باگذشت سه ربع سال مالی ٬ تنها ۵۲ در صد بودجه انکشافی مصرف شده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر  ۱۹ سنبله
وزارت مالیه می گوید که در ربع سوم سال مالی، ۵۲ درصد بودجه انکشافی به مصرف رسیده است
مسولان این وزارت گفته‌اند که ازجمع بودجه مالی سال روان هجری خورشیدی تنها ۵۲ در صد از این بودجه مصرف شده است.
مصرف بودجه عادی در این مدت به شصت در صد می رسد.
وزارت مالیه گفته است که در جریان هفت ماه اول سالروان مالی ۴۸ در صد از این بوجه مصرف شده است.
سقف کل بودجه ملی در سال مالی ۱۳۹۸ ٬۳۹۹  میلیارد افغانی است و از این جمله ۱۲۴ میلیارد افغانی بودجه انکشافی است.
بر بنیاد آمارهای وزارت مالیه، وزارت مخابرات با مصرف «۶.۶۱»، وزارت دفاع «۱۱.۴۵»، وزرات تحصیلات عالی «۱۵.۷»، وزارت صنعت و تجارت«۲۳.۵۲»،  وزارت معادن و پترولیم «۲۵»، وزارت ترانسپورت «۲۶»، وزارت معارف «۳۸.۹۰»، وزارت داخله «۳۸»، وزارت زراعت «۴۲»، وزارت صحت عامه «۴۶» و وزارت اطلاعات و فرهنگ «۴۶» درصد٬ از جمله وزارت‌هایی اند که کمتر از ۵۰ درصد بودجه انکشافی شان را مصرف کرده‌اند.
در میان واحدهای بودجه‌یی، نهادهایی هم استند که با گذشت بیش از نیمی از سال مالی، کمتر از ده درصد از بودجه توسعه‌یی شان را هزینه کرده اند.
وزارت مخابرات در میان چنین یک واحد بودجه یی قرار دارد و ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت بیشترین مصرف بودجه انکشافی را دارد .
با وجود این٬ وزارت مالیه می‌گوید که به گونه مجموعی در مقایسه با هفت ماه پارسال، امسال مصرف بودجه انکشافی پنج تا هفت درصد افزایش یافته است.
شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه گفته است« متاسفانه بعضی وزارتخانه هایی اند که مصارف شان تا ده و بیست فیصد است و بیشترین مصارف شان ۲۴ فیصد است و اداراتی که مصارف کمتر داشته اند در جریان بررسی بودجۀ نیمی از سال مالی بعضی از پروژه‌های شان تنقیص شده است.»
مساله مصرف بودجه انکشافی همیشه یک  مساله بحث برانگیربرای حکومت افغانستان است. بسیاری از واحد های بودجه یی ظرفیت لازم برای مصرف بودجه شان ندارند.
سال مالی ۱۳۹۸در ماه قوس خاتمه پیدا می کند صائم

back to top