16 ????? 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

سه واقعۀ مثبت ویروس کرونا درپنجشیرثبت شد

بازارک ۱۶سرطان باختر سه مورد تازۀ ویروس کرونا امروز درپنجشیربه ثبت...

طالبان دومرد را ازمربوطات بامیان ربودند

پلخمری 16 سرطان باختر طالبان دومرد ملکی را از مربوطات بامیان...

هندبه سومین کشور با بیشترین مبتلایان کرونا مبدل شد

دهلی جدید/ دویچوله/ ۱۶ سرطان/ باختر هند امروز گفت که شمار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بازارک ۱۶سرطان باختر
سه مورد تازۀ ویروس کرونا امروز درپنجشیربه ثبت رسید.
داکتر شیردل دانش رییس صحت عامه پنجشیر به فیاض رحیمی خبرنگارمحلی آژانس باخترگفت که با  ثبت این سه مورد تازه، میزان مبتلایان مثبت  ویروس کرونا در آن ولایت به دوصدو شصت و دو مورد  رسید.
وی افزود که این واقعات در ولسوالی های دره، آبشار و خنچ آن ولایت به ثبت رسید.
به گفتۀ داکتردانش تا  کنون ازمیان مصاب شدگان ویروس کرونا درپنجشیردو صدو  هشت  تن شفایاب شده اند و پانزده تن هم جان  باخته اند.
سادات

بازارک ۱۶سرطان باختر سه مورد تازۀ ویروس کرونا امروز درپنجشیربه ثبت رسید. داکتر شیردل دانش رییس صحت عامه پنجشیر به فیاض رحیمی خبرنگارمحلی آژانس باخترگفت که با ثبت این سه مورد تازه، میزان مبتلایان مثبت ویروس کرونا در آن ولایت به دوصدو شصت و دو مورد رسید. وی افزود که این واقعات در ولسوالی های دره، آبشار و خنچ آن ولایت به ثبت رسید. به گفتۀ داکتردانش تا کنون ازمیان مصاب شدگان ویروس کرونا درپنجشیردو صدو هشت تن شفایاب شده اند و پانزده تن هم جان باخته اند. سادات

پلخمری 16 سرطان باختر
طالبان دومرد ملکی را از مربوطات بامیان ربودند وبه ولسوالی تاله وبرفک بغلان اتقال دادند.
عبدالاحدبرفکی ولسوال تاله وبرفک به خبرنگارآژانس باختردربغلان گفت که طالبان این دوفردملکی را دوروز پیش از مربوطات بامیان به آن ولسوالی انتقال دادند.
وی گفت تاهنوز علت دربندکشیدن این افراد مشخص نیست وتلاش می شود با پا درمیانی متنفذان محل آنان از بند رهاشوند.
گفته می شود این دو فرد ازمربوطات ولسوالی های سیغان وکهمرد بامیان ربوده شدندودریک ساحۀ صعب العبوروکوهستانی تاله وبرفک انتقال شدند.
/////////
دوستی

پلخمری 16 سرطان باختر طالبان دومرد ملکی را از مربوطات بامیان ربودند وبه ولسوالی تاله وبرفک بغلان اتقال دادند. عبدالاحدبرفکی ولسوال تاله وبرفک به خبرنگارآژانس باختردربغلان گفت که طالبان این دوفردملکی را دوروز پیش از مربوطات بامیان به آن ولسوالی انتقال دادند. وی گفت تاهنوز علت دربندکشیدن این افراد مشخص نیست وتلاش می شود با پا درمیانی متنفذان محل آنان از بند رهاشوند. گفته می شود این دو فرد ازمربوطات ولسوالی های سیغان وکهمرد بامیان ربوده شدندودریک ساحۀ صعب العبوروکوهستانی تاله وبرفک انتقال شدند. ///////// دوستی

دهلی جدید/ دویچوله/ ۱۶ سرطان/ باختر
هند امروز گفت که شمار مبتلایان ثبت شدۀ بیماری کووید۱۹ در آن کشور نزدیک به ۷۰۰ هزار تن رسیده است. به این ترتیب این کشور جایگاه روسیه را گرفت و به سومین کشور با بالاترین تعداد مبتلایان کرونا مبدل شده است.
   وزارت صحت هند گفت که در۲۴ ساعت گذشته ۲۴ هزار واقعۀ جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ ثبت شده است و تعداد مجموعی مبتلایان به ۶۹۷ هزار و ۳۵۸ تن رسیده است. به این ترتیب تعداد مبتلایان کرونا در آن کشور نسبت به روسیه که ۶۸۱ هزار مورد را ثبت کرده، بیشتر شده است.
ایالات متحده امریکا و برازیل به ترتیب بیشترین تعداد مصاب شدگان به ویروس سارس کو وی ۲ را ثبت کرده اند. کارشناسان پیش‌بینی کرده اند که تعداد مبتلایان کرونا در هند در ماه جاری میلادی از مرز یک میلیون تن خواهد گذشت.
هندوستان تا حالا مرگ ۱۹ هزار و ۹۶۳ بیمار کرونا را ثبت کرده است که نسبت به دیگر کشورهای به شدت متاثر شده از این پاندمی بسیار پایین است.
ویروس کرونا در شهرهای بزرگ هند به صورت گسترده شیوع یافته است. دهلی جدید و ممبئی هر کدام حدود ۱۰۰ هزار واقعۀ این بیماری را ثبت کرده اند. ۳۰۰۰ مورد فوتی در پایتخت و ۵۰۰۰ مورد دیگر در ممبئی ثبت شده است.
فریده بابک

کابل/ 16 سرطان/ باختر
جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم افغانستان به ریاست استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، امروز برگزار شد.
در ابتدا اعضای کمیته فرعی گزارش شان را  در مورد کار روی متن نهایی طرح اصلاحات اکادمی علوم را ارائه کردند.
اعضای کمیته فرعی گزارش دادند که مطابق فیصله جلسه قبلی کمیته، طرح اصلاحات در اکادمی علوم را در چندین جلسه بررسی کرده‌اند و نظریات و پیشنهادهای مطرح شده را در متن اصلی طرح گنجانده‌اند.
در جلسه امروز کمیته، اعضای جلسه دیدگاه‌ها و پیشنهادهای شان را در مورد راهکار استخدام در اکادمی علوم، ماموریت و دیدگاه اکادمی علوم، تعیین ترجمه به عنوان یک فعالیت دوامدار برای محققان و ایجاد کتابخانه آنلاین اکادمی علوم ارائه کردند.
استاد دانش، معاون ريیس جمهور و ريیس کمیته، از تلاش و زحمات اعضای جلسه تشکر کرد و گفت که روی طرح اصلاحات اکادمی علوم کار خوبی صورت گرفته است اما نیاز است که بعضی موضوعات توضیح بیشتر داده شود و با دقت بیشتر در متن نهایی گنجانده شود.
وی گفت که دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری متن نهایی طرح اصلاحات در اکادمی علوم را با در نظرداشت دیدگاه‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در جلسه امروز کمیته، آماده می‌کند و در جلسه بعدی کمیته برای نهایی سازی در اختیار اعضا قرار می‌دهد و بعد از تأیید و امضای اعضا به ریاست جمهوری فرستاده می‌شود.
معاون رییس جمهوری همچنان به اعضای جلسه هدایت داد که گزارش کاری کمیته فرعی و فعالیت‌های آن را نیز تهیه کنند و ضمیمه طرح نهایی کنند تا روشن شود که این طرح چگونه تهیه شده است و در تهیه آن از فعالیت‌ها و ساختار کدام نهاد‌های علمی جهانی و منطقه‌ يي الگو برداری شده است.
در جلسه امروز کمیته همچنان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، دیدگاه خود را در مورد ساختار و تشکیل اکادمی علوم افغانستان مطرح کرد.
مطابق نظر کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ساختار و تشکیلات اکادمی علوم افغانستان نیاز به اصلاحات جدی دارد و این کمیسیون آماده است که در همکاری با اکادمی علوم دراین زمینه کار کند.
استاد دانش به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و اکادمی علوم هدایت داد که برای نهایی شدن ساختار و تشکیل اکادمی علوم، طرح‌های خود را آماده کنند تا به صورت مشترک مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری تأکید کرد که در این راستا اکادمی علوم افغانستان و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، باهم همکاری کنند و برای مشکلات موجود در ساختار و تشکیل اکادمی علوم، راه های حل‌ و پیشنهادهای مشخص ارائه کنند.
کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم افغانستان بر اساس فرمان ريیس جمهور و تحت نظر استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، وضعیت کنونی اکادمی علوم را بررسی می کند  و طرح اصلاحات آن را آماده می کند و به ریاست جمهوری و جلسه کابینه ارائه می‌کند. مجیب مرزایی

کابل/۱۶سرطان/ باختر
شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و انجنیران برق به گونه ۲۴ ساعته در جکشن‌های کابل کار کنند و به مشکلات و عارضه های تخنیکی به موقع رسیدگی کنند.
آژانس باختر به اساس خبرنامه این شرکت خبر می دهد که شرکت برشنا همچنان فیصله کرده است که در ظرف یک ماه پلان بل های برق مرکز و در ظرف سه ماه آینده پلان بل های برق تمام کشور را به شکل یک ماهه تنظیم کند.
نازیلا عزیزی

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه شد
کابل/ 16سرطان/ باختر
جنگ تبلیغاتی میان امریکا و روسیه تندتر شده است و آنان اتهام ها علیه یکدیگر را بیشتر کرده اند.
جنگ تبلیغاتی میان این دو کشور بعد از آن آغاز شد که نیویارک تایمز در دو گزارش٬ نوشت که استخبارات روسیه به طالبان پول داده است تا عساکر امریکایی و سایر عساکر در ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنی را در افغانستان بکشند.
به تعقبب ادعای مطرح شده از سوی نیویارک تایمز٬ ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهور پوتین برای افغانستان٬ با صراحت نظامیان امریکایی را متهم کرد که از افغانستان٬ مواد مخدر قاچاق می کنند و بدون تکلیف و مشکل آن را ذریعه طیاره های نظامی به هر جا٬ آلمان و یا رومانیا... می رسانند.
با آن که مقام ها در قصر سفید به گونه یی گزارش نیویارک تایمز را رد کردند و آن را جعلی خواندند٬ مگر رییس مجلس نمایندگان امریکا موضع سخت تر اتخاذ کرده است و خواستار تحریم سازمان های اسخباراتی روسیه شده است.
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که باید تحریم های علیه روسیه اعمال شود و باید این تحریم ها فوری باشد.
این نشان می دهد که واکنش اعضای مجلس نمایندگان امریکا در برابر اقدام روسیه بحث برانگیز شد٬ پلوسی تاکید دارد: ما نباید در برابر خون فرزندان خود غافل باشیم و آن را نادیده بگیریم. و یا آن را در معاملات سیاسی و یا هم برنامه های سیاسی خود از نظر اندازیم.
این گفته ها اشاره٬ به اظهارات رییس جمهور ترامپ است که گزارش های نیویارک تایمز را جعلی خوانده است.
مگر نهادهای استخباراتی امریکا این گزارش را جدی گرفته اند.
مسوولان دستگاه های استخباراتی امریکا  حدس می‌زنند که روسیه بیشتر درسال ۲۰۱۹ انتقال پول را برای کشتن سربازان امریکایی به افراد وابسته به  گروه طالبان، آغاز کرده است.
با آن که هم روسیه و هم طالبان این گزارش را رد کرده اند٬ مگر نیویارک تایمز گفته است که در باره گزارش های نشر شده خود مسوولیت پذیر است.
واکنش مقام های روسی در این خصوص تند بوده است٬ آنان برعلاوه آن که این گزارش را جعلی و خیالی خوانده اند٬ نماینده ويژه رییس جمهوری آن کشور برای افغانستان گفته است که نظامیان امریکایی از افغانستان موادمخدر و موادمعدنی قاچاق می کنند.
موضع گیری های تازه این دو کشور نشان دهنده آن است که رقابت این دو قدرت در افغانستان تندتر شده است و این برای آینده سیاسی افغانستان یک پیام  خوب نیست.
مردم افغانستان تاکید دارند که افغانستان مکان فرصت ها و همکاری ها است٬ در حالی رقابت جنگ های نیابتی کشورهای دیگر در افغانستان وضعیت این کشور را آشفته کرده است. روشان

کندز/ 16سرطان/ باختر
مرکز رسانه یی باور و دفتر میدیوتیک نماد واقعی صلح و خرابی‌های جنگ را در کندز با دیوار نگاری به تصویر کشیدند.
عبدالشکور قدردان، رییس اطلاعات وفرهنگ کندز٬ در افتتاح این دیوار نگاری، صلح و زیستن در فضای آرامش را آرزوی دیرینه مردم افغانستان دانست و گفت که افغانستان چهار دهه است که در آتش جنگ می‌سوزد و قربانی‌های زیادی از اثر دوام جنگ متقبل شده است.
از این رو تلاش ها جریان دارد که از هر طریق ممکن صلح در این کشور حکم فرما شود.
قدردان گفت که به گفت وگوهای بین افغانان در پیوند به صلح خوشبین است و امیدوار است که این مذاکرات به ثمر دهد.
قدردان گفت که دیوار نگاری یا نقاشی از فضای صلح و ویرانه های جنگ، پیام واضح و روشن برای مردم به خصوص کسانی که از خواندن و نوشتن محروم اند، دارد.
عنایت الله خلیق٬ مسوول نهادهای جامعه مدنی در حوزه شمال شرق در خصوص به تصویر کشیدن چنین تصاویر، گفت که صلح یکی از آرمان ها و آرزوهای دیرینه مردم افغانستان و نعمت الهی است و به نمایش گذاشتن واقعیت های صلح و ویرانه های جنگ، مردم را جهت رسیدن به صلح نزدیک می کند. احمد نعیم دوستی

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
در بیست و چهار ساعت گذشته 34 تن در اثر بیماری کرونا  در سراسر کشور جان باختند و 239 رویداد مثبت دیگر کرونا در کشور ثبت شده است.
به گزارش آژانس باختر؛ وزارت صحت عامه با نشر خبر نامه یی در این مورد نوشته است که در بیست و چهارساعت گذشته ۶۶۸ آزمایش انجام شده است که از میان 239 واقعه مثبت ثبت شد.
مستند به این اعلامیه در بیست و چهار ساعت گذشته 34 نفر به اثر این بیماری در کشور جان باخته اند.
به این ترتیب شمار مبتلایان  ویروس کرونا  در کشور به 33190 نفر رسید و تاکنون به ۲۰ هزار و ۱۰۳ مبتلایان بهبود یافته ‌اند. مومنه احمدیار

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
کابل امروز میزبان نشستی میان نمایندگان ۲۰ کشور و سازمان های بین المللی خواهد بود.
به گزارش آژانس باختر؛ این کنفرانس منطقه‌یی پیرامون صلح برگزار خواهد شد که در آن  ۲۰ کشور و سازمان بین‌المللی از طریق ویدیو کنفرانس شرکت خواهند کرد.
منابع در وزارت خارجه می گویند که این کنفرانس در ارگ ریاست جمهوری و با مدیریت محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه برگزار می شود که در آن روی کاهش خشونت‌ها، رهایی زندانیان، آغاز مذاکرات میان افغانان و نتایج روند صلح در افغانستان بحث و گفت‌وگو خواهد شد.
این در حالی است که وزارت خارجه برای برگزاری دو کنفرانس دیگر در هفته جاری آمادگی گرفته است.
روز سه‌شنبه نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین زیر نام «دیالوگ استراتیژیک» با حضور اعضای عالی‌رتبه وزارت‌های امور خارجه سه کشور برگزار خواهد شد. هم‌زمان با آن،‌ کنفرانس بین‌المللی پیرامون موضوعات صلح در کشور نیز روز سه‌شنبه به گونه ویدیویی تدارک دیده شده است و با حضور ۱۸ کشور و سازمان بین‌المللی دنبال خواهد شد.
برگزاری این سه نشست نمایانگر تلاش دیپلماتیک دولت افغانستان برای حل معضل این کشور است.
دولت افغانستان امیدوار است که با برگزاری این گونه نشست ها٬ طالبان را به ختم خشونت و آغاز گفت وگوهای سیاسی ترغیب کند. صائم

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
وزارت احیا و انکشاف دهات کار ساخت ۵۰۳ متر دیوار استنادی را در روستای معین قلعۀ  لغمان ۹۵ درصد تکمیل کرده است.
با اساس معلومات وزارت احیا وانکشاف دهات به آژانس باختر؛ این دیوار استنادی را دفتر انسجام برنامه‌های ساحه یی آن وزارت به هزینۀ ۸ میلیون افغانی می سازد و با ساخت آن  در کنار جلوگیری از تخریب خانه‌ها، باغ‌ها و صدها جریب زمین زراعتی در فصل آبخیزی دریا، زمین‌هایی که پیش از این تخریب شده بود نیز قابل زرع خواهد شد. فریبا احسان زاده

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL