30 اسد 1397

RSS Facebook

خبر های جدید

حامد کرزی لویه جرگه را ممد حل مشکل افغانستان دانست

حامد کرزی لویه جرگه را ممد حل مشکل افغانستان دانست

کابل باختر 29 اسد حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان خواستار...

سخنگوی رییس جمهور : آتش بس ، یک آتش بس مشروط خواهد بود

سخنگوی رییس جمهور : آتش بس ، یک آتش بس مشروط خواهد بود

کابل باختر/ 29/ اسد سخنگوی رییس جمهور میگوید که آتش بس...

کوفی عنان درگذشت

کوفی عنان درگذشت

سی ان ان – باختر29 اسد - شبکه تلویزیونی سی ان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 اسد
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان خواستار برگزاری لویه جرگه در کشور شد.
به گزارش آژانس باختر، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان با صدور پیامی فرارسیدن عید سعید اضحی را برای هموطنان تبریک گفته است.
او در این پیام بر اوضاع جاری کشور تماس گرفته و یادآور شده است، متاسفانه کشور ما با گذشت هر روز در آتش جنگی میسوزد که برای اهداف و منافع بیگانه گان شعله ور گردیده و در هر گوشه افغانستان از مردم ما قربانی میگیرد.
به همین دلیل باز هم از هموطنان عزیز میخواهم تا با هوشیاری کامل دسائس بیگانه گان بر علیه مردم و کشور ما را تشخیص داده در اتحاد و اتفاق و با عزم راسخ و اراده قوی ملی در مقابل این دسائس ایستاده گی نمایند.
مردم افغانستان در طول تاریخ مسائل مهم ملی را با رجوع به لویه جرگه عنعنوی که ممثل اراده ملی مردم ماست حل و فصل نموده اند. با توجه به حالات جاری کشور اکنون نیز یگانه راه مؤثر برای بیرون رفت از مشکلات موجود و رسیدن به صلح و امنیت همانا تدویر لویه جرگه عنعنویست تا با اتخاذ تصامیم جمعی مردم از سراسر کشور، ما افغان ها دوباره صاحب اختیار خود شویم.
در پیام از طالبان به عنوان  تحریک طالبان خواسته شده تا به جنگ خاتمه داده و با سایر هموطنان شان زمینه  مذاکرات بین الافغانی را فراهم سازند .# عبدالخالق

کابل باختر/ 29/ اسد
سخنگوی رییس جمهور میگوید که آتش بس اعلام شده از سوی رییس جمهور یک طرفه نخواهد بود.
به گزارش آژانس باختر ، هارون جخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری که امروز دریک نشست خبری سخن میگفت اظهار داشت که آتش بس اعلام شده از سوی رییس جمهوری افغانستان یک آتش بس مشروط است و هرگاه طالبان آن را تائید کنند ، آتش بس نافذ خواهد شد.
او گفت هرگاه آتش بس ازسوی طالبان رعایت گردد این روند ازسوی یک مرکز هماهنگی نظارت خواهد شدو دولت منظماً از آن نظارت خواهد کرد.
او از طالبان خواست تا با رعایت آتش بس به جنگ درافغانستان که مشروعیت دینی ندارد پایان بخشند.
جخانسوری تاکید کرد که آتش بس به اساس تقاضاعلمای دین و مردم اعلام شده است.
او دررابطه به آزادی 444 زندانی از زندان پلچرخی گفت که آزاد شدگان طبق فرمان های رییس جمهور که همه ساله در ایام خاص غرض رهایی محبوسین صادر میگردد ازاد شده اند که درمیان آنها زندانیان طالب وجود ندارد.
سخنگوی رییس جمهورگفت که دولت افغانستان از طالبان یک لست از زندانیان را خواسته است هرگاه لست ازآنها ارائه گردد و به کتگوری های که نزد دولت وجود دارد مطابقت داشته باشدبه آزادی طالبان زندانی اقدام خواهد شد.
سخنگوی رییس جمهور گفت باوجود اعلام آتش بس عملیات های تصفیوی ادامه دارد و امروز وزارت دفاع ملی پنج عملیات تصفیوی را انجام داده است او  تاکید کرد که آتش بس مشروط است و تا طالبان آن را اعلام نکنند انفاذ نخواهد شد.
همچنان او گفت که دولت افغانستان هیچ منطقه و ساحه را بنام مناطق صلح به طالبان واگذار نخواهد کرد حفظ تمامیت ارضی و رعایت قانون اساسی برای دولت جمهوری اسلامی افغاستان خط قرمز است .
ختم/ عبدالخالق

دوشنبه ، 29 اسد 1397 ، 12:19

کوفی عنان درگذشت

سی ان ان – باختر29 اسد
- شبکه تلویزیونی سی ان ان روز شنبه گزارش داد که کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل در سن 80 سالگی درگذشت.
ین شبکه تلویزیونی افزود: عنان پس از مدتی کسالت  دیروزدر سوئیس در گذشت.
کوفی عنان هفتمین دبیرکل سازمان ملل بین سال های 1997 تا 2006میلادی ( 1376- 1385) بود.
کوفی عطا عنان در 8  اپریل 1938 میلادی در شهر کوماسی کشور آفریقایی غنا چشم به جهان گشود. وی در کالج مک آلیستر اقتصاد را فرا گرفت و روابط بین الملل را در ژنو و مدیریت را در دانشگاه ام آی تی آمریکا آموخت.
عنان در سال 1962 وارد سازمان ملل شد و در دفتر ژنو سازمان بهداشت جهانی مشغول به کار شد. وی از مارس 1992 تا دسامبر 1996 معاون صلح بانی پطروس غالی دبیر کل مصری وقت سازمان ملل بود. شورای امنیت عنان را در 13 دسامبر 1996 به دبیر کلی سازمان ملل برگزید و پس از تائید در مجمع عمومی نخستین دبیر کل سازمان ملل که از میان کارمندان آن برگزیده شده بود، شناخته شد.
کوفی عنان در سال 2001 برای دومین بار به این سمت انتخاب شد و پس از وی در 1  جنوری2007 بان کی مون کره ای جانشین او شد.کوفی عنان پس از پایان خدمت در سازمان ملل، بنیاد کوفی عنان را به منظور مشارکت در توسعه جهانی تاسیس کرد.سازمان ملل واتحادیه عرب در سال 2012 وی را به نمایندگی خود در امور سوریه انتخاب کردند تا راه حلی برای مناقشه آن کشور بیابد.
عنان پس از آنکه سازمان ملل نتوانست پیشرفتی در حل و فصل مناقشه سوریه حاصل کند، از این سمت کناره گیری کرد. عنان در سپتامبر 2016 به ریاست کمیسیون تحقیقات سازمان ملل در بحران روهینگیا انتخاب شد و در 15 اگست 2018 در یکی از بیمارستان های سوییس درگذشت.
خلیل

دوشنبه ، 29 اسد 1397 ، 12:18

27 مین سالگرد کودتای روسیه

منابع خبری – باختر29 اسد
کودتای 18  اگست سال 1991 که در تقویم روسیه از آن به عنوان «اوگوستسکی پوچ» نام برده می شود تلاش ناموفق گروهی از سران حزب کمونیست شوروی برای تغییر حکومت این کشور بود که ناکام ماند و چهار ماه پس از آن حکومت شوروی فروپاشید.
با گذشت 27 سال از کودتای نافرجام اگست 1991میلادی هنوز درباره این رویداد تاریخی، در جامعه روسیه و حتی نخبگان سیاسی حاکم بر این کشور دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.
بسیاری از این کودتا انتقاد می کنند و آن را آخرین تلاش سران تندرو کمونیست برای حفظ نظام پوسیده شوروی می خوانند و عده ای دیگر نیز هنوز با حکومت 'میخاییل گورباچف' آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی که کودتا علیه آن برپا شده بود، مخالف هستند.
**کودتای نافرجام 1991 شوروی چگونه رخ داد
براساس برنامه کودتاگران در روز 18 ماه  اگست ، در کمیته دولتی حالت فوق العاده ایجاد شد که روسها آن را «گ.ک.چ.پ» می نامند.
رهبری کودتا از هشت نفر تشکیل شده بود که اعضای این کمیته به حساب می آمدند و در راس آنان 'گنادی یانایف' معاون رئیس جمهوری شوروی و 'ولادیمیر کریوچکوف' رئیس سازمان امنیت شوروی (کا.گ.ب) قرار داشتند.
کودتاگران از سفر میخاییل گورباچف رئیس جمهوری شوروی به کریمه که برای استراحت در این منطقه تفریحی بسر می برد استفاده کرده و کودتا را اعلام کردند.
واحدهای ارتش شوروی مطابق برنامه کودتاگران در خیابان های مرکزی شهر مسکو از جمله میدان سرخ و خیابان های منتهی به آن مستقر شدند.
کودتاگران بلافاصله پس از آغاز کودتا، گنادی یانایف را رئیس جمهور شوروی خواندند.
در بیانیه ای که کوتاگران از تلویزیون شوروی منتشر کردند، میخاییل گورباچف فرد ناتوان معرفی و به دلیل بیماری از مقامش برکنار شد.
کمیته «گ.ک.چ.پ» یا همان گروه کودتاگران خواستار برکناری میخاییل گورباچف از مقام رئیس جمهوری شوروی و 'بوریس یلتسین' از مقام رئیس جمهوری روسیه بودند.
آنها با انتقاد از سیاست های گورباچف و یلتسین و متحدان این دو نفر خواستار تلاش برای جلوگیری از فروپاشی شوروی شده بودند.
به عقیده رهبران کودتا، گورباچف به آرمان های شوروی خیانت و با دشمنان این کشور برای فروپاشی آن تبانی کرده بود.
گفتنی است در روز 17  مارچ سال 1991 یعنی حدود چهار ماه پیش از کودتا و 9 ماه پیش از فروپاشی شوروی در چند جمهوری اتحاد جماهیر شوروی همه پرسی برگزار شد و اکثر شرکت کنندگان در آن به حفظ شوروی رای دادند.
ارمنستان، گرجستان، لتونی، لیتوانی، استونی و مولداوی در این همه پرسی شرکت نکردند.
پس از این همه پرسی، طرحی برای ایجاد حکومت جدید شوروی مطرح شده بود که در آن جمهوری های شوروی از حکومت مرکزی اختیارات بیشتری می گرفتند.
این طرح قرار بود روز 20 ماه اگست  1991 امضا شود که با برپایی کودتا، هرگز امضا نشد.
با آغاز کودتا، گروهی از نیروهای امنیتی اقامتگاه گورباچف در شبه جزیره کریمه را تحت کنترل گرفتند.
رئیس جمهوری شوروی در واقع در حبس خانگی بسر می برد و امکان ارتباط با وی وجود نداشت.
روز 21 ماه اگست با شکست کامل کودتا، نیروهای امنیتی وفادار به رئیس جمهوری توانستند به بازداشت خانگی گورباچف پایان دهند.
علت اصلی شکست کودتای ماه اگست 91 از نظر روس ها، نداشتن پایگاه مردمی بود. کودتاگران تلاش کردند تا ارتش و مردم را برای جلوگیری از فروپاشی شوروی متحد کنند.
اما از یک سو نبود پایگاه مردمی کافی و از طرف دیگر تلاش های یلتسین توانست گروه بزرگی از مردم را به خیابان ها بکشاند و مردم با حضور گسترده در چند منطقه مسکو از حرکت تانک ها برای اجرای اهداف کودتا جلوگیری کردند.
کودتاگران روز 21 ماه اگست 91 پس از شکست فرار کردند و این تلاش برای حفظ شوروی نتیجه ای نداد.
از این تاریخ روند واگرایی و فاصله گرفتن جمهوری های شوروی سرعت بیشتری گرفت.
اسناد تاریخی نشان می دهد هر چند که در روسیه و برخی جمهوری های شوروی، شمار زیادی از مردم خواهان حفظ شوروی و اصلاحات واقعی در ساختار حکومتی بودند اما رهبران این جمهوری ها ازجمله روسیه تمایل بیشتری برای جدا شدن از شوروی داشتند.
به گفته برخی از روس ها، دست های پنهان غرب بویژه آمریکا در فروپاشی شوروی نقش مهمی داشت و در واقع پس از فروپاشی شوروی، آمریکا تا دو دهه یکه تاز جهان شد.
برخی از مردم روسیه که هنوز تمایل فراوانی به حزب کمونیست دارند معتقدند که غرب در اواخر دوره گورباچف با حمایت از سیاستمداران لیبرال سعی کرد تا آنها را برای فروپاشی شوروی تقویت کند.
پس از کودتای نافرجام اگست 91 اتحاد جماهیر شوروی حدود چهار ماه دوام آورد.
روز هشتم دسامبر 1991 با امضای توافقنامه بلاوژسکایا پوشچا، بین سران روسیه، بلاروس و اوکراین جامعه کشورهای همسود تاسیس شد که 20 روز بعد به مرگ شوروی منجر شد.
گورباچف آخرین رهبر شوروی در پاسخ به این پرسش که مسئول نابودی جماهیر شوروی کیست؟ بیان کرد: از خود سلب مسئولیت نمی کنم، اما وجدان من آسوده است، زیرا تا آخر از اتحاد جماهیر شوروی دفاع کردم.
وی در مصاحبه با خبرگزاری تاس ضمن دفاع از عملکرد خود که 28 دسامبر 1991 به فروپاشی شوروی منجر شد، گفت: اصلاح ساختار حکومت و نوسازی شوروی ضروری بود.
گورباچف در پاسخ به این پرسش که فروپاشی چه زمانی کلید خورد؟، اظهار کرد: جدی ترین پیامدها پس از کودتای ناموفق اگست 1991 آغاز شد، این یک اعتراض دستگاه بوروکراسی بود و باید با این سگ ها (کودتاگران) قطع رابطه می کردم و جز این نمی توانم نامی پیدا کنم.
وی در مورد نقش بوریس یلتسین رئیس جمهوری وقت روسیه در اواخر حیات شوروی گفت که روحیه وی خراب شد، نمی دانست چه نقش مهمی دارد و شروع به مبارزه با حکومت مرکزی شوروی کرده بود.
گورباچف افزود: یلتسین بسیار علاقه به حکومت (کردن) داشت و حد و حدودی نمی شناخت، از اینکه عضو پولیت بورو (کمیته مرکزی حزب کمونیست وقت) نبود ناراضی و ناراحت بود و از اینجا اعتراضات شروع شد.
گورباچف افزود: یلتسین در نشست علنی کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی (21 اکتبر سال 1987) برافروخته شد و ضمن انتقاد از کندی آهنگ اجرای پروسترویکا (اصلاحات سیاسی) مدعی شد، نظامی برای پرستش شخصیت من در حال شکل گیری است.
رئیس جمهوری شوروی خاطرنشان کرد: یلتسین را از مقام دبیری کمیته مرکزی حزب کمونیست برکنار، اما با باقی ماندن وی در هیات مدیره کمیته مرکزی حزب در سطح وزیر موافقت کردم در حالی که باید این مساله را کامل حل می کردم.
گورباچف در مورد پیمان هشتم دسامبر 1991 بلاوژسکایا پوشچا که به فروپاشی این حکومت منجر شد، گفت: تاکید می کنم، اکثریت نمایندگان شورای عالی روسیه از جمله نمایندگان کمونیست که اکنون از پیامدهای فاجعه بار این پیمان سخن می گویند و من را متهم می کنند، به آن رای دادند.
با وجود گذشت 27 سال از کودتای سال 91 شوروی بحث ها درباره این رویداد و نقش گورباچف در فروپاشی شوروی همچنان در جامعه روسیه جریان دارد اما آنچه که اکثریت روس ها در مورد آن اتفاق نظر دارند همسویی آخرین رئیس جمهوری شوروی با آمریکا بود به گونه ای که واشنگتن تا چند سال جریانات سیاسی و تحولات اقتصادی در روسیه را تحت کنترل داشت.
به همین دلیل در جامعه روسیه گورباچف سیاستمدار محبوبی نیست و مردم روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1996 با رای دادن کمتر از یک درصد به وی، این واقعیت را نشان دادند.
او هم اکنون به عنوان یک سیاستمدار کهنه کار و فردی که به جنگ سرد و سلطه شوروی بر اروپای شرقی پایان داد از سوی جهان غرب مورد ستایش قرار می گیرد و با سفر به کشورهای مختلف جهان، اغلب در مراکز علمی و دانشگاهی سخنرانی می کند و همواره نگرانی خود را از بازگشت جنگ سرد در جهان میان قدرت های جهانی اعلام می کند.خلیل

دوشنبه ، 29 اسد 1397 ، 12:17

عملیات مشترک هند و پاکستان،

تایمز آف اسلام آباد – باختر29 اسد
برای نخستین بار در تاریخ استقلال پاکستان، نیروهای ویژه این کشور با همکاری هند، در عملیات مشترک نظامی ضد تروریسم شرکت می کنند.
ویب سایت خبری' تایمز آو اسلام آباد' روز یکشنبه به نقل از منابع خبری اعلام کرد:سربازان پاکستان و هند در تمرین نظامی برای مقابله با تروریسم در روسیه شرکت می کنند.
این تمرین نظامی هفته آینده توسط سازمان همکاری های شانگهای
(SCO) با هدف گسترش همکاری منطقه ای و دوجانبه کشورهای عضو برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی برگزار می شود.
برگزاری این مانور مشترک از آن نظر اهمیت دارد که اختلاف و تنش بین هند و پاکستان در هفت دهه گذشته بر سر مساله کشمیر باعث جان باختن بیش از هزاران نفر از نظامیان دو کشور شده است.
به گزارش ایرنا پیش از این نیز، مانور مشترک ضد تروریسم ارتش های هند و روسیه در اکتبر سال 2010 در شمال هند برگزار شده بود.
مانور مشترک روسیه و هند با نام 'ایندرا 2010' در 'چائوباتیا' ایالت اگستاراخند در شمال هند برگزار شد.
خلیل

منابع خبری – باختر29 اسد
- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیام در توئیتر، با تبریک به 'عمران خان' نخست وزیر جدید پاکستان، گفت  که واشنگتن در کنار دولت جدید اسلام آباد خواهد بود.
هدر نائورت» با انتشار پیام تبریک به 'عمران احمدخان نیازی' نخست وزیر جدید پاکستان گفت که واشنگتن، همکاری و از سرگیری روابط دوستانه در همه زمینه ها با دولت جدید اسلام آباد را خواستار است.
وی در این پیام ادامه داد:انتخاب عمران خان به نخست وزیری نشان از شجاعت و عزم مردم پاکستان است.
حکومت ترامپ در ادامه سیاست فشار به اسلام آباد، گفته است که به قطع همکاری های خود با پاکستان در بخش آموزش نظامی مصمم است و از سوی دیگر نیز، واشنگتن بر سر اعطای کمک‌ مالی صندوق بین‌المللی پول به اسلام‌آباد مانع تراشی کرد.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز به تازگی در این باره به رویترز گفت که تعلیق موثر پاکستان از برنامه بین المللی دولت ترامپ در بخش های آموزش نظامی سبب خواهد شد تا سهمیه 66 افسر پاکستانی برای بهره مندی از این برنامه کنار گذاشته شود.
همچنین رسانه های پاکستانی اعلام کردند که روابط اسلام آباد و واشنگتن بار دیگر تنش آلود شده و دولت ترامپ تهاجمی دیگر علیه روابط دو کشور انجام داد.
بر اساس این گزارش، اعمال محدودیت در همکاری های آموزش نظامی میان دو کشور است که تحت این برنامه قرار بود 66 افسر ارتش پاکستان امسال به آمریکا سفر کنند با تصمیم جدید دولت ترامپ تعلیق شد.
روابط آمریکا و پاکستان طی یک سال گذشته و همزمان با روی کارآمدن ترامپ وارد دوره‌ای از تنش‌ و جنگ لفظی شده است، پس از قطع کمک‌های مالی و نظامی سالیانه آمریکا به اسلام آباد اکنون پای این تنش‌ها به کمک‌های صندوق بین‌المللی پول رسیده است.خلیل

دان – باختر29 اسد
- رسانه های پاکستان یکشنبه شب اعلام کردند که 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا اوایل ماه آینده میلادی(سپتامبر) در راس هیات سیاسی و دیپلماتیک به اسلام آباد سفر می کند.
ویب سایت خبری روزنامه 'داون' پاکستان به نقل از منابع دیپلماتیک پاکستانی اعلام کرد:پمپئو هفته نخست ماه سپتامبر به منظور دیدار و گفت و گو با 'عمران خان' نخست وزیر جدید پاکستان و گفت و گو درباره موضوع های مربوط به منافع مشترک به اسلام آباد سفر می کند.
بر اساس این گزارش، پمپئو به احتمال زیاد، پنجم ماه سپتامبر (چهاردهم اسد ) به اسلام آباد سفر کرده و این دیدارنخستین سفر یک مقام مطرح خارجی برای دیدار با نخست وزیر جدید پاکستان است.
منابع آگاه به این رسانه گفتند که در سفر پمپئو به اسلام آباد، با مقام های پاکستان در خصوص احیای روابط دو کشور ( که اخیرا دچار تنش شده است) و حمایت پاکستان از اقدام های واشنگتن در آنچه روند تحقق صلح در افغانستان خوانده می شود، گفت و گو و تبادل نظر می شود.
به گزارش منابع دیپلماتیک، 'آلیس ولز' قائم مقام معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی نیز ممکن است که پمپئو را همراهی کند.
به تازگی مقام های آمریکایی از پاکستان درخواست کردند تا به پایان جنگ افغانستان کمک کند.
این سفر در حالی در دست برنامه ریزی است که تنش های به وجود آمده و انتقاد واشنگتن از کمک اقتصادی صندوق بین‌المللی پول به پاکستان تنها چند روز پس از تغییر دولت در اسلام‌آباد و همزمان با آغاز به کار حزب «تحریک انصاف» به رهبری «عمران خان» صورت می‌گیرد که به مخالفت با آمریکا مشهور است.
اما حقیقت آن که تنش در روابط پاکستان و آمریکا از یک سال پیش به این سو و از زمان اعلام استراتژی ترامپ در مورد افغانستان شدت گرفته که در آن رئیس جمهوری ایالات متحده به طور علنی رهبران اسلام آباد را به حمایت از تروریسم در افغانستان متهم کرد.
خلیل

دوشنبه ، 29 اسد 1397 ، 12:16

انفجار بمب درکویته پاکستان

جیو– باختر29 اسد
11 نیروی امنیتی در انفجار بمب کنار جاده ای در مسیر حرکت کاروان این نیروها در منطقه 'درینگهار' شهر کویته پاکستان زخمی شدند.
تلویزیون 'جیو' پاکستان اعلام کرد که این بمب کنار جاده ای در مسیر حرکت نیروهای امنیتی منفجر شده است.
تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.
بر اساس این گزارش، نیروهای مسئول تامین امنیت با حضور در محل حادثه، به بررسی بیشتر آن پرداخته و زخمی های این انفجار نیز به بیمارستان منتقل شده اند.
به گزارش ایرنا، بیست و پنجم مرداد نیز، انفجار بمب در منطقه 'چمن' از توابع ایالت بلوچستان پاکستان، به زخمی شدن شش نیروی پلیس منجر شد.
در آن حمله تروریستی، بمب در یک دستگاه موتور سیکلت جاسازی شده بود و از راه دور منفجر شد.
ایالت بلوچستان بزرگ‌ترین ایالت کشور پاکستان است و حدود ۴۴ درصد از خاک این کشور را در بر می‌گیرد.
این ایالت از غرب با ایران، از شمال با افغانستان و مناطق ایلی پاکستان، از شرق با پنجاب و سند و از جنوب با دریای عرب هم‌مرز است.#خلیل

صدای آزادی – باختر29 اسد
ایالات متحده و پیمان ناتو از اعلان آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان استقبال کرده‌اند.
مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا ناوقت دیروز با نشر اعلامیۀ گفت، واشنگتن از این آتش‌بس استقبال می‌کند و از طالبان می‌خواهد در این اقدام شرکت کنند.
پامپیو گفته‌است، آتش‌بس گذشته نشان دهنده میل افغان‌ها به ختم جنگ بود و امیدوار است این آتش‌بس افغانستان را به سمت ثبات و امنیت نزدیک سازد.
مایک پامپیو هم‌چنان گفته‌است کشورش آماده‌است سهولت‌های را برای مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان با طالبان فراهم کند، از آن حمایت نموده و در آن سهم گیرد.
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو نیز در صفحه تویترش از اعلان آتش‌بس حکومت افغانستان استقبال نموده و نوشته است که از طالبان می‌خواهد با توجه به مردم افغانستان این آتش‌بس را احترام کنند.
رئیس جمهور غنی دیروز در سخنرانی‌اش به مناسبت ۹۹مین سالگرد استرداد استقلال این‌کشور آتش‌بس سه ماهه با طالبان را اعلان کرد.
طالبان تا حال در پاسخ چیزی نگفته‌اند.
خلیل

کابل باختر 29 اسد
متن سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم جشن گرامی‌داشت از ۹۹مین سالروز استرداد استقلال کشور
برادر گرامی داکتر صاحب عبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور، بانوی اول کشور، شاهدخت هندیا، قاضی القضات محترم کشور، اعضای محترم کابینه، وزیر صاحب دفاع ملی، وزیر صاحب داخله، لوی درستیز صاحب کشور، جنرالان محترم اردو، پولیس و امنیت ملی، چنین روز که خاصتاً روز شماست، اعضای محترم ولسی جرگه  و مشران جرگه، تمامی خواهران و برادران محترم، مخصوصاً کارگران عزیز که یک لحظه غفلت نکردید و همه آمدید و تمام هموطنان گرامی،
اول از همه نود و نهمین سالروز استـرداد استقلال افغانستان، روز پرافتخار تاریخ کشور را به کافۀ ملت افغانستان تبریک و تهنیت عـرض میدارم. یادبود و گرامیداشت از این روزتاریخی، فرصتی است برای تحـکیم وحدت و همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک تحول و آینده بهتر.
به پاس ادای احترام به جانبازان وشهـدای که دلیرانه در حصول استقلال کشور و حفظ استقلال کشور در جهاد مقدس ما جان باختند و آزادی را به بهای خون خویش به ارمغـان آوردند، این روز را گرامی میداریم. آرزومندیم که ارزش‌های نهفته در نهضت استرداد استقلال افغانستان، همیشه منبع الهام برای تأمین صلح و ثبات، رفاه، و وحدت ملی در کشور عزیز ما باشـد.
هموطنان عزیز!
با تاسف در این اواخر تروریستان، خون شماری از شهروندان کشور ما را ریختاندند، من مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده های قربانیان حوادث تروریستی اخیر به خصوص به خانواده های شهدای مرکز تعلیمی موعود، ولایت غزنی و تمام شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ابراز می‌دارم و آرزو می کنم که به برکت ایام مبارک عید سعید قربان، صلح و ثبات پایدار در کشور عزیز ما تحکیم گردد. چهار هزار اسکالرشیپ را برای خانواده های شهدای امنیتی و دفاعی کشور، موسسات خصوصی تحصیلات عالی کشور هدیه نمودند و از این هدیهء گرانقدر از اینها من ابراز تشکر می کنم. همچنین بعد از این یک بسته کمک های همه جانبه برای تمام افراد قوای امنیتی و دفاعی ما از طرف حکومت وحدت ملی اعلام خواهد شد.
امروز، روز استقلال کشور را در حالی تجلیل میکنیم که قصر دارالامان آماده به اهدای مجدد به ملت افغانستان  است، چون جناب داکتر صاحب تمام کلمات را در قسمت از این قصر و محترم وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ گفتند و من از این زیادتر در این بخش چیزی نمی گویم و تنها تاکید را که دارم این است که  قصر دارالامان محصول مدیریت و پول خود افغانهاست، این اهدای مردم برای مردم افغانستان است. و ذکر شد که نواسه های کسانیکه این قصر را ساختند در این دخیل استند و من از آقای وافی امین هم و از تیم شان خاصتاً تشکر می کنم. مرحوم نوروزخان پدرکلان از اینها در زمان غازی امیر امان الله خان مسوول ساختن از این قصر بودند، خاطرهء نیکهء ات و تمام کارگران افغان گرامی باد.
تا اکنون مردم درباره بازسازی حرف می زدند، امید است که پس از این، به اساس اراده  محکم مردم افغانستان که در حکومت وحدت ملی انعکاس دارد به نوسازی بیاندیشیم. در مدت دو ماه ان شاءالله و تعالی تهداب کامپلکس اداری جدید در دارالامان بدست ما و شما گذاشته خواهد شد.
ګرانو وطنوالو!
اوس د دې وخت را رسېدلی دی چې نه یوازې د خپل معاصر تاریخ ناتمام فصل تکمیل کړو بلکې د نوي فصل د پيلولو لپاره د یویشتمې پېړۍ د سیاسي، اقتصادي او اجتماعي غوښتنو په اساس ټولنه جوړه کړو.
ما مخکې د هېواد د شهیدانو کورنیو ته تسلیت وړاندې کړ، اما د دې لپاره چې له خپل غم څخه ووځو، یوازې په یو بعُدي فکر دغه لوړ هدف ته نشو رسېدلی.
موږ نشو کولای خپل ټول فکر یوازې پر امنیت راټول کړو، بلکې د غم څخه د راوتلو او خلاصېدو لپاره څو بعُدي فکر پکار دی، دا فکر اقتصادي اصلاحات، عدلیي او قضایي اصلاحات، منطقوي او بین المللي ارتباطات دي.
په هېواد کې له ټولو مشکلاتو سره سره د ملي وحدت حکومت د اصلاحاتو لپاره تهداب اېښی دی، یعنې اوس په دې پوهېږو چې څه غواړو او په دې هم پوهېږو چې د اهدافو د ترلاسه کولو لپاره لارې چارې اماده کړو او د دې لپاره واضح لید لرو.
استقلال یوازې یو تعریف نه لري، حداقل لاندې پنځه ابعاد او برخې لري.
اول، سیاسي استقلال:
سیاسي استقلال اساس دی. داسې اساس چې افغانان خپل راتلونکی په خپله وټاکي، ځکه چې د خپل راتلونکي ټاکل له سیاسي استقلال پرته امکان نه‌لري او سیاسي استقلال یوازې د یو قانوني دولت چې د آزادو او شفافو انتخاباتو په اساس انتخاب شوی په چوکاټ کې خوندي کېدای شي. مونږ د ملي وحدت حکومت مشران شفافو انتخاباتو ته هم د ولسي جرګي او د ولسوالیو شوراګانو او هم د ولسمشرۍ انتخاباتو ته په تینګه ژمن یوو او په دې کې باید شک او شبه نه وي. انتخابات حق و فریضه هر فرد افغان است.
دویم، امنیتي استقلال:
امنیتي استقلال کې مهم ټکی دا دی چې امنیت او ثبات ور پورې تړلی دی او د قوې مشروع استعمال تضمینوي او د ملي وحدت حکومت څلور کلن امنیتي پلان به انشاالله د قوې مشروع استعمال تضمین کړي. اتمر صاحب، وزیر صاحب دفاع، وزیر صاحب داخله، رئیس صاحب عمومي امنیت ملی، لوی درستیز صاحب، معین صاحب ارشد ټول جنرالانو نه او ټولو افسرانو او سربازانو نه د زړه له کومې مننه. قرباني مو ورکړې او په سنګرو کې درېدلي او له دې وطن نه مو په قلم او په علم او تورې او قربانۍ دفاع کړې او دا د افغانستان د ولس هیڅ وخت نه هېرېږي. تشکر!
مه هېروئ چې په دې څو کالو کې چې چارې د ملي وحدت حکومت مسوولیت ؤ زمونږ زړور کوماندو دوه چنده شول او په قول اردو باندې بدل شول. افغانانو د دې امید له لاس ورکړی ؤ چې د یوې مجهزې هوایي قوې څښتن اوسو، هوایي قوه هم درې چند کېدونکې ده او فضایي استقلال مو وګاټه، ټولو ته دې مبارک وي!
درېیم، اقتصادي استقلال:
په ۲۰۱۲کال کې زموږ حکومت له نړیوالو سره یو قرارداد وکړ چې په ۲۰۲۴کال کې به امنیتي مصارف خپله د افغانستان حکومت په غاړه اخلي. بیایې تکراروم. په ۲۰۱۲ کال کې په شیکاګو کې جناب کرزي صاحب له نړیوالو سره یو قرارداد وکړ چې په  ۲۰۲۴ کال کې به امنیتي مصارف خپله د افغانستان حکومت په غاړه اخلي. د ملي وحدت حکومت په دې لګیا دی او سخت کار کوي چې څنګه د ۲۰۲۴کال د هدف پوره کولو لپاره امکانات برابر کړي. او دا زمونږ ټولنه کې یو واضح اقتصادي بحث غواړي.
چهارم، استقلال فکری:
از نظر تاریخی ویژه‌گی مهم ما این بوده است که‎استقلال فکری داشتیم، اگر افغانان استقلال فکری نمی داشتند نه در قرن نزده و نه در قرن بیست ما استقلال خود را حفظ کرده می توانستیم. ابر قدرت های وقت جهان به اثر جهاد و مقاومت مردم افغانستان و اراده غازیان افغانستان شکست خوردند. حالا در یک جامعه زندگی میکنیم که میلیون ها هموطنان ما مثل خواهر ما صافی صاحب و ما و بانوی اول دوباره به وطن برگشتیم. اما هنوز هم میلیون ها مهاجر افغان در بیرون کشور اند.
استقلال فکری باید به یک تعریف وسیع افغانیت مبدل گردد. از هر افغان در هر گوشه دنیا حکومت وحدت ملی تقاضای خدمت به افغانستان دارد. در ساختن افغانستان، در رفاه افغانستان ما سر هر افغان صدا می کنیم که سهم فعال بگیرند. ساختن نسبت به خراب کردن به مراتب دشوارتر است و مثل که این قصر نمونه اش است. اما آثار بازماندن اراده و ساختن به مراتب دل گوارتر است و این لازم بر این است که ما باید از رقابت های منفی دست برداریم و برای آبادانی و شگوفایی کشور خود، یک‌دیگر را به رقابت های مثبت تشویق نمائیم.
بدون داشتن استقلال فکری شکل حکومتداری تغییر نمی‌کند. مشورت، تحمل، تساهل، شنیدن و درک کردن یک دیگر بخشی از استقلال فکری ماست، که باید افغانستان شمول گردد. وحدت ملی ما ضامن و گرنتی آیندهء ماست. هیچ افغان از هیچ افغان کمتر نیست و هیچ افغان از هیچ افغان برتر نیست و ما باید همه روز افغانستان شمول فکر کنیم و وحدت ملی خود را به حیث هدیه هزارها سال که پدرها، پدرها و پدرهای ما به ما میراث گذاشتند، حفظ، تحکیم و توسعه بدهیم.
پنجم، حاکمیت قانون:
