19 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بیش از پنج هزار ودوصد پروژه‌ء انکشافی در ۳۴ولایت کشور تطبیق شده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 5حوت/ باختر
مجیب‌الرحمن کریمی وزیر احیا و انکشاف دهات که امروز در نشست پاسخ دهی دولت به ملت صحبت می کرد٬ گفت که وزارت احیا و انکشاف دهات در جریان سال روان با مصرف ۹۶ درصد بودجه عادی و ۹۳.۰۲ درصد بودجه‌ء انکشافی‌اش، ۵۲۷۹ پروژه را در ۳۴ ولایت کشور عملی کرده است.
به گزارش آژانس باختر٬ کریمی افزود که این پروژه‌ها که در بخش های انرژی، آبرسانی، آبیاری، ترانسپورت، معارف و رشد اقتصادی روستاها تطبیق شده است، ۹.۲ میلیون روز کاری ایجاد کرده است و بیش از ۱۱ میلیون تن از روستا نشینان کشور از آن‌ها مستفید شده اند.
او افزود که در حال حاضر کار ۸۷۶۱ پروژه‌ء دیگر که ۱۶ میلیون روز کاری ایجاد کرده است و ۱۵ میلیون تن از آن‌ها مستفید می‌شوند، در کشور جریان دارد.
به گفته‌ء وزیر احیا وانکشاف دهات، ساخت ۱۸.۱۷۸ کیلومتر از ۵۰ کیلومتر دیوار استنادی کرانه‌های دریای کنر هم اکنون ادامه دارد و مطابق سروی حدود ۱۵ کیلومتر آن تکمیل شده است. در این جریان بیش از ۶۲هزار روز کاری نیز ایجاد شده است و ۱۵۶۹ هکتار زمین زراعتی از خطر سیلاب و آب خیزی‌های دریا محافظت شده است.
وزیر احیا و انکشاف دهات خاطرنشان کرد که با اعمار این دیوار که به سفارش ویژه‌ء رییس جمهوری ساخته می‌شود،از تخریب زمین‌های زراعتی دو طرف دریا گرفته می شود و همچنان ۵۲۰۰ هکتار زمین زراعتی قابل زرع خواهد شد. این پروژه همچنان برای ۱۵۰۰۰ تن زمینه‌ء کار دایمی نیز فراهم کند.
وی همچنان گفت که قرار است این وزارت بر اساس پروژه‌ء مشترک ارغنداب، ۱۲۹ شبکه‌ء آبیاری را در ولسوالی‌های ارغنداب، ژیری، دامان، دند، پنجوایی و شاه‌ولی کوت قندهار احداث کند.
این شبکه‌ها ۸۶ هزار هکتار زمین را تحت پوشش منظم آبیاری قرار داده است به گفته موصوف افزون بر ایجاد ۱.۵ میلیون روز کاری، ۸۵۰۰ شغل دایمی را نیز به وجود خواهد آورد.
وزیر احیا و انکشاف دهات افزود که کار ساخت ۲۲۵ مکتب زیر چتر پروژه‌ء اقرا در ۱۷ ولسوالی کشور تکمیل شده است و تا اخیر ماه حوت کار ساخت تعمیر ۶۵۰ مکتب تکمیل خواهد شد.
افرون بر این، قرار است ساختمان های ۲۰۰ مکتب به ارزش ۵۰ میلیون دالر به کمک عربستان سعودی در کنر و پکتیا اعمار شود.
کریمی همچنان گفت که برنامه‌ء انکشاف اقتصاد روستایی با پوشش قرار دادن ۹۵۰ روستا در ۱۲ ولایت کشور، ۹۸۱۰ اتحادیه‌ء قرضه و پس‌انداز را در آن‌ها ایجاد کرده است و تا اکنون ۳۲ میلیون افغانی در این اتحادیه‌ها گردآوری شده است.
وزیر احیا و انکشاف دهات گفت که طی سال ۱۳۹۸ بیش از ۵۰۰ شورای انکشافی کوچیان در چوکات برنامه‌ ملی میثاق شهروندی ایجاد شده است و حدود ۳۰ میلیون دالر برای بهبود وضعیت اقتصادی کوچیان کشور اختصاص داده شده است.
گفتنی است که وزارت احیا و انکشاف دهات برای سال ۱۳۹۹ خورشیدی ۶۰۰۰ پروژه‌ء انکشافی و ساخت ۴۰۰ کیلومتر سرک روستایی، ۹۰۰ متر پل و حفظ و مراقبت ۱۰۰۰ کیلومتر سرک دیگر را در برنامه‌ کاری خود دارد. بهزاد

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.