05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: توازن درزمینۀ انکشاف ولایات، ازاولویت های دولت است

رییس جمهوری: توازن درزمینۀ انکشاف ولایات، ازاولویت های دولت است

کابل /۵ میزان / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری...

قومندان پیشینی ازحزب اسلامی دربدخشان به طالبان پیوست

فیض آباد/ ۵ میزان / باختر پولیس بدخشان ازپیوستن یک قومندان...

خانواده های نیازمند درپروان کمک دریافت کردند

چاریکار/ ۵میزان/ باختر شورای مردمی پروان برای ۵۲۰ خانوادۀ متضررناشی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

دهقانی درکندزمی گویدکه کشت رومی به شیوۀ جدید، حاصلاتش را دو برابر کرده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۱۵ اسد/ کابل

غلام حیدردهقان ولسوالی امام‌ صاحب کندز، می‌گوید که استفاده از روش میکانیزه شدۀ زراعتی در کشت رومی، حاصلاتش را دو برابر کرده است.

غلام‌حیدر ۲۰ سال است که مصروف کشت بادنجان رومی و دیگر سبزی هاست. او پیش از این از روش کشت سنتی کار می‌گرفت و هر سال، مقدار ثابت شدۀ محصولات با کیفیت نه‌چندان قناعت‌بخش به دست می‌آورد.

اما، امسال به کمک پروژۀ سرمایه‌گذاری انکشاف منابع آبی، یک مزرعۀ نمایشی بادنجان رومی ساخت. غلام‌حیدر می‌گوید که میزان حاصلات این مزرعه، دو برابر بیش‌تر از میزان حاصلات سال‌های گذشته است. سال‌های گذشته، او با استفاده از روش سنتی کشت‌وکار می‌کرد. به گفتۀ او، کیفیت محصول جدید نیز با کیفیت محصولات گذشتۀ زمین او متفاوت است و امسال توانسته است، بادنجان رومی با کیفیت تری به بازار عرضه کند.

مزرعه‌های نمایشی در مقایسه با شیوه سنتی کشت سبزی ها، پنج بار کم‌تر آبیاری می‌شود و همین‌طور در این مزرعه‌ها، از کودهای حیوانی به گونۀ گسترده‌تر استفاده می‌شود.

غلام‌حیدر می‌گوید: «حدود ۲۰ سال می‌شود که ما در مزرعۀ خویش بادنجان رومی را به گونه سنتی کشت می‌کنیم اما امسال شیوۀ کشت و مرحلۀ پسا کشت آن کاملاً متفاوت بود. قسمی که زمین مزرعه را با استفاده از ماشین‌های هموارسازی برای ما هموار کردند که قبلاً ما چنین وسایل را استفاده نکرده بودیم. این شیوه هموارسازی زمین از ضایعات آب جلوگیری می‌کند و بوته‌ها را قوی می‌ کند که در نتیجه در مقابل امراض و آفات گوناگون مقاومت بیش‌تر از خود نشان می‌دهد. هم‌چنان در سال‌های گذشته برای یک جریب زمین حدود یک‌هزار گرام تخم اصلاح ناشده استفاده می‌کردیم، اما امسال در یک جریب زمین از ۶۰۰ گرام تخم اصلاح شدۀ «هایبرید» کار گرفتیم که حاصلاتش در مقایسه با شیوۀ سنتی از لحاظ کمی و کیفی بهتر بود

این دهقان می‌افزاید که در گذشته یک مزرعۀ بادنجان رومی را در یک فصل ۱۶ بار آبیاری می‌کرد، اما با شیوۀ جدید، مزرعه‌اش را امسال در یک فصل ۱۱ بار آبیاری کرده است. او تاکید دارد که از ضایعات آب در روش جدید، جلوگیری چشم‌گیری شده است.

غلام حیدر سال گذشته از دو جریب زمین حدود ۱۰ هزار کیلوگرام رومی به دست آورده بود، اما امسال با ساخت یک مزرعۀ نمایشی از دو جریب زمین حدود ۲۰ هزار کیلوگرام رومی به دست آورده است.

پروژه سرمایه‌گذاری انکشاف منابع آبی را بانک انکشاف آسیایی تمویل می کند وآن را وزارت زراعت تطبیق می کند.

#

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.