27 عقرب 1396

RSS Facebook

خبر های جدید

کشته شدن پنج عضوگروه طالبان درساحه زیرکوه ولسوالی شیندند

کابل باختر/ 26/عقرب درعملیات افراد کوماندو درولسوالی شیندند هرات پنج عضو...

نباید از قانون اساسی عدول کرد

کابل باختر/26/عقرب دولت افغانستان متعهد به رعایت قانون اساسی بوده و...

داکتر عبدالله عبدالله: هیچ گزینه‌ای غیر از انتخابات برای مردم افغانستان قابل قبول نیست

کابل باختر 26 عقرب داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/ 26/عقرب
درعملیات افراد کوماندو درولسوالی شیندند هرات پنج عضو گروه طالبان کشته و سه عضو دیگر این گروه زخم برداشتند.
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر خبرداد ، این عملیات با حمایت هوایی درساحه زیرکوه ولسوالی شیندند ولایت هرات انجام شد که برعلاوه کشته وزخمی شدن افراد طالبان یک عراده واسطه زرهی نوع هموی که قبلاً بدست دشمنان وطن افتاده بود بدست کوماندوها آمد وساحه یادشده ازوجود دهشت گران کاملاً پاکسازی گردید . ختم/ عبدالخالق ...ک..م   

جمعه ، 26 عقرب 1396 ، 17:56

نباید از قانون اساسی عدول کرد

کابل باختر/26/عقرب
دولت افغانستان متعهد به رعایت قانون اساسی بوده و هرنظر اصلاحی و مشوره نیک را که بتواند برای حکومتداری خوب ونجات کشور ازوضعیت کنونی بیانجامد مدنظر خواهد داشت مگر عدول از قانون اساسی پذیرفتنی نیست.
مفسر آژانس باختر مینگارد : اخیراً شایعاتی مبنی بر دعوت لویه جرگه سنتی از سوی برخی سیاسیون و منتقدان نظام به گوش میرسدحتا برای برگزاری چنین یک نشست تلاش های صورت گرفته است .
این که حلقات وچهره ها برای برگزاری لویه جرگه چه برنامه ها و اهداف دارند درخور بررسی وتحلیل میباشد و یک نکته قابل بحث است که فراخوان چنین یک جرگه به چه نام ، چه اهداف و چه برنامه های خواهد بود؟ درحالیکه دولت افغانستان ممثل اراده مردم و بانی قانون اساسی است واین دولت افغانستان که به خواست و آراء مردم برگزیده شده، میتواند برای همچو نشست ها برنامه ریزی کند.
دولت افغانستان درچوکات قانون اساسی ، حق آزادی بیان ، تمثیل اراده و فعالیت های مشروع سیاسی را ضمانت کرده است و تحمل پذیری همبن دولت که آزادی بیان در وجود مطبوعات و رسانه های رسالتمند رشد کرده و دهها حزب سیاسی فعالیت میکنند و شهروند دیگر هم همیشه ازطرق مختلف ، نقد ایراد و نظریات اصلاحی شان را به گوش دولتمردان رسانیده اند.
دولت افغانستان نظر و فراخوان هر شهروند کشور را که بتواند برای اصلاح بهبود امور ثبات ووحدت ملی درکشور موثر تمام شود ارزش قایل است مگر نباید برای مطرح نمودن و تحمیل سلیقه و ذوق شخصی وگروهی خود دست به حرکات زد که به عنوان حرکت های موازی با دولت تشبیه شود چنین عملکرد، وضعیت را دشوار تر و دشمنان کشور را جسورتر خواهد ساخت و درنهایت به جز از پراگندگی سیاسی سودی دیگری نخواهد داشت .
امید مردم افغانستان از سیاسیون کشور این است که توقع و حرکت های سنجیده شده داشته باشند و عواقب هر حرکت وهر برنامه شان را مدنظر گیرند.
بهتراست که برای پایه های نظام کارکرد ،نظر و ایراد اصلاحی خود را با رهبران حکومت شریک ساخت و به این ترتیب ثبات سیاسی و بقا کشور را تضمین نمود. ختم/ تحلیل سیاسی ...ک..م

کابل باختر 26 عقرب
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به روز پنجشنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۶  در ضیافتی ویژه‌ای که به افتخار وی در مقر سفارت کشور در واشنگتن با شهروندان افغانستان مقیم امریکا تدویر یافته بود، حضور یافت.
دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر خبر داد، در بخش آغازین برنامه حمدالله محب سفیر افغانستان در امریکا٬ از داکتر عبدالله عبدالله به حیث یک شخصیت ملی‌که همواره در برابر حوادث و رویدادهای کلان کشوری با روحیه ملی و تدبیر برخورد نموده است نام‌برد. او تصریح کرد که نقش رییس اجراییه کشور در اتحاد و همدلی مردم افغانستان قابل قدر است.
سپس، رییس اجراییه کشور حادثهٔ انتحاری روز گذشته در کابل را تقبیح کرد و برای خانواده‌های قربانیان این حادثه و مردم افغانستان تسلیت عرض نمود.
داکتر عبدالله عبدالله در صحبت‌های خویش از افغان‌های مقیم امریکا به نیکی یاد نمود و از حضور آنان در این محفل و دفاع از داعیه برحق مردم افغانستان سپاسگزاري‌ کرد. رییس اجراییه در بخش دیگر از سخنرانی خود خاطرنشان ساخت که در چهار دههٔ پسسین مردم افغانستان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده‌اند٬‌ و امنیت یکی از عمده‌ترین چالش‌های مردم بوده است. رییس اجراییه علاوه کرد که به رغم جنگ و ناامنی‌ها٬ مردم نسبت به آینده‌ خود امیدواراند و با تمام توان برای حفظ دستاوردها و آوردن تغییرات مثبت در جامعه مبارزه می‌کنند.
رییس اجراییه کشور همچنان در صحبت‌های خویش افزود که در شانزده سال گذشته فرصت‌های کلان در کشور فراهم گردید و استفاده‌هایی نیز این فرصت‌ها صورت گرفت٬ که قضاوت‌ در این زمینه را به مردم افغانستان می‌گذاریم. رییس اجراییه همچنان علاوه نمود که پس از انتخابات جنجالی ۲۰۱۴ تشکیل حکومت وحدت ملی برای جلوگیری از بحران سیاسی تنها راه ممکن بود.
داکتر عبدالله عبدالله همچنان علاوه کرد که حکومت وحدت ملی در مرحله‌ای شکل‌گرفت که باید سه بحران را مدیریت و رهبری می‌کرد: بحران انتقال امینتی از نیروهای بین‌المللی به قوای مسلح افغانستان٬ بحران اقتصادی و بحث عبور از اقتصاد جنگ و مدیریت انتقال سیاسی قدرت از طریق انتخابات.
رییس اجراییه تاکید نمودکه امنیت عمده‌ترین مشکل کشور است و مسوولیت دفاع مستقل از افغانستان را نیروهای افغانستان به عهده‌ دارند.
در اخیر، دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی به اهمیت و ضرورت انتخابات شفاف و فراگیر تاکید کرد و گفت: مردم افغانستان طرفدار تعیین سرنوشت‌ سیاسی‌شان از طریق انتخابات‌اند و انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها در سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ برگزار می‌ شود. ختم/ عبدالخالق

کابل 26 عقرب باختر
تیم کرکت زیر نزده سال کشور در دور نیمه نهایی امروز با درهم کوبیدن
نیپال به دور نهایی راه یافت.
به گزارش آژانس باختر، ، نوباوگان آبی پوش کشور با امتیاز قرعه توپ زدن را انتخاب کردند وتوانستند دردوره 28 تمام بازیکنان حریف را از میدان بازی حذف کنند. 104 دوش برای افغانستان تعین شده است. مجیب شش و قیس احمد ، کرم علی خیل دو دو ویکیت گرفتند
نوباوگان کشور دردوره بیستم توانستند به هدف تعین شده نایل گردند و به
دور نهایی راه یابند.
تیم کریکت کشور به روز یک شنبه آینده بخاطر کسب جام کریکت زیر نزده سال آسیا با تیم کریکت پاکستان می رزمد.
تیم کریکت کشور در بازیهای درون گروهی پاکستان را سخت شکست داد. دردوره هشتم تمام بازیکنان پاکستانی را حذف کرد. 42 دوره باقی ماند
امید است یک بار دیگر درس خوبی به حریفان بدهند.
تیم کریکت کشوربه روز سه شنبه  گذشته با درهم کوبیدن تیم زیر نزده سال امارات  متحده عربی در ورزشگاه کولالامپور پایتخت مالیزیا به دور نیمه نهایی جام نزده سال آسیا راه یافت .
تیم کرکت کشور در نخستین بازی به پیروزی تاریخی بر کرکت بازان پاکستان نایل گشت ،اما بازی دوم را به سریلانکا واگذار کرد .
تیم افغانستان با در نظرداشت دو پیرزی درخشان و پر امتیاز در صدر جدول گروه "بی " قرار گرفت تیم های پاکستان و سریلانکا با دو دو برد در رده های دوم و سوم  و امارات در قصر جدول قرار گرفتند .
تیم های بنگله دیش در صدر جدول گروه الف ، نیپال و هند در رده های دوم و سوم و تیم میزبان در رده اخیر قرار گرفتند .
ازنکته های جالب این جام ، شکست ذلتبار پاکستان توسط جوانان افغان ،
پیروزی پاکستان بر سریلانکا و شکست افغانستان توسط سریلانکا  می باشد. ختم/ خلیل

صدای آزادی – باختر26 عقرب
وزارت دفاع امریکا می‎گوید روند اعزام سه هزار سرباز تازه نفس به افغانستان تکمیل شده‎است.
دگر جنرال کینیت مک کینزی یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا شام دیروز به خبرنگاران گفت که تقریبا همه سربازان تازه نفس که باید طبق استراتژی جدید امریکا به افغانستان فرستاده می‎شدند به این کشور رسیده‎اند.
او افزود که شمار سربازان امریکایی در افغانستان اکنون به تقریبا چهارده هزار نفر می‎رسد.
این سربازان طبق استراتژی نو امریکا برای افغانستان و منطقه به نیروهای افغان آموزش خواهند داد.
خلیل

صدای آزادی – باختر 26 عقرب
نمایندۀ خاص جرمنی برای افغانستان و پاکستان می‎گوید ترکمنستان می‎تواند با افغانستان کمک کند تا در فعالیت‎های اقتصادی کشورهای منطقه سهیم شود.
اعلامیۀ دیروز وزارت خارجۀ ترکمنستان گفت که Markus Potzel مارکوس پوتزیل در بازدید از عشق آباد از پیشرفت‎هایترکمنستان در بخش‎های ترانسپورت، انرژی و محیط اقتصادی و تلاش‎های که این کشور برای سهیم ساختن افغانستان در فعالیت‎های اقتصادی منطقه در چوکات گردهمایی هفتم ریکا داشت ستایش کرد.
اعلامیه می‎افزاید که نمایندۀ خاص جرمنی در ملاقات با مقامات ترکمنستان معاهده راه لاجورد را که در بخش ترانزیت و ترانسپورت میان نماینده‎گان افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، آذربایجان وترکیه دیروز امضا شد یک گام بسیار مهم خواند.
خلیل

منابع خبری – باختر26 عقرب
رئیس جمهور روسیه در ملاقات هفتۀ آینده با همتایان ترکی و ایرانی خود در شهر ساحلی سوچی در بارۀ جنگ سوریه گفت و گو می‎کند.
گفته می‎شود که در این اجلاس سران بیشتر روی کاهش اعمال خشونت در سوریه و مسایل مربوط به رسانیدن کمک‎های بشری تمرکز خواهد شد.
سخنگوی کرملین دیمیتری پسکوف روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که رئیس جمهور پوتین، رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان و رئیس جمهور ایران حسن روحانی روز چهارشنبه آینده باهم ملاقات می‎کنند.
مقامات گفتند که این نخستین اجلاس سران این سه کشور خواهد بود وبیشتر روی کاهش اعمال خشونت در سوریه و مسایل مربوط به رسانیدن کمک‎های بشری به منطقه تمرکز خواهد کرد.
مسکو، انقره و تهران از گفت و گوهای جداگانه در آستانه پایتخت قزاقستان که اطراف درگیر جنگ شش ساله سوریه در آن سهم دارند نیز حمایت می‎کنند.
این گفت و گوها بیشتر مسایل میدان جنگ چون ایجاد زون‎های متارکه در مناطق عمده در سوریه را بررسی می‎کند.
ملل متحد هم از جانب خود پروسۀ صلح سوریه در جینوا را به پیش می‎برد.
گفت و گوهای جنیوا بیشتر روی ایجاد حل سیاسی نزاع سوریه تمرکز دارد.
در حالی‎که روسیه و ایران در جنگ داخلی سوریه از رژیم بشار اسد حمایت می‎کنند، واشنگتن و انقره از گروه‎های مختلفی‎که در برابر این رژیم می‎جنگند حمایت می‎کنند.
خلیل

جمعه ، 26 عقرب 1396 ، 17:52

هلاکت ۱۵ تن در روسیه

منابع خبری – باختر26 عقرب
مقام‎ها در روسیه می‎گویند، در نتیجه تصادم یک بس مسافربری با یک لاری ۱۵ تن کشته و چهارتن دیگر زخمی شدند.
این حادثه دیروز در مری ال در غرب روسیه رخ داد.
گفته می‎شود حادثه ترافیکی زمانی رخ داد که برف باری شدید ادامه داشت.
پولیس محلی گفته‎است که در جمع کشته شده‎ها یک زن هم شامل است.
وضع صحی زخمی شده‎های این رویداد وخیم خوانده شده‎است.
خلیل

بی بی سی – باختر26 عقرب
براساس تحقیقی انجام شده افسردگی پدران به اندازه افسردگی مادران می‌تواند بر کودکان تاثیر داشته باشد. هرچند که اغلب در درمان افسردگی نوجوانان، بر تاثیر نقش مادران تاکید شده است.
یافته‌های تحقیقی که دانشگاه کالج لندن (یو سی ال) بر روی حدود ۱۴ هزار خانواده ساکن در بریتانیا و ایرلند انجام داده، نشان می‌دهد که هم پدرو هم مادر در جلوگیری از بروز افسردگی در نوجوانان نقش داشته‌اند.
پبه گفته دکتر جما لوئیس از دانشگاه یو سی ال که سرپرستی این تحقیقات را برعهده داشته، با توجه به این که مادران وقت بیشتری را با کودکان می‌گذرانند، اغلب دیدگاه "مقصر دانستن مادر" در زمان مسائل مربوط به سلامت روان مطرح می‌شود.
اما خانم لوئیس می‌افزاید که این تحقیق نشان داده که "ما باید به نقش پدران هم دراین مورد توجه داشته باشیم."
دکتر جما لوئیس همچنین گفته: "اگر شما پدری هستید که درصدد درمان افسردگی خود نیستید، این مسئله می‌تواند بر روی فرزند شما تاثیر داشته باشد."
به گفته سرپرست این تحقیقات "ما امیدواریم که یافته‌های ما بتواند مردانی را که دچار افسردگی هستند، تشویق کند تا دراین مورد با پزشکشان صحبت کنند."
یافته‌های این تحقیق، براساس مطالعات انجام شده بر روی دو گروه بزرگ ، ۶۰۰۰ خانواده از ایرلند و نزدیک به ۸۰۰۰ خانواده در بریتانیا بدست آمده است.
در این تحقیق والدین و کودکان در سنین ۷، ۸ و ۱۳و ۱۴ پرسشنامه‌هایی را درباره احساسات خود پرکردند. سپس اطلاعات بدست آمده با معیارهای مربوط به افسردگی سنجیده شده است.
نتایج بدست آمده حاکی از ارتباطی بین علائم افسردگی در پدران و علائم مشابه در بچه‌های همان پدران بود. این یافته‌ها از نظر مقیاس مشابه با همان تاثیری بود که مادران افسرده می‌توانند بر روی کودکان خود داشته باشند.
به گفته پژوهشگران بسیاری از علائم مربوط به مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی در حدد ۱۳ سالگی آغاز می‌شود. پیش از این گفته شده بود که افسردگی در مادران نشان داده که احتمال بروز افسردگی در کودکان افزایش می‌یابد و حال تاثیر افسردگی پدران بر کودکان یافته‌ای جدید است.
در خانه، علائم افسردگی می‌تواند پدران و مادران را بیشتر در معرض خستگی و تحریک پذیری قرارداده و احتمالا بیشتر باعث بحث و جدل با فرزندان بکند.
به گفته دکتر جما لوئیس "کودکان شاهد رفتا‌‌‌رهای والدین خود هستند و این می‌تواند باعث بروز افکار منفی در آن‌ها و در نهایت بروز افسردگی شود."
این تحقیق نتیجه می‌گیرد که پدران همانند مادران باید در مقابله با مشکلات افسردگی کودکان در مراحل اولیه نقش داشته باشند.
این تحقیق همچنین بر اهمیت درمان افسردگی هم در مادر و هم پدر تاکید دارد.
علائم متفاوتی وجود دارد، اما فرد افسرده اغلب احساس غمگینی، ناامیدی و تمایل نداشتن به انجام کاری را دارد.
بطور معمول، شرایط روحی به اندازه‌ای بد می‌شود که می‌تواند بر کار، زندگی اجتماعی و روابط خانوادگی تاثیر داشته باشد.
علائم روانی می‌تواند شامل حس اعتماد بنفس پایین، نداشتن انگیزه و احساس گریه کردن شود.
علائم اجتماعی ممکن شامل دوری از دوستان و فاصله گرفتن از فعالیت‌های اجتماعی شود.
چنانچه بیش از دو هفته هر روز علائم افسردگی را داشتید به پزشک مراجعه کنید.
درمان معمولا شامل ترکیبی از کمک کردن به خود، همچنین صحبت کردن با روان درمانگر و استفاده از دارو باشد، که البته بستگی به نوع افسردگی دارد.
خلیل

منابع خبری – باختر26 عقرب
در آستانه آغاز تعطیلات روز شکرگزاری در آمریکا، وزارت خارجه این کشور پیرامون احتمال حمله های تروریستی در اروپا به شهروندان خود هشدار داد.
وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای پیرامون احتمال حملات تروریستی در اروپا به ویژه در تعطیلات پیش رو به شهروندان خود هشدار داد.
این اطلاعیه به حوادث تروریستی در فرانسه، روسیه، سوئد، انگلیس، اسپانیا و فنلاند اشاره کرد و افزود: این حملات نشان می دهد داعش، القاعده و گروه های وابسته به آن ها توانایی انجام حمله های تروریستی در اروپا را دارند.
تعطیلات روز شکرگزاری از پنجشنبه هفته آینده در آمریکا آغاز می شود و پیش بینی شده از سال 2005 تاکنون امسال شلوغترین تعطیلات برای آمریکایی ها باشد.
اگرچه بیشترین مسافرت ها در داخل آمریکا خواهد بود، اما وزارت خارجه این کشور به شهروندان خود گفت در صورت سفر به اروپا مراقب باشند چرا که احتمال دارد گروه های افراط گرا اقدام به حمله های تروریستی کنند.
خلیل

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL