31 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل 30 حمل باختر نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود...

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

اسلام آباد - ایرنا – ۳۰ حمل – باختر «عمران خان»...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل 29 حمل باختر
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استراتیژی سه ساله توسعه زیربنای شبکۀ ملی فایبر نوری افغانستان را تدوین کرد که اهداف اساسی آن؛ مبدل کردن افغانستان به معبر ترانزیت معلومات در منطقه ، گسترش دسترسی سرتاسری به خدمات تکنالوژی معلوماتی در بخش های تعلیمی، تحصیلی، صحی و اجتماعی و ایجاد زیربنا ها برای اتصال شهروندان به شبکه فایبر نوری می باشد.
آژانس باختر به نقل از اعلامیه مطبوعاتی وزارت مخابرات و تکنالوژی مخابراتی می نویسد که این استراتیژی بعد از مطالعه دقیق توسط کمیته زیربناو دریافت نقاط نظر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اجرایی شد که یک گام مثبت در راستای بهبود زیربنای فایبر نوری در کشور و انکشاف این شبکه می باشد که نه تنها در بخش تکمیل حلقه فایبر نوری کشور بلکه تمام نیازمندیهای کشور را از این بخش مرفوع می کند.
شبکه های فایبر نوری بنابر داشتن ظرفیت بالا ، بهترین گزینه برای تقویت اتصالات محسوب می شود. خوشبختانه شبکه ملی فایبر نوری افغانستان به طول 4700 کیلو متر  توسعه یافته و  25 ولایت کشور را باهم وصل کرد است.  برعلاوه ، شبکه ملی فایبرنوری افغانستان با کشور های ایران، ازبیکستان، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان وصل شد است.
استراتیژی توسعه شبکه فایبرنوری مسیر توسعه شبکه ملی را در ابعاد ملی و منطقه یی تحت پوشش قرار داد و انتظار میروداینکه در سه سال آینده (1398-1400) زیربنای گسترش خدمات تکنالوژی معلوماتی در سرتاسر کشور توسعه و تقویت یافته است ، با اتصال ولسوالی ها به مراکز ولایات ، اتصال مکاتب ، پوهنتونها ، مراکز صحی و تجاری سهولتهای زیادی برای شهریان فراهم  شود.
تقویت اتصالات منطقه یی به هدف مبدل شدن افغانستان به معبرترانزیت معلومات  یکی از اهداف مهم این استراتیژیست. با تطبیق این استراتیژی شبکه ملی فایبرنوری افغانستان از مسیر راه ابریشم  به کشورهای تاجکستان – قرغزستان و چین وصل شد و از طریق خط فایبرنوری دهلیزواخان به شبکه فایبرنوری جمهوری مردم چین به صورت مستقیم وصل  می شود.
در کنار آن در نظر است شبکه فایبرنوری ملی افغانستان از مسیر راه لاجورد (ترکمنستان – آذربایجان – کشورهای اروپایی) به شبکه آذربایجان وصل  شود که با این حال مسیر ترانزیت معلومات از کشورهای اروپایی به جمهوری مردم چین از طریق افغانستان فراهم  می شود. برعلاوه زمینه ترانزیت معلومات از آذربایجان به کشورهای جنوب آسیا و برعکس ان نیز فراهم کرده می شود. اتصال شبکه ملی فایبرنوری به بندر چابهار اتصالات منطقه یی را بیشتر از پیش تقویت کرد زمینه ترانزیت معلومات از کشورهای خلیج به اروپا و کشورهای آسیای دور و برعکس ان را فراهم می کند. ایجاد مسیرهای متذکره سبب تقلیل فاصله شد و متناسباً تقلیل هزینه اخذ وارسال معلومات شد و فرصتهای زیادی را برای کشورهای منطقه فراهم می کند.
با مبدل شدن افغانستان به مسیرترانزیت معلومات در منطقه ، افغانستان عواید قابل ملاحظه ای را دریافت خواهد نمود ، در کنار آنکه همکاری های منطقوی تقویت یافته فرصتهای همکاری متقابل بین کشور ها گسترش خواهد یافت.
ستراتیژی توسعه شبکه ملی فایبرنوری با سنجش امکانات تطبیقی ، از جانب متخصصین افغان طرح و تدوین شد و انتظار برده می شود اینکه به یاری ایزد لایزال در سه سال آینده تمامی اهداف این ستراتیژی دستیاب  شود.
همچنان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در نظر دارد اینکه تا سه سال آینده 9 ولایت باقی مانده ، ۱۵۱ ولسوالی، ۲۰۰۰ مکتب، تمامی مراکز تحصیلات عالی ، ادارات دولتی و شهر کهای بزرگ را به شبکه ملی فایبرنوری وصل کرد و شبکه مصئون دولتی (Intranet) را نیز ایجاد کند. 
وزارت مخابرات وتکنالوجی معلوماتی راهکار تطبیقی این استراتیژی را نیز تدوین کرد و از آغاز سال 1398 هجری شمسی کار عملی سازی آنرا آغاز و با درنظرداشت جدول زمان بندی از تطبیق این استراتیژی در عمل توسط رهبری وزارت نظارت  می شود. ماری

کابل  29حمل باختر
سید محمد مهدی حسینی معاون مسلکی اداره عالی بررسی امروز در "برنامه حساب دهی حکومت به ملت" گفت که از اثر بررسی های 492 اداره در سال مالی پار ، بیش از 296 ملیون افغانی وارد خزانه حکومت شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، سید محمد مهدی حسینی معاون مسلکی اداره عالی بررسی با ابراز این مطلب افزود که آن اداره در سال مالی 1397 تفتیش رعایت قوانین و مقررات را در 492 اداره که شامل وزارت‌ها، شاروالی‌ها، تصدی‌ها و برخی اداره های مستقل در داخل و خارج کشور می شد، انجام داده است.
وی افزود که پس از تحلیل و ارزیابی 459 گزارش و توحید ارقام یافته‌های این بررسی، از مدارک مختلف چون عدم وضع مالیات، تفاوت قیمت، جریمه تاخیر، اضافه پرداخت، باقیداری معتمدان، سنجش‌های نادرست، محصول صفایی، عدم پرداخت قیمت زمین و سایر موارد، به گونه جمعی بیش از 4 ملیارد و472 ملیون افغانی10ملیون و297هزار دالر، 3 ملیون و384 هزار یورو، 289هزار ریال سعودی و 970هزار روبل قابل تحصیل دانسته شد که پس از بررسی‌های رعایت قوانین و مقررات سال مالی 1397 اداره های بودجه‌یی مرکزی و محلی بیش از 296ملیون و162هزار افغانی و 95 هزار دالر امریکایی تحصیل و وارد خزانه حکومت شد.
وی با بیان دست آوردها و کارکردهای سال پار آن اداره تصریح کرد که اداره عالی بررسی در جریان بررسی های امور مالی سال 1397 موارد سوء استفاده از دارایی عامه در مرکز و ولایت ها را تثبیت کرده است و 17 دوسیه  در این خصوص را غرض تعقیب عدلی به لوی څارنوالی  ارسال کرده ‌است.
اداره عالی بررسی به عنوان عالی ترین نهاد بازرس امور مالی و حسابی در سال 1300 هجری شمسی به نام دیوان سنجش در کشور ایجاد شد و پس از تغییرات تشکیلاتی به نام اداره عالی بررسی تغییر نام داد و با شماری از اداره های عالی تفتیش سایر کشورها چون سویدن، ترکیه، مالیزیا، هندوستان و تایلند تفاهمنامه های همکاری های مسلکی را به امضا رسانید. نثار "ایثار"

کابل   باختر  ۲۹  حمل 
حدود دو ماه می شود که حریم هوایی پاکستان به روی پرواز های خارجی بسته شده است .
پاکستان به تاریخ ۸ حوت سال پار بعد از آن حریم هوایی خود را به روی پرواز ها بست که تنش میان هند و پاکستان بالا گرفت .
هند به تاریخ هفتم حوت بر اهدافی در داخل خاک پاکستان با جنگنده ها حمله کرد   و پاکستان هم واکنش نشان داد . از آن تاریخ به بعد حریم هوایی پاکستان به روی پرواز هایی که مسیر پاکستان را به هدف  هند طی می کنند مسدود است.
قبل ازتنش میان هند و پاکستان ٬ روزانه تا پنج پروازاز کابل و دیگر شهر های افغانستان به دهلی انجام می شد، مگر حالا تنها شرکت کام ایر٬ آن هم از مسیر بدیل به دهلی پرواز دارد.
پرواز طیاره از کابل به دهلی قبلاً دو ساعت را در برمی گرفت مگر مسیر بدیل که کام ایر آن را طی می کند پنج ساعت به طول می انجامد و قیمت تکت هم  دو برابر شده است .
با آن که  تنش میان هند و پاکستان از میان رفته است و وضعیت اضطراری نیز از میان رفته است، مگر حریم هوایی پاکستان همچنان مسدود است در حالی که پرواز ها به داخل پاکستان صورت می گیردو پاکستان در پرواز های خارجی خود از حریم هوایی هند و افغانستان استفاده می کند.
برخی را باور براین است که پاکستان در صدد اعمال فشار بر افغانستان و هند است و می کوشد تا رابطه اقتصادی به خصوص مسیردهلیز هوایی میان دو کشور را مختل کند.
جاوید کوهستانی آگاه سیاسی کشور می گوید که مشکل هند و پاکستان تا کنون حل نشده است  و واگه و کشمیر ساحات منازعه است و به این دلیل ترافیک هوایی بسته خواهد بود.
مگر او می گوید که مشکل و خطر٬ تنها در یک بخش از فضای پاکستان وجود دارد در حالی که بخش های دیگر حریم هوایی  پاکستان مصوون است  پاکستان در صدد آوردن فشار بر افغانستان است.
او می گوید اداره هوانوردی ملکی باید عمل  مشابه را روی دست گیرد ومانع عبور آن طیارات پاکستان شود که از فضای کشور ما عبور می کنند .
داکترقاسم وفایی زاده رییس هوا نوردی ملکی به خبرنگار آژانس باختر گفت که  که در اثر تنش ها میان پاکستان و هند حریم فضایی آن کشور به روی پرواز های افغانستان بسته شده است و تا زمانی که این منازعه میان دو کشور حل نشود حریم فضایی باز نخواهد شد و این مشکل تنها برای افغانستان نیست بل سایر کشورها نیز دچار چنین مشکل اند .
او گفت که حریم فضایی پاکستان تا 24 اپریل مسدود خواهد بود. اکنون پرواز طیارات از طریق بحر هند صورت می گیرد که تقریبآ 5 ساعت را در بر می گیرد.
وی افزد ، در صورتیکه فضای پاکستان به روی سایر کشورها باز شود و تنها وضع محدودیت در قسمت افغانستان ادامه یابد؛ ما نیز گزینه عمل  مشابه را بررسی خواهیم کرد.
او یاد آور شد که اداره هوانوردی ملکی درصدد راه بدیل آن است که از طریق کشور چین پرواز ها صورت گیرد طیاره ها از جنوب بدخشان به طرف چین برود که زمان سه تا سه ونیم ساعت را دربر خواهد گرفت ویک نیم ساعت از زمان ساعت پرواز کنونی کمتر خواهد شد .
این گفته ها در حالی بیان می شود که پاکستان همیشه از مساله ترانزیت  هوایی و یا زمینی به عنوان حربه علیه دولت افغانستان کار گرفته است. ختم /صائم / دانش

کابل باختر/ 29/ حمل
تمرکز بالای تزریق ارزدربازار های تبادل اسعار برای حفظ ارزش افغانی یگانه گزینه می باشد و راه های دیگری نیز برای حفظ ثبات افغانی وجود دارد.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ، صعود دالر دربرابر افغانی موضوع نگران کننده است هرگاه ثبات افغانی دربرابر ارز حفظ نشود ،بدون تردید این موضوع بطور مستقیم بالای اقتصاد خانواده ها اثر منفی به جا می گذارد .
تجاروارد کننده میزان فروش را با نرخ روز دالر محاسبه می کند به هراندازه یی که افغانی دربازار های ارز نرخ ببازد تجار و سرمایه داران متضرر نمی شوند واثر منفی این موضوع بر اقتصاد خانواده ها مشاهده می شود، خانواده ها درآمد ثابت دارند و هرگز با دیگرگونی ها و نوسانات تغییر نمی کند.
این معلمان ، ماموران ، مستخدمان ، کسبه کاران و روزمزدان می باشند که دربازار صعود ارز، شیرازه اقتصادی خانواده های شان ویران می شود.
بنابه گزارش ها تاکنون بانک مرکزی 670 میلیون دالر وارد بازار کرده است تا مگر بتواند ثبات افغانی را حفظ کند مگر نتیجه این است که دالر از 45 افغانی دردراز مدت به بیشتر از 77 افغانی دربرابرافغانی صعود کرده است.
این صعود درچند سال اخیر بیشتر بوده است به نظر می رسد که باید به جستجوی راه های شد که اثر بخش دراین مأمول باشد.
بانک مرکزی و اهل اقتصاد درکشور به نا امنی ها نبود ثبات سیاسی و قاچاق دالر از افغانستان تکیه می کنند.
و ادله می آورند که تا این عوامل کنارزده نشود ثبات افغانی ممکن نیست .
شاید نبود ثبات سیاسی و ایجاد آن دشوار باشد اما چگونه میتوان جلو قاچاق ارز را در کشور گرفت؟ اگر نهادهای مربوط به این موضوع تمرکز کنند ممکن افغانی ثبات نسبی خود در برابر اسعار خارجی حفظ کند ولی اگر قاچاق دالر از کشور ادامه پیدا بکند و بانک مرکزی نیز دربازار ارز لیلام کند فکر می شودکه بازار قاچاقچیان دالر گرم تر می شود.
به این دلیل نیاز است که نهادهای مربوط به راهکار ها تجدید نظر کنند وباارزیابی عوامل و انگیزه ها به این درد نسخه تجویز کنند. ختم/ نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL