31 سنبله 1396

RSS Facebook

خبر های جدید

متن سخنرانی وزیر امور خارجه کشور

متن سخنرانی وزیر امور خارجه کشور

کابل باختر 30 سنبله متن سخنرانی صلاح الدین ربانی وزیر امور...

قیرریزی دوجاده فراه به کمک یک تاجر ملی

قیرریزی دوجاده فراه به کمک یک تاجر ملی

شهرفراه 30 سنبله باختر دوجاده ولایت فراه به کمک یک تاجرملی...

یک مقام پولیس غزنی در انفجارماین شهید شد

یک مقام پولیس غزنی در انفجارماین شهید شد

شهرغزنی 30 سنبله باختر یک مقام پولیس ولایت غزنی درنتیجه انفجارماین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 30 سنبله 1396 ، 12:16

متن سخنرانی وزیر امور خارجه کشور

کابل باختر 30 سنبله
متن سخنرانی صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس  تعامل و تدابیر اعتماد سازی درآسیا (سیکا) در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد
نیویارک، ایالات متحده امریکا
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب عالیقدر وانگ یی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین،
جناب عالیقدر آنتونیو گوترس سرمنشی سازمان ملل متحد،
دوستان گرانقدر، 
خانمها و آقایان،
ظهر تان بخیر!
برای من جایی خرسندی است که به مناسبت بیست پنجمین سالگرد تاسیس (سیکا) در نشست وزرای خارجه کنفرانس تعامل و تدابیر اعتماد سازی در آسیا یا (سیکا) سخنرانی میکنم. اجازه دهید تا اولتر از همه، از جمهوری خلق چین بخاطر ریاست (سیکا) و تدویر نشست امروزی اظهار امتنان نمایم.
همچنان از حضور جناب عالیقدر گوترس سرمنشی سازمان ملل متحد در نشست امروزی در جمع ما استقبال می¬نمائیم. نشست امروز، یک رویداد مهم برای تجلیل از بیست پنجمین سالگرد آغاز (سیکا) میباشد. در طی چند سال گذشته، این کنفرانس ثابت ساخته است که در افزایش و تکامل اعتماد و رویکردهای مشارکتی برای منافع مشترک میان کشورهای آسیا مؤثر واقع شده است. در مجموع، (سیکا) روی مسائل که به صلح، امنیت و توسعه بین المللی ارتباط دارد، موقف جدی را اختیار کرده است.
این امر مبین توانایی کلی سیکا غرض رفع چالش¬های جدی که آسیا و جامعه بین المللی بدان مواجه است، میباشد. تدابیر اعتماد سازی (سیکا) در عرصه های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی چهارچوب مؤثرهمکاری¬ها را پیرامون چالش¬های متعدد که هیچ کدام ما از آن در امان نمی¬باشیم، فراهم می¬سازد.
به عنوان یک عضو بنیانگذار (سیکا)، افغانستان همواره از اجرای تدابیر اعتماد سازی (سیکا) حمایت کرده است. ما این کار را نه تنها بخاطر تقویت صلح و ثبات در افغانستان بلکه بیشتر به منظور امنیت و رفاه منطقه برای کلیه کشورهای آسیا انجام داده ایم.
باوجود پیشرفت های جمعی ما تا کنون،  ما باید اذعان کنیم که در حال حاضر افزایش همکاری ها میان کشورهای عضو سیکا یک ضرورت استراتیژیک برای امنیت و رفاه منطقه ما و فراتر از آن میباشد. این امر برای همگان هویدا است که تروریزیم، جنگ، قاچاق مواد مخدر و اسلحه در میان سایر تهدیدهای فراملی هنوز هم از جمله چالش¬های جدید در آسیا و سراسر جهان محسوب می¬گردد.
درنتیجه ما باید بخاطر حل مشکلات آینده برای مقابله با چالش¬های مشترک مان تعهدات خویش را تجدید نماییم. در سال گذشته، ما شاهد گسترش توانایی و ویرانگری تروریزم در سراسر قاره های مختلف بشمول آسیا بودیم. اوضاع فعلی ایجاب میکند که برای مبارزه جدی و قاطعانه با تروریزم همکاری نماییم.
حمایت یک دولت از تروریزم درقالب پناهگاه ها، آموزش و اسلحه تروریستان را قادر می¬سازد تا حملات وحشیانه و ویرانگر را ادامه دهند. برای بیشتر از 16 سال، افغانستان قربانی بزرگ این تهدید منطقه¬ای و جهانی بوده است. به همین ملحوظ، افغانستان از پلان عمل سیکا در رابطه به تطبیق استراتیژی جهانی مبارزه با تروریزم سازمان ملل متحد کاملاً پشتیبانی میکند.
همچنان ما باید کارهای زیادی را غرض اطمینان از تطبیق بموقع و مستمر این استراتیژی بخاطر منافع مشترک مان انجام دهیم. ما باید در مبارزه مشترک مان نباید میان تروریست¬ها و منابع حمایت دولتی و غیر دولتی آنها فرقی قایل شویم. افزون براین، ما باید کارهای بیشتری را به منظور ترویج بیشتر تبادل تجارت، ترانزیت، مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی، انرژی و فرهنگ انجام دهیم.
در این زمینه، نیاز است تا ما همآهنگی های خویش را جهت تطبیق تدابیر اعتماد سازی در عرصه های امنیت، سیاست، اقتصاد، محیط زیست و بشردوستانه افزایش دهیم.
افغانستان از همکاری فعال سیکا در حمایت از صلح، امنیت و ثبات در کشور ما سپاسگزار است. از بدو آغاز به فعالیت، سیکا همواره کشورهای عضو خود را تشویق کرده است تا در کنار مردم افغانستان ایستادگی کنند. همچنان ما از نقش سازنده سیکا در چهارچوب پروسه استانبول/قلب آسیا که با دیدگاه سیکا و تدابیر اعتماد سازی هم نظر است، ابراز سپاس می¬کنیم. در این رابطه، ما منتظر تقویت همکاری¬ها میان عناصر مشترک تدابیر اعتماد سازی سیکا و پروسه قلب آسیا میباشیم.
تاکنون، افغانستان به عنوان همآهنگ کننده تدابیر اعتماد سازی سیکا در ساحات مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تهدیدها و چالش¬های جدید بوده است. در این ظرفیت، ما سیمینارهای متعددی را تحت پروسه قلب آسیا پیرامون موضوعات آتی برگزار کرده ایم:
• سیمینار ملی پیرامون مقابله با افراطگرایی
• سیمینارهای منطقه¬ای در رابطه به تروریزم و افراطگرایی
• سیمینارهای منطقه¬ای پیرامون استفاده غیر قانونی مواد مخدر میان جوانان و تباعات اجتماعی و اقتصادی آن در منطقه قلب آسیا.
ما باور داریم که توسعه ساحات اضافی همکاری میان سیکا و پروسه قلب آسیا در راستای پیشرفت اهداف مشترک ما در مجامع منطقه¬ای مُمد واقع خواهد شد.
با اغتنام از فرصت، میخواهم از کشورهای عضو سیکا صمیمانه تقاضا نمایم تا از کاندیداتوری عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر حمایت کنند. حمایت شما ما را قادر خواهد ساخت تا تعهدات خویش را جهت پیشبرد اجندآی حقوق بشر در سراسر جهان به منصه¬ای اجرا بگذاریم.
خانمها و آقایان!
با تأکید روی دو موضوع ذیل میخواهم سخنانم را خاتمه بخشم:
نخست، موقف بلند سیکا در عرصه بین المللی منبع غرور و تشویق همه ما در سیکا میباشد. هنوز هم ما باید تلاش بیشتر نماییم تا مطمئن شویم که این کنفرانس می¬تواند ما را در رسید به پتانسیل جمعی مان یاری رساند. این کار صرف زمانی ممکن است که ما همکاری¬های میان یکدیگر و سایر مجامع و سازمان های جهانی افزایش دهیم.
دوم، ضمن قدردانی از حمایت و همکاری سیکا در افغانستان، تقاضا می-نماییم که این کنفرانس در قبال ثبات دراز مدت و توسعه پایدار افغانستان متعهد باقی بماند.
در واقعیت، یک افغانستان صلح آمیز و مرفه در قلب آسیا ما را در راستای نیل به اهداف عمده سیکا کمک خواهد کرد.# احمد ضیا احمدی

شهرفراه 30 سنبله باختر
دوجاده ولایت فراه به کمک یک تاجرملی ساختمان وقیرریزی شد.
این دو جاده که درشهر فراه موقعیت دارند به طول بیش از سه ونیم کیلومتر احداث وقیرریزی شده است.
محمد شاه فراهی تاجری که سرک های هفتم و هشتم شهرهرات را ساختمان وقیرریزی کرده ازهمه سرمایه داران خواست تا در بازسازی کشور شان سهم بگیرند.
عبدالرحیم اسحاق زی شاروالی فراه درمراسم بهره گیری از این جاده ها گفت که با ساخت و قیرریزی آن مشکل صدها خانواده و هزاران مسافر در رفت و آمد حل شده است.ختم/ابوی

شهرغزنی 30 سنبله باختر
یک مقام پولیس ولایت غزنی درنتیجه انفجارماین به شهادت رسید.
میراجان جعفری سرپرست قوماندانی امنیه ولسوالی جغتو بامداد امروز در ساحه کوتل مهمند درحالیکه سوار برموترش بود آماج انفجارماین قرارگرفت و به شهات رسید.
دراین رویداد یک مامورپولیس نیز جان باخت ودو غیرنظامی زخم برداشتند.
تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این ماین گذاری را به دوش نگرفته است اما مقامات محلی، طالبان مسلح را عامل می خوانند.
درجریان دست کم دوماه اخیر این سومین قوماندان پولیس ولسوالی جغتو است که در حمله هراس افگنانه طالبان جان می بازد.ختم/ابوی

کابل باختر 30 سنبله
رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ويژه ‌برنامه‌ یی به مناسبت روز جهانی صلح گفت که هیچ‌ کشوری با حمایت از یک گروه تروریستی مخالف مسلح در برابر دولت و سایر گروه‌ها به منافع خود دست نمی‌یابد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، رییس اجراییه کشور که امروز در مقر شورای عالی صلح سخن می‌زد، تصریح کرد: نگرانی کشورهای منطقه درباره داعش قابل درک است؛ اما راه حل حمایت و تقویت یک گروه‌ مخالف مسلح دیگر در برابر آن گروه نیست.
رییس اجراییه کشور از کشورهای منطقه خواست که زمینه را برای کسانی‌که جنگ را در افغانستان دامن می‌زنند، مساعد نسازند.
رییس اجراییه کشور در سخنانش از رهبران پیشین شورای عالی صالح، به‌ ویژه پروفیسور برهان‌الدین ربانی شهید راه صلح، مرحوم سید احمد گیلانی و شهدای راه صلح به نیکویی یاد کرده و به روح‌شان اتحاف دعا نمود.
داکتر عبدالله عبدالله در ادامه گفت: وضعیت منطقه و جهان نشان می‌دهد که زمینهٔ صلح در افغانستان وجود دارد. ما باید شرایط داخلی، منطقه‌یی و جهانیِ صلح را در افغانستان جستجو کنیم.
داکتر عبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح اشاره کرد و گفت: تا زمانی‌که ما روحیهٔ وحدت و همپذیری را نداشته باشیم و دیگران را به‌خاطر مذهب، زبان و منطقه از خود جدا پنداریم به صلح دست نمی‌یابیم. ما باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم.
رییس اجراییه کشور گفت: دولت در برابر هیچ گروه مخالف مسلح تبعیض ندارد، در صورتی‌که پیام‌آور صلح خودش دست به کشتار دیگران نزند. دولت معتقد است که بدون راه حل سیاسی، صلح از راه جنگ تحقق‌پذیر نیست؛ اما دفاع از تمامیت ارضی کشور را لازم می‌داند.
داکتر عبدالله عبدالله توافق با حزب اسلامی را یک اقدام جسورانه و تاریخی خوانده و گفت: همۀ ما باید تلاش کنیم که این توافق را یک نمونهٔ خوب بسازیم تا این‌که برای مردم قابل تشویق نباشد.
رییس اجراییه کشور افزود: در صلح خیر دوطرف است؛ اما در آن هیچ‌کس نمی‌تواند به منافع خود صددرصد دست یابد و یا آن را از دست دهد، چون این یک راه بینابین است.
در این برنامه، رییس اجراییه کشور خاطر نشان ساخت که همه ما برای تحقق صلح مسوولیت داریم تا آنچه را که ما تجربه کردیم، نسل‌های آینده تجربه نکنند.
از سوی دیگر، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح گفت: از راه جنگ نه دولت و نه هم مخالفان مسلح به پیروزی می‌رسد. صلح به معنی تسلیمی و ذلت طرف مقابل نیست، بلکه یک مصالحه و داد و ستد است.
خلیلی افزود: صلح یکی از اولویت‌ّهای بسیار مهم است که سایر اولویت‌ها مثل خدمات و امنیت به آن وابسته می‌باشد. او گفت: شورای عالی صلح در این راه تحت تاثیر اتهامات و تبلیغات سوء نمی‌رود و با حوصله‌مندی و قوت این پروسه را به‌پیش می‌برد.
رییس شورای عالی صلح ضمن درخواست از مخالفان مسلح برای پیوستن به پروسه صلح تاکید کرد: فکر احیای امارت اسلامی اشتباه و تحقق نیافتنی است، به دلیل‌که امروز افغانستان تغییر کرده است.#احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
با تأسف آگاهی یافتیم که در نتیجۀ زمین‌لرزۀ ویرانگر در مکسیکوسیتی ده‌هاتن جان باخته و شماری زخم برداشته‌اند.
به نماینده‌گی از مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مراتب تسلیت و غم‌شریکی خویش را در پیوند به این رویداد غم‌انگیز طبیعی، به ملت و دولت مکسیکو ابراز می‌داریم و در این لحظات حزن‌انگیز خود را در کنار ملت مکسیکو قرار می‌دهیم.
به قربانیان این رویداد اندوهناک، آمرزش و به زخمی‌ها شفای عاجل می‌طلبیم. # احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
درنتیجه عملیات های نظامی نیروهای امنیتی کشور در برخی ولایت ها نودوهشت هراس افگن کشته شدندوسی ودو تن دیگر آنها زخمی شده است.
به ساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت دفاعی ملی به آژانس باختر،در 24 ساعت گذشته نیرو های ملی دفاعی وامنیتی کشور عملیات مشترک تهاجمی را به هدف سرکوب هراس افگنان در نقاط مختلف کشور راه اندازی نموده اند که در نتیجه 98تن از دهشت  افگنان  به شمول یک تن از قوماندانان محلی طالبان و  8 تن اعضای لشکر طیبه کشته ،  32تن  زخمی و 4 تن دیگر دستگیر گردیدند.
این عملیات ها به حمایه قوتهای توپچی وهوائی درولایات ننگرهار،کنر، لغمان، کاپیسا، پکتیا،پکتیکا،  غزنی، لوگر قندهار ، ارزگان، بادغیس،فراه، فاریاب ، جوزجان، بلخ و هلمند راه اندازی گردیده بود.# ذبیح علم

پنجشنبه ، 30 سنبله 1396 ، 12:11

اطلاعیه وزارت دفاع ملی

کابل باختر 30 سنبله
به اطلاع آنعده جوانان  قشر ذکور و اناث که خواهش شمولیت را در اکادمی افسران اردوی ملی داشته باشند رساینده میشود که این اکادمی برای دور سیزدهم خویش محصل پذیرفته و ثبت نام در تمام مراکز جلب و جذب اردوی ملی در مرکز و ولایات به تاریخ اول میزان آغاز گردیده و تاریخ اخذ امتحان توسط مسوولان قوماندانیت های جلب و جذب به اطلاع نامزدان رسانیده میشود .
شرایط شمول وثبت نام :
• داشتن تذکره تابعیت
• سن داوطلب بین 18 الی 25 سال باشد
•  دواطلب فارغ یکی از پوهنتون های ملکی ، صنف 14 و یا دوازدهم باشد .
• داوطلبان از توانمندی فزیکی خوب و صحت عالی برخوردار بوده و به مواد مخدر معتاد نباشد.
• به فارغان پوهنتونها و انستتیوت های ملکی  حق اولیت داده میشود .
• داشتن موافقه فامیل برای قشر اناث حتمی میباشد.
خاطره : محصلان ذکور و اناث در دوران تحصیل بشکل لیلیه بوده تمام تسهیلات مطابق فرهنگ اسلامی و افغانی برای شان در نظر گرفته وبرای محصلان در دوران تحصیل مدد معاش نیز پرداخته میشود .
علاقمندان میتوانند برای معلومات بیشتر به شماره های قوماندانی های جلب و جذب اردوی ملی تماس بگیرید: 0700087165و 0202651901، 0700149385، 0799142741.#احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در شهر نیویارک در نشستی که از سوی شورای اتلانتیک با حضور مدیران شرکت های خصوصی تدویر یافته بود، اشتراک کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که معاون وزارت خارجۀ امریکا، نماینده سازمان اوپک، احسان الله بیات تاجر افغان و تاجران و سرمایه گذاران از کشورهای مختلف حضور داشتند، رئیس جمهور کشور به آنان در مورد فرصت های سرمایه گذاری و تجارتی در عرصه های مختلف در افغانستان از جمله برق، اعمار بندها، تولید انرژی قابل تجدید، زیربناها، معادن، زراعت و سایر زمینه ها معلومات ارائه کرد.    
سرمایه گذاران و تاجران مذکور در مورد فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند و فرصت های متذکره را مهم خواندند.
در این نشست سرمایه گذاران آسترالیایی در زمینه استخراج معادن و شماری دیگری از آنان در سایر عرصه ها، علاقمندی شان را ابراز داشتند.
نمایندۀ سازمان اوپک گفت که افغانستان در اولویت شان قرار دارد و در آینده نزدیک در رابطه به ضمانت های سرمایه گذاری، پلان های خویش را با حکومت افغانستان شریک خواهند کرد.
رئیس جمهور غنی در این نشست، از علاقمندی آنان در راستای سرمایه گذاری در افغانستان تشکری کرد و برای آنان اطمینان داد که حکومت افغانستان بخاطر رشد اقتصاد و سرمایه گذاری، آمادۀ فراهم نمودن هرگونه تسهیلات برای تاجران و سرمایه گذاران می باشد.# احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
د سپین‎غر بازان از سد موج‌های آمو گذشت.
بگزارش آژانس باختر، در ادامۀ بازی‌های مرحلۀ گروهی فصل ششم لیگ برتر افغانستان،دیروز در نخستین روز هفتۀ سوم، تیم موج‌های آمو به مصاف د سپین‌غر بازان رفت. این هفتمین بازی مرحلۀ گروهی بود که در استیدیوم فدراسیون فوتبال افغانستان.
غلام حضرت نیازی از تیم دسپین غربازان  در دقیقۀ ۱۳، قفل دروازۀ حریف خود را شکست.
موج‌های آمو نیز در سدد ادعای پیشتازی بر رقیب خود حملات متعددی به جانب دروازۀ د سپین‌غر بازان ترتیب داد اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای در قبال نداشت و مسابقه  با نتیجۀ ۰ – ۱ به سود تیم دسپین غربازان  به پایان رسید.
بر اساس آمار، ۵۵ در صد توپ و بازی در اختیار تیم د سپین‌غر بازان بود. غلام حضرت نیازی جایزۀ بهترین بازیکن را کسب نمود.#خلیل

کابل باختر 30 سنبله
تیم های سیمرغ البرزبا توفان هریرود می رزمد.
بگزارش آژانس باختر، در ادامۀ بازی‌های مرحلۀ گروهی فصل ششم لیگ برتر افغانستان امروز تیم های سیمرغ البرز با تیم توفان هریرود  مسابقه می دهد وشاهین آسمایی به تاریخ اول میران به مصاف موج های آمور می رود.
سیمرغ یک برد درکارنامه خویش دارد اما تیم توفان هریرود یک باخت.#خلیل.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL