06 دلو 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

رییس جمهوری با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر دیدار کرد

رییس جمهوری با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر دیدار کرد

کابل/۶دلو/باختر محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با...

پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان

پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان

کابل/۶دلو/باختر پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان با تأسف فراوان...

پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت وفات میرصاحب گازرگاه هرات

پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت وفات میرصاحب گازرگاه هرات

کابل/ 6 دلو/باختر پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


انتخابات
انتخابات

انتخابات (132)

کابل/ اول دلو / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری از پایان روند ثبت اعتراض های استیناف خواهی دردفاتر ولایتی این نهاد خبرداد .
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ٬ زهره بیان دراین نشست خبری گفت که 6291 اعتراض استینافی دربرابر فیصله های دفترهای ولایتی این کمیسیون ثبت شده است وروند  رسیدگی به اعتراض های استینافی امروز در دفتر مرکزی کمیسیون  آغازشده است .
شینواری افزود که این  شکایت های  اعتراضی   از سوی دسته های انتخاباتی تیم دولت ساز ، ثبات وهمگرایی و صلح وعدالت اسلامی ثبت شده است که بیشترین آن در کابل، ننگرهار، کنر، پکتیا، خوست، لغمان و قندهار ثبت شده‌اند.
در پروان ،  میدان ورردک ،تخار،جوزجان و بادغیس هیچ موارد مبنی بر استیناف خواهی ،شکایتی ثبت نه شده است .
به گفته شینواری  ، بربنیاد  قانون وطرزالعمل انتخاباتی ،این کمیسیون فرصت دارد تا 15 روز مرحله های دسته بندی ، بررسی ،فیصله ، ابلاغ و تطیبق را نهایی کند .
براساس فیصله دفاتر و لایتی  کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیشتر از 5300  محل رایدهی در21 ولایت نیاز به بازشماری دارند اما مسوولان این کمیسیون دراین باره می گویند که اعضای این نهاد تاکنون درباره محلات بازشماری فیصله نه کرده اند .
محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری تاکید کرد که این مربوط به اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است که  دربارۀ بازشماری  دوباره محلات رای دهی فیصله کنند.
  جاوید روشان

كابل/25جدی/ باختر
در ادامه جلسات هماهنگی ، اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات امروز  نشستی دیگری در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برگزار شد.
به گزارش خبرگار آژانس باختر٬در این نشست زهره بیان شینواری ریيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که در برخی موارد کمیسیون مستقل انتخابات همکاری لازم با کمیسیون شکایات نداشته است.
او افزود: در هماهنگی کامل مطابق برنامه  روند  بازشماری محلات رای دهی دربیست یک  ولایت از اولویت های مهم کاری است  که باید هرچه زود تر آغاز شود.
حوا علم نورستانی ریيس کمیسیون مستقل انتخابات از تحکیم روابط هر دو کمیسیون اطمینان داد و گفت: کمیسیون مستقل انتخابات از آمادگی کامل جهت انجام روند  بازشماری برخوردار استع  و به دارالانشای این کمیسیون هدایت داده شده است که با کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی همکاری جدی کند .
نورستانی افزود، مشکلاتی که در این زمینه وجود داشت، رفع شده است و هیچگونه چالشی درخصوصی همکاری با کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی وجود نخواهد داشت.
در این نشست  اعضای رهبری هر دو کمیسیون در مورد همکاری های تخنیکی میان هر دو کمیسیون بحث و تبادل نظر کردند  و تاکید شد  که باید هر دو کمیسیون مطابق  قانون عمل کنند ، تا روند انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ نهایی شود.   بهزاد

