24 قوس 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 24 قوس 1398 ، 12:44

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر
درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول مجلس، سه عنوان فرمان تقنینی تصویب وگزارش هیئت مجلس ازقطراستماع شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر٬فرامین تقنینی  شماره 315 و358 درمورد تعدیلات درقانون طرزتحصیل حقوق وفرمان تقنینی356 درمورد تعدیل وایزاد دربرخی ازمواد قانون رهنمای معاملات که درکمیسیون‌هامطالعه شده بود، توسط رییس واعضای کمیسیون امورتقنینی، عدلی وقضایی ارایه  وبه اکثریت آرا مورد تصویب قرارگرفت ودرضمن کنوانسیون قرارداد حمل وترانزیت بین المللی کالا ازطریق جاده (سی ام آر) نیز معرفی و به کمیسیون مربوط راجع شد.
درمباحث آزاد ، کشته شدن ۲۵نیروی اردوی محلی در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی ازسوی هفت مهاجم نفوذی گروه طالبان یک فاجعه دانسته شد وتأکید شد که ارگان‌های امنیتی کشورحین جذب نیروهای امنیتی دقت لازم نمایند تا ازهم‌چو رویدادها جلوگیری شود ودرضمن کسانیکه دست به این جنایت زده اند به هرطریق ممکن مجازات شوند.
گفت وگوهای صلح میان گروه طالبان وایالات متحده امریکا ازمواردی دیگربودکه روی آن شماری ازسناتوران تمرکزکردند وگفتند مردم افغانستان به صلح واقعی ودوامدارنیازدارند وباید درگفت وگوهای صلح نقش حکومت وپارلمان کشوربرجسته ساخته شود ودرضمن بخاطرنتایج این پروسه فشارهای لازم بالای حامیان بیرونی گروه طالبان وارد شود.
درجلسه بعضی ازسناتوران ازاقدام دسته انتخاباتی ثبات وهمگرایی به خاطراجازه دادن به بازشماری آرای هفت ولایت یاد آوری نموده تأکید داشتند که کمیسیون مستقل انتخابات این روند را شدت بخشیده ومطابق قانون نتایج ابتدایی را اعلان کند.
درجلسه تذکربه عمل آمد که نبود نظم ومراعت نشدن سلسله مراتب حین تاییدی تذکره‌ها دراداره ثبت احوال نفوس واقع سرای شمالی خیرخانه باعث ازدحام بیش ازحد شده ومردم ازاین ناحیه شدیداً دچارمشکل اند که باید رهبری آن اداره برای بیرون رفت ازاین معضل پلان منظم را طرح وعملی کند.
انتقاد از ناامنی های ولایت غزنی، تاکید بررسیدگی به بیجاشدگان درولایت کندهار، مسدود بودن راه مواصلاتی ارزگان- قندهار، افزایش نا امنی‌هادربرخی ولایات،عدم پرداخت معاشات چندین ماهه معلمان باالمقطع ولایت کندهار، نارضایتی باشندگان ولایت زابل ازعملکرد قطعات ویژه امنیت ملی، تأکید برحل تنش پیش آمده درشهرمزارشریف میان نیروهای امنیتی ونظام الدین قیصاری وبرخی مسایل دیگرنیز ازسوی سناتوران ارائه شد.
درجمع‌بندی موارد مطروحه محمدعلم ایزدیارنایب اول مشرانوجرگه گفت درنشست آینده کمیته رؤسا وضع امنیتی کشور به شمول رویداد ولایت غزنی درحضورداشت نمایندگان باصلاحیت سکتورامنیتی مورد بررسی قرارخواهند گرفت وافزود به اساس اطلاعات واصله قضیه که همین اکنون درشهرمزارشریف جریان دارد سیاسی نبوده بلکه حقوقی می باشد وحکومت مکلف است که درزمینه حکم محکمه را تطبیق ونگرانی‌های مردم را مرفوع کند.
ایزدیار ضمن ارجاع برخی موارد به کمیسیون‌های ذیربط گفت تیم ثبات وهمگرایی با دوراندیشی اجازه دادند که بازشماری آرا درهفت ولایت که دروازه های آن ازسوی اعتراض کنندگان مسدود آغاز شود وحالا ایجاب می کند که کمیسیون مستقل انتخابات درتفاهم عمل نموده به پروسه انتخابات سرعت بخشد ونگرانی ها را پایان دهد.
نایب اول مجلس با اشاره به گفت وگوهای صلح میان گروه طالبان وایالات متحده امریکا تأکید نمود که باید درمذاکرات دولت،گروپ‌های سیاسی ومردم که یک طرف قضیه اند شامل بوده وآتش بس عمومی تامین شود زیراکه آتش بس یکجانبه قضایای بحران را درکشورافزایش داده وسطح تلفات نیروهای ملکی ونظامی را افزایش خواهد داد.
درختم جلسه سناتورمولوی غلام محی الدین منصف گزارش اعزامی هیئت مجلس از اشتراک در هفتمین کنفرانس بین المللی مبارزه بافساد اداری منعقده کشورقطر را ارائه کرد.
موصوف گفت دراین کنفرانس درپیوند به مبارزه عملی دربرابرفساد اداری، راه های بیرون رفت ازآن، نحوه کمک بانک اسلامی با مردم در ارتباط مبارزه با این پدیده وبرخی موارد دیگر بحث وتبادل نظرصورت گرفت.
هیئت مجلس سنانیز ضمن اینکه خواستارکمک بانک اسلامی با مردم افغانستان شد درمورد نقش نظارتی پارلمان درجلوگیری از فساد اداری و دست آوردهای دولت افغانستان در این راستامعلومات مفصل دراختیار اشتراک کنندگان کنفرانس قرار داد.
درترکیب هیئت مجلس سنا سناتوران مولوی غلام محی الدین منصف، داکترمحمودخاکریزوال و گلمری لغمانی حضورداشتند. نالان

کابل/ 24 قوس /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز در کنفرانس سالانۀ مبارزه با فساد اداری، اشتراک و سخنرانی کرد. وی در این کنفرانس٬ مبارزۀ مؤثر با فساد را نیازمند بستر مستحکم تقنینی خواند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری آژانس باختر٬ رییس جمهور کشور با بیان این که حاکمیت قانون در خلای قانون نهادینه نمی‌شود، گفت :در پنج سال گذشته ما برای این که بتوانیم به صورت هدفمند علیه فساد مبارزه کنیم، نخست تهداب‌های قانونی آن را گذاشتیم و تأیید و تصویب ۴۵۰ قانون و مقرره، تصویب قانون مبارزه با فساد، قانون حمایت از اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری، قانون ثبت و بررسی و اشاعه دارایی‌های مقامات و کارمندان عالی‌رتبه، از اقدامات بنیادین به شمار می‌رود.
رییس جمهور با اشاره بر این که مبارزه با فساد در پنج سال گذشته اولویت دولت بوده است، گفت: مبارزه با فساد مورد اجماع و حمایت کامل مردم افغانستان است و نیاز است این مبارزه برای ثبات و خود کفایی کشور هم‌چنان در صدر اجندای کاری دولت و مردم ما باقی بماند.
رییس جمهوری دید کوتاه مدت، پروژه یی و تطبیق تجارب کشورهای دیگر را در امر مبارزه با فساد در گذشته، دلایل عمده عدم موفقیت در کشور خواند و گفت که حکومت دو سال بعد برای نخستین بار موفق شد تا پس از بحث‌های همه جانبه، استراتیژی ملی مبارزه علیه فساد اداری را تصویب و عملی کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد که استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری کاملاً بر بنیاد نظریات افغان ها و در نتیجۀ یک روندافغانی و با درنظرداشت تجارب همه جانبه تدوین شده است. وی افزود : استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری نهاد محور است و متکی به افراد نیست، چون، که زمانی که نهادهای قوی نداشته باشیم، موفقیت واقعی را در امر مبارزه با فساد به دست آورده نمی توانیم.
محمد اشرف غنی، تطبیق استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری را مؤثر خواند و گفت که این استراتیژی با توجه به چهار ساحه، از اقدامات پراکنده حکومت در امر مبارزه بافساد جلوگیری کرده است و برخورد نظام‌مند با این پدیده را در حکومت ایجاد کرده است. وی افزود که ارزیابی‌ نهادهای مستقل مانند سیگار نشان می‌دهد که حکومت افغانستان اکثر شاخصه‌های تعهد شده این ستراتیژی را در دو سال اول تطبیق و تکمیل کرده است؛ در مجموع از ۱۰۲ شاخصه تعهد شده، ۸۲ شاخص آن کاملا تطبیق و تکمیل شده است.
رییس جمهوری همچنان خاطرنشان کرد که به هدف اصلاحات در بخش‌های عدلی و قضایی، حکومت موفق شد و توانست برنامه‌ های ملی اصلاحات را در بخش عدلی و قضایی تصویب و تطبیق کند؛ یکی از چالش‌های اساسی در سال‌های گذشته، ادارات موازی وغیر مؤثر در بخش مبارزه با فساد بوده است. شناسایی این مشکل ضرورت به وقت و زمان بیشتر داشت که اکنون به صورت همه جانبه بررسی وآسیب شناسی شده است.
رییس جمهور افزود که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری توانسته است در مدت کوتاه به بیش از یک هزار قضیه رسیدگی نماید و در پیوند به آن ۲۰۰ تن محکوم به جزا شده اند که حدود۷۰ تن آنان را مقامات عالی‌رتبه دولتی تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، از ناحیه‌ رسیدگی به جرایم فساد اداری نزدیک به دونیم میلیارد افغانی و یکصد و پنجاه و سه میلیون دالرامریکایی از سرمایه‌ ناشی از فساد این افراد، استرداد شده است.
رییس جمهور کشور اظهار داشت که با جمع آوری معلومات بایومتریک منسوبان پولیس، اردو و همچنان کارکنان خدمات ملکی، معضل موجودیت پولیس خیالی رفع شده است و از حیف و میل منابع در ادارات جلوگیری شده است. به همین ترتیب با اصلاحات گسترده در سیستم استخدام‌های خدمات ملکی، در سرعت، کیفیت و شفافیت استخدام کارکنان خدمات ملکی، بهبود بی‌سابقه به وجود آمده است.
رییس جمهوری تصریح کرد که مبارزه با فساد یک امر کوتاه مدت نیست. این مبارزه به تنهایی از طرف حکومت به موفقیت نمی‌رسد. برای موفقیت در این عرصه به کار مستمر و هدفمند دولت، نهاد های مدنیِ شهری و روستایی و حمایت گسترده‌ مردم ما نیاز است. علاوه بر آن، نیاز است تا در مرحله‌ بعدیِ تطبیق استراتیژی ملی مبارزه با فساد، توجه از محوریت کابل به طرف ادارات محلی نیز بیشتر از پیش انکشاف یابد.
رییس جمهور کشور تاکید کرد: هر استراتیژی یی که اهداف مرحله‌وار داشته باشد، ضرورت به تجدید نظر و تعیین شاخص های جدید در مراحل مختلف دارد، از همین‌رو ۱۰ شاخص جدید برای استراتیژی مبارزه با فساد تعیین نموده اند:
-         حدود ۱۸ درصد تعهداتی که تا هنوز تطبیق نشده است؛
-         با تاکید بر دوام ارکان عمدۀ استراتیژی مراحل جدید اصلاحات از طرف مسوولان هرنهاد آماده و با هم تلفیق شوند؛
-         شاخص های واضح برای تطبیق استراتیژی یی که باعث تغییر موقف افغانستان در پیمایش های بین المللی شود، تعیین شود؛
-         بالای وظایف کلیدی هرنهاد دولتی تجدید نظر شود تا از تداخل وظیفه یی جلوگیری صورت گیرد و تشکیل انعکاس دهندۀ موثر و ارائه خدمات باشد؛
-         بالای تحکیم ظرفیت های مدیریتی خاصتاً برنامه ها و پروژه ها سرمایه گذاری شود و سیستم های متعدد معاش از بین برود تا یک سیستم واحد به میان آید؛
-         در بودجه سازی ضرورت واضح است که اولویت های ملی تعیین شود، نوع بودجه سازی ما باید تغییر کند؛
-         معیار ملی موفقیت ما ارائه خدمات مؤثر و شفاف برای مردم است؛
-         پراکند گی در استفاده از تکنالوژی و همکاری تخنیکی زدوده شود؛
-         سکتور خصوصی هم قربانی فساد و هم بدبختانه عامل فساد است. خواست واضح ما از نمایندگان سکتور خصوصی این است که روی یک میثاق نقش سکتور خصوصی در جلوگیری از فساد و جلوگیری از عامل فساد کار کنند؛
-         پولیس باید به یک حلقۀ قوی کشف جرایم، تطبیق قوانین و مبارزه با شبکه های جرمی به خصوص مواد مخدر، مبدل شود؛
-          و مشارکت دوامدار با شرکای بین المللی یک اصل است.
در این کنفرانس استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، جان بس سفیر امریکا و خانم الیسون بلک سفیر انگلستان نیز صحبت کردند. نالان

کابل/ 24 قوس /باختر
منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات شبکه ده نفری حملات چریکی و مخفی گروه تروریستی طالبان را از مربوطات شهر زرنج بازداشت کرده است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست عمومی امنیت ملی  به آژانس باختر٬ بازداشت شد گان به سرگروپی  مولوی عبدالروف در فعالیت های تخریبی و تروریستی مبادرت می ورزیدند که در ترور و به شهادت  رسانیدن یکتن از کارمندان  امنیت ملی نیمروز دست داشته اند و برنامه  بعدی آنان ترور  دوتن از افسران اسبق مدیریت جنایی قوماندانی امنیه ولایت نیمروز بوده که قبل از رسیدن به اهداف بعدی  با 9 تن از هم دستانش بازداشت و ازنزد شان  دو میل تفنگچه  با یک عدد خپ کن ، دوقبضه بمب  دستی وده ها فیر مرمی سلاح خفیف بدست آمده است.  ماری

کابل/ ۲۴ قوس/ باختر
  وزارت صحت عامه در همکاری با سازمان صحی جهان و اداره یونیسف آخرین دور کازار فرعی واکسین پولیوی سال روان میلادی را در ۱۹۸ ولسوالی مربوط به ۲۱ ولایت کشور در دو مرحله  راه اندازی می کند.
این کارزار به هدف افزایش معافیت و مقاومت بدن ۵،۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال با دوقطره واکسین در مناطق معروض به خطر ویروس پولیو  تطبیق می شود.
این کارزاراز ۲۵ الی ۲۹ قوس تطبیق خواهد شد. اما در حوزه جنوب کشور از  ۲ الی ۶ جدی سال روان تطبیق می شود. چون در حوزه جنوب چندی قبل یک کازار اختصاصی در پاسخ به واقعه مثبت پولیو که از ولایت قندهار گزارش شده بود، تطبیق شد. 
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه گفت: " با وصف که وزارت صحت عامه به همکاری شریکا ن صحی خود، مبارزه جدی را برای امحای کامل این مرض به پیش می برد، اما چالشهای امنیتی و عدم دسترسی به تمام کودکان در هر دور کارزار،  سبب شده است که تا اکنون به این هدف نائیل نشویم. من از تمام اقشار جامعه و طرف های درگیر می خواهم که زمینه واکسین کردن هر طفل زیر سن پنج سال را در مقابل این مرض مساعد کنند، چون یگانه راه وقایه و امحای این مرض، تطبیق واکسین برای کودکان است"
افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در سطح جهان اند که هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آن گزارش می‌شود.
در افغانستان طی سال روان میلادی تا اکنون ۲۴ واقعه مثبت پولیو ثبت شده است  که ۱۸ واقعه آن از حوزه جنوب ( ۹واقعه از ولایت ارزگان، ۵ واقعه از هلمند و ۴ واقعه از قندهار) گزارش شده است. متباقی،  ۲ واقعه از پکتیکا، ۱ واقعه از ولایت ننگرهار  و ۱ قعه از ولایت کنر، ۱ واقعه از بادغیس و ۱ واقعه هم از ولایت بغلان گزارش شده است.
در پاکستان درسال روان میلادی تا اکنون ۱۰۱ واقعه مثبت ثبت شده است.
مومنه

کابل /۲۴قوس / باختر
سه دهشت افگن درعملیات کومندوهای اردوی ملی درکاپیسا دیشب بازداشت شدند.
به گزارش آژانس باختر ، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه یی گفته است کومندوهای اردوی ملی عملیاتی را بالای لانه های دهشت افگنان درقریه قشقار کاپیسا راه اندازی کردند که درنتیجه ۳ دهشت افگن بازداشت شدند.
ازنزد افراد بازداشت شده ۲۲ موبایل ،۲۱ جلد تذکره، ۱۴ قطعه کارت رای دهی، دو قطعه کارت پولیس، تعدادی اوراق تبلیغاتی و یک کمپیوتر لپتاب به دست منسوبان نیروهای شامل عملیات افتاده است.  فریبا احسان زاده ...ک..م

کابل /۲۴قوس/ باختر
دوازده دهشت افگن درحمله هوایی نیروهای افغان دیشب درغور کشته شده اند.
دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی با ارسال خبرنامه یی به آژانس باخترگفته است نیروهای هوایی مخفیگاه های دهشت افگنان را در ولسوالی دولت یار غور هدف قرار دادند که درنتیجه دوازده دهشت افگن کشته شده اند .
دراین حمله هوایی شش موضع مستحکم دهشت افگنان تخریب شده است.
طبق یک خبردیگر:هفت دهشت افگن دردو حمله هوایی نیروهای افغان درساحات شاغولی و گاومیشک غزنی کشته شده اند و دوعراده موتر تروریستان نیز دراین حمله تخریب شده است. فریبا احسان زاده ...ک..م

کابل / 24 قوس/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز اعتمادنامه های بهادر امینیان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران و فلیپ برونچان، ساکیب فوریک و پاولو نویس پوسینهو سفرای غیرمقیم بلجیم، بوسنیا هرزگوینا و پرتگال را در مراسم‌جداگانۀ تشریفاتی پذیرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این مراسم که ادریس زمان سرپرست وزارت امور خارجه نیز حضور داشت، رئیس جمهور ضمن تبریکی وظایف جدید به سفرای کشورهای متذکره، بر گسترش روابط میان افغانستان و ایران، بلجیم، بوسینا هرزگوینا و پرتگال تأکید کرد و این کشورها را دوست و همکار خوب افغانستان عنوان کرد. نالان 

کندز/ 24 قوس/ باختر
نظامیان در عملیاتی مسوول تعلیم و تربیه افراد انتحاری را در کندز دیشب بازداشت کردند.
هادی جمال، مسوول دفتر مطبوعات قومندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به آژانس باختر گفت که حبیب الله مشهور به ملاحکیم مسوول تعلیم تربیه افراد انتحاری در یک عملیات مشترک نظامیان کوماندو و قطعه 09 امنیت ملی از قریه غزل شاخ ولسوالی چهار درۀ کندز، بازداشت شد.
وی افزود که در این عملیات یک مقدار جنگ افزار از نزد فرد بازداشت شده به دست آمد. احمد نعیم دوستی

بازارک ۲۴قوس باختر
فدراسیون ورزش هاکی امروز در پنجشیر گشایش یافت.
این فدراسیون از سوی فدراسیون ملی هاکی کشور در بازارک مرکز پنجشیر ایجاد شد.
غلام ایشان الماس آمرتربیت بدنی و ورزش پنجشیر گفت که با افتتاح این فدراسیون علاقه مندان بخش هاکی پس ازین فعالیت های شان  به گونه مداوم و منظم صورت می گیرد.
ورزش هاکی با چوب های مخصوص روی یخ اجرا می شود.ختم/حبیب سادات

بازارک /۲۴قوس/ باختر
در چهل جریب زمین در  پنجشیر قرار است ده ها باغ نهال های بادام وگلاس ایجاد می شود .
محمد  رووف یعقوبی رییس زراعت ،آبیاری ومالداری پنجشیر به آژانس باخترگفت که کار احداث این باغ ها هفته پیش در یک پیکار که زیرنام نهال شانی فصل خزان توسط آن ریاست بر گزار شده است، آغاز شده است.
وی افزود که این باغ ها در مدت نزدیک به یک ماه در هفت ولسوالی وبازارک مرکز پنجشیر احداث خواهد شد.ختم/حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL