13 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اقتصادی

پلخمری/ 13سرطان/ باختر
مسوول پروژۀ ملی باغداری وزارت زراعت می گوید که آن نهاد به باعداران و کشاورزان در خصوص شیوه های نوین وعصری باغداری آموزش داده است و باغداری در بغلان رو به رونق است و در آینده مردم شاهد ایجاد بیشتر باغ های انواع میوه در بغلان خواهند بود.
محمدحسن فروتن٬ مسوول پروۀ ملی باغداری وزارت زراعت در زون شمال‌شرق٬ در مصاحبه با علی"علمی" خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که در هفت سال اخیر سی و هفت هزار و چهار صد و شصت وچهار باغ با نهال های اصلاح شدۀ انواع میوه در بغلان، کندز، تخار و بدخشان ایجاد شده است.
وی گفت که با راه اندازی برنامه های آموزشی، باغداران ولایت های یادشده را در خصوص شیوه های نوین باغداری نیز آموزش داده اند.
وی یگانه چالش در برابر باغداران را نبود سردخانه برای نگهداری فراورده های شان بیان کرد.
فروتن خاطرنشان کرد که در حال حاضر باغداران شمال‌شرق کشور نه تنها میوه نیاز بازارهای کشور را فراهم می کنند بل تاجران؛ انواع میوه باغ های شان را به خارج کشورهم اتتقال می دهند.
وی ازسیب، انگور، زردآلو و بادام باغداران یاد کرد که به خارج صادر می شود.
غلام حسن رضایی٬ باغدار بغلان از حاصلات باغش خورسند است و گفت که امسال درخت های اصلاح شدۀ باغش بار فراوان برداشته است و سود زیادی از آن به دست می آورد.
وی نبود سردخانه برای نگهداری میوه باغش را یگانه مشکل برایش بیان کرد واز ادارۀ زراعت خواست که در ایجاد سردخانه ها برای نگهداری میوه باغ ها اقدام کند که باغداران بتوانند در زمان مناسب و با بهای مناسب میوۀ شان را به بازار عرضه کنند.
اما عبدالقهار ستاری٬ آمر امور زراعتی ادارۀ زراعت بغلان گفت که تا یک هفتۀ دیگر کار ساخت چهار صد وسی باب سردخانه و کشمش خانه در بغلان آغاز می شود و تا دو ماه آینده این سرخانه ها و کشمش خانه ها ساخته می شود و در اختیار کشاورزان و باغداران قرار داده می شود. سادات

 

هرات/ ۱۳سرطان/ باختر
نخستین فابریکه پروسس کشمش در هرات گشایش یافت.
این کارخانه دریک شبانه روز توانایی پروسس وبسته بندی تا دوصد تن کشمش را دارد.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به آژانس باختر گفت که گشایش این کارخانه در کنار اشتغال زایی به دوصد کارگر، میزان پروسس کشمش در هرات را تا سه هزار تن افزایش می دهد.
ساخت این فابریکه برای وزارت زراعت پنج صد هزار دالر هزینه داشته است.
با این حال ساخت این فابریکه امیدواری ها را برای افزایش صادرات کشمش به بازارهای جهانی بیشتر ساخته است.
ختم/ابوی

کابل /13سرطان/ باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1710دالر عرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز 10سرطان به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری ۴۳۰۰ فی گرام مصری بیست ویک عیار ۸۸۰ مبلغ ۴۳۰۰افغانی، کویتی بیست و یک عیار۸۸۰مبلغ ۳۵۰۰افغانی،  سنگاپوری۲۱ عیار ۷۹۰ بر۲۱ مبلغ ۳۵۰۰ افغانی، عربی  ۷۹۰ مبلغ ۳۲۵۰ افغانی، بحرینی ۷۹۰ مبلغ ۳۲۵۰، ایرانی ۷۰۵ مبلغ ۳۰۰۰افغانی و فی گرام طلای روسی ۵۸۵ مبلغ ۲۵۰۰افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

کابل 12 سرطان باختر
داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت‌عامه، طرح تنظیم کسب وکار در مرحلۀ فلاکت ناشی از اوج شیوع ویروس کرونا درکشور را در نشستی مورد ارزیابی قرارداد.
در این نشست سید انور سادات وزیر کار امورو اجتماعی، محمد یعقوب حیدری والی کابل ونماینده یی از وزارت امورداخله اشتراک داشتند و روی  چگونگی نظارت از تطبیق طرح تنظیم کسب و کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج شیوع ویروس کرونا در کشور بحث و تبادل نظر کردند.
داکترعثمانی هدف این نشست را چگونگی نظارت از تطبیق طرح وتنظیم کسب وکار در مرحله فلاکت ناشی از اوج شیوع ویروس کرونا در مرکز و ولایت های کشور دانست و افزود: ما ارزیابی می‌ کنیم که  این طرح چه قدر موثراست و وضعیت فعلی چگونه است، ما چطورمی‌توانیم آن را ببهود ببخشیم، مردم، نهادها و دوایر دولتی چه قدر این طرح  را تطبیق کرده اند.
در همین حال  اشتراک کنندگان نظریات و پیشنهاد های شان را در مورد این طرح ارائه کردند که بعدا این نظریات و پیشنهادها با معاونت دوم ریاست جمهوری درمیان گذاشته  می شود و بعد از تایید همگانی خواهد شد.
طرح تنظیم کسب و کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج شیوع ویروس کرونا  بعد از تایید کابینه  جمهوری اسلامی افغانستان به رهبری وزارت صحت‌عامه در مرکز و ولایت ها به مدت سه ماه قابل تطبیق است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL