28 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمردم از بلند رفتن بهای گاز مایع نگران اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /باختر/13 سنبله
شهروندان کابل از افزایش بهای گاز مایع درحالی شکایت دارند که مدیر گاز مایع ادره تنظیم نفت وگاز افغانستان مدعی گردیده  است که در چند روز اخیر درفی تن گاز مایع 30تا 40 دالرکاهش به عمل آمده است.
در چند روز اخیر بهای گاز مایع در شهر کابل از پنجاه وپنج افغانی به شصت افغانی افزایش یافته است واین امر شماری از شهروندان را نگران ساخته است و آنان مدعی اند که اگر از همین اکنون راهکار هایی برای پیشگیری از بلند رفتن قیمت گاز مایع اتخاذ نشود، با فرا رسیدن زمستان بهای این مواد مورد نیاز مبرم مردم به گونۀ سرسام آوری افزایش خواهد یافت.
جمال ناصر معلم یکی از مکاتب شهر کابل به خبر نگار آژانس باختر گفت که دولت باید از بلند رفتن نرخ نوا وهمچنان گاز مایع پیشگیری کند و نگذارد که قیمت ها بلند برود چون معاشات بیش تراز نود درصد کارمندان دولتی به خصوص معلمان بسیاراندک است وبا افزایش نرخ نوا این طبقه بیشتر در تنگنای اقتصادی قرار می گیرد او گفت که در یک ماه گذشته بهای گاز مایع از پنجاه وپنج افغانی به شصت و پنج افغانی افزایش یافته است.
فوزیه کارمند یکی از ادارات دولتی نیز از بلندرفتن بهای گاز مایع ابراز نگرانی کرد و از حکومت خواست تا تدابیری درخصوص رفع نگرانی های مردم ازافزایش قیمت گازمایع اتخاذ کند.
عبدالمجید شهروند خاطر نشان کرد که حکومت باید درکاهش بهای گاز مایع اقدام جدی کند زیرا مردم بیش ازاین توان فراهم آوری همه مایحتاج زندگی خانواده های شان را از دست خواهند داد ودراین شهر دو باره فقر بیداد خواهد کرد.
اما این که قیمت گاز مایع چرا و به چه دلیل افزایش یافته است سوالاتی است که باید به آن پاسخ ارائه شود.
یکی از پرچون فروشان گازمایع درشهرکابل می گوید که شرکت های وارد کننده قیمت گاز را بلند برده است وآنان گاز را نسبت به یک ماه قبل با بهای بیشتر می خرند و با اندک سود به مردم عرضه می کنند.
خبر نگار آژانس باختر در خصوص این نگرانی های شهروندان کابل و نیز دریافت عوامل بلند رفتن قیمت گاز مایع وتدابیر مسولان برای پایین آوردن قیمت آن ،خواست نظر آذرخش حافظی ، رئیس اتحادیه سراسری مواد نفتی وگاز مایع رادریابد اما او حاضر به ارائۀ پاسخ نشد.
اما انجنير زبير مدير گاز مايع اداره تنظيم نفت وگاز افغانستان به آژانس باختر گفت که در اوایل ماه سنبله یک مقدار گاز مایع تابستانی وارد کشور شد که به دلیل توقف یک هفته به خاطر ارزیابی کیفیت در لابراتوار بهای گازمایع دربازار بلند رفت وی افزود بهای گاز دردرازای چند روز حدود 30 الی 40 دالر پائین آمده است ودسته های آن اداره درهفته دو مرتبه تمام شهر کابل را مورد برسی قرار میدهد در صورتی که فروشنده یی فی کیلو گاز را از 60 افغانی بیشتر به فروش برساند مورد پیگرد قرار می گیرد. 
به گفته او قیمت عمده یک کیلو گاز مایع حدود 50 افغانی میباشد و خرده فروشان حق اضافه ستانی را از شهروندان ندارند.
به هر صورت باتوجه به این که فی کیلو گاز از پنجاه افغانی در جریان یک یا دو ماه گذشته به شصت و حتا شصت و پنج افغانی افزایش یافته است ازاین بابت مسولان با بی تفاوتی می گذرند و جواب مقنع نیز برای مردم ندارند.
هرگاه مسوولی را درکی از وضعیت نابه سامان اقتصادی مردم باشد با چنین بی تفاوتی دربرابر مشکلات مردم خاموشی اختیار نمی کند. مدیر گاز مایع اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان قیمت یک کیلو گاز مایع را شصت افغانی بیان می کند در حالی که درشماری از تانک های توزیع تیل به پنجاه و چهار افغانی به فروش می رسد .
اما باید خاطر نشان کرد که شماری از پرچون فروشان فی کیلو گاز را شصت افغانی و شماری با بی انصافی به شصت و پنج افغانی به فروش می رسانند که این خود جفا دربرابر مردم شمرده می شود که درتنگنای اقتصادی شب و روز را می گذرانند. نازیلا عزیزی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.