29 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سی میلیون دالر لیلام می شود

سی میلیون دالر لیلام می شود

کابل / ۲۹ جدی/ باختر بانک مرکزی مبلغ ۳۰میلیون دالر را...

دسته حقوقی ترامپ اتهامات استیضاح را رد کردند

دسته حقوقی ترامپ اتهامات استیضاح را رد کردند

واشنگتن/ بی بی سی / 29 جدی/ باختر دسته وکلای حقوقی...

ریال مادرید سویا را شکست داد

ریال مادرید سویا را شکست داد

کابل /۲۹جدی / باختر درهسپانیا شب گذشته چهار بازی فوتبال درادامه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل / ۲۹ جدی/ باختر
بانک مرکزی مبلغ ۳۰میلیون دالر را  فردا دو شنبه ۳۰  جدی ۱۳۹۸ سالروان به طور لیلام به فروش می رساند.
درنامه که از آن بانک به آژانس باختر مواصلت ورزیده آمده است: دافغانستان بانک اعلام می دارد به منظور اشتراک در این داوطلبی از عموم صرافان واجد شرایط و بانک های تجارتی که قبلاً مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را طور تضمین نزد آمریت عملیات بازار و مراکز زون های د افغانستان بانک تحویل کرده اند تقاضا می شود تا در این داوطلبی اشتراک کنند.
برند گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یک روزتصفیه کنند.
همچنان در این داوطلبی آنعده از صرافانی که تا اکنون مبلغ فوق الذکر را به منظور تضمین و اشتراک در پروسه لیلام اسعار به د افغانستان بانک تسلیم نکرده اند، می توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک ورزند ودر داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه به طور نقد و یا حواله در مدت زمان معین تحویل بانک کنند.ذبیح علم

کابل /۲۸جدی/ باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ ۱۵۵۸دالر عرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز۲۸جدی به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری ۳۷۰۰ فی گرام مصری بیست ویک عیار ۸۸۰ مبلغ ۳۵۵۰افغانی، کویتی بیست و یک عیار۸۸۰مبلغ ۲۹۰۰افغانی،  سنگاپوری۲۱ عیار ۷۹۰ بر۲۱ مبلغ ۲۹۰۰ افغانی، عربی  ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰ افغانی، بحرینی ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰، ایرانی ۷۰۵ مبلغ ۲۶۰۰افغانی و فی گرام طلای روسی ۵۸۵ مبلغ ۲۱۰۰افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

کابل / 26جدی/  باختر
وزارت صنعت و تجارت می گوید افغانستان برای اولین بار  درسال 2019 یک میلیارد دالر به خارج ازکشور صادرات داشته  است.
وزارت صنعت و تجارت امروز با صدور اطلاعیه گفته است ٬هدف صادرات افغانستان را مشخص کرد تا افغانستان از یک ‌کشور وارد کننده به یک کشور صادرکننده تبدیل شود و به همین خاطر اهداف صادراتی برای سال 2019 یک میلیارد دالر، 2020 یک و نیم میلیارد دالر و 2021 دو میلیارد دالر تعیین شده است.
وزارت صنعت و تجارت از آغاز ایجاد دهلیزهوایی تا اکنون 11 هزار567 تُن کالا شامل میوه تازه، میوه خشک، گیاه طبی هنگ، صنایع دستی، قالین، قره‌قل و زعفران را در بیش از 1 هزار پرواز ازکابل، کندهار، مزار و هرات به ارزش بیش از 270 میلیون دالر به آسیا، اروپا وکشورهای عربی صادر کرده است. تنها در سال 2019  درحدود بیش از 5 هزار300 تُن کالا به ارزش بیش از 160 میلیون دالر با 33 درصد افزایش نسبت به سال 2018 به کشورهای جهان صادرشده است. درسال 2019 کشورهای مانند: آذربایجان، عمان، قطر وکویت به برنامه دهلیزهوایی پیوستند و در2020 اندونیزیا و کشورهای جدید اضافه می شوند.
در ضمن وزارت صنعت و تجارت در جریان سال جاری ۱۷ نمایشگاه را در خارج و ۷ نمایشگاه را در داخل کشور برگزار نمود و قرار است این رقم در سال 2020 افزایش یابد.
دربخش توزیع زمین درپارک های صنعتی اکنون روند توزیع سرعت بخشیده شده است و باایجاد پالیسی های پارک های صنعتی، طرزالعمل  پارکهای صنعتی بسیاری از پروژه ها تکمیل شده است.
ازآنجمله می توان به تکمیل شدن 4 پروژه زیربنایی پارک های صنعتی در ولایت های کابل، کندهار، میدان وردک و هرات و آغاز پروژه زیربنایی جدید در ولایت های خوست، پروان، ننگرهار و پکتیا، توزیع زمین به 175 شرکت ازسوی شورای عالی اقتصادی درسال 2019  اشاره کرد.
همچنان درریاست عمومی ثبت مرکزی درسال 2019 پنج‌هزار جواز بیشتر نسبت به 2018 توزیع شده است و رقم توزیع جواز های تجارتی درسال 2019 به 19 هزارویکصد جواز رسیده است.
با نظارت وزارت صنعت وتجارت وبراساس قانون جدید اتاق ها؛ انتخابات اتاق ها پس از7 سال وقفه برگزار شد و اتاق های جدید دیگر مانند (1) اتاق زراعت ومالداری و (2) اتاق پیشه وران ودوکاندارن نیز شکل گرفت.
این اطلاعیه در حالی صادر می شود که در هفته گذشته ولسی جرگه اجمل احمدی نامزد وزیر وزارت صنعت وتجارت را فاقد صلاحیت اعلام داشت و بودجه آن وزارت را به حالت تعلیق درآورده است. عبدالخالق

ایبک/ 26جدی/  باختر
کار ساختمان سه پروژه زیربنایی در سمنگان  تکمیل  شد  و امروز به بهره بر داری سپرده شد .
ضیاالرحمن رشید خیل مسول پروژه های کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی دفتر ولایتی افغان اید در سمنگان به خبر نگار آژانس باختر گفت که این پروژه ها شامل اعمار 836 متر دیوار محافظوی، ساختمان 2 لیسه ، یک محراب مسجد، ساختمان حوزه دوم امنیتی پولیس مرکز سمنگان و همچنان  قسمتی از سرک عمومی سمنگان بغلان، یک پل موتر رو است که به هزینه 12 میلیون 740 هزار افغانی به کمک سویدن  درچهار قریه شهر ایبک ولایت سمنگان  ساخته شده است.
رشید گفت که با عملی شدن  این پروژه ها نزدیک  به دوصد  منزل رهایشی و ده ها جریب زمین زراعتی و باغ  ها در محل  از آسیب سیلاب ها در امان شده است وچهارصدوخانواده از مزیای آن مستفید شدند.  برمک بامی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL