29 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سی وچهار طالب مسلح در غزنی کشته شدند

سی وچهار طالب مسلح در غزنی کشته شدند

غزنی/29سنبله/باختر سی و چهار طالب مسلح به شمول اتباع پاکستانى دیشب...

معاون قطعه سرخ طالبان برای کابل کشته شد

معاون قطعه سرخ طالبان برای کابل کشته شد

کابل/ ۲۹ سنبله/ باختر معاون قطعه سرخ طالبان برای ولایت کابل،...

پانزده طالب مسلح درانفجارماینی دربلخ کشته شدند

پانزده طالب مسلح درانفجارماینی دربلخ کشته شدند

مزارشریف/29سنبله/باختر پانزده طالب مسلح صبح امروزدرانفجارماین دست‌ساز خودشان دربلخ کشته شدند. محمد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محصولات گل‌خانه‌های ولسوالی قادس به بازار رسید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۲۱سرطان /باختر
محصولات گل‌خانه‌هایی که  پروژۀ رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ، در ولسوالی قادس بادغیس ایجاد کرده است،به بازار عرضه شد.
  وزارت رزاعت می گوید که این گلخانه ها به منظور جلوگیری از کشت کوکنارورشد اقتصاد زمین داران ساخته شده است.
قادس یکی از ولسوالی‌های دور افتادۀ بادغیس است و بیشتر باشندگان آن زراعت ‌پیشه استند.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در آن ولسوالی ۷۳ گل‌خانه بزرگ هریک با مساحت ۴۰۴ مترمربع برای مردان و ۴۴ گل‌خانه کوچک هریک با مساحت ۶۰ مترمربع به منظور فراهم‌سازی زمینۀ اشتغال و درآمد برای زنان ومردان ساخته است.
عبدالعظیم دهقانانی که قبل از این مصروف کشت کوکنار بود، می‌گوید که او تنها با عرضۀ بادرنگ محصول گل‌خانه‌اش به بازار ولسوالی قادس، ۹۶هزار افغانی به‌دست آورده است. این دهقان ۳۴ ساله که دارای ۹ فرزند دختر و پسر است، می‌گوید که پیش ازاین به‌دلیل کمبود آب، بخش زیادی از زمین‌های زراعتی‌اش را کوکنار می‌کاشت.
او که مالک بیست جریب زمین است، می‌افزاید که نیمی از زمین‌هایش را کوکنار می‌کاشت و در نتیجۀ تحمل سختی‌های زیاد از هر جریب زمین نزدیک به ده‌هزار افغانی به‌دست می‌آورد. اما، او حالا صاحب یک گل‌خانۀ بزرگ شده است که تنها در درازای پنج‌ ماه، از درک فروش بادرنگ این گل‌خانه ۹۶هزار افغانی درآمد کرده است. این دهقان درنظر دارد که در فصل دوم کشت، در گل‌خانه خود بادنجان رومی بکارد.
شاه‌محمد یک دهقان دیگر نیز در ولسوالی قادس از مستفیدشوندگان پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی است. شاه‌محمد که پدر شش فرزند است، مانند دیگر دهقانان، درگذشته نیمی از زمین‌های زراعتی‌اش را کوکنار می‌‌کاشت، اما با وجود کار و زحمات زیاد، عاید ناچیزی به‌دست می‌آورد.
این دهقان می‌گوید که از شش جریب زمین کوکنار، سالانه به ارزش ۴۵هزار افغانی عاید به‌دست می‌آورد.
شاه‌محمد پس از این‌که صاحب یک گل‌خانۀ بزرگ به کمک پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی شد، میزان درآمدش از کار زراعتی تغییر کرد. او می‌گوید که در پنج ماه، از گل‌خانه خود ۱۰۵هزار افغانی عاید کرده است. این دهقان هفت‌هزار کیلو بادرنگ از یک گل‌خانۀ ۴۰۴ مترمربع زمین وارد بازار کرده است. او درنظر دارد در فصل دوم نیزبه کشت سایر سبزی ها در این گل‌خانه بپردازد.
راه‌اندازی پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت در ولسوالی قادس، فرصت‌های کاری برای زنان را نیز مساعد کرده است.
بی‌بی‌ صاحب‌خان زن زراعت‌پیشه یی در قریه «دربند سفید» ولسوالی قادس است که از طریق پروژه وزارت زراعت برایش یک گل‌خانه‌ در مساحت ۶۰ مترمربع زمین ساخته شده است. کار در این گل‌خانه، فعالیت اصلی روزانه بی‌بی‌ صاحب‌خان است. او با کشت بادرنگ در فصل اول برداشت، یک‌هزار و شش‌صد کیلوگرام بادرنگ حاصل گرفته است. به گفتۀ این زن، هرکیلو بادرنگ رادر بدل ۲۰ افغانی به فروش رسانده است و توانسته است که در پنج ماه، ۳۲هزار افغانی به‌دست بیاورد. بی‌بی‌ صاحب‌خان می‌گوید که این درآمد، کمک بزرگی برای تامین مخارج خانواده و آموزش فرزندانش است.
پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی، برعلاوۀ ساخت گل‌خانه‌ها برای زنان و مردان زراعت‌
پیشه، در بخش‌های ساخت دیوارهای استنادی، بندهای آب‌گردان، تقسیم‌کنندۀ آب، سیفون ها، احداث باغ‌های جدید و کشمش‌خانه ها نیز فعالیت‌های گسترده در ولسوالی قادس داشته است. هم‌چنین آموزش زنان و مردان زراعت‌
پیشه برای کار در گل‌خانه‌ها و دیگر فعالیت‌های زراعتی نیز شامل فعالیت‌های این پروژه می‌شود. ابوی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.