10 میزان 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

واشنگتن/ العالم/10 میزان/باختر طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز» در 24...

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

نیویارک/وی او ای/10 میزان/باختر انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد...

ده تن به ظن جرم های جنایی درهرات بازداشت شدند

هرات/ ۱۰ میزان/ باختر ده تن درهرات به ظن دست داشتن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

انتخابات
انتخابات

انتخابات (136)

کابل/ ۱۶ دلو /باختر
گروه حمایت از انتخابات خواستار رعایت تمامی اصول ایجاد حکومت وحدت ملی تا اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری شده‌است. این گروه شامل کشورهای مهم کمک‌کنندۀ استرالیا، دنمارک، آلمان، ایتالیا، جاپان، بریتانیا، ایالات متحده امریکا و همچنان ناتو و هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) است. گروه حمایت از انتخابات با نشر خبرنامه‌یی از تمامی طرف‌های دخیل در انتخابات خواسته است که تا زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری٬ از اقداماتی که سبب بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود، بپرهیزند. این گروه همچنان از طرف‌های دخیل در انتخابات خواسته است که به روند انتخاباتی حرمت گذارند و به کمیسیون‌های انتخاباتی اجازه دهند که کارهای‌شان را بدون مداخله انجام دهند.
در خبرنامۀ گروه حمایت از انتخابات آمده است که تا اعلام نتایج نهایی انتخابات و تشکیل حکومت جدید، باید اصول ایجاد حکومت وحدت ملی رعایت شود، زیرا به گفتۀ این گروه این کار می‌تواند وحدت و بی‌طرفی قوای افغان را حفظ کند و به حکومت اجازه دهد که اهداف مهمی چون صلح و رشد اقتصادی را دنبال کند. روشان

کابل/ 16 دلو / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری درباره 300 هزار رای جنجالی فیصله این نهاد را ارائه کرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ٬ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری گفت : بربنیاد این فیصله ، آرای 1439محل رای دهی  مربوط به  سه صد هزار رای جنجالی  به طور نمونه یی به تفتیش ویژه می رود و آرای 298 محل دیگر به تفتیش مجدد راجع شده است .
این 300 هزار رای جنجالی شامل  102 هزار رای  استفاده شده خارج ازوقت درروزانتخابات ، 137000 رای مشکوک ، آرای بیش از 2400 محلی که اطلاعات بایومتریک ندارد و شماری ازمحل هایی که تفاوت آرا دارد، می شود.
اما رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تصریح کردکه ده درصد از محلات رای دهی مربوط به 137000 رای مشکوک که شامل 309 محل  است٬ به تفتیش ویژه راجع می شود .
به گفته وی درصورتی که 65 درصد از این محلات رای دهی درنتیجه تفتیش ویژه معیارهای شامل  (داشتن بایومتریک ، ژورنال و ریزلت شیت روز انتخابات) راداشته باشد٬ به تمام 137هزار 630 را ی مشکوک اعتبار داده می شود اما درصورتی که 35 درصد آرای محلات تفتیش  شده٬ این معیار را تکمیل نکند، تمام این رقم ذکر شده آرای مشکوک به تفتیش ویژه راجع خواهد شد .
شینواری همچنان درباره   102 هزار رای خارج از وقت نیزگفت: این رقم اگر همین سه معیار را داشته باشد٬ به تمام این آرا اعتبارداده خواهد شد. اما درصورتی که 35 درصد  از محلات تفیتش شده با این سه معیار هم خوانی نداشته باشد٬ تمام آرا باطل اعلام  خواهد شد .
شینواری  همچنان درباره آرای بدون بایومتریک نیز گفت که از دو هزار و ۴۲۳ محل جنجالی  ۲۹۸ محل آن به بازشماری مجدد می‌رود. در صورتی که این محلات بتواند معیارهای لازم را تکمیل کند، معتبر است و در غیر آن باطل اعلام می‌شود.
کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی فیصله‌اش  را به  کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است٬ تا  فیصله‌های این نهاد را تطبیق ‌کند .
درهمین حال محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ابراز امید کرد که کمیسیون انتخابات بتواند پس از یک هفته، نتایج انتخابات را اعلام کند.
این درحالیست که راس ویلسون؛ شارژدافیر سفارت ایالات متحده اریکا در کابل خواستار وضاحت در تصمیم های  کمیسیون شکایات انتخاباتی٬ به مردم شده است.
وی اخیرا در صفحه توییترش نگاشته است که تکمیل کار کمیسیون شکایات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ضروری است.
انتخابات ریاست‌جمهوری چهار ماه پیش ، ششم میزان ، برگزار شد و تاکنون نتیجۀ نهایی آن اعلام نشده‌است . جاوید روشان

کابل 12 دلو باختر
در حالی که نگرانی ها ازروند نفس گیربررسی شکایت های انتخاباتی بیشتر می شود کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی  می گوید که کاررسیدگی به اعتراض های  استیناف خواهی 21 ولایت تکمیل شده است.
به گزارش آژانس باختر : محمد رضا فیاض معاون سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی  امروزدر یک نشست خبری گفت که کار رسیدگی به اعتراض های استیناف خواهی ۲۱ ولایت تکمیل شده است و کار ولایت های باقی مانده هم  تا دو روز دیگرتکمیل خواهد شد.
فیاض با اشاره به 300 هزار رای جنجالی گفت: لازم است  که این رقم ازهر لحاظ به گونه دقیق بررسی شود وتا زمانی که همه موارد روشن نه شده است  فیصله درباره آن مشکل است.
این درحالیست که محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روزگذشته به رسانه ها گفته  بود که تا دوشنبه فیصله کمیسیون شکابات انتخاباتی در مورد آرای جنجالی همگانی خواهد شد.
بربنیاد قانون انتخابات ، کمیسیون رسید گی به شکایت‌های انتخاباتی باید نتایج فیصله‌هایش را درپایان هفته جاری به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد و کمیسیون انتخابات بر بنیاد این فیصله‌ها نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.
درهمین حال سرپرست سفارت امریکا و معاون سفارت بریتانیا درکابل برشفافیت واعلام نتایج نهایی این انتخابات تاکید کرده اند .
راس ویلسن سرپرست سفارت امریکا گفته است که شفافیت درهرانتخابات اولویت است و رای دهندگان به نتیجه انتخابات اعتماد کنند.
گلس لیور معاون سفیر بریتانیا درکابل نیزاز کمیسیون های انتخاباتی خواسته است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را به زودی اعلام کنند . جاوید روشان

کابل/ 7دلو/ باختر
سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید که کار برای  رسیدگی به اعتراض‌های استینافی در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ادامه دارد.
محمد قاسم الیاسی٬ سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین باره به آژانس باختر گفت که ۶هزار و ۲۹۲ اعتراض استینافی نزد این نهاد  ثبت شده است و برای بررسی دقیق٬ دوسیه‌های استینافی به وقت بیش‌تر نیاز است.
الیاسی افزود: اعتراض‌های استینافی به پنج دسته رده‌ بندی شده است. شکایات استثنایی، اعتراض و در خواست بازشماری محلات رأی‌دهی، از رده‌هایی است که قرار است دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی در ‌باره آن‌ها تصمیم بگیرد.
سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنان درباره  300 هزار رای جنجالی نیز تاکید کرد و گفت: کارمندان حقوقی این کمیسیون در حال حاضر مصروف تحلیل محتوای شکایت‌های ثبت شده درباره ۳۰۰ هزار رأی جنجالی‌اند. و قرار است دوسیه های آرای جنجالی تا پایان هفته‌ روان روی میز کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار داده شود. به گفته الیاسی بیش از پنجاه درصد شکایت‌های استینافی درباره همین ۳۰۰هزار رأی جنجالی ثبت شده است.
بربنیاد جدول زمان بندی انتخابات، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تا یک هفته دیگر فرصت دارد تا فیصله های نهایی خود را اعلام کند اما از مسوولان این نهاد گفته اند که برای رسیدگی به اعتراض های استیناف خواهی زمان بیشتر نیاز است.
درهمین حال، نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید دربارۀ زمان‌گیرشدن روند بررسی شکایت‌ها و نقض جدول زمان‌بندی انتخابات پاسخ‌گو باشند.
زبیر حبیب زاده٬ سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف به رسانه ها گفته است: نقض قانون و کند کاری در کمیسیون های انتخاباتی قابل نگرانی است و تاکید کرده است که باید کمیسیون های انتخاباتی به مسوولیت های خود رسیدگی کنند.
به گفت وی، کند کاری در کمیسیون های انتخاباتی و اختلافات در رابطه به بازشماری محلاتی  که در فهرست کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دارد٬ سبب نقض تقویم واعلام نتیجه نهایی انتخابات شده است و این موارد نگرانی ها را جدی کرده است.
انتخابات ریاست جمهور ششم میزان برگزار شد و چهار ماه از این روند سپری شده است و تا هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است. بیش از 16500 شکایت نسبت به این انتخابات درکمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی ثبت شده است و روند بررسی به شکایت های انتخابات حدود یک ماه پیش آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. جاویدروشان

کابل/ اول دلو / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری از پایان روند ثبت اعتراض های استیناف خواهی دردفاتر ولایتی این نهاد خبرداد .
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ٬ زهره بیان دراین نشست خبری گفت که 6291 اعتراض استینافی دربرابر فیصله های دفترهای ولایتی این کمیسیون ثبت شده است وروند  رسیدگی به اعتراض های استینافی امروز در دفتر مرکزی کمیسیون  آغازشده است .
شینواری افزود که این  شکایت های  اعتراضی   از سوی دسته های انتخاباتی تیم دولت ساز ، ثبات وهمگرایی و صلح وعدالت اسلامی ثبت شده است که بیشترین آن در کابل، ننگرهار، کنر، پکتیا، خوست، لغمان و قندهار ثبت شده‌اند.
در پروان ،  میدان ورردک ،تخار،جوزجان و بادغیس هیچ موارد مبنی بر استیناف خواهی ،شکایتی ثبت نه شده است .
به گفته شینواری  ، بربنیاد  قانون وطرزالعمل انتخاباتی ،این کمیسیون فرصت دارد تا 15 روز مرحله های دسته بندی ، بررسی ،فیصله ، ابلاغ و تطیبق را نهایی کند .
براساس فیصله دفاتر و لایتی  کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیشتر از 5300  محل رایدهی در21 ولایت نیاز به بازشماری دارند اما مسوولان این کمیسیون دراین باره می گویند که اعضای این نهاد تاکنون درباره محلات بازشماری فیصله نه کرده اند .
محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری تاکید کرد که این مربوط به اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است که  دربارۀ بازشماری  دوباره محلات رای دهی فیصله کنند.
  جاوید روشان

كابل/25جدی/ باختر
در ادامه جلسات هماهنگی ، اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات امروز  نشستی دیگری در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برگزار شد.
به گزارش خبرگار آژانس باختر٬در این نشست زهره بیان شینواری ریيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که در برخی موارد کمیسیون مستقل انتخابات همکاری لازم با کمیسیون شکایات نداشته است.
او افزود: در هماهنگی کامل مطابق برنامه  روند  بازشماری محلات رای دهی دربیست یک  ولایت از اولویت های مهم کاری است  که باید هرچه زود تر آغاز شود.
حوا علم نورستانی ریيس کمیسیون مستقل انتخابات از تحکیم روابط هر دو کمیسیون اطمینان داد و گفت: کمیسیون مستقل انتخابات از آمادگی کامل جهت انجام روند  بازشماری برخوردار استع  و به دارالانشای این کمیسیون هدایت داده شده است که با کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی همکاری جدی کند .
نورستانی افزود، مشکلاتی که در این زمینه وجود داشت، رفع شده است و هیچگونه چالشی درخصوصی همکاری با کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی وجود نخواهد داشت.
در این نشست  اعضای رهبری هر دو کمیسیون در مورد همکاری های تخنیکی میان هر دو کمیسیون بحث و تبادل نظر کردند  و تاکید شد  که باید هر دو کمیسیون مطابق  قانون عمل کنند ، تا روند انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ نهایی شود.   بهزاد

