05 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

بامیان / باختر/ 4/ دلو یک پسر نوجوان بامیانی در ابتکار...

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

فیروزکوه / باختر/ 4/ دلو شهروندان ولسوالی های غربی ولایت غور...

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

پل علم / باختر/ 4/ دلو موظفان ریاست امنیت ملی لوگر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

بامیان / باختر/ 4/ دلو
یک پسر نوجوان بامیانی در ابتکار تازه، دستگاهی ساخته است که از امواج رادیویی انرژی برق تولید میکند.
این دستگاه کوچک میتواند 5/ 3 ولت برق تولید کند.
این جوان مبتکر بامیانی حسین داد نام دارد و شاگرد صنف یازدهم مکتب است.
او پنج سال است که دست به اختراعات زده و تاکنون توانسته  طیاره های بدون سرنشین ، موشک  و  اسکواتور بسازد.
طیاره های ساخته دست او حدود دوازده کیلو متر پرواز میکند و قابل کنترول است .
حسین داد میگوید، برای ساخت دستگاه کوچک اش حدود یک و نیم هفته کارکرده و تلاش کرده است تا دراین نوآوری اش از میان هزاران منبع برای تولید انرژی فقط از امواجی کارگیرد که آزاد بودن آن ها در فضا ضرر زیادی به صحت انسان ها دارد.
این مخترع نوجوان بامیانی میگوید، هدف او ساخت دستگاه بزرگتر از این بوده اما نیاز مندی های او در بامیان و حتی برخی هایشان در افغانستان در دسترس نیست .
او می افزاید که تلاش دارد تا روزی نور برق را به تمام خانه های مردم افغانستان برساند.
حسین داد از بررسی های تازه اش که درباره شناسائی منابع انرژی انجام داده است، میگوید: منابع زیادی به ویژه انرژی گرمای زمین دربامیان فراوان است و قرن هاست که ازآن استفاده نشده است.
او می افزاید که اگر ازاین انرژی ها کارگرفته شود توان تامین برق تمامی بامیان را دارد.
حسین داد از برنامه های تازه اش میگوید، او تلاش دارد تا برای مشکل بی برقی درکشور نقطه پایان بگذارد و راهی راجستجو کند که افغانستان دیگر نیازمند کشورهای دیگر نباشد .
این مخترع نوجوان بامیانی از حکومت میخواهد که زمینه را برای جوانان مانند او فراهم سازند تا بتوانند با استفاده از ذهن خلاق شان دربخش های گونه گون اختراعاتی داشته باشند.   ختم/ ناجیه 

کابل باختر4 دلو
به منظور بررسی وضعیت مصونیتی پروازها، امروز کارگاه آموزشی به همکاری کمپنی دی اف اس آلمان در اداره مستقل هوا نوردی ملکی برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر: کارگاه آموزشی به حضور داشت محمود شاه حبیبی معین عملیاتی اداره مستقل هوانوردی ملکی، کارکنان مسلکی بخش های عملیاتی و تخنیکی اداره هوانوردی ملکی و شرکت آر-ام-اس تدویر یافت.
تمرکز این کارگاه روی سیستم جدید رادار برگزار شده بود که به زودی در افغانستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این سیستم جدید رادار تا بیست و هفت هزار فوت تمام فضای افغانستان را تحت پوشش قرار خواهد داد و برای تقرب پروازها در میدان هوایی بین المللی مزار شریف استفاده خواهد شد.
  در این کارگاه آموزشی روی حل مشکلات بخش های تخنیکی، عملیاتی، آموزشی و روند انتقال مدیریت بخش هوانوردی ملکی از نیروهای خارجی به دولت افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
همچنان در این کارگاه اشتراک کنندگان نظریات شان را در مورد مسایل مصئونیتی، محدودیت ها، مشکلات و خطرات که امکان دارد؛ بعد از به کار گیری سیستم جدید رادار به وجود آید، شریک ساختند.
همینگونه مسوولان بخش های تخنیکی و عملیاتی اداره مستقل هوانوردی ملکی پیرامون موضوع صحبت کرده و معلومات مورد ضرورت را با متخصصان شرکت دی اف اس آلمانی درمیان گذاشتند.

کابل 4 دلو باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1216 دالرعرضه میگردد.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر امروز    4 دلو  به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست و یک عیار 880 مصری مبلغ 2700 افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2700افغانی، سنگاپوری 21 عیار 790 بر21 مبلغ 2250 افغانی، عربی 790 مبلغ 2200 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2250، ایرانی 705 مبلغ 1950افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1750افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید. 

کابل باختر/ 4 /دلو
به اساس معلومات خان محمد باز رئیس اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر : ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی صبح امروز از این قرار بود.
یک دالر امریکایی 66 افغانی و65 پول.
یک پوند انگلیسی 82 افغانی و 60 پول  .
یک یورو 71 افغانی و15 پول.
یک درهم امارات 18   افغانی و15 پول.
یک ریال سعودی 17 افغانی و75 پول
هزار روپیه پاکستانی 616 افغانی .
هزار روپیه هندی1026 افغانی .
هزار تومان ایرانی 16  افغانی و 75 پول.
یک روبل روسی 1 افغانی و 25  پول.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL