24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/24/ میزان شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به...

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پلخمری 24 میزان با آغاز کار زار های انتخاباتی بازار شماری...

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

فاریاب 24 میزان باختر یک فرد ملکی در انفجار ماین ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

شهرهرات 24 میزان باختر
کارعملی پروژه تاپی درداخل افغانستان در اوایل سال آینده میلادی آغازخواهد شد.
مسول بخش امنیتی پروژه تاپی وشماری ازمسولان این پروژه که به همراه قنسول ترکمنستان درولایت هرات باوالی هرات دیدارنمودند ، ازتکمیل سروی های مقدماتی ، نقشه برداری لیزری ، محیط زیست وحتی ماین پاکی درسراسرمسیرتاپی درداخل افغانستان خبرداد. این مسول پروژه تاپی تاکید دارد که تنها پنج درصد ماین پاکی دربرخی ولایات ناامن مسیرتاپی باقی مانده است .
جيحون میگوید :"کار سروي زمین هاي استملاكی درین مسیرنیزهشتاد درصد ختم شده است وتلاش هابه خاطراستملاک اراضی مسیردرتفاهم با اداره اراضی افغانستان جریان دارد.
او تاکید دارد که تلاش ها به خاطرعقد قرارداد امورتطبیقی پروژه تاپی باشرکت های بین المللی نیزآغازگردیده است ودرآینده نزدیک این قراردادها به امضا خواهد رسید.ختم/ابوی

شهرهرات 24 میزان باختر
در این روزها سطح تولید کفش‌های داخلی هرات، به دلیل واردات کفش‌های خارجی و پائین آمدن قدرت خرید مردم، به شدت کاهش یافته است.
مسئولان در انجمن تولیدکنندگان کفش هرات از بسته شدن تعدادی کارگاه‌های تولید کفش، و کاهش بی‌سابقه سطح تولید سایر کارگاه‌های فعال، ابراز نگرانی دارند.
محمد نعیم شریف رئیس انجمن تولیدکنند‌گان کفش در هرات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آژانس باختر گفت: " واردات بی‌رویه کفش‌های خارجی را یکی از دلایل عمده کاهش تقاضا برای کفش‌های تولیدی هرات خواند، و ابراز داشت که از ابتدای سال جاری تا حال، چندین کارگاه به دلیل نبود بازار مناسب و کاهش تقاضا برای تولیدات داخلی تعطیل و از فعالیت از مانده اند.
شریف تولیدات کارگاه‌های تولیدی در سال‌های گذشته را به مراتب بیشتر و به میزان بالاتری نسبت به سال جاری خواند.
رئیس انجمن تولیدکنند‌گان کفش در هرات، سرانه تولید کفش کارگاه‌های تولیدی در آن ولایت را طی سال‌های قبل، روزانه تا سقف ۶۰۰۰ جوره به میزان پائین آن آمار داد، به گفته او ماهانه بیش از ۲۰۰ هزار جوره کفش در هرات تولید می‌شد که نیاز شمار زیادی از شهروندان هرات را به کفش مرفوع می‌ساخت و برای بسیاری خانواده‌ها زمینه کار فراهم بود، اما از شروع سال جاری تا به حال این رقم سیر نزولی دارد و بسیاری‌ها را به مشکل مواجه ساخته است.
این مسئول انجمن تولیدکنند‌گان کفش در هرات می‌گوید: تولیدات کارگاه‌های هرات تا ۴۰ درصد نسبت به سال پار با افت تولید مواجه است؛ که اگر این روند به همین منوال ادامه یابد در آینده نه تنها چنین فعالیت‌های اقتصادی کوچک رشد نخواهد کرد، بل ضعیف‌تر می شود و روی اقتصاد کشور تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت.
اما شریف تاکید دارد که انجمن در تلاش است تا تکس‌های گمرکی را روی کفش‌های وارداتی از طریق گفتگو با اداره محلی بالا برده شود تا کمکی باشد برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی کوچک در هرات.
اعضای انجمن تولیدکننده‌گان کفش در هرات تنها به تولید مدل‌های زنانه و دخترانه اکتفا کرده اند، و از نظر کیفیت و قیمت، جای پای بسیار خوبی در میان شهروندان آن شهر باز کرده است و نسبت به کفش‌های وارداتی بسیار استقبال شده است؛ اما در این اواخر بنا به ایجاد برخی مشکلات، جنس‌های وارداتی، به بازار و تقاضای تولیدات داخلی به شدت آسیب رسانده است.
گفتنیست که کفش‌های تولید شده زنانه و دخترانه در هرات به ولایت‌های حوزه غرب، جنوب-غرب، کابل، غزنی، فاریاب و دایکندی نیز جای پایی برای خودش پیدا کرده است وتوسط دکانداران آن مناطق، به پیمانه زیادی خریداری می‌شود.
ختم/ابوی

غزنی 23میزان باختر
پانزده تن از زنان در غزنی  در بخش بسته بندی بادنجان رومی  در آن ولا یت  آموزش  دیدند.
به گزارش خبرنگار آژانس با ختر ، عبد الله تسل  رییس زراعت  ، آبیاری و مالداری  غزنی گفت که   این زنان در منطقه روضه  آن ولایت  جایی که بادنجان رومی در آنجا  زیاد تولید می شود، آموزش داده شدند .
وی گفت که این  برنامه آموزشی  به همکاری پروژه  آر،آی ،دی ،پی به خا طر بلند بردن سطح آگاهی زنان در بخش تولید وبسته بندی محصو لات زراعتی  راه اندازی شده است.ختم/خالقیار

کابل 23 میزان  باختر
جلسه کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز در ارگ دایر گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه ۱۸ مورد تدارکاتی مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه، ۱۳ قرارداد پروژه های جدید به ارزش بیش از ۴.۵۷ میلیارد افغانی از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید:
منظوری اعطای قرارداد پروژه اعمار سرک کابل الی میدان‌شهر لین دوم قسمت اول از پل کمپنی الی بازار درانی، مربوط وزارت فواید عامه؛
منظوری اعطای قرارداد پروژه اعمار و قیرریزی سرک دی مندا الی عباس‌خیل ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا، به طول ۰۶, ۸کیلومتر، مربوط وزارت احیأ و انکشاف؛
درخواست منظوری تعدیل تمدید زمانی با افزایش قیمت در قرارداد سرک‌های داخل شهر ولسوالی امام صاحب ولایت کندز به طول بیش از ۱۱.۹ کیلومتر، مربوط وزارت فواید عامه؛
درخواست منظوری تعدیل قرارداد اعمار و ساختمان پروژه سرک بایپاس هرات لات دوم به طول بیش از ۲۵ کیلومتر، مربوط وزارت فواید عامه؛
درخواست منظوری اعطای قرارداد پروژه اعمار تعمیر شفاخانه ۶۰۰ بستر حوزوی ولایت ننگرهار، مربوط وزارت صحت عامه؛
منظوری اعطای قرار داد پروژه های پیشنهادی ریاست عمومی واحد عملیاتی و حمایوی مالی و اداری ریاست جمهوری که شامل: ترمیم اساسی قصر تاج بیگ، اعمار شفاخانه ۵۰ بستر پولیس محبس پلچرخی، انکشاف و توسعه محبس پلچرخی و خریداری یک عراده موتر لندکروزر زرهی ضرورت این ریاست؛
منظوری اعطای قرارداد تهیه و تدارکات روغنیات مختلف‌النوع سایت‌ها و بخش ترانسپورت زون‌های شش‌گانه شرکت افغان تیلی‌کام از بابت سال ۱۳۹۷، مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی؛
درخواست منظوری قرارداد ۵ قلم اشتهارات تبلیغاتی وزارت امور داخله؛
درخواست منظوری اعطای قرارداد ۳۸ قلم اجناس مفروشاتی ضرورت قطعات و جزوتام های مرکزی و ساحوی اردوی ملی، مربوط وزارت دفاع ملی؛
و درخواست منظوری پروژه ۴۰ باب کانکس‌های اکمال‌شده فرقه ۲۰ پامیر، مربوط وزارت دفاع ملی در این جلسه کمیسیون، درخواست منظوری اعطای قرارداد پروژه اعمار و ساختمان لین دوم سرک از دو راهی بگرام الی جبل السراج به طول ۲۵.۶کیلومتر، مربوط وزارت فواید عامه، نسبت عدم تکمیل میعاد اطلاعیه عام، تصمیم اعطای قرارداد اعاده شد.
از سوی‌هم، در این جلسه یادداشت اداره تدارکات ملی پیرامون گزارش بازدید از سرمایه گذاری شرکت خدمات مالداری یاران اصیل مورد بحث قرار گرفته و در نتیجه، بعضی از سفارشات در این مورد ارائه گردید.
علاوه براین، درخواست هدایت در رابطه به تصحیح نوعیت اسعار پروژه نظارتی کاسا ۱۰۰۰ و قراردادهای تمدید لین آن تحت ۳بخش در قلمرو افغانستان از سنگ تودا الی نوشهره از سوی د افغانستان برشنا شرکت ارایه گردید، بعد از بحث و بررسی از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور شد.
در این نشست کمیسیون، مسؤلین اداره تدارکات ملی، ناظرین ملی و بین المللی از جمله کمیسیون‌های مالی و بودجه و اقتصاد ملی شورای ملی، نماینده بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) و سیستیکا حمایت قاطع نیز حضور داشتند. عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL