04 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

کابل باختر 4 حوت وزارت تحصیلات عالی به منظور تطبیق بهتر...

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

کابل باختر 4 حوت اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با انجنیر...

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

کابل باختر 4 حوت تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل 4 حوت باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1234 دالرعرضه میگردد.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر امروز 4 حوت به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست ویک عیار 880 مصری مبلغ 2700 افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2700افغانی، سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2250 افغانی، عربی 790 مبلغ 2200 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2250، ایرانی 705 مبلغ 1950افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1750افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید. 

کابل باختر/ 4/ حوت
ارزش مواد اولیه دربازار های کابل امروز 4  حوت از این قرار است.
یک بوری برنج باریک اعلی 50 کیلویی 3800 افغانی .
هفت کیلو برنج شوله یی وطنی 320 افغانی .
هفت کیلوماش وطنی 350 افغانی.
یک پیپ روغن 16 لیتره 1140افغانی .
یک بوری آرد گندم 50 کیلو یی قزاقی 1150 افغانی.
هفت کیلو شکر 340 افغانی .
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 800 افغانی .
هفت کیلو نخود خام وطنی 750 افغانی .
همچنان یک کیلو گاز مایع 60 افغانی، یک لیتر پترول 46 افغانی و یک لیتر دیزل به 44 افغانی به فروش میرسد.

کابل باختر 3 حوت
به سلسلۀ نظارت از روند کار وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی، امروز احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب، به وزارت زراعت و آبیاری رفته و روند پیشرفت کار و عملی شدن برنامه‌های اصلاحی را در این وزارت، شخصا به بررسی گرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی نماینده فوق العاده رییس جمهور، به آژآنس باختر، در آغاز نماینده فوق العاده رییس جمهور، در صحبتی گفت که اکثریت مردم افغانستان مصروف کار کشاورزی اند و تولیدات کشاورزی در پهلوی صنعت، در هر کشوری به ویژه کشور ما که نیاز جدی به مواد اولیه داریم، اساسی است و رشد این بخش به صورت مستقیم بر زندگی مردم، تأثیر مثبت می‌گذارد.
همچنان نماینده فوق العاده رییس جمهور، علاوه کرد که نیاز است تا از نظر تولید مواد زراعتی به خودکفایی برسیم تا زمینۀ صنعتی شدن کشور مساعد شود، چون خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است.
وی علاوه کرد که لازم است تا وزارت زراعت آمار دقیق از نیازمندی‌های مواد اولیه غذایی در کشور، با تفکیک مقدار تولید داخلی و واردات از جمله گندم، برنج، روغن تهیه نموده و طرحی را برای خود کفایی در این بخش، آماده سازد که ما بتوانیم در چند سال آینده به این هدف برسیم.
احمد ضیا مسعود گفت که وزارت زراعت باید اولویت های کاری خود را بخاطر تقویت زراعت کشور مشخص نماید و از آنان خواست تا برنامه های آینده شان را برای چگونگی خودکفایی تولید زراعتی ارائه کنند تا دورنمایی آینده اقتصادی خوبتر برای کشور ترسیم شود.
نماینده فوق العاده رییس جمهور، گزارش کاهش تولید محصولات زراعتی در سال 1395 و افزایش کشت کوکنار در کشور را نگران کننده خوانده، گفت که باید زراعت برای رشد تولید محصولات زراعتی برنامۀ دقیق و روشنی روی دست گیرد.
اسدالله ضمیر وزیر زراعت در مورد کاهش رشد زراعت کشور معلومات داده گفت که آمار کاهش در بخش تولید مواد زراعتی ناشی از آمارهای نادقیق گذشته است، چون در سال‌های گذشته معلومات بخش زراعت بر اساس تخمین و گمان بود؛ اما از دو سال به این سو وزارت زراعت تلاش کرده است تا راهبرد آمارگیری از همه بخش های تولید زراعت را، منظم و دقیق بسازد که از این پس آمارها دقیق خواهد بود.
وزیر زراعت در توضیح برنامه‌های عملی این وزارت گفت که ما در سال پیش رو، برنامه های توزیع تخم‌های اصلاح شده، جلوگیری از ضایعات گندم، ارائه ارقام دقیق زراعتی، رشد باغداری، ایجاد سردخانه‌ها، رشد مالداری،  تغییر نسل در مالداری را عملی می کنیم که رشد چشمگیری را در بخش زراعت به وجود خواهد آورد.
به گفتۀ وزیر زراعت، این وزارت در قسمت احیای جنگل‌های پسته و تولید زعفران نسبت به سال های قبلی دستاوردهای زیادی داشته است.

کابل باختر 3 حوت
جلسه کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در ارگ برگزار گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،
در این جلسه ۴ قرارداد به ارزش ۲۷۰ میلیون افغانی منظور گردید که شامل اسفالت و کانکریت ۹،۵ کیلومتر سرک عمومی کابل- گردیز الی زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر و سه قرارداد مواد اعاشه یی مورد ضرورت ریاست عمومی ادارۀ امور می باشد.
قابل ذکر است که قرارداد های مواد اعاشه یی ریاست عمومی اداره امور بدلیل مساعد شدن فرصت رقابت بیشتر به قیمت نازلتر صورت گرفته که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تلاش های بخش تدارکات اداره امور را بخاطر ایجاد زمینه افزایش رقابت، قابل قدر دانست.
از سوی دیگر اعطای قرارداد پروژه اتصال ۱۶ پوهنتون کشور به خدمات انترنتی مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی  به دلیل بلند بودن برخی از قیمت ها  و همچنان تعدیل  قرارداد های حفظ و مراقبت و ترمیم  پاور پلانت ها و جنراتور های قطعات مرکزی و قول اردو های ساحه یی وزارت دفاع ملی جهت محاسبه دقیق میعاد مورد نیاز برای تعدیل و تهیه پلان داوطلبی های مجدد آنها، از جانب کمیسیون اعاده گردید.
قرارداد پیشنهادی وزارت فواید عامه برای بازسازی بخش دوم سرک کامه الی برکاش کوت ولایت ننگرهار  که با استفاده از روش منبع واحد طی مراحل گردیده بود، توسط کمیسیون رد گردید و فیصله شد که این پروژه مجدداً با استفاده از روش داوطلبی مقید تدارک دیده شود.
در این جلسه قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، داکتر عبدالله عبدالله  رئیس اجرائیه، وزرای مالیه، اقتصاد وعدلیه ، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، مسئولین ادارۀ تدارکات ملی، ناظرین شفافیت از سیگار، کمیسیون مواصلات و مخابرات  مشرانو جرگه، کاکس پارلمانی مبارزه علیه فساد و اداره سیستیکا از حمایت قاطع  نیز اشتراک داشتند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL