30 جدی 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

نشست سالانه کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان برگزار شد

نشست سالانه کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان برگزار شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر نشست کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان به...

نقشه راه پنج ساله کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی روگشایی شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر احمدنادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و...

محمداشرف  غنی رییس جمهوی: شرق کابل به یک منطقۀ توسعه یافته مبدل خواهد شد

محمداشرف غنی رییس جمهوی: شرق کابل به یک منطقۀ توسعه یافته مبدل خواهد شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/ ۲۹جدی/ باختر
نشست کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان به هدف برای بررسی پیشرفت کلی و ارائه روش استراتیژیک برای حمایت از اولویت های زیربنایی حکومت٬ امروز برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت مالیه به آژانس باختر٬ این نشست به ریاست مشترک محمدهمایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و ورنر لیپاخ، رییس عمومی بانک انکشاف آسیایی برای آسیایی مرکزی و غربی برگزارشد٬ سفراء و نمایندگان کشورها و سازمان های تمویل کننده در این نشست اشتراک کرده و در رابطه به امور زیربنایی برای رشد اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.
سرپرست وزارت مالیه گفت" به نماینده گی از حکومت افغانستان از تلاش های جامعه جهانی برای حمایت از برنامه های انکشافی تشکری می کنم. «انکشاف زیربناء ها نیازمند حمایت قوی بوده و یکی از اولویت های حکومت می باشد.»
صندوق وجهی زیربنایی افغانستان در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد تا نیازمندی حکومت برای یک میکانیزم اختصاصی تأمین مالی جهت حمایت از انکشاف زیربناء را تبیین کند. این صندوق توسط چند تمویل کننده حمایت شده و بشکل انفرادی، دوجانیه و چند جانبه در پروژه های بزرگ زیربنائی سرمایه گذاری می کند.
شرکای انکشافی تا اکنون مبلغ ۷۴۴ میلیون دالر امریکایی را به این صندوق تعهد کرده اند که از جمله در حدود۶۰۰ میلیون آن پرداخت شده است.
ویرنر لیپاخ رییس عمومی بانک انکشاف آسیایی برای آسیایی مرکزی و غربی گفت: «بانک انکشاف آسیایی کاملاً به صندوق وجهی زیربنایی افغانستان متعهد بوده و  منابع مالی قابل توجهی را فراهم کرده است تا نقش خود را در انکشاف پروژه های بزرگ زیر بنایی افغانستان افزایش دهد. سرمایه گذاری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان در بخش های ترانسپورت، انرژی و زراعت و منابع طبیعی علاوه بر ابتکارات همکاری منطقه ای نتایج عمده و مهم را برای کشور بوجود آورده است که تأثیر مثبت بر رشد اقتصادی، کاریابی، دسترسی به خدمات و کاهش فقر می گذارد.»
دراین نشست، رییس بانک انکشاف آسیایی برای افغانستان، نرندرا سنگرو٬ دستآوردهای کلی صندوق وجهی زیربنایی افغانستان، چالش های فعلی و پیشرفت های قابل ملاحظه را که حکومت افغانستان و بانک انکشاف آسیایی در سال جاری به آن نائل آمده اند، ارائه کرد. کمیته رهبری رهنمود و انعکاس از پیشرفت های کلی و مسیر استراتیژیک صندوق وجهی زیربنایی افغانستان را ارائه داد.
اشتراک کنندگان نیز رهنمودهای در مورد پلان ها جهت تقویت صندوق متذکره برای حمایت بهتر از سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ که از نظر اقتصادی ماندگار و با دوام هستند، منجمله مصارف، انتقال و توزیع برق ارائه کردند.
سرمایه گذاری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان مطابق به اولویت های انکشافی افغانستان به شمول چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان، پلان ملی زیربناء، آجندای خودکفایی و دیگر برنامه های ملی می باشد. استفاده از منابع این صندوق موثریت انکشافی را تضمین کرده و به پروژه های متمرکز است که افغانستان بیشتر نیاز دارد.
شرکای فعلی صندوق وجهی زیربنایی افغانستان، صندوق وجهی اردوی ملی افغان، اداره انکشاف بین المللی  انگلستان، بانک انکشافی که اف دبلیو آلمان، دولت جاپان و اداره انکشافی ایالات متحده می باشند.
در اخیر این نشست، سرپرست وزارت مالیه و رییس بانک انکشاف آسیائی برای افغانستان قرارداد کمک بلاعوض به ارزش ۱۲میلیون دالرآمریکایی را جهت تمویل فعالیت های مقدماتی برای برنامه احیا و نگهداری سرک ها به امضاء رسانیدند.
این کمک بلاعوض به حکومت افغانستان در مطالعات امکان سنجی، دیزاین دقیق انجنیری و اسناد مرتبط و فراهم سازی حمایت تدارکاتی و ظرفیت سازی کمک می کند. این پروژه به بهبود دسترسی منطقه ای و تقویت شبکه راه کمک کرده و چشم انداز حکومت برای دستیابی به انکشاف پایدار، صلح و ثبات را ارتقا می بخشد. نالان

کابل/ ۲۹جدی/ باختر
احمدنادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی از سند برنامۀ راهبردی پنج‌ سال آیندۀ کمیسیون (۱۳۹۹ - ۱۴۰۳) روگشایی کرد.
کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی با ارسال اعلامیه به آژانس باختر نگاشته است٬ این سند، به ادامۀ اصلاحات و دست‌آوردهای دونیم‌ سال گذشته، اهداف کلیدی و اساسی را در راستای اصلاح نظام اداری و توسعۀ منابع بشری در همه سطوح خدمات ملکی، برای پنج سال پیش رو تعیین می‌کند.
برنامۀ راهبردی پنج‌ساله، به عنوان نقشۀ راه کمیسیون، در نتیجۀ مشورت‌های گسترده با طرف‌های ذی‌نفع، وزارت‌ها و اداره‌های دولت، نهادهای جامعۀ مدنی و نمایندگان رسانه‌ها، بر اساس بازنگری برنامۀ راهبردی پیشین و تحقیقات همه‌جانبه در زمینۀ تطبیق ابتکارات و برنامه‌های وسیع‌تر دولت، طراحی شده است.
نادری در مراسم روگشایی از این سند اظهار داشت: «بدون ایجاد یک نظام خدمات ملکی قوی و غیرسیاسی و عاری از فساد، افغانستان نمی‌تواند گام‌های مؤثری برای رشد اقتصادی خود بردارد و ما نمی‌توانیم از وابستگی و محتاجی بیرون شویم. امیدوار هستم پس از پنج سال تطبیق این برنامۀ راهبردی، دستگاه خدمات ملکی ما در جایگاه متفاوت‌تری قرار بگیرد.»
در سند برنامۀ راهبردی کمیسیون، شش بخش عمده پیش‌بینی شده است: تعیینات، رسیدگی به شکایات، ادارۀ خدمات ملکی، دارالانشای خدمات ملکی، آموزش و ظرفیت‌پروری کارکنان خدمات ملکی و روابط عامه.  برای هر بخش یک سلسله اهداف و مقاصد و قدم‌های راهبردی تعریف شده است.
به منظور جلوگیری از اعمال نفوذ سیاسی و تبعیض در استخدام‌ها، کمیسیون بر اساس این سند باید اقداماتی چون توسعۀ سیستم استخدام الکترونیکی، ایجاد و اجرایی کردن سیستم‌های استخدام معیاری کامپیوتری در تمام ولایات، ایجاد سیستم منظم گزارش‌دهی از بست‌های خالی و گزارش‌دهی از تخلفات طرزالعمل‌های تعیینات، و اقدامات اصلاحی دیگر را روی دست گیرد تا از تأمین شفافیت در روندهای استخدام، اطمینان حاصل شود.
رییس کمیسیون در این رابطه گفت: «آن‌چه در عرصۀ تعیینات در ظرف دونیم سال گذشته انجام شده است٬ استثنایی است، اما کافی نیست و باید تقویت شود.»
برای افزایش مشارکت زنان در خدمات ملکی و افزایش مشارکت افراد دارای معلولیت در خدمات ملکی نیز برنامه‌هایی تطبیق می‌شود.
کمیسیون به منظور ساده‌سازی و افزایش کارآیی روند رسیدگی به شکایات، برنامه‌هایی تطبیق می‌کند تا از حقوق شکایت‌کنندگان، از طریق یک روند بی‌طرف پشتی‌بانی شود. ایجاد سیستم الکترونیکی برای درج و پی‌گیری شکایات به صورت آن‌لاین در سراسر کشور و طراحی راهکاری برای ارجاع قضایای عدم رعایت مصوبات بورد رسیدگی به شکایات به ادارۀ لوی سارنوالی، از جملۀ این اقدامات است.
هم‌چنان بر اساس سند برنامۀ راهبردی، کمیسیون در جریان پنج‌ سال آینده برای توسعۀ و تقویت ادارۀ خدمات ملکی، توسعۀ سازمانی و منابع بشری، بهبود فرهنگ سازمانی، بلند بردن سطح دانش و مهارت‌های کارکنان خدمات ملکی، ترویج تحقیق، پژوهش و نوآوری در خدمات ملکی و ایجاد محیط کاری مصوون، مؤثر و بهره‌ور در کمیسیون و دفترهای ولایتی آن اقداماتی عملی خواهد کرد.
برای افزایش اعتماد شهروندان، کمیسیون از طریق ترویج و برجسته‌سازی دست‌آوردهای اصلاحی و برجسته‌سازی و تشویق کارکنان خدمات ملکی نوآور و عرضه‌کنندۀ خدمات باکیفیت، کار خواهد کرد.
در این مراسم هم‌چنان از سیستم جدید استخدام الکترونیکی که از سوی متخصصان داخل کمیسیون راه‌اندازی شده است، رونمایی شد. سیستم جدید به هدف ایجاد سهولت در روند استخدام و به میان آوردن شفافیت و حساب‌دهی، با قابلیت‌های ویژه راه‌اندازی شده است. فراهم‌آوری تسهیلات برای متقاضیان کار و کمیته‌های استخدام بورد تعیینات و بی‌نیازسازی نامزدان از چاپ اسناد، از مزایای سیستم جدید استخدام الکترونیکی است. نامزدان فقط برای یک بار سوانح‌شان را درج سیستم می‌کنند و ملزم نیستند که برای درخواست به هر بستی اسنادشان را به صورت جداگانه ثبت کنند. نامزدان می‌توانند تمامی مراحل روند‌های استخدامی را از طریق سیستم پی‌گیری کنند. ماری‏

کابل/ ۲۹جدی/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در پنجمین نشست گفتمان ملی، با باشندگان ناحیه های ۱۲،۲۱ و ۲۲ شهر کابل و ولسوالی بگرامی، امروز در قصر سلام خانۀ ارگ دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار که بانوی اول و شماری از مسوولان حکومتی حضور داشتند، صفی الله هوتک به نمایندگی از معارف و جوانان، مولوی سید زین العابدین به نمایندگی از علما، رقیه بارکزی به نمایندگی از زنان، حاجی محمدگل به نمایندگی از وکلای گذر و امان الله ترین به نمایندگی از اصناف و بزرگان قومی از رییس جمهوری برای اقدام و ابتکارشان در راستای حل مشکلات مردم تشکر کردند.
آنان مشکلات و پیشنهادها شان را در رابطه به ناامنی، مجازات سارقان، معارف و مکاتب، کانکریت سرک ها و کوچه ها، کانال ها، شفاخانه مجهز، غصب زمین، کمبود برق، ترانسپورت شهری، رسمی کردن مساجد، آب آشامیدنی، سرکوب زورمندان، جلوگیری از مواد مخدر، اعمار دارالعلوم، توزیع زمین برای قبرستان، مصونیت علما و مدارس، کاریابی برای زنان، نبود کودکستان، کمبود تشکیل پولیس، سرک حلقه یی و جمع آوری و انتقال کثافات، با رییس جمهوری شریک کردند.
رییس جمهوری از سخنرانان نشست برای این که مشکلات و خواست های مردم را به صورت واضح شریک کردند، تشکر کرده، گفت که به شرق کابل برخورد دوگانه صورت گرفته است و به شاروال کابل هدایت داد تا این بی عدالتی جبران شود و همچنان به زودترین فرصت پلان خویش را برای مشخص کردن زمین برای قبرستان، تطبیق کند.
رییس جمهوری کشور همچنان به شاروال کابل هدایت داد که پس از این کثافات شهر کابل را به سمت شرق انتقال داده نمی تواند، برای این کار باید یک راه معقول سنجیده شود، چون حوصله مردم به سر رسیده است.
رییس جمهوری با اشاره به این که شرق کابل به یک ساحه انکشاف یافته مبدل خواهد شد، به رییس دافغانستان برشنا شرکت هدایت داد که در مدت سه هفته مشکل شهروندان کابل به خصوص مشکل بل های صرفیه برق شان را حل کند، در غیر آن معاونان این اداره از وظیفه برکنار خواهند شد. وی با تاکید افزود که در زمینۀ برق، رفتار دوگانه با مردم قابل قبول نیست. 
رییس جمهوری تصریح کرد که سلسلۀ گفتمان ملی با مردم کابل ادامه خواهد داشت و در نتیجۀ آن باید پیشرفت های واضح به میان آید. رییس جمهوری همچنان از مردم خواست تا شوراهای مردمی را به سطح کوچه، گذر، ناحیه و ولسوالی ها ایجاد کنند. وی افزود که استخدام زنان در ادارات مختلف افزایش خواهد یافت و جلو غصب زمین گرفته می شود. نالان

کابل/ ۲۹جدی/ باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهوری و وزیر دولت در امور صلح، با مارکس پوتزل نماینده خاص آلمان برای افغانستان و پیتر پروگل سفیر این کشور در کابل، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح به آژانس باختر٬ دراین دیدار در مورد رویدادهای اخیر روند صلح و گفت وگوهای صلح میان دولت و طالبان تبادل نظر صورت گرفت.
نماینده خاص آلمان برای افغانستان گفت که کشورش از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند.
وزیر دولت در امور صلح گفت که حکومت مصمم به ایجاد فضای اعتماد میان مردم و تقویت اجماع برای روند صلح است. وی افزود که دولت تلاش‌هایش را در راستای ایجاد صلح پایدار ادامه می‌دهد.
عبدالسلام رحیمی همچنان از حمایت‌های دولت آلمان در روند صلح افغانستان، اظهار قدردانی کرد. نالان

يكشنبه ، 29 جدی 1398 ، 12:31

دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه

مورخ ۲۹ جدی ۱۳۹۸ هجری شمسی
مشرانوجرگه، چهارعنوان فرمان تقنینی وسند بین المللی را تایید کرد .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر٬ در جلسه عمومی مشرانوجرگه که امروز به ریاست فضل هادی مسلمیار برگذار شد چهار عنوان فرمان تقنینی مورد قرار گرفت.
کنوانسیون کمیسیون ملل متحد برای قانون بین المللی تجارت پیرامون به رسمیت شناختن وانفاذ فیصله حکمیت خارجی (نیویارک1958)، موافقت‌نامه معیاری هم‌کاری‌های اساسی میان حکومت جمهوری اسلامی افغانستان وصندوق جمعیت سازمان ملل متحد ودلایل رد رئیس جمهوراسلامی افغانستان در رابطه به فیصله شماره (15) مورخ8 عقرب1398 هیئت مختلط مجلسین شورای ملی درمورد موافقت‌نامه خدمات هوایی بین دولت افغانستان وعراق که درکمیسیون‌های این مجلس، مورد مطالعه قرارگرفته بود توسط معاون ومنشی کمیسیون اموربین المللی ارایه شد که دوعنوان اول ودوم آن تصدیق وموافقت‌نامه خدمات هوایی بین دولت افغانستان وعراق با حفظ حق الشرط تصدیق و برای رفع اختلاف نظر به هیئت مختلط مجلسین راجع شد .
هم‌چنان درجلسه فرمان تقنینی شماره (11) درمورد ایجاد اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی که درکمیسیون‌های مشرانوجرگه مورد مطالعه قرارگرفته بود توسط رئیس واعضای کمیسیون امورتقنینی، عدلی وقضایی ارایه وبا اکثریت آرا به تصویب شد .
در مباحث آزاد جلسه، برخی سناتوران، گزارش‌های منتشره ازتوافق احتمالی برسرکاهش خشونت میان ایالات متحده امریکا وگروه طالبان را یک عباره تعریف ناشده، غیرقابل پیمایش و در پروسه صلح افغانستان بی اثر وبی نتیجه دانسته، آتش بس را یک راه مناسب برای رسیدن به صلح دایمی خواندند واینرا نیزگفتند که طالبان اصلاً با پیش‌کش نمودن چنین طرحی، برای اکمال جبهات خود، فرصت طلبی می‌کنند.
درجلسه محمدهاشم الکوزی رییس کمیسیون اموردفاعی وامنیت داخلی درمورد اتهامات اخیرعبدالستارحسینی نماینده ولایت فراه در ولسی جرگه گفت: بعد از اینکه تاجران و رانندگان از اخاذی‌های غیرقانونی پوسته‌ها در مسیرشاهراه فراه-هرات شکایت و تحصن کردند هیئت کمیسیون اموردفاعی وامنیت داخلی مشرانوجرگه به ولایت هرات رفت ودرهم‌کاری با معین پیشین ارشد امورامنیتی وزارت امورداخله، پوسته‌های امنیتی این مسیر را برچید ازآنجائیکه برخی اعضای خانواده عبدالستارحسینی دراین پوسته‌های باجگیر وظیفه داشتند موصوف دریکی ازجلسات عمومی ولسی جرگه، علیه هیئت مشرانوجرگه دست به افواهات بی بنیاد وغرض آلود زده است.
سناتورالکوزی این عضو ولسی جرگه را علاوتاً به چندین جرایم جنایی واستفاده جویی‌ متهم کرده افزود حاضراست با وی روی موارد فوق درهرمرجع یی اکه باشد رو در رو گفت وگو و تصفیه حساب کند.
اخاذی‌ها ونا امنی‌ها در مسیرشاهراه‌های عمومی، تاکید بر رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی در مناطق مختلف کشور، نگرانی ازافزایش مواد غذایی وسوختی، پیش‌نهاد تجدید نظردرمورد جلوگیری از لغو بخش‌های فاکولته طب در چندین نهاد تحصیلی خصوصی از سوی وزارت تحصیلات عالی، مشکلات وچالش‌ها در بخش معارف کشور، نا امنی‌های جدی در کوفاب و دروازهای ولایت بدخشان، تاکید برجلوگیری از فروش سیم‌کارت‌های راجستر ناشده، تقاضای افزایش حبس کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی از ستره محکمه، و برخی مسایل دیگر در مباحث امروز مطرح شد.
درجمع‌بندی این مباحث، محمد علم ایزدیارنایب اول مشرانوجرگه با اشاره به گفتگوهای صلح میان امریکا وطالبان گفت: اجندای این گفتگوها مشخص نبوده باید جزئیات آن با مردم شریک شود و افزود بحث کاهش خشونت یک اصطلاح حقوقی نمی‌باشد طالبان هم‌واره به صورت طبیعی در فصل سرما، نبردهای خودرا بخاطراکمالات افراد خود کاهش می‌دهند.
ایزد یاربا تاکید برآتش بس عمومی وآغازگفتگوهای بین الافغانی گفت: سیاسیون همراه با حکومت با یک اجماع ملی، طرح‌های جامع وواحد را بخاطرگفتگوهای صلح آماده نمایند .
نایب اول مجلس از سفر هیئت مشرانوجرگه به بدخشان نیز یاد آوری کرده گفت: گزارش وضع امنیتی آن ولایت برای اتخاذ تصامیم لازم به مراجع ذیربط ارجاع می‌شود و افزود: حکومت مکلف است که در تأمین امنیت شاهراه‌های عمومی وجلوگیری از اخاذی‌ها اقدمات جدی کرده، جلو فروش سیم‌کارت‌های راجسترناشده را بگیرد؛ زیرا موجودیت این سیم‌کارت‌ها باعث افزایش جرایم جنائی به شمول اختطاف‌ها شده است.
وی ضمن ارجاع کردن برخی موارد به کمیسیون‌های ذیربط گفت: مشرانوجرگه از راه اندازی دادخواهی باشندگان ولایت غور مبنی برمد نظرگرفتن بودجه مناسب براین ولایت حمایت کرده و تاکید می‌دارد که رهبران حکومت وحدت ملی وعده های شانرا در قسمت بازسازی و نوسازی به شمول قیرریزی جاده های عمومی، دراین ولایت، عملی کنند.
هم‌چنان در جلسه طبق اجندا، گزارش‌های کاری اجلاس دوم سال اول دوره هفدهم تقنینی کمیسیون‌های مواصلات و مخابرات توسط لطف الله بابا، گزارش کمیسیون سمع شکایات توسط گل احمد اعظمی و گزارش کمیسیون امور دفاعی وامنیت داخلی توسط داکترمحمود خاکریزوال و گزارش کمیسیون امور زنان و جامعه مدنی  از سوی خانم سهیلا شریفی ارایه شد که جزئیات مفصل آن بعداً نشر می شود. جاوید روشان

کابل/ ۲۹جدی/ کابل
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهوری و وزیر دولت در امور صلح در دیدار با شماری از زنان فعال افغان گفت که وزارت دولت در امور صلح تسهیل‌کننده مشارکت زنان در سیاست‌گذاری صلح است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح به آژانس باختر٬ در این نشست نماینده خاص رییس‌جمهوری و وزیر دولت در امور صلح با تأکید بر اهمیت نقش زنان در روند صلح، گفت که ایفای نقش زنان در روند صلح به حمایت و پشتیبانی خود زنان ضرورت دارد. وی با ارائه معلومات در مورد رویدادهای اخیر مرتبط به صلح در این نشست، ابراز کرد که زنان افغانستان باید در سیاست‌گذاری صلح مشارکت داشته باشند و وزارت دولت در امور صلح این روند را تسهیل خواهد کرد.
نماینده خاص رییس‌جمهوری با اشاره به انسجام صدای زنان افغان برای بهبود روند صلح، گفت که زنان از سطح شورای انکشافی قریه‌ها گرفته تا ولسوالی‌ها و ولایات، باید نظرات‌شان را شریک کنند و بدون شک، دولت از این صداها حمایت خواهد کرد.
از سویی هم زنان حاضر در جلسه، نظرات‌شان را در مورد چگونگی ایجاد «هسته مشورتی زنان» شریک کردند.
نجیبه ایوبی، رییس کلیدگروپ و عضو شورای عالی صلح گفت که ابتدا باید وضعیت فعلی افغانستان و تحقیقات موجود در مورد صلح مطالعه شود و پس از آن کار عملی هسته مشورتی زنان آغاز شود. وی همچنین پیشنهاد کرد که حکومت باید بیشتر در مورد صلح اجتماعی کار کند.
ملالی شینواری، مشاور رییس‌جمهوری و عضو شورای عالی صلح، حضور زنان از تمامی ولایت های به ویژه مناطق جنگ‌زده را مهم خواند و اظهار کرد که سهیم بودن زنان در روند صلح، ضرورت به انسجام و هم‌صدایی آنان دارد.
داکتر حبیبه سرابی، عضو شورای عالی صلح نیز گفت که نهادهای متعدد در جریان سال‌های پسین برای صلح کار کرده‌اند و خوب است که این نهادها زیر یک چتر بیایند و به گونه مشترک کار کنند. وی پیشنهاد کرد که جلسات هسته مشورتی زنان به صورت منظم برگزار شود.
انارکلی هنریار، عضو ولسی جرگه در این نشست گفت که روند صلح باید تحت رهبری حکومت افغانستان به پیش برود و همه افغانان موافق و مخالف باید این را بپذیرند.
حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، تشکیل هسته مشورتی زنان به منظور ایجاد یک آدرس زنان برای صلح را حایز اهمیت دانست و تأکید کرد که اعضای این هسته، متعهد باشند و یکدیگر را حمایت کنند.
عبدالسلام رحیمی پس از شنیدن نظرات و پیشنهادهای اشتراک‌کنندگان این نشست، گفت که یک سکرتریت در وزارت دولت در امور صلح ایجاد می‌شود تا هسته مشورتی زنان در هماهنگی با این سکرتریت کارهای عملی‌شان را انجام دهند. وی ابراز داشت که اعضای این هسته باید نمایندگان زنان از تمامی ولایت ها را در آن شریک کنند تا نظرات و پیشنهادهای آنان نیز شامل باشد.
رحیمی همچنان تأکید کرد که این هسته باید اعضای تمامی نهادهای فعال در زمینه صلح را سهیم کند و موجودیت و اتحاد اعضا، سبب قوت آن خواهد شد.
وزیر دولت در امور صلح تعهد کرد که صدای واحد زنان شنیده خواهد شد؛ اما از اعضای هسته مشورتی تعهد گرفت که این هسته نباید سیاسی شود و صادقانه برای صلح به نمایندگی از زنان افغان کار کند. نالان

فراه/ 29 جدی/ باختر
کار پروزه تحکیم سواحل دریایی فراه به پایان رسید.
محمد شعیب ثابت والی فراه، به خبرنگار آژانس باختر گفت که دراین پروژه سواحل دریا در قریه های نوده، کوک علیا و ملا حکیم مرکز آن ولایت به درازای سه هزار وهفت صد متر و به هزینه پنجاه پنج میلیون و دوصدهزار افغانی با ساخت دیوار استنادی تحکیم شد.
وی گفت: این پروزه را شورای های انکشافی در مدت دو سال عملی کردند و با تکمیل آن منازل مسکونی و زمین های زراعتی باشندگان قریه های یادشده از تخریب سیلاب ها در امان شد. برمک بامی

کابل/ ۲۹ جدی/ باختر
تیم ملی فوتسال زیر نوزده سال افغانستان آماده حضور در رقابت های قهرمانی مرکز آسیا است.
این تیم از چندی به این سو تمریناتش را برای آمادگی دراین پیکارها در کابل آغاز کرده است.
رقابت های فوتسال زیر نوزده سال مرکز آسیا روزجمعه به اشتراک تیم های ملی افغانستان، تاجکستان، ایران، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان در شهر دوشنبه آغاز می شود.
این رقابت ها به گونه لیگ برگزار می شود و هر تیم قرار است با تمامی تیم های شرکت کننده مسابقه بدهد.
تیم ملی فوتسال زیر نوزده سال افغانستان در نخستین بازی اش در هفته آینده به مصاف قزاقستان می رود و در بازی دوم قرار است با ملی پوشان ایران بخت آزمایی کند.
فدراسیون فوتبال افغانستان با پخش خبرنامه یی می گوید که تیم ملی فوتسال کشور با آمادگی کامل پا به رقابت های مرکز آسیا خواهد گذاشت. ابوی

جلال آباد/ ۲۹ جدی/ باختر
مسوولان از کاهش پنجاه درصدی میزان خشونت بر خبرنگاران در شرق افغانستان خبردادند.
به اساس آمارها، امسال تنها شش رویداد خشونت بر خبرنگاران در ولایت های کنر، نورستان، لغمان و ننگرهار به ثبت رسیده است٬ در حالی که این رقم در سال گذشته دوازده رویداد بود.
شیرشاه همدرد٬ مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در شرق افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت: تهدیدهای تیلفونی، دسیسه و کارشکنی ها و مانع ایجاد کردن ها پرونده های ثبت شده امسال بر خبرنگاران در شرق کشور است.
او گفت که به این پرونده ها زیر نظر کمیته مصوونیت خبرنگاران از سوی نهادهای مربوط رسیدگی شده است.
شیرشاه همدرد از کاهش پنجاه درصدی خشونت بر خبرنگاران در شرق کشور استقبال کرد و از حکومت و گروه های مخالف خواست تا از آسیب رساندن به خبرنگاران خود داری کنند.
او از مسوولان محلی در شرق افغانستان بابت اطلاع دهی به موقع شان به خبرنگاران سپاسگزاری کرد. ابوی

اسعد آباد/ ۲۹ جدی/ باختر
یک قومندان گروه داعش در کنر دست از ادامه جنگ برداشت وراه صلح در پیش گرفت.
ملا قادرجان تا پیش ازاین با افرادش در بخش هایی از ولسوالی دره پیچ مشغول فعالیت های هراس افگنانه بود.
او هنگام تسلیمی به دولت از آنچه درگذشته در برابر وطن و مردمش کرده بود٬ ابراز ندامت کرد و گفت که افرادش را نیز وادار به تسلیمی خواهد کرد و پس ازاین٬ در بازسازی و تامین امنیت سرزمینش سهم خواهد گرفت.
دفتررسانه های قول اردوی سیلاب در شرق کشور با ارسال خبرنامه یی به آژانس باختر خبرداد که تسلیمی ملا قادرجان به دولت به کاهش خشونت ها در بخش هایی از کنر خواهد انجامید. ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL