13 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر
با اندوه فراوان اطلاع یافتم که محمد یوسف غضنفر نماینده فوق العاده ام در امور توسعه اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر در اثر بیماری کرونا، داعی اجل را لبیک گفت و به دارالبقا شتافت.

انا لله و انا الیه راجعون

روان‌شاد محمد یوسف غضنفر شخصیت حلیم، خیّر، مردم دار و ملی گرا بود که به افغانستان یکپارچه و متحد باور داشت و همیشه برای خیر و فلاح مردم خویش، تلاش می کرد. وفات او یک ضایعه بزرگ برای نظام و کشور است.
مرحومی برای آبادی افغانستان و کمک به مردم فقیر و نیازمند، کارهای جدی  آغاز کرده بود و افتخار دارم که چنین یک شخصیت نیکو کار و خدمتگار مردم، همکار نزدیک من بود.
با آگاهی از وفات مرحومی امشب درتماس تیلفونی با خانواده اش به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، مراتب غمشریکی خویش را ابراز کردم و به مسئوولان مربوطه هدایت دادم که تدابیر رسمی را برای تشیع جنازه و خاکسپاری محمد یوسف غضنفر، روی دست گیرند.  

مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده و دوستان مرحومی و همه‌ مردم افغانستان ابراز می کنم و برای متوفی از بارگاه خداوند متعال بهشت برین و به بازمانده گانش صبر جمیل، استدعا میدارم.
 

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر
محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادي، تجارتی و کاهش فقر بنا بر مريضي يی که عايد حالش شده بود، امروز چشم از جهان بست.
به گزارش آژانس باختر؛ محمد يوسف غضنفر چندی قبل به مريضي کوويد-۱۹ مبتلا شده بود و تحت درمان قرار داشت، اما از اثر شدت مريضی امروز جان سپرد.
محمد اشرف غنی رييس جمهوری اسلامی افغانستان در پيام تاثرش، او را يک شخصيت حليم، مردم دار، ملی گرا و همکار نزديکش خوانده است و با خانواده اش ابراز همدردي و غمشريکی کرده است.
داکتر عبدالله رييس شورای عالی مصالحه ملی نيز با پخش اعلاميه يی از درگذشت محمد يوسف غضنفر ابراز تاثر کرده است.
شادروان محمد يوسف غضنفر که يک سرمايه گذار ملی کشور بود، در انتخابات رياست جمهوری ۱۳۹۸ عضو ارشد رهبری ستاد انتخاباتی دولت ساز به رياست محمد اشرف غنی بود و بعد از برنده شدن اين ستاد در انتخابات، محمد اشرف غنی رييس جمهوری اسلامی افغانستان او را نماينده ويژه خود در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر تعيين کرد.

کابل /13 سرطان / باختر
‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است و اکنون در قرنطین به سر می برد.
به گزارش آژانس باختر؛وی امروز در تويترش نوشته است که تب داشت و آزمونش مثبت است و خود را تجريد کرده است. او افزوده است"احساس قوت می کنم. وظایفم را از خانه به پیش خواهم برد. لطفاً مرا در دعا های تان داشته باشید."

وی او ای / ۱۳ سرطان/ باختر
یک نهاد امریکایی می‌گوید که آتش‌سوزی مرموز درولایت اصفهان ایران، ورکشاپ بسته بندی سنترفیوژ تاسیسات غنی سازی یورانیم نطنز را آسیب رسانیده است.
نهاد علوم و امنیت بین المللی مستقر در واشنگتن می‌گوید که این حادثه‌ٔ آتش سوزی بر خلاف گفته های مقامات در تهران، سبب عقب‌گرد بزرگتری به هدف هسته‌ یی ایران شده است.
مقامات ایرانی گفته اند که چگونگی این حادثه آتش‌سوزی تحت بررسی قرار دارد که در آن یک تعمیری که کار ساختمانی در آن جریان داشت، آسیب دیده است.
اما نهاد امریکایی در صفحهٔ تویترش با نشر تصاویر از ساختمانی که در آن آتش‎سوزی صورت گرفته بود، گفته است که در سال ۲۰۱۷ این ساختمان را ورکشاپ بسته بندی سنترفیوژ شناسایی کرده بود.
ساره بورخارد، یکی از پژوهشگران این نهاد به صدای امریکا گفت که کار ساختمان این ورکشاپ در سال ۲۰۱۲ آغازشدو در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید.
تلویزیون صدا و سمای ایران در سال ۲۰۱۸ از این تاسیسات گزاشی تهیه کرده بود و آن را "مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران" معرفی کرده بود.
تصاویری از آتش‌‌سوزی روز پنجشنبه که ادارۀ انرژی اتمی ایران نشر کرد، خسارات گسترده‌ یی را در یک بخش این ورکشاپ نشان می‌دهد.
خانم بورخارد افزود که به نظر او تجهیزات سنترفیوژها به سادگی قابل تعویض نیست زیرا اجزای آن باید از خارج وارد شود.
ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ شرکت تکنالوژی سنترفیوژ ایران و سپس شرکت دیگری را که با این شرکت ایرانی داد و ستد داشتند تحریم کرد.
ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامهٔ هسته‌ یی با قدرت‌های جهان امضا کرد که بر اساس آن این کشور فعالیت های غنی سازی یورانیم را کاهش می‌دهد.
دونالد ترمپ، رییس جمهورامریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ یی با ایران خارج شد و دلیل آن را عدم فشار کافی بر تهران عنوان کرد.
ترمپ، بار دیگر تعزیرات اقتصادی بر ایران وضع کرد.


کابل /۱۲ سرطان /باختر
کار ساختمان های سه مکتب زیر چتر پروژۀ اقراء برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات درسه ولایت کشوردرجریان هفتۀ گذشته،به پایان رسید.
به اساس معلومات وزارت احیا وانکشاف دهات
این ساختمان ها برای سه مکتب در ولسوالی آبکمری  بادغیس، ولسوالی کرخ هرات و ولسوالی خان آباد کندزساخته شد.
با ساخت این ساختمان ها فضای مناسب درسی برای شاگردان مکتب های ولسوالی های یاد شده فراهم شده است.
گفته می شود کار ساختمان چهار مکتب دیگر در ولسوالی‌ سپین بولدک قندهار، ولسوالی‌ شاه‌جوی زابل، ولسوالی کامدیش نورستان و ولسوالی تنی خوست نیزبه زودی تکمیل می شود.


شبرغان/ 13 سرطان / باختر
افراد مسلح ناشناس برادریک عضوولسی جرگه را امروزدرجوزجان به قتل رساندند.
عبدالمعروف آذرسخنگوی والی جوزجان گفت که افرادمسلح ناشناس موترسایکل سوار،حاجی پرویزبرادرحلیمه صدف نمایندۀ مردم جوزجان درولسی جرگه رادرمربوطات حوزۀ اول شهرشبرغان باشلیک گلوله به قتل رساندند.
آذرگفت که حمله کنندگان ازمحل موفق به فرارشدند وتاکنون علت این قتل نیزروشن نشده است وپولیس درزمینه به بررسی آغازکرده است.
سادات


وی او ای / ۱۳ سرطان/ باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده امریکا در امور مصالحۀ افغانستان بار دیگر با محمد اشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحۀ ملی افغانستان از طریق کنفرانس ویدیویی در پیوند به صلح این کشور بحث و گفت وگو کرد.
خلیلزاد امروز جمعه در رشته پیام‌هایی در صفحۀ تویترش نگاشته است که در این گفت وگو بر حل موارد باقی مانده برای آغاز مذاکرات بین‌ افغانان تاکید کرده است.
خلیلزاد همچنان گفته است که تاخیر در آغاز مذاکرات بین‌ افغانان، زمینه برای مخربان روند صلح این کشور، مساعد می‌کند.
نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحۀ افغانستان در مورد این عناصر مخرب در روند صلح افغانستان چیزی نگفته است.
روز گذشته نیز دیبرا لاینز، نماینده ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته بود که برخی عناصر مخرب در این کشور تلاش برای تداوم جنگ دارند؛ اما او هشدار داد که به آنان اجازه نمی‌دهند که روند صلح افغانستان را تخریب کنند.
نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان همچنان گفته است که آنان در موردتاثیرگذاری اقتصادی صلح و مشکلاتی که جنگ عامل آن در افغانستان است، بحث و گفت وگو کرده اند.
به گفته خلیلزاد "مزایای اقتصادی صلح بیشتر از مزایای جنگ در این کشور است".
تلاش‌های جدی به ویژه از جانب ایالات متحده جریان دارد تا مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان برگزار شود؛ اما تا کنون تاریخ و مکان برگزاری این مذاکرات مشخص نشده است.
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان هفته گذشته یک بار دیگر سفرهایش را به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، به منطقه آغاز کرد.
وزارت خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه گذشته  با نشر اعلامیه‌ یی گفته بود که خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌ افغانان، به ویژه "کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان" خواهان جلب حمایت خواهد شد.
فریده بابک


واشنگتن/ وی او ای / ۱۳ سرطان / باختر
گروه طالبان گزارش وزارت دفاع ایالات متحده امریکا مبنی بر تداوم ارتباط این گروه با شبکۀ تروریستی القاعده را رد کرده است و آن را "تبلیغاتی و نادرست" خوانده است.
پنتاگون روز چهارشنبه اول جولای در گزارشی به کانگرس ایالات متحده نوشت: "القاعده در شبه قارۀ هند به روال همیشگی با اعضای پایین رتبۀ طالبان همکاری می کند و از آنان حمایت می‌کند تا حکومت افغانستان را آسیب برساند و نیروهای امریکا و اهداف غربی را در منطقه هدف قرار دهد".
طالبان دیروزبا نشر اعلامیه‌ یی گفته اند که آن گروه در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکرده است و با پابندی به تعهدات توافقنامۀ امریکا-طالبان از هر روش ممکن برای تامین صلح پایدار در افغانستان کار می‌گیرند.
بر بنیاد توافقنامۀ صلح که در ۲۹ فبروری میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر امضا شد، طالبان مکلف اند که روابط خود با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی را قطع کنند.
پیش از این، کنت مکنزی، فرمانده قومندانی مرکزی قوای امریکایی در مورد تمایل و توانایی طالبان مبنی بر جلوگیری از گروه‌های مرتبط با القاعده برای انجام حملات تروریستی از خاک افغانستان بر امریکا ابراز تردید کرد.
مکنزی روز چهارشنبه در یک کنفرانس ویدیویی در انستیتیوت شرق میانه گفت: "لانۀ القاعده در شرق افغانستان در نزدیکی مرز (با پاکستان) است. حضور بسیار اندک دارند، اما رهبر جهانی شان (ایمن الظواهری)در آنجاست...او (ظواهری) قدرت زیاد ندارد، اما در واقع، فکر می‌کنیم، که او احتمالاً در جایی در آن ساحه حضوردارد".
پیشتر از آن، سازمان ملل متحد نیز با نشر گزارشی گفته بود که طالبان در جریان مذاکرات با امریکا، با القاعده مشورت کرده اند و به آن گروه تروریستی از بقا و ادامۀ رابطۀ خود اطمینان داده اند. در این گزارش آمده است که از یافته‌های منابع استخباراتی چنین استنباط می‌شود که طالبان به عوض مخالفت با القاعده، روابط شان را با آن سازمان دهشت افگن تقویت بخشیده اند.
فریده بابک

تهران/ بی بی سی / ۱۳ سرطان/ باختر سخنگوی وزارت صحت ایران از ابتلای ۲۵۶۶ مورد جدید به کرونا در آن کشور خبر داد . داکتر سیما سادات لاری، گفت : از دیروز تا امروز بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در آن کشور شناسایی شده است که ۱۴۸۳ مورد بستری شدند و مجموع بیماران مبتلا به کرونا در کشور به ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر رسیده است . به گفته او در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید. سخنگوی وزارت صحت گفت: ۳۱۲۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. همچنان تا کنون یک میلیون و ۷۴۴ هزار و ۹۵۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در ایران انجام شده است. وی گفت که ولایت های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام در وضعیت قرمز و ولایت های تهران، فارس، مازندران، همدان، زنجان، سیستان و بلوچستان و البرز در وضعیت هشدار قرار دارند. خانم لاری باز هم از مردم خواست که از ماسک استفاده کنند. # فریده بابک
کابل /13 سرطان /باختر وزرات امورداخله امروز ازمعرفی چهل وشش منسوب پولیس به ظن سوء استفاده ازصلاحیت های وظیفه یی به څارنوالی نظامی خبرداد. طارق آرین سخنگوی وزارت امورداخه درتویتی نوشت که این منسوبان پولیس به ظن حیف ومیل اعاشۀ پولیس واخاذی درهفده ولایت کشوربازداشت شدند وبه څارنوالی نظامی معرفی شدند. وی نوشته است که این منسوبان پولیس از کاپیسا،جوزجان،تخار،نورستان،ننگرهار،سمنگان،سرپل، لغمان،پکتیکا،پکتیا،بلخ،هلمند،پروان،غزنی،خوست،غوروفراه بازداشت شدند. آرین گفت که این افرادبا دوسیه های نسبتی شان به څارنوالی نظامی معرفی شدند. چندی پیش نیز سی وهشت منسوب پولیس به ظن سوء استفاده ازصلاحیت های وظیفه یی درسیزده ولایت، به څارنوالی نظامی سپرده شدند. سادات
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL