11 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهارصد معتاد موادمخدر از شهرکابل جمع آوری شد

کابل/ 10حمل/ باختر وزارت امور داخله به خاطر جلوگیری از شیوع...

شاروالی‌ کابل از تطبیق طرح قرنطین شهرکابل نظارت می کند

شاروالی‌ کابل از تطبیق طرح قرنطین شهرکابل نظارت می کند

کابل/ 10حمل/ باختر به منظورتطبیق طرح قرنطین شهرکابل، شاروالی ‌کابل درهمکاری...

وحید عمر: هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، از تمام مردم نمایندگی می کند

وحید عمر: هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، از تمام مردم نمایندگی می کند

کابل/ 10حمل/ باختر ریس اداره ارتباطات و استرایژیک می گوید؛ هیئت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اقتصادی

جلال آباد/ ۱۰حمل/ باختر
پاکستان تصمیم گرفته است که همچنان گذرگاه تورخم در شرق افغانستان را به روی رفت و آمد بسته نگهدارد.
قرار بود گذرگاه تورخم دیروز به روی رفت و آمد بازگشایی شود٬ اما قرار گزارش ها٬ ماموران مرزی پاکستان و بزرگان خیبرپشتونخواه تصمیم گرفته اند که به دلیل گسترش ویروس کرونا، این گذرگاه همچنان بسته بماند.
امان الله کلیوال٬ مدیر گمرک گذرگاه تورخم٬ ادامه بسته بودن این گذرگاه را تایید کرد.
این در حالی است که بسته شدن گذرگاه تورخم باعث شده است که هزاران شهروند افغانستان به ویژه بیماران و بیمارداران در آن سوی نوار دیورند گیربمانند و مجال بازگشت به کشور نیابند.
همچنان این امر باعث شده است که صدها کاروان تجاری افغانستان در آن سوی نوار دیورند گیر بیفتند؛ اقدامی که باعث شده است تا تجار افغان زیان های زیادی متقبل شوند.
اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان هشدار داد که اگر همچنان پاکستان اجازه وارد شدن کاروان های تجاری به کشور را ندهد٬ در کنار بلند رفتن بهای مواد اولیه در بازارها، این امر آسیب های بزرگ مالی به تجار افغان خواهد رساند. ابوی

جلال آباد/ ۱۰حمل/ باختر
پل بزرگ شهرک تورخم در ننگرهار ترمیم شد.
یک پایه و بخش هایی ازاین پل تخریب شده بود و در آستانه فروریزی قرار داشت.
حامد ضیا رییس حفظ و مراقبت جاده های ننگرهار٬ به آژانس باختر گفت که این پل به هزینه دوملیون ویک صد هزار افغانی ترمیم شد.
پل شهرک تورخم سی و شش متر درازا و یازده متر پهنا دارد و یکی از پررفت و آمد ترین پل ها٬ در ننگرهار است.
خرابی این پل رفت و آمد را به مردم مشکل کرده بود. ابوی

کابل/ ۱۰حمل/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز با رییس و اعضای شورای سراسری صرافان افغانستان در قصر چهارچنار ارگ، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار که امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری، محمد یوسف غضنفر نمایندۀ فوق العادۀ رییس جمهوری در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر و مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله نیز حضور داشت، ابتدا الحاج میرافغان صافی رییس شورای سراسری صرافان افغانستان صحبت کرد.
وی گفت که صرافان به خاطر برقراری صلح باعزت در کنار دولت قرار دارند و در قسمت تهدید ویروس کرونا، قرار بود مارکیت های خویش را مسدود کنیم٬ اما پس از فیصله کابینه، تصمیم بر باز بودن مارکیت های صرافی گرفتیم.
رییس شورای سراسری صرافان افغانستان پیشنهادهای خود را در مورد تنظیم اوقات کاری صرافان از ساعت هشت صبح الی یک بعد از ظهر، ضد عفونی ساختن مارکیت های صرافی در مرکز و ولایات و توزیع پول از ذخیرۀ  دافغانستان بانک و قرنطین پول فزیکی ابراز کرد.
سپس امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری صحبت کرد و خطاب به صرافان گفت که تلاش می کنیم تا بدنۀ حکومت در خدمت تان قرار گیرد و به منظور حل مشکلات تان یک شخص معرفی شود تا به گونۀ متواتر با شما در تماس باشد.
رییس جمهوری پس از شنیدن صحبت های آنان، گفت که اگر فعالیت های شما متوقف شود، چرخۀ اقتصادی کشور حرکت نمی کند، شما یک قشر خاص جامعه هستید و صلاحیت تنظیم امور کاری تان را دارید.
وی افزود که امروز از طریق ویدیو کنفرانس با والی ها صحبت کردم و به آنان هدایت دادم که همکاری، همآهنگی و امنیت صرافان را در اولویت قرار دهند.
رییس جمهوری گفت: تعمیر سابق وزارت مخابرات در اختیار شما قرار خواهد گرفت و اگر می خواهید٬ این ساختمان به مرکز صرافی مبدل شود، دولت حاضر است به تنهایی یا به گونۀ مشترک آن را ترمیم و به شما بسپارد و در مورد طی مراحل آن با عبدالرحمن عطاش رئیس عمومی اجراییه ی شرکت انکشاف ملی نشستی را برگزار کنید.
در اخیر الحاج میرافغان صافی رییس شورای سراسری صرافان افغانستان از در اختیار گذاشتن ساختمان سابق وزارت مخابرات به صرافان تشکر کرد.
احمدضیا احمدی

کابل/ ۷حمل/ باختر
نخستین جلسه کمیسیون تدارکات ملی سال ۱۳۹۹ به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در ارگ، برگزار شد و ۳۰ مورد تدارکاتی به شمول پروژه اکمال تجهیزات طبی برای مجادله با ویروس کرونا، منظور شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این جلسه ابتدا، انجنیر الهام عمر هوتکی سرپرست ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری دستآوردهای کلیدی سال گذشته را برشمرد و در رابطه به ارائه گزارش آن به ملت، به حاضران جلسه گزارش داد.
طبق اجندا، در این نشست، ۳۵ مورد تدارکاتی به بحث و بررسی شد که در نتیجه ۳۰مورد آن، به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد افغانی منظور شد که شامل پروژه های ذیل می شود:
- قرارداد اکمال تجهیزات طبی برای مجادله با ویروس کرونا؛
- قرارداد پروژه تدارک اجناس کمپیوتر لب برای ۷۰۰ باب مکتب در ۳۴ ولایت ضرورت وزارت معارف؛
- قرارداد بازسازی کانال آبیاری ماورای کوکچه مربوط اداره ملی تنظیم امور آب؛
- قرارداد پروژه کندنکاری، پایپ اندازی و کیبل اندازی فایبر نوری مسیر قندهار تا هرات؛
- قرارداد پروژه استخدام موسسات همکار در ولایت کندز مربوط وزارت احیا و انکشاف دهات؛
- قرارداد پروژه تهیه و تدارک دو نوع واکسین (مننجایتس و انفلونزا) مورد ضرورت حجاج برای سال ۱۳۹۹ که در پرنسیپ منظور شد؛
- سه قرارداد شامل پروژه تدارک قالین برای قصر های داخل ارگ، تهیه و تدارک ۶۰ قلم مساله جات، پروژه بخارخانه قصرهای حرمسرا و گلخانه (بخش میخانیکی سیستم مرکز گرمی و چیلر) ارگ ریاست جمهوری؛
- قرارداد پروژه تهیه و تدارک ترکاری باب مورد نیاز قطعات و جزوتام های اردوی ملی؛
در همین حال، اداره ارگان های محل، درخواست منظوری افزایش صلاحیت های پولی بیشتر برای اتخاذ تدابیر جهت مبارزه با ویروس کرونا را به جلسه ارایه کرد که از سوی کمیسیون منظور شد.
کمیسیون دسترسی به اطلاعات، درخواست منظوری دوام قرارداد عقد شده قبلی  برای تعمیر کرایی این کمیسیون را به جلسه پیشکش کرد که از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور شد و به شرکت انکشاف ملی وظیفه سپرده شد تا تمامی تعمیر های دولتی را بررسی کرده و ترمیم اساسی کند.
همچنان، وزارت امور داخله درخواست منظوری معافیت محصول گمرکی تدارک ۲۴۳ قلم ادویه وزارت امور داخله قرارداد دولت با دولت کشور هندوستان را کرد که از سوی کمیسیون منظور شد.
در این جلسه، وزارت دفاع ملی درخواست هدایت در رابطه به تثبیت احتیاج ۹ قلم لوازم حمام نیاز مندی زندانیان محبس و توقیف خانه فرقه پولیس نظامی ولایت پروان و مجلوبان اردوی ملی مرکز تعلیمی نظامی کابل را به جلسه پیشکش کرد که در رابطه هدایت لازم صادر شد.
رییس جمهوری اسلامی افغانستان به مسوولان نهادهای تدارکاتی که پروژه هایشان به بحث گرفت شد، تأکید کرد تا میزان استفاده از تولیدات داخلی در پروژه ها را بلند ببرند، چون با ارجحیت به تولیدات داخلی بخش های مختلف در کشور به پا ایستاد شده و اشتغال زایی افزایش می یابد.
در این نشست کمیسیون، بر علاوه اعضای آن، مسوولان اداره تدارکات ملی، ناظران ملی از جمله نمایندگان مشرانوجرگه نیز حضور داشتند.
ماری

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL