28 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

کابل باختر 28 عقرب حامد کرزی رئيس جمهور پیشین افغانستان امروز...

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

کابل باختر28 عقرب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجۀ با مارکس...

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

کابل باختر28 عقرب به حضورداشت داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدهلیز هوایی انتقال اموال تجارتی میان افغانستان و چین ایجاد گردد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 جوزا
استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجراییه در شهر کونمینگ ولایت یوننان جمهوری مردم چین با هو چون هوا معاون صدر اعظم آن کشور دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار که از جانب جمهوری مردم چین علاوه بر معاون صدر اعظم، معین وزارت امور خارجه، منشی حزب کمونیست چین در ولایت یوننان و معین وزارت تجارت چين نیز حضور داشت؛
ابتدا هو چون هوا حضور استاد محقق و هیئت عالی رتبه دولت افغانستان در پنجمین نمایشگاه چین – جنوب آسیا را خیر مقدم گفته از میزبانی مشترک جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری مردم چین در این نمایشگاه ابراز مسرت و قدردانی نمود.
در این ملاقات که از جانب افغانستان مصطفی مستور وزیر اقتصاد، کامله صدیقی معین وزارت تجارت و صنایع، محمد یعقوب حیدری والی کابل، محمد طاهر زهیر والی بامیان و عبدالوهاب عزیزی رئیس دفتر معاونت دوم ریاست اجراییه اشتراک داشتند؛ معاون ریاست اجرائیه از دعوت و مهمان نوازی دولت مردم چین تشکر و قدردانی نموده برگزاری موفقانه کنگره سال 2018 حزب کمونیست چین را به مردم و دولت چین تبریک گفت.
استاد محقق با اشاره به سابقه تاریخی همکاری های فرهنگی و اقتصادی چین با افغانستان گفت: "ملاقات های رهبران دو کشور و امضای توافقنامه های همكاری افغانستان و چین در سه سال اخیر نشان می دهد که ما به نقش مثبت چین در بخش های حياتى مانند صلح، روابط تجارتى و انكشاف اقتصادى اهمیت می دهیم".
معاون رياست اجرائيه در مورد راهكار ايجاد صلح و ثبات در افغانستان نیز گفت: "ايجاب ميكند كه افغانستان يكجا با جمهورى مردم چين و ديگر كشورهاى منطقه با ایجاد یک اجماع جهانی گام بزرگ تری در مورد مسئله صلح افغانستان بردارد".
معاون ریاست اجرائیه همچین خواستار سرمایه گذاری بیشتر دولت و مردم چین در بخش های اقتصادی افغانستان شده از سرمایه گذاری كمپنى هاى چينايى در بخش تولید انرژی قابل تجديد در افغانستان استقبال نمود.
استاد محقق انتقال اموال تجارتى افغانستان از ولايت بلخ از طريق آسياى ميانه به ولايت جيانگسو و ايجاد يك دهليز هوايى انتقال اموال تجارتى بين افغانستان و چين را از راهكارهاى بهبود تبادلات تجارتى ميان دو كشور دانستند.
معاون ریاست اجرائیه با اشاره به تفاهمنامه خواهر خواندگی بین ولايت بامیان و ولايت گانسو که در سفر قبلی ایشان به امضا رسیده بود، بدلیل مشابهت های طبیعی ولایت هميشه بهار یوننان با ولایت ننگرهار خواستار امضای تفاهمنامه خواهر خواندگی بین این دو ولایت شده از جانب چینی خواست که مسئله توأميت بین ولایت جیانگ سو و ولایت بلخ را که قبلا پیشنهاد شده، عملی نماید.
هو چون هوا معاون صدر اعظم جمهوری مردم چین از حمایت های حکومت افغانستان از سیاست چین واحد و همسويى در مبارزه با تروريزم ابراز قدردانی نموده با سنتی خواندن همسایگی دو کشور، بر ادامه کمک کشورش با حکومت وحدت ملی افغانستان تاکید نمود. وی از عضویت کامل افغانستان در سازمان همکاری شانکهای حمایت نموده خواستار تلاش مشترک در این زمینه شد.
معاون صدر اعظم چین پایین بودن میزان تبادلات تجاری بین دو کشور در گذشته را ناشی از ناشناخته بودن تولیدات افغانستان در چین دانسته گفت: "توجه به خريد زعفران افغانستان و قرارداد انتقال جلغوزه افغانستان به چین كه اخيراً به امضا رسیده نشان گر بهبود وضعيت تبادلات تجارتى ميان دو كشور است و امیدواریم که بتوانیم از طریق معرفی کالاهای تجارتی افغانستان در نمایشگاه های چین توجه بیشتر مردم و تاجران چینی را به محصولات افغانستان جلب نماییم".
هیئت افغانی پس از اشتراک در ضیافتی که به افتخار مهمانان پنجمین نمایشگاه چین – جنوب آسیا از سوی والی ولایت یوننان ترتیب یافته بود، از دهکده فرهنگی مردم ولایت یوننان و مجتمع سرمایه گذاری برای انرژی ولایت یوننان دیدن کرد.
ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.