30 ثور 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کابل باختر 29 ثور منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

کابل باختر 29 ثور مشرانوجرگه شورای ملی، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات...

فعالیت بانک خصوصی آرین  متوقف شد

فعالیت بانک خصوصی آرین متوقف شد

کابل باختر 29 ثور فعالیت بانک خصوصی آرین در افغانستان متوقف...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


انتخابات
انتخابات

انتخابات (35)

کابل ۹ ثور باختر
کمیسیون شکایات انتخاباتی  نتایج بازشماری آرای حوزه انتخابات کابل را که قبلا اعلام شده بود  لغو اعلام کرد .
به گزارش آژانس باختر : محمدقاسم الیاسی  سخنگو ودبیر کمیسیون  شکایات انتخاباتی  به رسانه ها گفت که این نهاد تصمیم گرفته است تا  بازشماری آرای انتخاباتی پارلمانی ولایت کابل را ملغی  اعلام کند اما بررسی هایش را  درخصوص آن  آغاز کرده است .
اوگفت درصورتی که بازشماری کمیسیون  شکایات  انتخاباتی  به نتیجه  نرسد  ابطال ارای  حوزه انتخاباتی کابل متصور است .
کمیسیون شکایات انتخاباتی تا کید دارد که کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا تمام اسناد و مدارک مرتبط به نتایج انتخابات پارلمانی کابل را در اختیار کمیسیون شکایات قرار دهد.
این درحالیست که آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل تاکنون دوبار بازشماری شده‌است و اما تاهنوز کمیسیون‌های انتخاباتی موفق نشده‌اند نتایج نهایی انتخابات این ولایت را اعلام کنند.  جاوید روشان

کابل 5 ثور باختر
کمیسیون مستقل انتخابات به 89  نماینده منتخب مجلس نمایند گان  ده ولایت وثیقه انتخاباتی  را تفویض کرد.
قراراست فردا دور هفدهم  شورا ی ملی باترکیب  نمایند گان منتحب جدید مردم توسط رییس جمهور افتتاح شود .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد : حوا علم نورستانی رییس کمیسیون  مستقل انتخابات روزگذشته درمراسم تفویض وثیقه انتخاباتی برای وکلای منتخب گفت آنانی که وثیقه انتخاباتی را دریافت کردند کسانی اند که از ولایت‌های بادغیس، بلخ، پکتیا، تخار، هرات، غور، هلمند، قندهار، ننگرهار، لوگر وحوزه  هندوباوران و سکهـ ها به دور هفدهم  مجلس شورای ملی راه یافته اند
به گفته نورستانی در میان این  89 نماینده منتخب ده ولایت،  44 نماینده زن نیز شامل اند
این درحالیست که پیش از شش ماه از انتخابات پارلمانی سپری شده است اما تا کنون کمیسیون های انتخاباتی نتوانسته اند نتایج نهایی انتخابات پارلمانی تمامی حوزه های انتخاباتی را  اعلام کنند
قبل براین اعضای پیشین  کمیسیون مستقل انتخابات برای 80  عضو جدید ولسی جرگه دورهفدهم شورا ی ملی که شامل 18 ولایت می شوند ،   وثیقه انتخاباتی داده بودند .
درهمین حال شماری از نامزدان انتخاباتی پارلمانی حوزه ولایت کابل که درنتایج ابتدایی برنده اعلام شده اند تاکید دارند  که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل وپنج ولایت دیگر هر چه زودتراعلام شود تا نصاب درشورای ملی تکمیل شود  وهمچنان  در انتخاب هیئت اداری ومسوولان کمیسیون های  شورای ملی تاخیر به میان نیاید ختم روشان

کابل باختر/ 3/ ثور
کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از سوی آن کمیسیون نهایی شده است.
به گزارش آژانس باختر ، محمد قاسم الیاسی منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی عصر امروز دریک نشست خبری گفت، آن کمیسیون بعداز بررسی همه جانبه ، لست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را نهایی کرد و قراراست آن را فردا برای کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد.
مگر او واضح نساخت که آیا درلست شانزده نفری نامزدان ریاست جمهوری تغییری به میان آمده است یا خیر ؟
الیاسی گفت که آنها لست نهایی را فردا به کمیسیون انتخابات خواهند فرستاد و اعلام لست نهایی کار آن کمیسیون است.
درانتخابات ریاست جمهوری که درماه میزان سالجاری برنامه ریزی شده است به شمول محمد اشرف غنی رییس جمهور فعلی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی ، شانزده نفر خود را نامزد کرده اند.
محمد قاسم الیاسی دررابطه به اعلام نتایج نهایی حوزه های انتخاباتی کابل و میدان وردک گفت که آنها کار روی شکایت های انتخاباتی را آغاز کرده اند و دراین خصوص جلسات متعدد داشته اند که پیشرفت همراه است مگر مشکلاتی درحوزه انتخاباتی میدان وردک وجود دارد .
او اظهار امیدواری کرد که لست نهایی این دوحوزه انتخاباتی به زودی اعلام شود مگر نگفت چه وقت ؟ .
فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی دراوایل هفته جاری هنگام ارائه گزارش حکومت به ملت اظهار امیدواری کرد که دور هفدهم شورای ملی تا اواخر همین هفته افتتاح  می شود.
این گفته ها درحالی بیان می شود که نتایج انتخابات پارلمانی ، حوزه های کابل و میدان وردک تاکنون نهایی نشده است.
ختم/ عبدالخالق

کابل 27 حمل باختر
مسوولان  کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تاکید دارند  که نتایج رسیدگی به شکایت‌های ولایت‌های باقی مانده  به جز ولایت کابل پیش از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح اعلام خواهد شد.
این درحالیست که شماری از نامزدان انتخابات شورای ملی  خواستار اعلام نتایج انتخابات پارلمانی قبل از برگزاری جرگه  مشورتی صلح هستند.
محمد قاسم الیاسی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی دراین باره به خبرنگار اژانس باختر گفت نتایج رسیدگی به شکایت‌های ولایت‌های قندهار، میدان وردگ، پکتیا، کندز، بغلان، و حوزه کوچی‌ها به جز ولایت کابل پیش از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح تکمیل و اعلام خواهد شد.
وی تصریح  کرد که این کمیسیون تلاش دارد تا نتایج نهایی ولایت های باقی مانده را به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد اما رسیدگی به نتایج نهایی ولایت کابل نیاز به زمان دارد .
درهمین حال زهره بيان شينواري، رييس کميسيون شکايات انتخاباتي به رسانه ها گفته است که کار روي نتايج نهايي ولايت‌هاي باقي مانده به شدت جريان دارد.
اما اودرمورد نتایج نهایی ولایت کابل ٬با تاکیدگفت که ما با نهادهاي عدلي و قضايي، نهادهاي ذيربط انتخاباتي و جامعه مدني کار مي‌کنيم تا يک تصميم معقول را با حفظ صلاحيت‌هاي خويش درباره نتايج نهايي ولايت کابل اعلام بداریم.
ازسوی هم شماری از نامزدان مجلس دریک گرد همایی تاکید کرده اند که هرچی زودتر شورای ملی  افتتاح شود تا مرد م در جرگه مشورتی صلح نمایند گان واقعی شانرا داشته باشند.
این درحالیست که حدود شش ماه از برگزاری انتخابات  پارلمانی  سپری شده اما کمیسیون های انتخاباتی  نتوانستند  نتایج  نهایی تمامی ولایت ها را اعلام کنند .
بربنیاد اعلام کمیسیون انتخابات قراراست انتخابات  ریاست جمهوری وانتخابات پارلمانی ولایت غزنی همزمان به روز ششم میزان سالروان برگزارشود . جاوید روشان

چهارشنبه ، 28 حمل 1398 ، 08:19

نتایج انتخابات ولایت هلمند اعلام شد

Written by manager

کابل 28 حمل باختر
کمیسیون مستقل انتخابات شام دیروز  نتایج نهایی انتخابات پارلمانی  ولایت هلمند را اعلام کرد .
به گزآرش آژانس باختر :  به اساس  این نتایج محمد ظفر صادقی ، حاجی غلام ولی  افغان ، میرویس خادم ، الحاج محمد کریم  اتل،  عبدالرشید عزیزی ، شیرمحمد آخندزاده، نسیمه نیازی  و  شگوفه نورزی توانسته اند با کسب بیشترین آرای به مجلس نمایند گان راه یابند .
در اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات  آمده است که رأی هیچکس ضایع نشده است .
رأی مردم یک امانت است و به شکل یک امانت در تمام روند  از آن حمایت  می شود و به هرکس که مردم رأی داده باشند آن شخص به پارلمان راه می یابد .
این درحالیست که از برگزاری انتخابات پارلمانی  شش ماه گذشته است اما کمیسیون مستقل انتخابات تا هنوز نتوانسته نتایج نهایی  تمامی ولایت ها را اعلام کنند .
تاکنون کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 27 ولایت را اعلام کرده است اما معلوم نیست که نتایج نهایی  شش ولایت باقی مانده به شمول ولایت کابل و حوزه کوچی ها را چه وقت اعلام خواهد کرد .
بربنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات ، انتخابات پارلمانی ولایت غزنی هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان سال روان برگزار خواهد شد .
جاوید روشان

کابل 4 حمل / باختر
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارند که درانتخابات آینده ریاست جمهوری ازدستگاه های شناخت بایومتریک  ، کار گرفته خواهد شد . در انتخابات پارلمانی که در ۲۸ میزان برگزار شد از همین دستگاه ها استفاده شده بود .
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد : محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه ها گفته است که نیازبه خریداری جدید دستگاه های بایومتریک نیست  وهمان دستگاه های بایومتریک که دراداره ملی احصاییه وجود دارد ودرانتخابات پارلمانی نیزاز ان کار گرفته شد برای این نهاد کافی  وبسنده است .
اوتصریح کرد دستگاه های بایومتریک که درحال حاضر دردسترس ما قرار دارد تنها تجدید برنامه می شوند. 
اما برخی از آگاهان و جریان های سیاسی با ابرازنگرانی گفته اند که استفاده از دستگاه های بایومتریک  درانتخابات پارلمانی روند انتخابات را به چالش کشید که تا کنون که حدود شش ماه از انتخابات مجلس نمایند گان  سپری شده است، کمیسیون انتخابات نتوانسته نتایج نهایی آن را به گونه کامل اعلام کند .
آنان تاکیددارند که کار گیری از دستگاه های بایومتریک ازیک سو باعث ضیاع وقت رای دهند گان شد واز سوی دیگرزمینه فساد وتقلب را گسترده تر کرد واکنون که مسوولان کمیسیون انتخابات تاکید دارند که درانتخابات پیشرو به عوض دوانگشت  ،ده انگشت بایومتریک  می شود ، این تصمیم باعث بروز مشکلا ت بیشتر درانتخابات آینده خواهد شد .
محمد عبدالله عضوکمیسیون مستقل انتخابات گفته است که به اندازۀ کافی دستگاه بایومتریک دراختیار این نهاد قرار دارد و نیاز به خریداری آن نیست .
بر بنیاد گزارش ها  درانتخابات پارلمانی 28 و29 میزان سال گذشته بیش از بیست هزار دستگاه بایومتریک خریداری شد اما از میان این رقم پنج هزار آن ناپدید است.
نهادهای ناظر بر انتخابات نیز از ناپدید شدن پنج هزار از دستگاه‌های شناخت بایومترک با دیگر ابزارهای شان، پرده برداشته و آن را پرسش برانگیز گفته‌اند.
به باورآنان  اگر این دستگاه‌ها پیدا نشود، انتخابات آیندۀ ریاست‌جمهوری با تقلب گسترده روبه رو خواهد شد .
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات  درحالی تصمیم  این نها د را برای ثبت نام‌های رأی‌دهند‌گان با به‌کارگیری از دستگاه‌های بایومتریک با رسانه های شریک کرده اند  که قانون انتخابات تعدیل شد و نیز زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از روز بیست ونهم ماه سرطان به روز ششم ماه میزان به تأخیر افتاد. جاوید روشان

کابل 27 حوت / باختر
معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید تا پایان هفته جاری جدول تازه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام خواهد شد.
این درحالیست که اعضای رهبری جدید  کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارند که برای عملی ساختن جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری تجدید نظر نیاز است تا بتوانیم درمشوره با نهادهای ملی وبین المللی  جدول تازه زمان بندی این انتخابات را با مردم شریک کنیم .
عبدالعزیر ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات  دراین باره به خبرنگارآژانس باختر گفت که کمیسیون تلاش دارد تاپایان هفته جاری جدول تازه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند .
محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات نیز به رسانه ها گفته است که این نهاد شانزده روز از عملی‌شدن جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری عقب مانده است  یعنی زمانی‌که باید این جدول عملی می‌شد سپری شده‌است، از همین رو این نهاد در حال رأی‌زنی است تا یک جدول زمان بندی تازه  را اعلام کند.
درهمین حال مسوولان  نهاد های ناظربر انتخابات نیز تاکیددارند که تقویم تازه ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات باید یک تقویم عملی سازباشد نه یک تقویم  سیاسی که با اساس فرمایش ها پیش برده شود ومرحله به مرحله نقض شود .
به گفته آنان، اعضای رهبری جدید کمیسیون های انتخاباتی درحال حاضر درسطح مشوره است و تاکنون نیزگام های مثبت درراستای برنامه های انتخاباتی داشته اند واگردرسطح تطبیق عملی ان نیز گام های مثبت بردارند اعتماد مردم وجامعه جهانی را دوباره به دست خواهد اورد .
‎ از سویی هم معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات همچنان ازاعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایت های بلخ ، هرات  وپکتیکا خبرداده است که تلاش ها جریان دارد وبه زودی نتایج این ولایت ها با مردم شریک ساخته خواهد شد .
این درحالیست که تا کنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 18 ولایت اعلام شده است اما 15 ولایت دیگر باقی مانده است . جاوید روشان

کابل 17 دلو/ باختر
سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که بررسی شکایت های انتخاباتی از هژده ولایت تا هفته آینده  به مرحله نهایی می رسد وجهت تطبیق به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال می شود.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز در یک نشست خبری تاکید کرد که این کمیسیون به تمام شکایت هارسیدگی می کند.
اوهمچنان تصریح کرد که نتایج ابتدایی  ولایت های قندهار ،  هلمند ، تخار ، کابل وحوزه کوچی به دلیل موجودیت شکایات بی شمارزمانگیر شد . چنانچه تنها ازحوزه انتخاباتی کابل یک هزارو 759 شکایت نزد ما ثبت شده است  ، روحانی افزود که بیشتر ازهژده هزارشکایت درکمیسیون شکایات انتخاباتی درج شده بودکه رسیدگی به آنان نیازبه زمان داشت ٬ خوشبختانه نتیجه بررسی های تمامی ولایت های به مرحله نهایی آن رسیده است .و نتایج نهایی به زودی اعلام خواهد شد . عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL