02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدو پروژه به ارزش نزدیک به ۱۱۰ میلیون دالر افتتاح شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

14سنبله باختر
کار دو پروژه‌ زراعتی روز گذشته به ارزش نزدیک به 110 میلیون دالر از جانب وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آغاز گردید ، هزینه این پروژه ها از جانب اداره بین المللی توسعه ای ایالات متحده امریکا تمویل میگردد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، نصیراحمد درانی وزیر زراعت ، آبیاری و مالداری در مراسم امضاء تفاهمنامه مربوط گفت که هزینهی هر دو پروژه ۱۰۹ میلیون دالر است.
وزیر زراعت ، آبیاری و مالداری پیرامون پروژه ها نیز معلومات داده گفت که «پروژه‌های زنجیره‌ی ارزش تولید محصولات زراعتی گران‌بها، یا «AVC-HVC» و زنجیره‌ ارزش مالداری «AVC-L» برنامه‌هایی بازارمحور پنج ساله اند که یکی آن به ارزش مجموعی ۵۴.۹ میلیون دالر و و دیگر آن به ارزش ۵۵.۷ میلیون دالر، تطبیق میگردد. این پروژه‌ها با استفاده از دفترهای ساحه‌ای در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و کندهار، خدمات‌شان را به سراسر کشور ارائه می‌کنند."
زنان و جوانان در این برنامه‌ها، نقش کلیدی را بازی می‌کنند. با تطبیق پروژه‌ی زنجیره‌ی ارزش محصولات گران‌بها، قرار است که میزان این محصولات ۳۰ درصد و درآمد ۳۰ هزار خانواده، ۲۰ درصد افزایش یابد، ۱۰ هزار شغل نو ایجاد شود، به ارزش ۷۵ میلیون دالر، میزان فروش محصولات بالا برود و ۲۰ میلیون دالر قرضه به شرکت‌های همکار داده شود. هم‌چنان قرار است با تطبیق این پروژه، وضعیت تولید محصولات ۵۵ هزار دهقان و نیز وضعیت مصونیت غذایی، زنده‌گی حیوانات و شرایط صحت حیوانی بهبود یابد
در بخش مالداری کم‌ترین کارها صورت گرفته است و با تطبیق پروژه‌ی زنجیره‌ی ارزش مالداری، پیش‌بینی می‌شود که تولیدات مالداری ۳۰ درصد و درآمد ۲۵ هزار خانواده‌ی مالدار ۱۵ درصد افزایش یابد. چهار هزار شغل نو که یک هزار و ۲۵۰ مورد آن برای خانم‌ها است، ایجاد شود.
همین گونه قرار است با تطبیق پروژه‌ی زنجیره‌ی ارزش مالداری، میزان فروش شرکت‌های همکار این پروژه، ۶۵ میلیون دالر افزایش یابد و زمینه فراهم شود تا به ارزش ۳۰ میلیون دالر بخش خصوصی در بخش مالداری سرمایه‌گذاری کنند.
ارائه‌ی ۱۸ میلیون دالر قرضه‌ی جدید به شرکت‌های همکار برنامه، از دیگر مزیت‌های تطبیق زنجیره‌ی ارزش مالداری خواهد بود.
هربی اسمیت، رییس اداره‌ی بین‌المللی انکشافی ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان نیز گفت که در این برنامه‌ها روی شرکت‌های خصوصی پیشتاز و رقابتی تمرکز می‌شود تا خدمات و مشورت‌های در زمینه‌ی توسعه‌ی کسب و کار را برای شرکت‌ها و فعالان مهیا بسازد. اسمیت گفت:‌ «در این پروژه‌ها تلاش ما برای این است که نیازهای بازار را با حمایت از فعالیت‌های سکتور خصوصی در بخش مالداری و محصولات ارزش‌مند زراعتی، برطرف کنیم و هم‌چنان به بازارهای بیرونی، محصولات افغانستان فرستاده شود."
عتیق‌الله نصرت، رییس اتاق تجارت افغانستان، فعالیت‌ها در سکتور زراعت را ثمربخش خواند و گفت: «یگانه بخش که در اقتصاد افغانستان سهم کلان و برجسته دارد، زراعت است، ما از ۸۷۵ میلیون دالر صادراتی که در سال گذشته ۸۲۵ میلیون دالر، یعنی ۹۵ درصد آن، محصولات زراعتی بود، ما در محصولات گوشت و تخم مرغ به طرف خودکفایی می‌رویم.» او هم‌چنان از ابتکار حکومت وحدت ملی برای ایجاد دهلیزهای هوایی ستایش کرد و افزود: «سه هزار تن صادرات به ارزش ۶۰ میلیون دالر از طریق دهلیزهای هوایی داشتیم که باعث بلند رفتن بیلانس و نیز به طور غیرمستقیم افزایش صادرات زمینی و کاهش فشارهای همسایه‌ها شده است".
کارل ولسن، مسوول بخش زراعت در «USAID» گفت استراتژی آنان برای تقویت سکتور خصوصی به منظور نوآوری‌ها و توسعه‌ی زراعتی در افغانستان است.
هم‌چنان رییس برنامه‌ی باغداری تجارتی و بازاریابی زراعتی «CHAMP» نیز گفت که هندوستان بازار خوبی برای افغانستان است و آنان تلاش می‌کنند که از نشانی ۱۸۰ صادر کننده‌ی افغان، محصولات با کیفیت افغانستان را در هفته‌ی آینده به ۳۰۰ کمپنی خارجی در ممبی هندوستان به نمایش بگذارند و صدها قرارداد صادراتی را برای محصولات به دست بیاورند. نازیلا عزیزی

Last modified on شنبه ، 17 سنبله 1397 ، 06:45

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.