05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: توازن درزمینۀ انکشاف ولایات، ازاولویت های دولت است

رییس جمهوری: توازن درزمینۀ انکشاف ولایات، ازاولویت های دولت است

کابل /۵ میزان / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری...

قومندان پیشینی ازحزب اسلامی دربدخشان به طالبان پیوست

فیض آباد/ ۵ میزان / باختر پولیس بدخشان ازپیوستن یک قومندان...

خانواده های نیازمند درپروان کمک دریافت کردند

چاریکار/ ۵میزان/ باختر شورای مردمی پروان برای ۵۲۰ خانوادۀ متضررناشی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

امارات برای تولید سه هزار میگاوات برق خورشیدی در افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۲ اسد/ باختر
تفاهمنامه یی برای تولید سه هزار میگاوات برق خورشیدی میان افغانستان و شرکت اماراتی به امضا رسید.
به گزارش آژانس باختر؛ وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا گفت که تفاهمنامه این سرمایه گذاری میان رییسان دو شرکت به امضا رسید.
توحیدی، گفت: به زودی ارزیابی ابتدایی و فنی این پروژه آغاز و بعدآ با مشخص شدن ضرورت‌ها و شرایط، میزان سرمایه گذاری تعیین خواهد شد.
به گفته او، سرمایه و زمان برای این پروژه با توجه به محل متفاوت است. او اجرای این پروژه را گامی مهم برای خودکفایی انرژی در کشور ‌خواند و گفت: افغانستان در حال حاضر به دو هزار میگاوات برق برای روشنایی خانه‌ها و به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد کشور نیاز دارد.
به گفته شرکت برشنا، بانک توسعه آسیایی برای برق‌رسانی به جنوب شرق کشور و رفع نیازمندی سالانه شان از ایران، ازبکستان، ترکمنستان و تاجکستان حدود هزار میگاوات برق خریداری می کند که بیش از ۳۰۰ میلیون دالر هزینه بر می دارد. در کنار واردات این میزان برق، تولید داخلی برق کشور نیز بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ میگاوات در سال اعلام شده است. چهار درصد تولید داخلی از طریق نیروگاه حرارتی و انرژی تجدید پذیر است و بقیه نیز در نیروگاه های آبی تولید می‌شود.
حدود چهار سال پیش وزارت انرژی و آب اعلام کرده بود که این وزارت برنامه دارد که در چهار سال از منابع تجدید پذیر مانند آب، باد و آفتاب حدود ۲ هزار میگاوات برق تولید کند و کشور را از انرژی برق به خودکفایی برساند؛ وعده یی که با تکمیل شدن تقریبی زمان آن هنوز با تحقق یافتن فاصله زیادی دارد. هزینه تولید این مقدار برق ۶ میلیارد دالر اعلام شده بود.
توحیدی افزود که اکنون نیز در این کشور تولید برق انرژی خورشیدی صورت می‌گیرد، اما این میزان با توجه به ظرفیت موجود بسیار اندک است. تولید برق کشور از انرژی خورشیدی اکنون در قندهار، بامیان و هرات بیش از ۴۰ میگاوات است. ناامنی،کاهش آب، رشد شهرها و کاهش بارندگی در سال های اخیر باعث شده است که تامین برق به چالش جدی برای حکومت مبدل شود. نوریه زیوری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.