایت‌های ارزگان، زابل، هلمند، نیمروز، پکتیا، خوست، ننگرهار، غزنی و کنر مسدود نیست، در حالی‌که در برخی ازاین ولایت ها مشکلات جدی امنیتی وجود دارد.
به‌گفته محمد عبدالله، بر اساس گزارش نهادهای امنیتی در روز انتخابات ۴۳۱ مرکز رأی‎دهی مسدود، ۶۷۵ مرکز با تهدید بلند امنیتی و، ۹۰۷مرکز با تهدید پایین امنیتی روبه‎رو است و ۳۳۶۰ مرکز باز خواهد بود.
او به گونه مثال به ولسوالی پرچمن ولایت فراه اشاره کرد که در آن تمامی مراکز رای دهی باز گفته شده است در حالی که چنین نیست.
محمد عبدالله به پاره یی از مشکلات در داخل کمیسیون انتخابات اشاره کرد و گفت که مقرری هابه اساس سلیقه های قومی ٬سمتی و زبانی صورت گرفته است. اما در این رابطه توضیح نداد .
این ادعای محمد عبدالله از سوی حبیب‌الرحمن ننگ رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات رد شد و تاکید کردکه استخدام در این کمیسیون سلیقه  یی نیست و بر اساس طرزالعمل صورت گرفته است.
محمدعبدالله همچنان از مشکلات جدی دربخش تخنیک و تکنالوژی آن کمیسیون یاد کرد وگفت که نواقص جدی در این دوبخش می تواند پیامد ناگوار داشته باشد.
نهادهای ناظر بر روند انتخابات می‌گویند به دلیل مسدود بودن شمار زیادی از  رای‌دهی در روز انتخابات صدها هزار افغان از اشتراک در انتخابات محروم خواهند شد
وزارت داخله می گوید که برای تامین انتخابات ریاست جمهوری  که در ۶ میزان برنامه ریزی شده است ٬ بیشتر از هفتاد و دوهزار منسوب نیروهای امنیتی توظیف خواهند شدو حدودسی هزار منسوب نیروهای امنیتی دیگر در حالت آماده باش خواهند بود. صائم / شوخک

کابل 26 سنبله باختر
تدامیچی یاماماتو نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می گوید که جامعه جهانی با قاطعیت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می کند و کمیسیون های انتخاباتی باید زمینه انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم کنند.
همچنان یاماماتو دراعلامیه یی گفته است که یک پیام قوی از نمایندگان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ شش میزان برگزار می شود کاملاً حمایت می کند.
تدامچی یاماماتو همچنان گفته است: انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است و حق رای دهی از بسیاری جهات نمادی از پیشرفت دموکراتیک است که در هژده سال گذشته در افغاسنتان رخ داده است.
وی افزود که رای دهی تنها موضوع مسوولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دست آورد هایی  که درافغانستان به دست آمده است و همچنان نشان دهنده حمایت از روند سیاسی صلح آمیز می باشد.
دراین اعلامیه یاماماتو تاکید کرده  است که یوناما متعهد است که مسوولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در راستای برگزاری انتخابات معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت مردم افغانستان٬ انجام دهد.
نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان همچنان گفته است که یوناما از فعالیت هایی که از سوی نیروهای امنیتی در حمایت انتخابات، حفاظت و از توزیع مواد حساس انتخاباتی و تامین امنیت محل های رای دهی پیش از انتخابات و در روز انتخابات انجام می دهند، تا تمام مردم افغانستان به شمول زنان بتوانند دراین روند اشتراک کنند، قدردانی می کند.ماری

مزارشریف 26 سنبله باختر
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات بلخ می گویند که از سه صد و پانزده مرکز انتخاباتی در آن ولایت، سی و سه مرکز آن به خاطر تهدید های امنیتی مسدود است.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، محمد ایوب انصاری، رییس کمیسیون مستقل انتخابات بلخ از گسترش جنگ و افزایش نا امنی ها در بخش هایی از آن ولایت اظهار نگرانی کرد و گفت که نظر به گفته های مسوولان امنیتی از سه صد و پانزده مرکز، سی و سه مرکز آن به خاطر تهدید های امنیتی در بلخ مسدود است.
محمد بشیر توحیدی معاون ولایت بلخ و اجمل فایز قومندان امنیه بلخ، نا امنی ها را در بخش هایی از آن ولایت می پذیرند و وعده  دادند که در تامین امنیت روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می کوشند و به شهروندان بلخ اطمینان دادند که با خاطر آسوده از حق رای شان در تعیین سرنوشت شان استفاده کنند.
احمد نعیم دوستی

پل علم / باختر/ ۲۵/ سنبله
رییس کمیسیون مستقل انتخابات و قومندان امنیه لوگر از آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درآن ولایت اطمینان دادند.
رییس کمیسیون مستقل انتخابات درلوگر به خبرنگار آژانس باختر گفت دراین ولایت سی و چهارمرکز رایدهی درروز انتخابات شش میزان باز خواهد بودو با آمادگی کامل به شهروندان لوگر اطمینان می دهیم تا با خاطر آرام به پای صندوق های رای دهی بروند و رای شان را به نامزد مورد نظرشان استعمال کنند.
بعد مل پاسوال رحم خدا مخلص قومندان امنیه لوگر گفت که پولیس درتشریک مساعی با اردو و امنیت ملی برنامه های امنیتی جامع را اتخاذ کرده است و از امنیت مراکز رایدهی و نیز مردم درآن ولایت اطمینان داد. ختم/ شعیب ...ک..م

کابل 25 سنبله / باختر
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات  می گویند که تمام مواد حساس وغیرحساس  انتخاباتی به سی وچهار ولایت انتقال داده شده است وروند انتقال آن ازمراکز ولایت هابه ولسوالی ها  آغاز شده است .
عبدالعزیز ابراهیمی  سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به آژانس باختر گفت: روند انتقال مواد حساس انتخاباتی که ازتاریخ هشتم سنبله ازمرکز به مراکزولایت ها آغازشده بود واکنون این روند تکمیل شد و بخش دوم این کار٬ازمراکزولایت ها به ولسوالی ها نیز آغازشده است که تا پنجم میزان ادامه می یابد .
قراراست تا ده روز دیگر مبارزات انتخاباتی ادامه داشته باشد، اما  دیده می شود که بیشتر رهبران دسته‌های انتخاباتی تاکنون برای ارائه برنامه‌های شان به ولایت‌ها نرفته‌اند.
دیروز پنج دسته انتخاباتی  محمد اشرف غنی ،عبدالله عبدالله ، عبداللطیف پدرام ، سیدنورالله  جلیلی  و شهاب حکیمی  برنامه های انتخاباتی را شان را درکابل وبرخی ولایت های دیگر برگزارکردند .
قراراست دوره پیکار های انتخاباتی تا یک هفته دیگرختم شود اما بیشتررهبران دسته های انتخاباتی برای پیکار های انتخاباتی تا هنوز به ولایت ها نرفته اند. جاوید

فیض آباد/ باختر/ ۲۵/ سنبله
موادحساس انتخاباتی برای دوصدوشصت و یک مرکز رایدهی دربدخشان توسط طیاره های وزارت دفاع انتقال شد.
فرامرز منگل رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات بدخشان به خبرنگار آژانس باختر گفت که مواد حساس انتخاباتی مطابق برنامه به سیزده ولسوالی صعب العبورازطریق فضا انتقال شد و به زودی باقی مواد حساس دیگر درمرکز وولسوالی های مرکزی نیز انتقال می شود.
وی افزود: طبق آخرین آمار از دوصد وهفتاد و هفت مرکز رایدهی درآن ولایت صرف درشانزده مرکز رایدهی تهدید بلند امنیتی وجود دارد.
سمونوال اسدالله محمدی قومندان امنیه بدخشان اطمینان دادکه نیروهای امنیت ملی ،پولیس ملی و اردوی ملی امکانات دست داشته شان به خاطر تامین امنیت مراکز رایدهی و رایدهندگان تلاش می کنند. ختم/ شعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL