18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله کنندگان برکندک محافظت عامۀ غزنی سرکوب شدند

حمله کنندگان برکندک محافظت عامۀ غزنی سرکوب شدند

غزنی / ۱۸ اسد / باختر پس از نزدیک به دوساعت...

اطلاعیۀ وزارت کار و امور اجتماعی

کابل / ۱۸ اسد / باختر به دلیل تکمیل نشدن اجندای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

حاصلات مالته ننگرهار افزایش یافته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرجلال آباد/ ۲۳ قوس/ باختر
مسوولان  از افزایش حاصلات مالته درننگرهارخبردادند.
به اساس آمار های ارائه شده ، امسال بیش از هشت هزارتن مالته ازباغ های ننگرهار به دست آمده است درحالی که این رقم در سال پار تنها به چهارهزارتن رسیده بود.
ننگرهار به پایتخت ستروس افغانستان مشهور است و مالته یکی از میوه‌های مشهور مربوط به خانواده ستروس است. مالته بیش‌ترین باغ‌های ستروس در ننگرهار را تشکیل می‌دهد.
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار، می‌گوید که حاصل‌دهی باغ‌های مالته و پردرآمد بودن آن، میزان علاقه مندی مردم به احداث باغ‌های ستروس را بیشتر ساخته است.
محمدضمیر بهسودی سرپرست ریاست زراعت ننگرهاربه آژانس باخترگفت که یک‌‌هزار و هشتاد وهشت جریب باغ مالته تنها از طرف ریاست زراعت آن ولایت ساخته  شده است و متباقی از طرف ریاست کانال ننگرهار ساخته‌شده‌است. از باغ‌های ریاست زراعت، امسال بیش از سه‌هزار و پنج صدو نود متریک تُن حاصل به دست آمده  است درحالی که کانال ننگرهار امسال  چهارهزار و چهارصد متریک تُن مالته تولید کرده است.
به گفته وی، روزانه به صدها تن از باشنده‌های ننگرهار از مناطق مختلف به ریاست زراعت مراجعه می‌کنند تا باغ‌ مالته برای‌شان ساخته شود.
آمار نشان می دهد که افغانستان  سالانه به دو صدهزار تن مالته نیازدارد درحالی که حاصلات باغ های کشور سالانه تا پنجاه هزار تن می رسد.
ریاست زراعت  ننگرهار تلاش دارد تا با امکانات موجود باغ‌های بیش‌تر  مالته  بسازد  تا نیازمندی افغانستان ازدرک این میوه خوش مزه را رفته رفته مرفوع کند.
نصیراحمد یک تن از باشنده‌گان قریه شگی ولسوالی کوزکونر می‌گوید «چند سال قبل کارمندان وزارت زراعت آمدند و ما را تشویق کردند تا باغ مالته بسازیم. من هم سه جریب زمین را باغ مالته ساختم. سابق گندم و جواری کشت می‌کردیم، حاصل کم‌ می‌گرفتیم. از گندم حدود بیست‌هزار افغانی حاصل می‌گرفتیم، اما امسال از فروش مالته دوصدو پنجاه هزار افغانی پول به دست آوردیم. با این کار برای تمام خانواده ما مصروفیت ایجاد شده است ، گندم و جواری زحمت زیاد داشت و درآمد کم، اما از فروش حاصل مالته یک خانه جور کردیم. به شمول خودم، شش نفر دیگر از اعضای خانواده ما در این باغ مصروف‌اند.»
وی از دولت خواست تا در گسترش هرچه بیشتر ساخت همچو باغ‌ها تلاش کند. او گفت: «سال گذشته یک صد هزار افغانی فروش کردیم، آرزو دارم که سال‌های آینده درآمد آن زیاد شود.»
سردار باغدار دیگری از ولسوالی خیوه است که سه جریب زمینش را از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت به باغ مالته تبدیل کرده است.
او می‌گوید «عاید مالته بسیار خوب است، امسال بیست وهشت هزار افغانی فروش کردیم. تجار آمد و از باغم مالته خرید. در زندگی ما یک بر چهار تغییر آمده است. برای پنج نفر زمینه کار مساعد شده است و  دهقانان علاقه مند شده اند تا زمین‌های خویش را باغ بسازند. من بسیار خوشحالم که در سرسبزی و زیبایی وطن سهم گرفتم و در ضمن پول مشروع برای خانواده ام آوردم.»
ندیم یک باغ‌دار دیگر نیز در این مورد می‌گوید: «سه‌و‌نیم جریب زمین را باغ مالته جور کردیم. سال گذشته یک صدو پنجاه هزار فروش کردیم. امسال سه صدو پنجاه هزار افغانی فروش داشتیم. تمنا داریم که بازار دیگری هم جور شود. افتخار می‌کنم که در وطن کار می‌کنم. وطنم سبز شده و مردم هم به خاطر تفریح و چکر به باغ‌های ما می‌آیند.»
قابل ذکر است حدود سه صدو پنجاه جریب زمین باغ لیمو و یک صدو ده جریب نارنج از خانواده‌ی ستروس در ننگرهار ساخته شده است.
مالته تولیدی در ننگرهار در بازار های داخلی به فروش می رسد.
شهروندان افغانستان از مالته ننگرهار به دلیل خوش مز گی اش بیشتر استفاده می کنند.
وزارت زراعت افغانستان می کوشد تا با افزایش وگسترش ساحات باغ های مالته در کشور ، بازار های افغانستان را از رهگذر نیاز به مالته به خود بسند گی برساند. ختم/ابوی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.