07 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

کابل/6دلو/باختر داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در...

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

کابل/ ۶ دلو/ باختر کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در ۳۰...

نخستین لابراتوار DNA به سطح کشور به بهره برداری سپرده شد

کابل/ ۶ دلو/ باختر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبانک جهانی : تاسال 2030 به سطح جهانی فقرآموزشی را حداقل به نصف کاهش می دهیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/9قوس/باختر
زدودن "فقرآموزشی" که به معنی فیصدی کودکانی است که درسن 10 سالگی متن ساده راخوانده و دانسته نمی توانند ، مبارزه با فقرآموزشی می تواند دریک تصویرکلان زمینه را برای محو فقرکلی درجوامع کم ترانکشاف یافته مساعد و رفاسراسری را برای همه باشنده گان یک کشوربه ارمغان بیاورد.
دیوید پلس، رییس بانک جهانی درپخش یک خبرنامه گفته است که تقویت و گسترش فعالیت ها درزمینه محوفقرآموزشی به کودکان جهت رسیدن به استعدادهای بالقوه یی شان کمک می کند .
درخبرنامه بانک جهانی همچنان گفته شده است که درجریان چندسال اخیر، برنامه کاهش فقرآموزشی بارکود مواجه شده است ، درسطح جهان بیش بین سال های 2000و 2017 تنها ۱۰ درصد بهبود درنتایج آموزشی برای کودکان که درسن مکتب ابتدایی اند، رونماشده است اگراین روند به همین سرعت ادامه یابد 43 درصد کودکان ده ساله درسال 2020 قادر به خواندن نخواهند بود .
درخبرنامه آمده است که فقرآموزشی یک بحران جهانی است و افغانستان ازجمله کشورهای است که درآن فقرآموزشی  دربلند ترین سطح وجود دارد .
ارقام نشان می دهد که 93،4 درصد کودکان افغان درسن 10 سالگی نمی توانند متن ساده را بخوانند و بدانند.
درخبرنامه همچنان آمده است که جای خوشی است که کودکانی که  درسال 2030 به سن ده سالگی خواهند رسید ، درسال آینده به دنیا می آیند اگرمابه طوفوری دراین زمینه تلاش های جدی راهم آهنگ کنیم فرصت برای تحول وجود دارد .
بانک جهانی منحیث بزرگترین تمویل کننده  توسعه تعلیم و تربیه درکشورهای دارای میزان درآمد پایین ومتوسط ، باکشورها یک جا کارخواهد کرد تادرمکاتب ابتدایی مهارت خوانش برا افزایش بخشد.
در خبرنامه دررابط به پالیسی که بانک جهانی به این هدف درنظرگرفته چنین گفته شده است ، فراهم کردن رهنمود مفصل آموزشی عملی برای معلمان ، افزایش دسترسی به متن های بیش تروبهترمتناسب به سن و سال کودکان وتدریس کودکان به زبانی که درخانه صحبت می کند وغیره .
به اساس نوشته این خبرنامه ، بحران آموزشی نه تنها ظرفیت و استعدادها کودکان را ضایع می کند بلکه به بد نه اقتصاد کشور ها ضربه می زند این بحران بالای نیروی کارآینده و رقابتی بودن اقتصاد اثرمنفی به جامی گذارد ازبین بردن فقرآموزشی باید یک اولویت باشد درست مانند محوگرسنه گی و فقرشدید . ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.