کابل 24 جدی / باختر
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون رسیدگی  به شکایات انتخاباتی امروز دریک نشست خبری گفت که درجریان بررسی شکایت های انتخاباتی 9866 شکایت به علت نبود دلایل و مدارک کافی  رد شده است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر : رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی  دراین نشست خبری یاد آور شد که درجریان سه روز مهلت قانونی دفاتر مرکزی وولایتی این نهاد٬ 16545 شکایت را دریافت کرده بودند وطی 15 روز مورد بررسی قرار گرفت که درنتیجه نزدیک به ده هزار آن رد شدند .
بربنیاد  تقویم کمیسیون شکایات انتخاباتی قراربود دیروز تمامی دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاتی فیصله های شان را ابلاغ می کردندامااین  روند تا یکی دوروز دیگر همگانی خواهد شد .
محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین نشست خبری تاکید کرد قرار بود که دفترهای ولایتی این نهاد فیصله های خود را به دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات ارسال کنند اما کمیسیون انتخابات از ما خواست تا همه فیصله را یک بار گی به این کمیسیون شریک بسازیم که این کار باعث شده است تا بعضی ازدفترهای ولایتی این کمیسیون دیروزفیصله های شان را به دفترمرکزی ارسال کردند که این فیصله های تا چهارشنبه و پنجشنبه با کمیسیون مستقل انتخابات شریک می شود .
الیاسی همچنان افزود که درجریان بررسی های شکایت انتخاباتی یک تعداد افراد جریمه نقدی شدند و یک تعداد کارمندان  کمیسیون انتخابات  به علت نقش داشتن درتقلب های انتخاباتی ممکن ازکارهای شان برکنارشوند اما الیاسی تاکید کرد که سرنوشت این افراد بعداز دوره استیناف خواهی روشن خواهد شد ولی این پیش ازوقت است که فهرست این افراد همگانی شود .
مسوولان کمیسیون رسیدگی  به شکایات انتخاباتی گفته اند که بررسی های این نهادنشان می دهد که تاکنون 2928 محل را ی دهی دربیش از 20 ولایت نیازبه بازشماری دارد .
به گفته الیاسی ولایت ننگرهار با ۱۵۸۰محل، کنر با ۲۴۸ محل، پکتیا با ۳۸۶ محل، نیمروز با ۱۷۷ محل و هلمند با بیش از ۱۵۰محل بیشترین محل‌هایی را دارند که آرا در آن‌ها نیاز به بازشماری دارد .
بربنیاد تقویم انتخابات، بعدازفیصله های ابلاغ شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ، افر اد شاکی و تکت های انتخاباتی سه روز مهلت دارند تا درباره فیصله های این کمیسیون  به دفاترمرکزی وولایتی این نهاد استیناف خواهی کنند. 
انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سالروان برگزارشد وکمیسیون مستقل انتخابات نتیجه ابتدایی انتخابات را بعدازسه ماه اعلام کرد که بربنیاد ان محمد اشرف غنی درمیان سیزده نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز این رقابت  ها اعلام شده است ودرجایگاه اول قراردارد. جاوید روشان

کابل/ 23جدی/ باختر
سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید که تاکنون کمیسیون‌های ولایتی این نهاد در بیشتر از ۲۰ ولایت فیصله‌های شان را به  تکت های انتخاباتی ابلاغ کرده‌اند.
به گزارش آژانس باختر٬ محمدقاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی٬ به رسانه ها گفته است که از این میان تاکنون در ۹ ولایت شماری از شکایت کنندگان در برابر فیصله کمیسیون های ولایتی این نهاد استیناف خواهی کرده اند.
الیاسی همچنان تاکید کرده است که بررسی های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نشان می دهد که تاکنون 2928 محل رادهی در بیش از ۲۰ ولایت نیاز به بازشماری دارد.
به گفته الیاسی: ننگرهار با ۱۵۸۰محل، کنر با ۲۴۸ محل، پکتیا با ۳۸۶ محل، نیمروز با ۱۷۷ محل و هلمند با بیش از ۱۵۰محل بیشترین محل‌هایی دارد که آرا در آن‌ها نیاز به بازشماری دارد.
قرار بود که امروز دوشنبه تمامی کمیسیون‌های ولایتی رسید گی به شکایت‌های انتخاباتی فیصله‌های شان را نهایی کنند. اما سخنگوی این کمیسیون تاکید دارد؛ کمیسیون مستقل انتخابات از ما خواسته است به خاطر برخی مشکلات شما  تمامی فیصله های تان را یک بارگی با ما شریک کنید که ممکن این کار زمان گیر باشد.
در سه روز مهلت ثب شکایات برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، 16500 شکایت در سراسر کشور در دفاتر مرکزی و ولایتی این نهاد ثبت شده است.
بر بنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی با کسب 50،64 درصد آرا در جایگاه اول قرارداد و عبدالله عبدالله با کسب 39،52 آرا در ردیف دوم قرار گرفته است. جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL