انگور هرات با شهرت جهانی در اوج شگوفایی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات 22 سنبله باختر
انگور هرات کام شهروندان را شیرین وأمید باغداران را دوچندان کرده است.
ولایت هرات علاوه براینکه مرکز تجمع، معاملات و نشرتمدن وفرهنگ در جهان به حساب می‌رود، بوستان و پیدایشگاه انگورهای خوب و میوه‌های پسندیده نیز میباشد .
به گفته مسولان در ریاست زراعت ولایت هرات  در حال حاضر اضافه‌ تر از 50 نوع انگور در باغات ولایت هرات در حال پرورش بوده که کیفیت و طعم شیرین آن شهرت جهانی را به خود کسب نموده است .
شکرالله امینی مدیر عمومی باغداری  ریاست زراعت میگوید:"ساحه تاکستان این ولایت اضافه تر از ۷۸۰۰ هکتار بوده که سالانه بیش از1100 هزار تن انگور از باغات این ولایت حاصل و جمع آوری میگرد"..
وی ضمن ابراز خرسندی از افزایش انگور درهرات گفت: "در کلکسیون حفظ منابع جنیتیکی باغداری در مرکز انکشاف باغداری فارم اردو خان 139 نوع انگور میراث زراعتی وجود دارد که همه‌ساله تحقیقات لازم بالای‌شان صورت می‌گیرد وعمده ترین مناطق پرورش دهنده این محصول ولسوالی های گذره، اوبه، پشتون زرغون و انجیل بوده که بیشترین ساحات تاکستان را به خود اختصاص داده و مشهورترین انواع انگور هرات انگور لعل، فخری، کشمشی، میر احمدی، عسکری، پوشنگی، هیته، حسینی، روچه، لوغی، صاحبی، آبی، مسکه، شیندو خانی میباشد که دارای طعم و مزه خاص می‌باشند.
در حال حاضر پروسس انگور یا تولید کشمش به دوشکل آب جوشی و کشمش سبز میباشد که خوشبختانه در طی سالهای اخیر اداره زراعت هرات موفق به اعمار 358 باب کشمش خانه مدرن و معیاری جهت پروسس انگور به کشمش سبز در سطح 10 ولسوالی این ولایت شده که این کشمش خانه های جدید گنجایش ۱۰ تن انگور را در یک مرحله دارا میباشد و با در نظر داشت مدیریت زمان، کاهش ضایعات و استفاده از کشمش خانه های ساخته شده باغداران توانایی تولید کشمش باکیفیت بدست آورده و  کچه  امر باعث ارزش افزایی کشمش در این ولایت گردیده است.ختم/ابوی

back to top