25 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

توزیع روند لباس زمستانی برای کارکنان خدماتی وزرات اطلاعات وفرهنگ

توزیع روند لباس زمستانی برای کارکنان خدماتی وزرات اطلاعات وفرهنگ

کابل باختر 25 قوس وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز روند توزیع لباس...

دومین نمایشگاه پروژه های تکنالوژی معلوماتی برگزار شد

دومین نمایشگاه پروژه های تکنالوژی معلوماتی برگزار شد

کابل باختر 25 قوس دومین نمایشگاه پروژه های تکنالوژی معلوماتی نهاد...

وزارت مالیه به خاطررفع مشکل مالی بخش نشرات دولتی همکاری می کند

وزارت مالیه به خاطررفع مشکل مالی بخش نشرات دولتی همکاری می کند

کابل باختر 25 قوس فاضل سنچارکی معین امورنشرا ت وزارت اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 25 قوس
وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز روند توزیع لباس زمستانی برای کارکنان خدماتی آن وزرات را آغازکرد.
متکی به برنامه معینیت مالی و اداری وزارت اطلاعات وفرهنگ برای سه صدو سی وچهار کارمند خدماتی این وزارت لباس زمستانی داده می شود.
به گزارش آژانس باختر ، درمحفلی که به این مناسبت ترتیب یافت ، پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین امور مالی ، اداری و گرځندوی صحبت کرد وگفت که بربنیاد قانون، کارکنان خدماتی سال دو جوره لباس زمستانی وبهاری مستحق می باشد.
وی افزود ، معینیت مالی و اداری کوشش دارد تا حقوق قانونی کارکنان خدماتی را به شکل مکمل آن بدهد. اوهمچنان گفت که تلاش می نماید برای هر کارمند یک یک جمپر زمستانی نیز آماده سازد.

دراخیربرای نود وهفت کارمند خدماتی مرکز وزارت لباس های زمستانی توسط پوهنیاز مصطفوی ، داکتر طارق رشاد مشاور امور فرهنگی وزارت و سید رضا حسینی مشاور ارشد بودجه توزیع شد.ختم/علم

کابل باختر 25 قوس
دومین نمایشگاه پروژه های تکنالوژی معلوماتی نهاد های تحصیلی افغانستان با حضور داشت خانم رولاغنی بانوی نخست کشور و پوهنمل دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی درمرکز  نوآوری وخـلاقیت های تکنالوژی مـعلوماتی  وزارت تحصیلات عالی دایر شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر، در محفل افتتاح نمایشگاه یاد شده، خانم رولا غنی بانوی اول کشور صحبت کرد و گفت: " جای خوشی است که شاهد یک نهادی هستیم که هر ساله برنامه های را در راستای پیشرفت تکنالوژی معلوماتی راه اندازی می نماید.".
وی روی نیازمندی افغانستان به تکنالوژی معلوماتی صحبت نمودوافزود:" جوانانی که در این رشته تحصیل می نمایند مسوولیت بزرگی بدوش داشته و باید فعالیت های شان را مطابق نیازمندی های کشور به پیش ببرند.
خانم رولا غنی با تاکید به اینکه تکنالوژی معلوماتی یک جز مهم زندگی بشر بشمار می رود و در حال تغییر است، باید محصلان از این تغییرات و پیشرفت آگاه بوده و با آن خویش را همگام سازند."
همچنان دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی گفت: برگزاری دومین نمایشگاه پروژه های تکنالوژی معلوماتی در وزارت تحصیلات عالی نشانگر تعهد این اداره در راستای مدرن سازی و  عرضه خدمات معیاری وشفاف تحصیلی می باشد.
موصوف علاوه کرد: تحولاتی که کاربرد تکنالوژی در تمام عرصه ها ایجاد کرده است بر هیچ کس پوشیده نیست وآرزو دارم تحولات سازنده در عرضه خدمات تحصیلی نیز نهادینه و به صورت پایدار رونما گردد.
وزیر تحصیلات عالی همچنان ضمن قدردانی از سفارت آلمان و پوهنتون تخنیکی برلین، به ریاست تکنالوژی معلوماتی این وزارت هدایت داد تا بهترین طرح های انتخاب شده در این نمایشگاه را با رهبری وزارت تحصیلات عالی شریک ساخته و زمینه استفاده و تطبیق آن را فراهم سازد.
داکتر محمد نذیر پیروز استاد پوهنتون تخنیکی برلین و رئیس مرکز نوآوری و خلاقیت های تکنالوژی معلوماتی صحبت کرد وگفت: این مرکز در سال 2016 ایجاد و هدف آن کار با محصلان پوهنځی های کمپیوتر ساینس در قسمت حمایت از پروژه های شان و ارتباط آنان با مارکیت کار می باشد.
به گفته وی در این نمایشگاه 27 پروژه از 6 پوهنتون دولتی و 2 پوهنتون خصوصی معرفی شده که از میان آنان برای 5 پروژه برتر از سوی هئیات متخصص جوایز داده خواهد شد.
  محصلان پوهنتون های دولتی و  خصوصی شرکت کننده در این نمایشگاه نوآوری  های شانرا  در بخش های مختلف حکومت داری و نیازمندی های جامعه ارائه نمودند.
قرار است جوایز 5 تن برنده این رقابت پس فردا در کنفرانس تکنالوژی معلوماتی که در وزارت تحصیلات عالی دایر می گردد برای شان داده شود.فهیم

کابل باختر 25 قوس
فاضل سنچارکی معین امورنشرا ت وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درنشستی بااکلیل حکیمی وزیرمالیه ، برخی برنامه های این معینیت را که نیاز حمایت مالی دارد،  درمیان گذاشت.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، معینیت امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ درسال مالی آینده  در نظردارد برنامه های ویژه ای را دربخش نشرات دولتی عملی نماید.
به  این دلیل معین امورنشرات برخی ازاین برنامه ها را با وزیرمالیه شریک ساخت.
معین امورنشرات دراین نشست تحول بنیادی هم ازلحاظ محتوا و شکل نشرات دولتی را ازاولویت های دانست ومطرح ساخت که متکی به برنامه روزنامه های دولتی به صورت رنگه نشرخواهد شد و همزمان تیراژآنها افزایش خواهد یافت. نشرهمزمان روزنامه های دولتی دربرخی از ولایت ها و بهبود درنظام توزیع روزنامه های دولتی ازموارد دیگری بودند که ازجانب معینیت امورنشرات به عنوان برنامه جدید ارائه گردید.
حمایت مالی ازناشران و خریداری آثارچاپ شده آنها به خاطررونق صنعت نشرو چاپ موضوع دیگری بود که معین امورنشرات آنرا مطرح ساخت.
درپایان این نشست وزیرمالیه به خاطررسیدگی به مشکل بخش نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ وعده همکاری داد. نالان

شهرلشکرگاه 25 قوس باختر
دو مهاجم انتحاری در ولایت هلمند پیش از رسیدن به هدف های شان ازپا در آورده شدند.
این مهاجمان چاشت امروز درحالیکه سوار بر موتر سایکل های بمب گذاری شده بودند ، درحومه شهرلشکرگاه آماج قرارگرفتند.
احمد جاوید سلیم سخنگوی نیروهای کوماندو به آژانس باخترگفت که این مهاجمان قصد داشتند اهدافی را در شهر لشکرگاه آماج قراردهند اما پیش از رسیدن به هدف در گلوله باری کوماندو ها کشته شدند.
گفته می شود ماموران امنیتی ، هردو موترسایکل بمب گذاری شده را خنثی کردند.ختم/ابوی

شهرمزارشریف 25 قوس باختر
پولیس در فرودگاه بلخ از قاچاق مواد مخدر به ترکیه جلوگیری کرد.
ماموران امنیتی بامداد امروز دو مرد را درحالیکه چهل کپسول حاوی هیرویین را دربطن شان جاسازی کرده بودند ، پیش از پرواز به ترکیه بازداشت کردند.
یک مقام پولیس بلخ به آژانس باخترگفت که پولیس فرودگاه مولاناجلال الدین محمد بلخی ، با بازداشت این دو تن ، از قاچاق مواد مخدر به ترکیه جلوگیری کرده است.
اوتایید کرد که بازداشت شده ها ازطریق عمل جراحی ، هرکدام بیست کپسول هیرویین را در بطن شان جاسازی کرده بودند و می خواستند آن را به ترکیه انتقال دهند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 25 قوس باختر
دو عضو تاجکستانی گروه داعش در حمله هوایی درشرق کشور کشته شدند.
این داعشیان حوالی ساعت دوازده چاشت امروز هنگامی که در بخش هایی ازولسوالی هسکه مینه مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند آماج یک حمله جنگنده بدون سرنشین ناتو قرارگرفتند و کشته شدند.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار درتماس با آژانس باختر ، کشته شدن دو عضو تاجکستانی گروه داعش دراین حمله ی هوایی را تایید کرد.
پیش ازاین نیز مقامات نظامی کشور از افزایش حضور جنگجویان خارجی داعش در گوشه و کنار کشور ابراز نگرانی کرده بودند.
درتازه ترین مورد ، ده ها داعش اروپایی در شمال غرب افغانستان دیده شده اند.ختم/ابوی

کابل باختر 25 قوس
فاضل سنچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز دریک نشست خبری مشترک با  رئیس انتشارات عازم و رئیس اتحادیه ملی ژورنالیستان  افغانستان گفت که اگرقانون کاپی رایت رعایت گردد ، فضا برای فرصت طلبان و سارقان ادبی محدود می گردد.
اوهمچنان درین نشست خبری از موسسه انتشارات عازم خواست که دروازه مطبعه خودراباز کرده کارطبع ونشر  خود را ادامه دهد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، موسسه انتشارات عازم پس از آنکه نسخۀ  پی ،دی ،اف کتاب سیاست افغانستان ، روایتی از درون  داکتررنگین دادفرسپنتا  به شکل غیر قانونی ازطریق شبکه های اجتماعی نشرشده به رسم اعتراض  فعالیت نشراتی خود  را متوقف کرد .
فاضل سنچارکی دراین نشست با صراحت مطرح ساخت که سرقت ادبی ، فرهنگی و دست درازی به آثارادبی دیگران غیراخلاقی ، و با سرشت و اخلاق انسان درتضاد می باشد.
معین امورنشرات با اشاره به برخی کاستی ها درقانون کاپی رایت گفت : این قانون نیازبه بازنگری جدی دارد .
اوعلرغم آنکه برپیگیری این موضوع ازمجاری حکومتی تاکید کرد ،  کارموسسه انتشارات عازم را درعرصه چاپ ، ترجمه و نشرآثارادبی موثرتوصیف کرد و ازمسولان این نهاد خواست تا امورمربوط را ازسرگیرد.
همچنان در این نشست فهیم دشتی رئیس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان نیز صحبت کرد و گفت که یکی از موضوعاتی که صنعت چاپ را صدمه می زند  نقص قانون کاپی رایت است که نمونه آن کاپی برداشتن کتاب داکتر رنگین دادفر سپنتا میباشد که از سوی شماری از اشخاص کاپی شده و نسخه برقی  آن به شکل غیر قانونی در رسانه های اجتماعی گذشته شده است .
او افزود ، باید قانون کاپی رایت بازنگری شود تا مواردیکه مبهم و مشکل دارد تعدیل شود.
بعداً داکتر اجمل عازم رئیس انتشارات عازم صحبت کرد و گفت که انتشارات عازم یک مرکز بزرگ بوده و توانسته آثاری را در بخش های طبی، ژورنالیزم، سیاست و سایر عرصه ها چاپ ونشر کند.
او گفت که کتاب "سیاست افغانستان، روایتی از درون" که اثر داکتر رنگین داد فر سپنتا میباشد  در این مرکز چاپ و نشر شد اما پس از نشر آن نسخه برقی آن ازسوی بعضی اشخاص در رسانه های اجتماعی گذاشته شده است و ما بخاطر این سرقت ادبی مدت 10 روز میشود که به رسم اعتراض این مرکز چاپ را مسدود کرده ایم.
وی در رابطه به درخواست معین امور نشرات بخاطر دوباره باز شدن این مرکز گفت که امروز انتشارات عازم فعالیت طبع نشر را از سر میگیرد. بهزاد

تخار باختر 25 قوس
کار ساختمان پنج پروژه عام المنفعه در ولسوالی ینگی قلعه  تخارتکمیل و به بهره برداری سپرده شد. 
انجنیر صبغت الله نظری رییس احیا وانکشا دهات تخار  به خبر نگار آژانس باختر گفت: این پروژه ها شامل تعمیر مرکز فروشات قریه ما افتخارما ، تعمیر سرد خانه مجهز با کانتینر سولری ،تعمیر مرکز آموزشی، سیستم برق ۲۲کیلوات سولری و تعمیر مرکز پروسس وبازار دهقانان میباشد که در آن ولسوالی به هزینه بیش سیصد وچهل هزار دالر امریکایی از سی کشور جاپان به همکاری وزارت احیا وانکشاف دهات تطبیق شده است.برمک بامی

کابل/باختر/25 قوس
رئیس عمومی اجرائیوی شرکت برشنا با سه شرکت مختلف ، پنج قرارداد را به ارزش مجموعی 357 میلیون افغانی امضا کرد.
این قرار داد ها شامل تهیه و تدارک پرزه های جنراتورهای ریاست برشنای  قندهار، تجهیزات برقی برای ولسوالی خاک جبار کابل و همچنان تهیه و تدارک تیل دیزل برای دستگاه های برق حرارتی افغانستان میباشد امضاء کرد .
به گزارش آژانس باختر، پروژه اول ( 116،834،514 ) افغانی ارزش دارد که از بودجه شرکت برشنا پرداخت میگردد که کار عملی آن طی چهار ماه تکمیل خواهد شد ، پروژه دوم (422،350،40 ) افغانی افغانی هزینه بر میدارد که از بودجه انکشافی وزارت مالیه تمویل میگردد و قرار است کار عملی آن در مدت شش ماه تکمیل گردد .
همچنان شرکت برشنا دو قرار داد دیگری را که شامل تهیه و تدارک تیل مورد ضرورت دیزل جنراتور ها و دستگاه های برق حرارتی ولایت های خوست ، غزنی ، پکتیا ، لوگر ، فراه ، زابل ، ارزگان و هلمند میباشد ، با شرکت خدماتی و لوژستیکی براق انترنشنل عقد نمود .
ارزش مجموعی این پروژه ها (175386739) افغانی بوده که از بودجه مالی شرکت برشنا پرداخت میگردد، پروژه های یاد شده بعد از 12 ماه تکمیل می گردد .
در همین حال شرکت برشنا قرارداد پنجم را که شامل تهیه و تدارک تیل دیزل جنراتور ها برای دستگاه های برق حرارتی ولایت های بامیان ، دایکندی و بدخشان میباشد ، با شرکت خدماتی لوژستیکی تارج به امضاء رسانید .
این پروژه (24041740) افغانی هزینه برداشته واز بودجه مالی شرکت برشنا پرداخت میگردد که کار عملی آن نیز در مدت 12 ماه تکمیل میگردد  نازیلا عزیزی

شنبه ، 25 قوس 1396 ، 11:44

کارهفت پروژه تکمیل گردید

کابل باختر 25 قوس
وزارت احیاوانکشاف دهات کارساخت هفت پروژه را درجریان سال جاری درمربوطات ولایت فراه تکمیل کرده است.
حبیب بهزاد مسول اطلاعات وزارت احیاوانکشاف دهات به خبرنگارآژانس باخترگفت که این پروژه شامل تهیه آب آَشامیدنی و تهیه ذخیره گاه آب زراعتی میباشد که اطریق برنامه ملی انسجام ساحه ای و آّبرسانی وزارت احیاوانکشاف دهات ساخته شده است.
به گفته وی هزینه این پروژه ها سه صدهزار دالرامریکایی تخمین شد ه است . فهیم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL