30 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

کابل باختر 30 ثور دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد...

بازگرداندن بخشی اززمین های پارک صنعتی ننگرهار ازچنگ غاصبان

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر بخشی از زمین های پارک صنعتی ننگرهار...

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر حاصلات شفتالو درولایت ننگرهار افزایش یافته است. به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکمیسیون تدارکات ملی چندین قرارداد بزرگ زیربنایی را منظور کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 24 جوزا
جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسۀ کمیسیون، قراردادهای بزرگ زیربنایی از جمله مطالعات امکان‌سنجی و دیزاین تونل بدیل برای سالنگ، بند برق خان‌آباد کندز، پروژۀ آب‌رسانی شهرک سلطان‌غازی بابای ولایت لغمان، فاز دوم پروژۀ تأمین آب آشامیدنی شهر فراه را به شمول قرارداد تدارک واکسین‌ برای حجاج افغانی و مواد تنظیفاتی مورد نیاز تأسیسات صحی وزارت صحت عامه، منظور گردید.
ارزش پولی این قراردادها بر ۳ میلیارد افغانی بالغ می‌گردد. همچنان قرارداد واکسین برای حجاج افغانی در سال جاری با یک شرکت هندی از طریق قرارداد دولت با دولت با کشور هندوستان صورت گرفته است که از لحاظ کیفیت و قیمت در مقایسه با سال‌های گذشته مناسب‌تر می‌باشد.
رئیس‌جمهور از زحمات ادارۀ تدارکات ملی و وزارت صحت عامه در این زمینه قدردانی نموده، تاکید ورزید که وزارت صحت عامه و ادارات ذیدخل در روند ‌حج مکلف اند تا از تطبیق مؤثر این قرارداد نظارت نمایند.
علاوه بر آن، رئیس‌جمهور پروژه های مطالعه و دیزاین تونل بدیل برای سالنگ، بند برق خان‌آباد و آب آَشامیدنی شهر فراه را پروژه های نهایت مهم عنوان نموده، وزارت‌های فوایدعامه و انرژی و آب و شرکت آبرسانی شهری افغانستان را هدایت داد تا در زمینه مدیریت قراردادها و عملی‌شدن این پروژه ها در میعاد معین آنها توجه لازم را مبذول دارند.
ازسوی‌هم، کمیسیون تدارکات ملی پیشنهاد وزارت معارف را مبنی بر فسخ قرادادهای تدارک تجهیزات مکاتب ولایت‌های بامیان، دایکندی و ۱۰ ولایت دیگر را به دلیل تکمیل‌نشدن قراردادها و انقضای میعاد کمک مالی تمویل‌کننده منظور کرد، اما فیصله نمود که شرکت‌های قراردادی مربوطه، به روند محرومیت از اشتراک در داوطلبی ها معرفی شوند و همچنان وزارت معارف مؤظف گردید تا بررسی سرتاسری ظرفیت و کارکرد رؤسای معارف ولایات را انجام داده و گزارش بررسی را به مقام عالی ریاست‌جمهوری ارایه نماید.
از سوی دیگر، رئیس‌جمهور کشور از بابت تکمیل‌نشدن این قراردادها، عدم تدارک تجهیزات مکاتب برای این ولایات و مصرف‌نشدن کمک مالی بلاعوض تمویل کننده را ناشی از عدم تعهد، ظرفیت و سهل‌انگاری مسئولین و کارمندان ذیدخل وزارت معارف در سطح ولایات عنوان‌کرده و هدایت صادر کرد که موضوع بررسی شود و مسؤلین و مامورین ذیدخل مورد پیگیرد و مجازات قرار گیرند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که اینگونه مدیریت غیرمؤثر کمک‌های بلاعوض و آن‌هم در بخش معارف، برای رهبری حکومت وحدت ملی قابل قبول نبوده و جفا در حق مردم و اولاد معارف افغانستان است، بناً وضعیت مدیریت ریاست‌های معارف در سطح ولایات باید اصلاح و تغییر نماید.
علاوه برآن، کمیسیون تدارکات ملی قرارداد پروژه تحکیمات دریای شولگره ولایت بلخ را جهت بررسی بیشتر اعاده کرد. از جانب دیگر پیشنهاد وزارت مالیه جهت ایجاد پروژه های بهبود سیستم‌های آبیاری زراعتی و اعمار بندهای دارای کارکرد متعدد به‌خاطر جلوگیری از سیلاب‌ها و حالات اضطرار، از سوی این کمیسیون مورد تایید قرار گرفت.
در این نشست کمیسیون، بر علاوه اعضای آن، مسؤلین اداره تدارکات ملی و ناظرین ملی از کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، دیدبان شفافیت افغانستان و سیستیکا حمایت قاطع نیز حضور داشتند.#احمد ضیا احمدی 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.