17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

زلزله یی شهرکابل را تکان داد

زلزله یی شهرکابل را تکان داد

کابل /16 سرطان /باختر حوالی هشت وسی وشش دقیقۀ امشب زلزله...

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

کابل /16 سرطان / باختر جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف...

سرپرست وزارت معادن :  وامداران رابه لوی څارنوالی معرفی می کنیم

سرپرست وزارت معادن : وامداران رابه لوی څارنوالی معرفی می کنیم

کابل /16 سرطان /باختر جلسۀ مشترک حصول قروضِ عواید معادن، امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تجار میوه : وزارت های ذیربط به رفع مشکلات زارعان و کشاورزان فراه اقدام کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت :در این مورد وزارت تجارت راهکار ندارد
کابل باختر 23 جوزا
مردم می گویند که اگر به وضعیت موجود باغداران و زارعان در ولایت فراه رسیدگی صورت نگیرد ، با گذشت هر سال زارعان تنگدست می شوند و در نهایت به افراد فقیر جامعه تبدیل می شوند .
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که بنا به گزارش ها قیمت محصولات زراعتی و میوه تازه در ولایت فراه به طور بی سابقه کاهش یافته است .
به باور کارشناسان اگر به این مشکل راهکار سنجیده شده ترتیب نشود و هر سال باغداران حاصل عرق پیشانی شان را به قیمت نازل به فروش برسانند بالاخره تنگدست می شوند وگذشته از آن میوه تازه یکی از اقلام صادراتی کشور را تشکیل می دهد ونباید از این موضوع به سادگی گذشت.
شماری از شهروندان و تجار میوه تازه دلیل کاهش بی سابقه نرخ تربوز و محصولات زراعتی را در ولایت فراه را به از کار افتادن ماشین اسکنر نسبت می دهند .
ماشین اسکنر از شش روز پیش در این ولایت از فعالیت بازمانده است .
این که گفته می شود که چه انگیزه در این معضل دخیل است و چه سبب شده است که چنین وضعیتی در فراه حاکم شود، بحث جدا است اما در شرایط مربوط چه باید کرد ؟.
نجات حیدری یکتن از تجار میوه تازه به خبرنگار آژانس باختر گفت این مشکل را باید وزارت های زراعت ، ترانسپورت و تجارت حل کنند .
سخنگوی وزارت زراعت این موضوع را مرتبط به این وزارت نمی داند به خبرنگار آژانس باختر می گوید که موضوع کاهش نرخ محصولات زراعتی و باغداری در میان است این موضوع به وزارت تجارت ارتباط می گیرد .
اما این وزارت در خبرنامه یی در این مورد نوشته است : مشکلات انتقال تولیدات زراعتی ولایت فراه به دیگر ولایت‌ها، که شامل رخصتی‌های عید، مشکل تخنیکی اسکنرهای دروازه‌ ارغندی کابل بود، حل شده است و انتقال تولیدات این ولایت به کابل و دیگر ولایت‌ها به حالت عادی برگشته است و بهای این محصولات در بازار نیز رو به صعود است.
به علت مشکل تخنیکی در اسکنرهای دروازه‌ی ارغندی کابل، حدود ۵۰۰ موتر بارگیری شده تولیدات فراه منتظر ورود به بازار‌های کابل بود که در حال حاضر این مشکل حل و زمینه‌های انتقال سبزی ها و میوه‌ فراه به ولایت های دیگر، به حالت عادی برگشته است.
هم‌چنان وزارت زراعت از بخش خصوصی می‌خواهد که در قیمت انتقال محصولات زراعتی این ولایت به ولایت‌های دیگر اقدام کند.
اما سمیر رسا سخنگوی وزارت صنعت و تجارت در این مورد از ارائه معلومات خود داری کرد و گفت ، این موضوع مربوط وزارت تجارت نمی شود و این وزارت کدام راهکار هم برای این مشکل ندارد .
اما مسوولان اتاق های تجارت و صنایع به این موضوع از زاویه دیگری می نگرند ، به باور آنان رخصتی ایام عید افزایش محصولات در بازار در مساله اثر گذار می باشد .
جان آقا نوید سخنگوی اتاق های تجارت و صنایع با اشاره به آنچه گفته شد بیان کرد که محصولات باغداری و زراعتی از ولایت های همجوار وارد بازار فراه شده است و در کنار آن محصولات باغداری و زراعتی کشور های همسایه نیز بازار فراه را لبریز کرده است.
به گفته نوید:  تقاضا در برابر این محصولات کاهش یافت و محصولات در بازار ها به مراتب فراتر از نیاز سرازیر شده است .
او گفت که اکنون وضعیت در ولایت فراه تغییر کرده است و در نرخ تربوزوبادنجان رومی نسبت به روز های قبل افزایش دیده می شود.
اما بیشترین کارشناسان به این باور اند که اگر سرد خانه های بیشتر در ولایت ها به خصوص ولایت فراه وجود می داشت هرگز چنین نمی شد .
تاج محمد اکبر کار شناس مسایل اقتصادی در این باره می گوید در موسم حاصلات وقتی عرضه بیشتر می شود باید تقاضا هم بیشتر شود ولی در فراه متاسفانه عرضه زیاد است ولی تقاضا کم .
وی افزود راهکار جدید و جلوگیری از این مشکل صادر کردن میوه به دیگر کشورها می باشد و این موضوع نیز به سرد خانه ها نیاز دارد؛ ذخیرگاه های معیاری نگهداری میوه تازه و ترکاری نیز ضرورت است نیاز است که به بسته بندی معیاری نیز توجه شود  .
درکشور ما ذخیره گاه های کافی برای نگهداری حاصلات وجود ندارد ، فابریکه وجود ندارد تا محصولات بسته بندی شود.
اکبر اضافه کرد که حکومت باید در قسمت ترانزیت نیز توجه کند .
با در نظر داشت آنچه گفته شد یک موضوع روشن می شود که تاثیرات آن را نمی توان حتا در دراز مدت برطرف کرد و جبران خساراتی را پرداخت که در اثر آن متوجه زارعان و باغداران کشور می شود . نازیلا عزیزی

Last modified on ??????? ، 23 ???? 1398 ، 12:21

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.