کابل 24 جدی / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی  به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری گفت که درجریان بررسی شکایت های انتخاباتی 9866 شکایت به علت نبود دلایل و مدارک کافی  رد شده است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر : رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی  دراین نشست خبری یاد آور شد که درجریان سه روز مهلت قانونی دفاتر مرکزی وولایتی این نهاد٬ 16545 شکایت را دریافت کرده بودند وطی 15 روز مورد بررسی قرار گرفت که درنتیجه نزدیک به ده هزار آن رد شدند .
بربنیاد  تقویم کمیسیون شکایات انتخاباتی قراربود دیروز تمامی دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاتی فیصله های شان را ابلاغ می کردندامااین  روند تا یکی دوروز دیگر همگانی خواهد شد .
محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری تاکید کرد قرار بود که دفترهای ولایتی این نهاد فیصله های خود را به دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات ارسال کنند اما کمیسیون انتخابات از ما خواست تا همه فیصله را یک بار گی به این کمیسیون شریک بسازیم که این کار باعث شده است تا بعضی ازدفترهای ولایتی این کمیسیون دیروزفیصله های شان را به دفترمرکزی ارسال کردند که این فیصله های تا چهارشنبه و پنجشنبه با کمیسیون مستقل انتخابات شریک می شود .
الیاسی همچنان افزود که درجریان بررسی های شکایت انتخاباتی یک تعداد افراد جریمه نقدی شدند و یک تعداد کارمندان  کمیسیون انتخابات  به علت نقش داشتن درتقلب های انتخاباتی ممکن ازکارهای شان برکنارشوند اما الیاسی تاکید کرد که سرنوشت این افراد بعداز دوره استیناف خواهی روشن خواهد شد ولی این پیش ازوقت است که فهرست این افراد همگانی شود .
مسوولان کمیسیون رسیدگی  به شکایات انتخاباتی گفته اند که بررسی های این نهادنشان می دهد که تاکنون 2928 محل را ی دهی دربیش از 20 ولایت نیازبه بازشماری دارد .
به گفته الیاسی ولایت ننگرهار با ۱۵۸۰محل، کنر با ۲۴۸ محل، پکتیا با ۳۸۶ محل، نیمروز با ۱۷۷ محل و هلمند با بیش از ۱۵۰محل بیشترین محل‌هایی را دارند که آرا در آن‌ها نیاز به بازشماری دارد .
بربنیاد تقویم انتخابات، بعدازفیصله های ابلاغ شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ، افر اد شاکی و تکت های انتخاباتی سه روز مهلت دارند تا درباره فیصله های این کمیسیون  به دفاترمرکزی وولایتی این نهاد استیناف خواهی کنند. 
انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سالروان برگزارشد وکمیسیون مستقل انتخابات نتیجه ابتدایی انتخابات را بعدازسه ماه اعلام کرد که بربنیاد ان محمد اشرف غنی درمیان سیزده نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز این رقابت  ها اعلام شده است ودرجایگاه اول قراردارد. جاوید روشان

کابل/ 23جدی/ باختر
سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید که تاکنون کمیسیون‌های ولایتی این نهاد در بیشتر از ۲۰ ولایت فیصله‌های شان را به  تکت های انتخاباتی ابلاغ کرده‌اند.
به گزارش آژانس باختر٬ محمدقاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی٬ به رسانه ها گفته است که از این میان تاکنون در ۹ ولایت شماری از شکایت کنندگان در برابر فیصله کمیسیون های ولایتی این نهاد استیناف خواهی کرده اند.
الیاسی همچنان تاکید کرده است که بررسی های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نشان می دهد که تاکنون 2928 محل رادهی در بیش از ۲۰ ولایت نیاز به بازشماری دارد.
به گفته الیاسی: ننگرهار با ۱۵۸۰محل، کنر با ۲۴۸ محل، پکتیا با ۳۸۶ محل، نیمروز با ۱۷۷ محل و هلمند با بیش از ۱۵۰محل بیشترین محل‌هایی دارد که آرا در آن‌ها نیاز به بازشماری دارد.
قرار بود که امروز دوشنبه تمامی کمیسیون‌های ولایتی رسید گی به شکایت‌های انتخاباتی فیصله‌های شان را نهایی کنند. اما سخنگوی این کمیسیون تاکید دارد؛ کمیسیون مستقل انتخابات از ما خواسته است به خاطر برخی مشکلات شما  تمامی فیصله های تان را یک بارگی با ما شریک کنید که ممکن این کار زمان گیر باشد.
در سه روز مهلت ثب شکایات برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، 16500 شکایت در سراسر کشور در دفاتر مرکزی و ولایتی این نهاد ثبت شده است.
بر بنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی با کسب 50،64 درصد آرا در جایگاه اول قرارداد و عبدالله عبدالله با کسب 39،52 آرا در ردیف دوم قرار گرفته است. جاوید روشان

کابل17 جدی / باختر
مسوولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گویندکه تا کنون در ده ولایت کاربررسی  مبنی برشکایت های درج شده ،تکمیل شده است .
به گزارش آژانس باختر : محمدرضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی از روند بررسی شکایت‌های انتخاباتی اطمینان می‌دهد که به تمام شکایت‌ها در زمان تعیین‌شده‌ ، رسیدگی خواهد شد.
اوگفت تا کنون بررسی ها درده ولایت تکمیل شده است ودرباقی ولایت ها نیز بررسی ها به شدت ادامه دارد .
به گفته فیاض این نهاد تلاش دارد که به اساس تقویم انتخابات درزمان تعیین شده فیصله های خود  را  ابلاغ کند اما یک مشکل جدی که کمیسیون شکایات انتخاباتی با ان مواجه است عدم دسترسی به مرکز اطلاعات  کمیسیون مستقل انتخابات است
فیاض تاکیدکرد در صورتی که دفترهای ولایتی این کمیسیون به شکایت‌های ناشی از آرای اختلافی  به اساس دسترسی به مرکزاطلاعات کمیسیون مستقل انتخابات ، رسید‌گی نکنند، ناگزیربه این شکایت‌ها از سوی دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیدگی شود و برای این کار زمان بیش‌تر نیاز خواهد شد، زیرا رسیدگی به شکایت های گتگوری اول نیاز به دسترسی به مرکزاطلاعات کمیسیون انتخابات است که بیشترین شکایت های جدی به صورت مستند درج شده است .
بربنیاد گزارش کمیسیون شکایات انتخاباتی ،ارقام موجود نزد این نهاد  ، بالاترین  میزان  شکایت های ثبت شده تفاوت فورمه های آرای بایومتریک با فورمه های  نتایج ورقی است .
اما حبیب رحمان ننگ رییس دارالانشای  کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه ها گفته است که برای هر دفتر ولایتی کمیسیون شکایات یک حساب کاربری جداگانه داده نمی‌شود، بلکه طبق تفاهم‌نامه احزاب سیاسی، شرکت درملوگ و کمیسیون مستقل انتخابات برای هر نامزد یک یوزر جداگانه و دو یوزر دیگر به پیشنهاد کمیسیون شکایات انتخاباتی در اختیار آنان قرار داده شده است.
درهمین حال نهاد ها ی ناظر بر انتخابات می‌گویند که با توجه به حجم گسترده‌ شکایت‌ها، اگر کمیسیون شکایات به شکل درست و مطابق به قانون به شکایت‌ها به خصوص  شکایت‌هایی که در مورد ۳۰۰ هزار رأی جنجالی وجود دارد، رسیده گی کند، احتمال دارد انتخابات به دور دوم کشانده شود.
اما زهره‌بیان شینواری، رییس کمیسیون رسید گی به شکایت‌های انتخاباتی، دوروز قبل دریک نشست خبری گفت  که برخی از شکایت‌های ثبت‌شده در مورد ۳۰۰ هزار رأی، بی‌اساس است و بعضی از شکایت‌ها تأثیرگذار است، اما تأکید کرد که پیش از وقت است تا در مورد ۳۰۰ هزار رأی جنجالی حرفی زده شود، زیرا پس از بررسی شکایات سرنوشت آرای جنجالی مشخص خواهد شد. جاوید روشان

کابل/ 15 جدی / باختر
کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ازمیان ۱۶۵۰۰ شکایت ثبت شده ازسوی تکت های انتخاباتی ، ۱۲۵۷۸ شکایت معتبر شناخته شده است .
  به گزارش خبرنگارآژانس باختر زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که امروز در یک نشست خبری در کابل سخن می گفت اظهار داشت: کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ۱۶۵۰۰ شکایت را ثبت  کرده است که از این میان  دسته‌ انتخاباتی ثبات و همگرایی ۵۵۶۴ مورد شکایت، دسته‌ انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی ۳۷۱۱ شکایت، دسته‌ انتخاباتی دولت‌ساز ۳۳۰۲ مورد شکایت و دسته‌ انتخاباتی امنیت و عدالت، یک مورد شکایت ثبت کرده است.
شینواری تاکید کرد که بررسی شکایت های ثبت شده در ۳۴ ولایت ادامه دارد که تاکنون ۱۴۷۶۰ شکایت در۳۱ ولایت مرحله دسته بندی ان پایان یافته است که درشماری از ولایت‌ها، کار تصمیم‌گیری روی شکایت‌های ثبت شده آغاز شده است.
به گفته شینواری ،بر بنیاد طرزالعمل کمیسیون شکایات انتخاباتی، پس از تصنیف شکایت‌ها، مراحل بررسی، تحلیل، تدقیق، فیصله، ابلاغ و تطبیق است که کار روی مراحل بعدی در دفاتر ولایتی و مرکزی این کمیسیون به شدت جریان دارد.
شینواری تصریح کرد که این نهاد تلاش دارد تا مطابق تقویم انتخابات یعنی در۱۵ روز و سه روز استیناف خواهی تمام مراحل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را  تکمیل کند  وفیصله این کمیسیون به کمیسیون مستقل  انتخابات سپرده شود .
این درحالیست که برخی ازنهاد های انتخاباتی گفته اند که نظربه بررسی های کمیسیون شکایات انتخاباتی ،انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم خواهد رفت ویا این نهاد قادر نیست که الی تاریخ تعیین شده به شکایات رسیدگی کند .
اما رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات  انتخاباتی تاکید دارد که هنوزدور است که درباره تغییر درنتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری پیش داوری کنیم زیرا ما مصمم هستیم که زمان تعیین شده را ضایع نکنیم وتمام مراحل قانونی را برای رسیدگی به شکایت های انتخاباتی تکمیل کنیم و نیز عدالت و شفافیت را قربانی سرعت نکنیم زیرا بعضی از شکایت‌های ثبت‌شده، بی‌اساس و بی‌بنیاد است و بعضی از شکایت‌ها تأثیرگذار است.
به  گفته شینواری ٬ روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ممکن است یک تا دو روز بیشتر  از زمان تعیین شده ، طول بکشد.
محمدقاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری تاکید کرد که روند بررسی شکایات در شش ولایت، تا پایان امشب تکمیل خواهد شد.
بربنیاد آمارهای کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، از میان ۱۴ هزار و ۷۶۰ شکایتی که در ۳۱ ولایت بررسی شده‌اند، ۳۰۱۱ شکایت آن جرم‌های انتخاباتی، ۴۲۴۸ شکایت تخلف‌های انتخاباتی، ۱۳۷۱شکایت تخطی‌های انتخاباتی و ۶۶۷۹ شکایت تفاوت آرای بایومتریک با برگه‌های نتایج رأی‌دهی استند. جاوید روشان

کابل 5 جدی / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری اعلام کرد که در سه روز مهلت ثبات شکایات  برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری درپیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ، 16500 شکایت درسراسر کشور دردفاترمرکزی وولایتی این نهاد ثبت شده است.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر : رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچنان دراین نشست خبری گفت : امروز روند دسته بندی و بررسی شکایت های انتخاباتی درمرکزولایات آغازشد و تا 15 روز ادامه دارد .
شینواری افزود: ازمیان ارقام ذکرشده ، 14200 شکایت در33 ولایت و 2300 شکایت دردفترمرکزی ثبت شده است که ازجمله ان 8000 شکایت ازسوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی ، 4000 شکایت ازسوی دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی ، 3000 شکایت از سوی دسته انتخاباتی دولت سازو15 شکایت از سوی دسته انتخاباتی  امنیت وعدالت دراین نهاد ثبت شده است .
شینواری گفت :پس ازپایان 15 روز بررسی ها ، دردفاتر مرکزی و ولایتی این کمیسیون فیصله های ما ابلاغ می شود هرگاه کدام نامزد به فیصله این نهاد قناعت نکند ویااعتراض کند می تواند با فرصت سه روز استیناف خواهی کند ویا به طور کتبی اعتراض خودرا درج کند .
رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی یک بار دیگر تاکید کرد: به تمام جوانب ذیدخل اطمینان می دهیم که با صداقت  به تمام شکایت ها واعتراض ها به اساس قانون انتخابات رسیدگی  می شود .
بربنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی با کسب 50،64 درصد آرا درجایگاه اول قراردارد و عبدالله عبدالله با کسب 39،52 آرا درردیف دوم قرار گرفته است . جاوید روشان

کابل/ 4 جدی / باختر
یک عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی  می گوید بالاتر ازده هزارشکایت درپیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری دراین نهاد ثبت شده است
به گزارش آژانس باختر٬ قطب الدین رویدار عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به رسانه ها  گفته است که مهلت سه روزه برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای  ثبت شکایات پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری امروز چهار شبنه چهارم جدی به پایان رسید.
او گفته است که در جریان این سه روز بالاتر از ده هزار شکایت دردفاتر مرکزی و ولایتی این کمیسیون ثبت شده است .
مسوولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته اند که بیشترین شکایت ها از سوی دسته های انتخاباتی ثبات وهمگرایی ، دولت ساز ، امنیت وعدالت ثبت شده است .
به گفته آنان٬ قراراست فردا روند بررسی ها و  رسیدگی به شکایت های انتخاباتی آغازشود و مدت 15 روزادامه می یابد وبعدا فیصله این کمیسیون جهت اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال می شود.
پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری٬ نهاد های ناظر انتخابات ، سفارت امریکا ٬ یوناما واتحادیه اروپا از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواسته اند تا به هرگونه شکایت های انتخاباتی باید براساس قانون انتخابات رسیدگی شود.
بربنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات٬ محمد اشرف غنی با کسب 50،64 درصد آرا درجایگاه اول قرار گرفت و عبدالله عبدالله با کسب 39،52 آرا درردیف دوم قرار گرفته است . جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL