17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با نمایندگان اتاق تجارت زنان صحبت کرد

محمد اشرف غنی با نمایندگان اتاق تجارت زنان صحبت کرد

کابل / 17 حمل / باختر محمد اشرف غنی، رییس جمهور...

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

مهترلام/17 حمل/باختر چهار طالب مسلح در درگیری با نظامیان در لغمان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سمارق، سبزی خوش ذایقه ومورد علاقه در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۱۸ سنبله باختر
سمارق سبزی با ارزش غذایی بالا، خوش ذایقه، سرشار از انواع ویتامین‌ها، پروتین و کالری است.
سمارق‌ها را در افغانستان در آغاز از کوه‌ها، دشت‌ها جمع‌آوری می‌کردند و به عنوان غذا استفاده می کردند و هم جوشانده آن برای دردهای مفاصل از جمله کمردردی، پای‌دردی و دست‌دردی استفاده می شد.
سمارق‌های طبیعی به دو گونه یافت می‌شود، سمی و غیر سمی که سمی آن خطرناک است و گاه‌گاهی مصرف آن باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. انسان‌ها اما با ارتقای علم و تکنالوژی قادر به کشت سمارق‌های مصنوعی شدند و این گونه‌ سمارق‌ها برخلاف سمارق‌های طبیعی و خودرو که در بیابان‌ها و دشت‌ها ‌می‌رویند، سمی نیست و این اطمینان وجود دارد که سمارق‌های تولیدی خود انسان‌ها،  خوردنی و فاقد سم است.
در حال حاضر سمارق در تمام دنیا غذای مفید، لذیذ، خوش‌طعم و خوش‌مزه به حساب می‌رود. کشت سمارق مصرف خیلی کم دارد و به زودترین وقت حاصل می‌دهد. کشت سمارق کار مفید و پرمنفعت و سود‌آور است و معمولاً زنان مصروف کشت‌ و تولید آن‌اند.
دفتر رسانه های وزارت زراعت ، آبیاری و مالداری می گوید که ریاست اقتصاد و خانواده وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به منظور حمایت دهقانان و خصوصاً زنان دهقان و برای افزایش درآمد آنان و هم‌چنان رشد این محصول در کشور از چند سال به این‌سو کشت، تولید و ترویج سمارق صدفی را در فارم تحقیقاتی بادام باغ در مرکز فارم نمایشی آغازکرده است. همچنان این ریاست  انتقال تکنالوژی آموزشی برای زنان را نیزآغاز کرده است. وزارت زراعت تا حال بیش‌ از ۳۰۰ تن از زنانی که علاقه ‌مند به کشت و تولید سمارق اند را به گونه‌ عملی و نظری آموزش داده است.
این وزارت برای ده تن از آموزش‌دهندگان که از ولایت‌های مختلف اند در قسمت کشت و تولید سمارق به شکل عملی و نظری آموزش داد و آنان توانسته‌اند در دو سال، چهل  و پنج زن را در ولایت‌های پروان، پنجشیر، کاپیسا، بامیان و کابل در مورد کشت و تولید سمارق آموزش بدهند.
بلقیس هاشمی یک ‌تن از زنانی است که در مورد سمارق آموزش دیده است و فارم کوچک پرورش سمارق دارد.
وی می‌گوید: «ما از طریق وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آموزش مبنی بر نحوه کشت و برداشت سمارق دیده‌ایم و کمک خوبی شد برای ما تا یک مقدار بتوانم با خانواده کمک مالی کنیم.»
بلقیس می‌گوید: «شش ماه می‌شود که کشت سمارق را آغاز کرده‌ام در دوره‎های اول، مسوولان وزارت زراعت همراه ما همکاری کردند و در دوره‌های بعدی خودم کشت و برداشت می‌کنم.»
وی در مورد حاصلات می‌گوید که «ما هر ۱۰ روز بعد برداشت داریم که تا حال از شش کیلو ما توانسته‌ایم ۲۶ کیلو سمارق برداشت کنیم و هر کیلو سمارق را در بازار به ۵۰۰ افغانی می‌فروشیم»
دیوه باشنده ولسوالی پغمان در قریه‌ بلبلان، یکی دیگر از زنانی است که نحوه‌‌ آموزش کشت و تولید سمارق را فرا گرفته است. او می‌گوید: «پیش از این در مورد فواید سمارق شنیده بودم تا این که از طریق برنامه‎های وزارت زراعت در این مورد آموزش دیدم، حدود یک‌و‌نیم ماه می‌شود، تخم سمارق را کشت کرده ایم و تا فعلاً در دو مرحله، شش تا هفت کیلو حاصل گرفتم و از کار و درآمدم رضایت دارم.»
هم‎چنان مسوولان وزارت زراعت می‌گویند، که بیش از ۶۰ تن از مردان را که از ولسوالی‌های مختلف ولایت کابل اند به شکل نظری و عملی در مورد کشت و تولید سمارق آموزش داده‌اند و نیز در همین مورد بیش از ۳۰ تن از کارمندان ولایتی ریاست اقتصاد خانواده به منظور ترویج بیشتر کشت سمارق در ولایات، به گونه‌ عملی و نظری کشت‌وتولید سمارق را فرا گرفته‌اند.
هم‌چنان وزارت زراعت برای ۳۰ تن از کارمندان این وزارت و کارمندان برنامه‌ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ امریکا ، کشت و تولید سمارق را آموزش داده است.
مسوولان ریاست اقتصاد خانواده وزارت زراعت می‌گوید تا حال در ولایت‌های کابل، فراه و پروان کشت و تولید سمارق صورت گرفته است و این ریاست در نظر دارد تا کشت و تولید سمارق صدفی را در تمام ولایت‌های کشور توسعه بخشند.
سمارق‌ها ۷۰ تا ۸۰ فی‌صد آب‌دارد و همین‌گونه ۲۰ تا ۲۵ فی‌صد پروتین دارد، استفاده آن برای دل‌دردی کنترول فشار خون، کنترول بیماری شکر، سوءتغذی و کرم معده نیز مفید است.ختم/ابوی

Last modified on ?????? ، 18 ????? 1398 ، 12:24

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.