01 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مسوده پالیسی ملی فرهنگی به نظرخواهی گذاشته شد

مسوده پالیسی ملی فرهنگی به نظرخواهی گذاشته شد

کابل باختر 30 دلو مسوده پالیسی ملی فرهنگی کشورکه به...

بازداشت یک عضو گروه طالبان در فراه

بازداشت یک عضو گروه طالبان در فراه

فراه 30 دلو کابل باختر یک عضو گروه طالبان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتهرات درآستانه میزبانی ازمراسم گشایش پروژه بزرگ اقتصادی "تاپی"

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات 25 دلو باختر
قرار است در آینده نزدیک پروژه بزرگ اقتصادی (تاپی) با حضور مقام‌های بلندرتبه چهار کشور عضو، گشایش و کار عملی این پروژه در داخل خاک افغانستان آغاز گردد.
محمدآصف رحیمی والی هرات آغاز پروژه‌های بزرگ اقتصادی در آن ولایت را بازگشت هرات به عصر بازسازی عنوان کرد واز حمایت گسترده مردم در عرصه‌های مختلف ابراز قدردانی نمود.
با گشایش پروژه تاپی امنیت در کشور بهبود خواهد یافت، زیرا منافع متضاد را تاحدودی به هم گره می‌زند و از سوی دیگر، جایگاه افغانستان را در معادلات سیاسی ، به نفع صلح و امنیت آن بالا می‌برد.
تاپی؛ گاز ترکمنستان را از حوزه گالکینیش در جنوب ترکمنستان، که ذخایر آن تا ۱۶ تریلیون متر مکعب برآورد شده، از راه ولایت‌های هرات، هلمند، فراه و قندهار افغانستان به کویته، بلوچستان و از آنجا به شهر مولتان پاکستان منتقل می‌سازد و بالاخره در منطقه‌ای موسوم به فاضیلکا در پنجاب هند به پایان می‌رسد.
درازای این خط لوله، درمجموع ۱۸۱۴ کیلومتر است که ۸۱۶ کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور می‌کند و ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز را به سه کشور عضو تاپی دارد.
مطابق قرارداد ۳۰ ساله تاپی، افغانستان در۱۰ سال نخست این پروژه، سالانه ۵۰۰ میلیون متر مکعب، در ۱۰ سال دوم سالانه ۱ میلیارد مترمکعب و در۱۰ سال سوم ، سالانه یک‌نیم میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان می‌خرد.
هزینۀ تمدید لولۀ انتقال گاز تاپی، حدود هفت‌ و نیم میلیارد دالر آمریکایی است و حدود ۱۵ میلیارد دالر دیگر نیز در بخش گاز سرمایه‌گذاری شده است.
در طول مسیر خط لوله گاز تاپی، ۱۲ پمپ فشار نصب می‌شود که پنج پایۀ آن به ارزش یک میلیارد دالردر داخل افغانستان خواهد بود.
درآمد افغانستان از بابت حق‌العبور، سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر آمریکایی خواهد بود که به اندازه‌ نزدیک به یک چهارم عواید داخلی حکومت درحال حاضر است.
تخمین زده می‌شود که شرکت‌های قراردادی و حکومت افغانستان، بین هفت تا ده هزار نفر را برای کارهای ساختمانی، مطالعات فنی و حمل و نقل مواد مورد نیاز پروژه، و تقریبا به همین تعداد افراد دیگر را جهت تامین امنیت آن استخدام کنند.
به صورت غیرمستقیم، این پروژه در رشد اقتصادی، افزایش قدرت خرید مردم، کاهش میزان بی‌کاری و فقر، به کار افتادن صنایع گازسوز، کاهش قیمت گاز در سراسر کشور، تثبیت جایگاه و اهمیت اقتصادی و استراتژیک افغانستان در آسیای میانه و آسیای جنوبی و منطقه‌ای شدن امنیت افغانستان اثر گذار خواهد بود.ختم/ابوی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.