22 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل/ ۲۲ اسد/ باختر پاکستان با ایجاد موانع در برابر صادرات...

وزیر صحت عامه با سفیر قزاقستان دیدار کرد

کابل/ 22 اسد/ باختر داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

شبکه نهادهای مدنی هرات خواستار حمایت دولت از محصولات زراعتی شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات/ ۲۳ سرطان/ باختر
کمیته اقتصادی و دادخواهی شبکه نهادهای مدنی برای حمایت از محصولات زراعتی و باغداری، در یک نشست خبری خواهان حمایت دولت از این محصولات و پالیسی‌سازی مشخص و موثر برای رشد و میکانیزه شدن زراعت افغانستان شد.
برگزارکنندگان این نشست، نبود پالیسی‌های مشخص برای رشد اقتصاد زراعتی و میکانیزه شدن زراعت را علت دست‌کشیدن شمار زیادی از کشاورزان از کشت و زرع می‌دانند.
به باور آنان وجود چالش‌های فراوان در عرصه زراعت باعث شده است که بیشترکشاورزان به جای کشت و زرع به زندگی شهرنشینی روی آورند و یا هم مجبور به مهاجرت‌ شوند.
سید اشرف سادات عضو شبکه نهادهای جامعه مدنی هرات، نبود بازار مناسب برای فروش محصولات زراعتی و عدم حمایت‌های دولت ازکشاورزان را از چالش‌های عمدۀ فراروی کشاورزان و باغ‌داران هرات عنوان کرد و گفت «در حالی که سالانه ملیون‌‌ها دالر کمک خارجی در راستای زراعت به افغانستان صورت می گیرد اما این کمک‌ها به صورت درست و موثر مدیریت نمی شود و چالش‌های موجود همچنان پابرجاست.»
به گفته سادات ،نبود سردخانه‌های معیاری، بلند بودن قیمت کود کیمیایی، بلند بودن قیمت برق زراعتی، وجود مشکلات آبیاری و ورود میوه‌ خارجی در فصل برداشت میوۀ داخلی از درشت‌ترین چالش‌های باغداران و زارعان هرات است.
وی وجود این مشکلات را باعث روی‌گردانی شمار زیادی ازکشاورزان از کشت و زراعت عنوان کرد و خواهان توجه جدی دولت در میکانیزه شدن زراعت و رشد اقتصاد زراعتی در کشور شد.
سردار آقا پوپل نماینده انجمن اجتماعی باغداران ولسوالی گذرۀ هرات نیز نبود سردخانه برای ذخیره‌سازی و نگهداری طولانی مدت میوه‌، عدم موجودیت کود و سموم با کیفیت به قیمت مناسب و عدم دسترسی به وسایل و تجهیزات پیشرفتۀ زراعتی در بخش‌های کاشت، برداشت و پروسس محصولات  را از چالش‌های عمده باغداران هرات برشمرد و خواهان توجه دولت در رفع این مشکلات شد.
این در حالی است که  به دلیل نبود امکانات پیشرفتۀ زراعتی، نبود سردخانه‌های معیاری و کمبود بازارهای فروش خارجی همه ساله مقدار زیادی از محصولات و میوۀ تازه کشاورزان وباغداران به قیمت مناسب به فروش نمی رسد و کشاورزان و باغداران نمی‌توانند عاید مناسب حاصل کنند.ختم/ سادات

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.