25 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتحاصل چهارمغز بدخشان به شش هزار تن رسید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

فیض آباد/ ۲۵ عقرب/ باختر
مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بدخشان می‌گویند که حاصلات چهارمغز آن ولایت در مقایسه به سال گذشته بی‌پیشینه است و سه‌برابر افزایش یافته است.
نصیراحمد احمدی آمر امور زراعتی بدخشان می‌گوید که باغداران بدخشان در سال جاری شش هزار و ۲۶۸ هزار تن چهارمغز از باغ‌های چهارمغز حاصل گرفته‌اند.
به گفته‌ وی این رقم نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه را نشان می‌دهد. نظر به آمار موجود میزان تولید چهارمغز در سال‌ گذشته تا دو هزار تُن تفاوت دارد، در سال جاری این میزان به شش هزار تن رسیده است.
آمر امور زراعتی بدخشان افزود که در پی تشویق و حمایت وزارت زراعت آبیاری و مالداری و ظرفیت‌سازی، ایجاد انجمن‌های میوه‌ خشک و همکاری با مردم در بخش باغداری برای پرورش درختان چهارمغز طی سال‌های اخیر و مساعد شدن شرایط محیطی، حاصلات چهارمغز در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش یافته است.
باغداران بدخشان نیز می‌گویند، حاصلات چهارمغز در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیر دارد و این محصول به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود که قیمت یک سیر آن از هفت صد افغانی شروع می شود و به یک هزار افغانی می‌رسد.
به گفته آگاهان چهارمغز از تولیدات با ارزش اقتصادی در بدخشان است که در صورت توجه حکومت برای مدیریت امور تولید، پروسس و بسته‌بندی و بازاریابی، این میوه می‌تواند در توسعه‌ اقتصاد محلی کمک کند.
بدخشان از ولایت‌هایی است که با داشتن درختان پرثمر چهارمغز و آب و هوای مناسب بیش‌ترین درختان چهارمغز را دارد و میزان حاصلات آن نیز بی‌سابقه است.ختم/حبیب سادات

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.