20 قوس 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

تجلیل از روز جهانی مبارزه با فساد اداری در پنجشیر

بازارک /۲۰قوس/ باختر از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز...

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر کارساخت وترمیم یک جاده در شاهراه...

رقابت های دوش در قول اردوی سیلاب برگزارشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر رقابت های دوش در قول اردوی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 30 سنبله 1398 ، 12:29

تاکید کمیسیون انتخابات بر شفافیت روند رای دهی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۳۰  سنبله/ باختر
با آنکه یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، شماری از نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری ویک نهاد ناظر انتخاباتی می‌گویند که کمیسیون انتخابات تا هنوز نتوانسته است زمینه‌های تقلب احتمالی را برطرف کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا یک هفته دیگر یعنی به تاریخ ششم میزان برگزار شود. کمیسیون انتخابات از آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه اطمینان داده‌است
اما؛ شماری از نهادهای ناظرانتخاباتی و شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و همچنان تعدادی از احزاب سیاسی نسبت به آمادگی‌های کمیسیون ابراز شک و تردید کرده‌اند.
ناظران انتخاباتی اطمینان کامل به شفافیت انتخابات آینده ندارند و می‌گویند که زمینه‌های تقلب هنوز هم برطرف نشده است.
یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) در این خصوص گفته است که هنوز هم ظرفیت جلوگیری از استعمال رای به گونه تکراری در دستگاه‌های بایومتریک به وجود نیآمده است و احتمال دارد از این دستگاه‌ها برای تقلب کار گرفته شود.
رشید افزود که زمینه‌های یاد شده، علی رغم تعهدات اولیه کمیسیون، برطرف نشده است و می تواند زمینه سوء استفاده و تقلب گسترده در انتخابات را درپی داشته باشد
شماری از احزاب سیاسی پیش از تهیه دستگاه های بایومتریک، اعتراض کرده بودند که دستگاه‌های بایومتریک قادر به جلوگیری از استعمال آرای تکراری نیست
پس از آن مسوولان کمیسیون انتخابات گفتند که امکانات جلوگیری از استعمال آرای تکراری در دستگاه‌های بایومتریک افزود شده است.
یوسف رشید می گوید که کمیسیون انتخابات تا هنوز موفق نشده است امکانات جلوگیری از تقلب را در دستگاه‌های بایومتریک گسترش دهند و این دستگاه‌ها در نبود فهرست بایومتریک شده رای دهندگان نمی‌تواند از استعمال آرای تکرار جلوگیری کند؛ اما این دستگاه‌ها شاید بتوانند به گونه غیر مستقیم جلو پرشدن صندوق‌ها از آرای خیالی را بگیرد.
در همین حال احمدولی مسعود یکتن از نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری به گونه یریح صریحا گفته است که دسته های حاکم٬ درپی مهندسی انتخابات آینده ریاست جمهوری اند و در این خصوص برای یک تقلب گسترده دست به کار شده اند.
گلبدین حکمتیار نامزد دیگرانتخابات هم اظهارات مشابه داشته است و هشدار داده است که اگرتقلب در کار باشد اجازه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را نخواهد داد.
نورالحق علومی وسید نورالله جلیلی نامزدان  دیگر در انتخابات هم گفته اند که آن دسته های انتخاباتی که در قدرت اند از منابع دولتی به نفع خود استفاده می کنند و انتخابات را مهندسی کرده اند.
مگرمنابع وابسته به کمیسیون انتخابات گفته است که آنان روند انتخابات را درحضور ناظران ملی و بین المللی پیش می برند٬احزاب سیاسی و فعالان مدنی هم برآن نظارت خواهند داشت و انتخابات به گونه شفاف برگزار خواهد شد.    روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.