حاکمیت قانون همانند کشور،  دایمی و دوامدار می باشد. زعما، رهبران و نسل‌ها می‌آیند و می روند و ما هم رفتنی هستیم،  اما میراث که برای نسل های آینده بجا میگذاریم، این است که ما چگونه طبق قواعد، اصول و احکام قانون اساسی خویش رفتار کرده‌ایم. از جناب قاضی القضات صاحب و لوی څارنوال افغانستان خاصتاً ابراز امتنان می کنم. رعایت احکام قانون اساسی وجیبه ملی همه ماست، چون قانون اساسی در قرن بیست و یک،  دست‌آورد بزرگ مردم ما و نتیجه اجماع ملی ما بوده است و برای تداوم و مشروعیت بخشیدن به آن، رفتن به انتخابات بسیار مهم و حیاتی میباشد.
موږ د سولې، انتخاباتو او اصلاحاتو لپاره ژمن یوو او په دې هکله له استثنا پرته له ټولو اقشارو سره سلا مشورې شوي او دا مشورې به دوام لري.   
د افغانستان د دیني علماوو فتوا او فرمایشاتو ته د احترام په خاطرملي وحدت  حکومت په تېر کوچني اختر کې له وسله‌والو طالبانو سره یو طرفه اوربند اعلان کړ، د افغانستان د اسلامي جمهوري دولت له دغه نېک ابتکار څخه وروسته طالبانو هم د کوچني اختر په ورځو او شپو کې د اوربند اعلان وکړ، چې دا کار  په ملي او بین المللی سطحه له درانه هرکلي سره مخ شو. زموږ د ټولنې بېلابېلو اقشارو هر وخت د هر هغه اقدام چې د وینې بهېدو مخنیوی کوي، هرکلی کړی دی.
اکنون ما در آستانه ایام عید سعید قربان قرار داریم، بعد از مشوره ها با اقشار مختلف کشور از جمله علمای دینی، احزاب سیاسی، شخصیت های سیاسی و ملی، زنان، فعالان جامعه مدنی، جوانان و همچنان مشورت های اعضای شورای عالی صلح در ۳۴ ولایت کشور و با توجه به احترام به خواست علمای جهان اسلام که در حرمین شریفین گردهم آمده بودند و احترام به خواست سازمان همکاری اسلامی و خادم حرمین شریفین پادشاه عربستان سعودی و تقاضا اخیر شورای عالی صلح و شورای سرتاسری علما افغانستان و برای آن که هموطنان ما روزهای عید قربان را در فضای آرام  و صلح آمیز سپری نمایند، بار دیگر سر از فردا دوشنبه که روز عرفه است  تا روز میلاد نبی مشروط بر اینکه طالبان نیز در این ایام خجسته، آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند و یا تا هر مدت که طالبان به آن متعهد باشند، آتش ‌بس را اعلام می‌کنم.
اعلام این آتش‌بس بدین معناست که اتش‌بس دو طرفه باشد و همچنان برقراری، تداوم و مدت آن، بستگی به موقف طالبان در این خصوص دارد. آتش بس یک طرفه بوده نمی تواند. 
آتشبس نه تنها اینکه برای ما زمینه تکمیل کردن فصل ناتمام غازی امان‌الله خان را فراهم میسازد، بلکه برای ما زمینۀ آغاز و گشودن فصل جدید را نیز مساعد میسازد.
د طالبانو په رهبرۍ غږ کوو چې د واقعي او دوامدارې سولې لپاره د ملت ارادې ته لبیک ووايي او د ملي او اسلامي ارزښتونو په رڼا کې د سولې مذاکراتو ته چمتووالی ښکاره کړي.
مونږ د سولې په وړاندې ټول خنډونه له منځه وړي. د ملي وحدت حکومت په دې برخه کې د ملت ارادې ته درناوی لري او وروستي بې ساري اقدامات يې هم د علماو او د خلکو غوښتنو ته په احترام تر سره کړي دي.
موږ باید په عمل کې د غازی امان الله خان قدر وکړو، د غازی امان الله خان د دورې له مثبتو او ناکامو تجربو څخه باید واضح درسونه واخلو. نن څوک دی په افغانستان کې چې امان الله خان باندې ویاړ نه کوي او شاهدخت هندیا زمونږ فخر او ویاړ ده. او مهمترین درس چې باید ورڅخه واخلو دا دی چې د زمان په اهمیت او د وحدت په ارزښت او د اتفاق په اهمیت باندې  پوه شو، تر څو په راتلونکي کې پښیمانه نشو. زه باورمند یم چې د افغانستان ولس یوویشتمه پیړې کې به انشاءالله و تعالی سوله، امنیت او خوشحالي ګوري. د هغې ورځی په باور باندې او د ملت د ارادي په اساس باندې زه باورمند یم چې نه یوازې به دا قصر سلمې کلیزې ته آماده شي، بلکې مونږ به وکولای شو هغه میراث پرېږدو چې راتلونکي نسلونه به انشاءالله تعالی د څلویښت کالو ترخو حوادثو تکرار ونه ګوري. زمونږ ژمنه د افغان ماشوم ته ده، د افغان مېرمنو ته ده، د افغان ځوان ته ده او ټول افغانستان ته ده.
یشه سن افغانستان     -  زنده باد افغانستان - تل دې وي افغانستان
ختم/عبدالخالق      

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL