21 ??? 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

خانواده های نیازمند در غزنی کمک دریافت می کنند

خانواده های نیازمند در غزنی کمک دریافت می کنند

غزنی/21حمل/باختر برای سه هزارو پنجصد خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی...

سه نظامی در فاریاب ترور شدند

سه نظامی در فاریاب ترور شدند

میمنه/ 21/ حمل/ باختر سه نظامی در فاریاب شام دیروز ترور...

یک افسر نظامی در بدخشان به شهادت رسید

یک افسر نظامی در بدخشان به شهادت رسید

فیض آباد/ 21 حمل/ باختر یک افسر نظامی در بدخشان دیروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

غزنی/21حمل/باختر
برای سه هزارو پنجصد خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی توزیع می شود.
به گزارش آژانس باختر، وحيدالله کليمزى والى غزنى حين افتتاح روند کمک هاى یاد شده گفت که اتاق تجارت و سرمايه گذاری آن ولایت به ارﺯش حدود هشت میليون افغانى مواد خوراکی را براى سه هزارو پنجصد خانواده نیازمند توﺯيع می کند.
وی افزود که اين بسته های کمکى شامل یک بورى آرد، یک بورى برنج، یک بوشکه روغن و یک مقدارصابون است که برای هر یکی از خانواده های یادشده توزیع می شود. احمد نعیم دوستی

میمنه/ 21/ حمل/ باختر
سه نظامی در فاریاب شام دیروز ترور شدند.
عبدالکریم یورش، سخنگوی قومندانی امنیه فاریاب، به آژانس باختر گفت که افراد مسلح ناشناس دو کارمند امنیت ملی و یک افسر قومندانی امنیه فاریاب را در مربوطات ناحیه اول شهر میمنه تیرباران کردند.
وی افزود که بررسی های پولیس به منظور بازداشت عاملان این رویداد آغاز شده است. احمد نعیم دوستی

فیض آباد/ 21 حمل/ باختر
یک افسر نظامی در بدخشان دیروز به شهادت رسید.
ثنا الله روحانی، سخنگوی قومندانی امنیه بدخشان، به آژانس باختر گفت که
دگروال حکیم بیک، قومندان کمیساری نظامی در مرکز ولسوالی نسی درواز بدخشان در اثراصابت یک مرمی سلاح  ثقیل طالبان بر آن کمیساری به شهادت رسید.
وی افزود که در این رویداد دگرمن عبدالقدوس و یک سرباز کوماندو و یک سرباز اردوی ملی زخم برداشتند. احمد نعیم دوستی

کابل/21حمل/ باختر
عملیات پاک کاری آوارفرریخته ازکوهی درجادۀ سالنگ جنوبی بامداد امروز آغاز است.
عبدالظاهر محمدی، انجنیر ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها به آژانس باختر گفت که عملیات پاک کاری آوار فروریخته ازکوهی در ساحه تنگی هیجان سالنــگ جنوبی آغاز شده است و اکنون شاهــراه صرف به روی وسایط مسافربری باز است و ماشینری ریاسـت حفظ و مراقبت سالنگ ها می کوشند که جاده را ازآوارسنگ ها تا بعد از چاشت امروز پاک کنند.
وی افزود، از اینکه امکان سقوط سنگ های دیگر متصور است، بناً از هموطنان و رانـــندگان تقاضا به عمل می آید که هنگام عبور از این شاهراه به ویژه در ساحه وقوع سنگ کوچ ها رهنمایی موظفان سالنگها را جـداً در نظربگیرند و از احتیاط کامل کار بگیرند.
حوالی ساعــت ۱۰ شب گذشته به سبــب سقوط بدنه کوه در ساحه تنگی هیجان سالنگ جنوبی شاهــــراه سالنگها به روی ترافیک مســـــدود شده بود.
احمد نعیم دوستی

کابل/ 21حمل/ باختر
دافغانستان بانک الی مبلغ ۳۰ میلیون دالر را در داوطلبی روز شنبه 23حمل ۱۳۹۹ به طور لیلام به فروش می رساند.
از بانک ها و صرافان واجد شرایط دعوت بعمل می آید تا دراین داوطلبی شرکت کرده و برندگان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یوم تصیه کنند.
آن عده صرافانیکه تاکنون مبلغ پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک درلیلام های اسعار را تحویل نکرده اند می توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و درلیلام های بعدی اشتراک کنند.
قابل تذکر دانسته می شودکه تسویه قسمی معاملات مجاز نمی باشد ،برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا ظرف یک مرتبه بطور نقده و یا حواله در مدت زمان معینه تحویل بانک کنند. ختم/ روشان ...ک...م

کابل/ 21 حمل / باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در نشستی با هیئت رهبری وزارت صحت عامه در خصوص بلندبردن ظرفیت این وزارت در راستای مبارزه بر ضد ویروس کرونا، صحبت کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر ،در این نشست که در ارگ انجام شد، ابتدا داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، گزارش اقدامات وزارت صحت عامه را در راستای مبارزه برضدویروس ویروس کرونا ارائه کرد و گفت که کارهای ما در دو بخش خدمات عادی صحی و مبارزه بر ضد ویروس کرونا، ادامه دارد.
وی خواستار حمایت بیشتر رییس جمهور از وزارت صحت عامه شد و پیشنهادات خویش را در زمینه تسهیل پروسۀ تدارکاتی با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا، ارائه کرد.
وزیر صحت عامه بر اصل مکافات و مجازات نیز تاکید کردو گفت که باید ظرفیت ها و صلاحیت های ما بیشتر شود و نهادهای بین المللی به گونه هماهنگ با وزارت صحت عامه در زمینۀ مبارزه برضدویروس کرونا کار کنند.
سپس امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری صحبت کردو گفت که حکومت در راستای مبارزه برضدویروس کرونا اقدامات همه جانبه انجام داده است، به ولایات بودجه تخصیص شد، به والیان صلاحیت مصرف این بودجه تفویض شد و آنان از طریق ویدیوکنفرانس در مجالس کابینه حضور خواهند داشت.
وی افزود که اگر در اجراات والیان کدام سکتگی واقع می شود، مقام عالی ریاست جمهوری در زمینۀ حل آن اقدامات عاجل  انجام خواهد داد.
معاون اول رییس جمهور گفت که در خصوص هماهنگی با نهادهای بین المللی، نشستی با آنان برگزار شود که والیان نیز در آن اشتراک داشته باشند.
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری صحبت کردو گفت باید یک کمیسیون مقتدر ملی ایجاد شود که صلاحیت ها در عرصه مبارزه برضدویروس کرونا و پاسخگویی ها از یک منبع صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت های مسلکی وزارت صحت عامه، بیشتر شود، افزود که در کنار تشکیل عادی وزارت صحت عامه، در این وزارت یک تشکیل مؤقت به خاطر مبارزه برضدویروس کرونا ایجاد شود.
رییس جمهوری پس از استماع صحبت های آنان، گفت:کرونا تهدید جدی متوجه ما کرده است و باید در راستای مبارزه با آن هماهنگی و تشریک مساعی بیشتر کنیم.
وی از معاون دوم ریاست جمهوری خواست تا در قسمت ترتیب یک لایحه به منظور اعطای صلاحیت های عاجل صحی کار شود و در زمینۀ تسریع امور تدارکاتی باید با ادارۀ تدارکات ملی یک نشست برگزار شود و در صورت نیاز کارهای عاجل به واحد عملیاتی سپرده شود.
رییس جمهور گفت: همانگونه که به والیان صلاحیت های مصرف بودجۀ تخصیص یافته جهت مبارزه برضدویروس کرونا داده شده است ، به رؤسای صحت عامۀ ولایات نیز صلاحیت های مشخص پولی در چوکات یک میکانیزم شفاف و پاسخگو، اعطا شود. وی  افزود که باید مکافات و مجازات با معیارهای واضح وجود داشته باشد.
رییس جمهور غنی تصریح کرد که تشکیل فعلی از نگاه مدیریتی پاسخگوی تمام نیازمندی ارائه خدمات صحی نیست و وزارت صحت عامه پیشنهاد خود را در خصوص ایجاد یک تشکیل خاص اضطراری که در مرکز و ولایات کار کند، ارائه کند. وی افزود که باید یک تیم کاری پس از پایان تهدید ویروس کرونا، آماده باشد که پیامدهای بعدی آن را مدیریت کند.
رییس جمهور کشور خاطرنشان کرد که هماهنگی با نهادهای بین المللی یک نیاز است و در اخیر سخنانش از مسوولان وزارت صحت عامه خواست که طرح مدیریتی خویش را برای استخدام رضاکاران ارائه کنند و همچنان صلاحیت مصرف، اجراات، استخدام و تطبیق را مشخص کنند. ن/ ش

دهلی جدید /اندیاتودی/ 21 حمل /باختر
وزارت صحت هند دیروز اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷۵۰ نفر در هند به ویروس کرونا مبتلا شده اند که آمار بیشترین موارد ابتلا به این ویروس در یک روز از زمان آغاز شیوع کرونا در هند است.
به گزارش شبکه خبری " ایندیا تودی"، وزارت صحت هند افزود: آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا به ۵ هزار و ۲۰۰ نفر رسیده است و همچنین ۱۴۹ نفر در هند قربانی این بیماری شده اند. این وزارت توضیح داد: از روز سه شنبه تاکنون ۲۵ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده اند که در میان این افراد یک کودک ۱۴ ماهه وجود دارد. ایالت ماهاراشترا در جنوب هند با داشتن یک هزار و ۱۸ مورد ابتلا به کرونا دارای بیشترین آمار این بیماری در میان سایر ایالت های هند است. پس از این ایالت، تامیل نادو با ۶۹۰ مورد و دهلی با ۵۷۶ مورد در رده های بعدی قرار دارند. همچنان در منطقه جمو و کشمیر آمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۱۶ نفر رسیده است. در همین حال حکومت هند اعلام کرد که پس از درخواست ایالت های مختلف، مساله تمدید قرنطین سراسری در آن کشور بررسی خواهد شد. فریده بابک

برلین/ خبرگزاری آلمان / 21 حمل / باختر
آلمان در صدد ایجاد نوعی "پل‌هوایی" است تا تجهیزات لازم در مقابله با ویروس کرونا را از چین به آن کشور انتقال دهد. خبرگزاری آلمان با تکیه بر اطلاعاتی که از وزارت صحت آن کشور به دست آورده است می‌نویسد، برای این منظور قرار است هر روز یک طیاره شرکت "لوفت‌هانزا" ۲۵ تُن کالا را از شانگهای انتقال دهد. قرار است از امکانات ترابری وزارت دفاع آلمان برای انتقال تجهیزات موردنیاز ضدکرونایی برای کادر صحی مانند ماسک و لباس‌های حفاظتی استفاده شود. براساس گزارشی از زوددویچه سایتونگ، «انگلا مرکل» صدراعظم شخصاً برای تهیه لباس های محافظتی وارد عمل شده است. گفته می شود وی در گفت و گوی مستقیم با «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین اطمینان حاصل کرده است که آلمان ارتباط مستقیم با یک تولید کننده پوشاک محافظ دولتی چین دارد. همچنین وزارت صحت فدرال نیز برای تهیه لباس های محافظ مراکز صحی قول مساعد داده است. موسسه تحقیقاتی روبرت کخ در برلین که مسوولیت پیگیری و اعلام بیماری‌های واگیر و راه‌های مقابله با آنها در آلمان را به عهده دارد، روز سه‌شنبه از ثبت سه هزار و ۸۳۴ مورد تازه از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. این پایین‌ترین رقمی است که از دو هفته پیش به طور روزانه در آلمان ثبت شده است. با این حال بنا بر آخرین آمار دانشگاه امریکایی جانز هاپکینز، در آلمان تاکنون 113هزار و 296 مورد ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است و از آغاز همه‌گیری تاکنون 2,349 نفر جان‌باخته‌اند .فریده بابک

دبی/ایرنا/ 21حمل / باختر
وزارت صحت امارات دیروز اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۰ نفر در امارات به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که این آمار بیشترین موارد ابتلا به این ویروس در یک روز از زمان آغاز شیوع کرونا در آن کشور است. به گزارش روزنامه اماراتی «البیان»، فریده الحوسنی سخنگوی وزارت صحت امارات اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته،‌ با انجام تست روی افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط بودند، ۳۰۰ مورد جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است. با احتساب این تعداد، آمار بیماران کرونایی درآن کشور به دو هزار و ۶۵۹ نفر رسیده است. الحوسنی افزود که ۵۳ نفر به طور کامل بهبود یافته‌اند که بدین ترتیب شمار بهبودیافتگان به ۲۳۹ نفر می‌رسد. از سوی دیگر، ۲۰ هزار کارگر پاکستانی که در امارات متحده عربی کار می‌کنند، به دنبال شیوع کرونا در تلاش استند تا به کشورشان بازگردند. این در حالی است که شیخ «محمد بن راشد آل مکتوم» صدراعظم امارات متحده عربی چند روزپیش گفته بود که کشورش درچارچوب برنامه مبارزه با شیوع ویروس کرونا، ذخایر کالاهای استراتیژیک را تقویت کرده است و تا پایان سال جاری میلادی افراد مقیم در آن کشور را از پرداخت جریمه معاف خواهد کرد. فریده بابک

واشنگتن/ بی بی سی / 21 حمل / باختر
امریکا با مرگ ۱۸۰۰ نفر در یک روز، بیشترین میزان مرگ را در یک روز ثبت کرد. بر اساس آمار دانشگاه جانس هاپکینز ، تا کنون بیش از 14 هزار نفر به خاطر کرونا در امریکا جان باخته‌اند. امریکا با 435,128 مورد تأیید شده، بیشترین تعداد افراد آلوده به ویروس جدید کرونا را در جهان دارد. موارد جهانی ابتلا به ویروس جدید کرونا اکنون به بیش از یک میلیون و 518 هزار نفر رسیده است. پیشتر دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا هشدار داده بود که ممکن است امریکا در صدر جدول جهانی مبتلایان به کرونا قرار بگیرد. همزمان، ووهان در چین ، به ۱۱ هفته محدودیت‌های رفت و آمد در این شهر پایان داد. امریکا پیشتر درچهارم اپریل با مرگ ۱۳۴۴ نفر بیشترین میزان مرگ را در یک روز ثبت کرده بود. در میان ایالت‌های امریکا نیویارک با جان باختن ۷۳۱ نفر در روز، بحرانی‌ترین ایالت آن کشور بود. مقام ها می‌گویند با رعایت هشدارهای فاصله گذاری از سوی ۹۰ درصد مردم امریکا٬ امید می رود تعداد کل جان باختگان کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی باشد که رقمی بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار قربانی را تخمین زده بودند. ایتالیا با بیش از ۱۷ هزار قربانی همچنان رتبه نخست در نمودار جان باختگان کرونا را دارد اما انتظار می‌رود با ادامه وخامت این اپیدمی در امریکا٬ آن کشور تا پایان هفته جاری آمار بیشتری از ایتالیا را متحمل شود. فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL