02 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تند رو ترین جناح طالبان از صلح سخن گفت !

تند رو ترین جناح طالبان از صلح سخن گفت !

کابل/ ۲ حوت/ باختر رهبر جناح حقانی در گروه طالبان اظهار...

مرحله کاهش خشونت از ۱۲ امشب به اجرا در می آید

کابل/۲ حوت/ باختر منابع در شورای امنیت ملی ریاست جمهوری می...

چهار تن به ظن هکماری با طالبان و سرقت در هرات بازداشت شدند

چهار تن به ظن هکماری با طالبان و سرقت در هرات بازداشت شدند

شهرهرات /2 حوت/ باختر پولیس هرات یک فرد را به ظن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی رییس جمهور: در زمان کم، توانستیم جلغوزه را به یک افتخار مبدل کنیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/16 عقرب / باختر
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز در مراسم تجلیل از روز جلغوزه اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این مراسم که در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد، رییس جمهوری هنگام سخنرانی گفت که ثروت پنهانی ما (محصولات) شفاف، مشروع و قابل صادرات می‎باشد. ما در مدت بسیار کم توانستیم که یک ثروت پنهانی (جلغوزه) را به یک افتخار مبدل کنیم.
رییس جمهوری با ابراز امتنان از تصمیم مردم ۱۳ ولسوالی در ولایات پکتیا، پکتیکا و خوست مبنی بر حفاظت از جنگل های جلغوزه، از مردم ولایات لغمان، نورستان و کاپیسا نیز خواستار چنین اقدام و فیصله شد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری از مردم و مسوولان تشکر کرد که جلغوزه را از قاچاق به زنجیرۀ ارزشی و سرمایه مبدل کردند. وی به مسوولان مربوط هدایت داد که در قسمت انار، بادام، پسته و دیگر محصولات زراعتی، اقدامات مشابه را روی دست گیرند.
رییس جمهوری تصریح‌ کرد که مردم به ارزش جلغوزه پی برده است و در این بخش گام نخست برداشته شده است، اما گام های بعدی نیز باید به شکل اساسی برداشته شود و افغانستان به کشور صادراتی منظم محصولات زراعتی مبدل شود. وی افزود که با تمام اقلام زراعتی صادراتی مراحلی که برای صادرات جلغوزه در نظر گرفته شده است، مدنظر گرفته شود.
رییس جمهوری با اشاره به بلند بودن هزینه‌ ترانسپورت و کیفیت پائین آن، به وزارت ترانسپورت هدایت داد که اقدامات و اصلاحات اساسی را در این بخش به میان آورد. وی با تاکید گفت که ترانسپورت باید بخش از زنجیرۀ ارزشی شود و لوژستیک شامل نصاب های تدریسی مکاتب تخنیکی پوهنتون ها گشود و همچنان روی زنجیرۀ ارزشی سرمایه گذاری شود.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری به بازاریابی برای محصولات زراعتی افغانستان اشاره کرد و گفت که بازارها باز شده است، ما باید فکرهای خود را باز کنیم . بازار محصولات زراعتی ما کشورهای منطقه می باشند. منطقه را باید درک کنیم و چیزی را صادر کنیم که به آن نیاز دارند.
رییس جمهوری به خاطر حل مشکل های موجود در بخش های پروسس، تولید، صادرات محصولات زراعتی، سرمایه گذاری و پارک های صنعتی، به وزارت زراعت هدایت داد نه تنها به تجلیل از روز جلغوزه اکتفا نه کنیم، بل جهت بازاریابی بیشتر برای محصولات زراعتی کشور، تلاش شود.
رییس جمهوری گفت که در قصر گلخانه در دفتر اعلیحضرت محمدظاهر شاه بابای ملت، تاج یما پادشاه، اولین شاهی که زراعت افغانستان را بنیادی کرد گذاشته شده، قالین های اناری در آن هموار شده است و دیوارهایش با نقش پیداوار زراعتی افغانستان، مزیین خواهد شد.
وی افزود که ما با استفاده از قالین، مرمر و چوب افغانستان در بازسازی قصر گلخانه، آن را به مرکز صنایع استفاده شدۀ افغانستان مبدل کردیم تا بازدید کنندگان از این قصر به فرهنگ و محصولات زراعتی ما پی ببرند.
رییس جمهوری گفت که سفارت خانه های ما در کشورهای دیگر، تنها نمایندگی سیاسی نمی باشند، بل که هر سفیر افغانستان در کشور مربوط در بازاریابی و صادارات محصولات زراعتی افغانستان سهم فعال می گیرند.
رییس جمهوری تصریح کرد که در همکاری میان مردم، بخش خصوصی و دولت یک تغییر اساسی نیاز است. وی افزود که از نقش زنان در تولید اقلام صادراتی نباید چشم‌ پوشی صورت گیرد، به افزایش نقش آنان و ایجاد اتحادیه ها باید توجه اساسی شود.
در این مراسم، وزیران زراعت، مالداری و آبیاری، صنعت و تجارت، معاون اول اتاق های تجارت و سرمایه گذاری، نیز صحبت کردند و از رییس جمهوری به خاطر توجه به جلغوزه و تمام محصولات زراعتی و اقلام صادراتی و نام‌گذاری روز جلغوزه و تجلیل از آن، ابراز تشکر کردند.
سخنرانان متذکره از کارکردها، دستآوردها و برنامه های آینده شان در رابطه به تولید، بسته بندی و صادرات جلغوزه و دیگر محصولات زراعتی و اقلام صادراتی، معلومات ارائه کردند. آنان همچنان از چالش های موجود در محصولات زراعتی، بسته بندی آن، صادرات و سرمایه گذاری صحبت کردند و برای حل آن پیشنهادها شان را با رییس جمهوری ک، شریک کردند.
آنان گفتند که تجار افغان سال گذشته از طریق صادرات جلغوزه، بیست میلیون دالر نفع برده اند و دولت با مشارکت بخش خصوصی همانند جلغوزه، از اقلام زراعتی و صادراتی دیگر نیز حمایت می کند.
در پایان این مراسم برعلاوه نشر ویدیوی از مراحل تولید، بسته بندی و صادرات جلغوزه، نمایندگان بخش خصوصی، سرمایه گذاران، تجار و بزرگان قومی، به محمد اشرف غنی رییس جمهوری تحفۀ ترتیب شده از جلغوزه را اهدا کردند.# ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.