09 ثور 1396

RSS Facebook

خبر های جدید

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

کابل باختر 9 ثور وزارت دفاع ملی میگوید که حمله طالبان...

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

کابل باختر 9 ثور با ابراز تأسف و تأثر فراوان آگاهی...

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 9 ثور با کمال تاسف اطلاع حاصل نمودیم ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 9 ثور
وزارت دفاع ملی میگوید که حمله طالبان بر نقاطی در ولایت کنر دفع شد و این گروه متحمل تلفات گردیده است.
به گزارش آژانس باختر، وزارت دفاع ملی امروز با پخش خبرنامه یی گفته است، طالبان شب گذشته طالبان با اعلام عملیات تحت نام(منصوری) در(23)محل بالای قطعات وجزوتامهای نیروهای دفاعی وامنیتی در ولایت کنر حملات تهاجمی نموده که حملات شان دفع گردید و دو دهشت افگنان کشته شده وتعدادسلاح های ثقیله وخفیفه انها نیزتخریب گردیده است.
همچنان ازاثرضربه هوائی درقریه قورو ولسوالی وته پور ولایت کنر سه عضو گروه داعش به شمول قوماندان ابدالی کشته وسه تن دیگرشان زخمی گردید.

کابل باختر 9 ثور
با ابراز تأسف و تأثر فراوان آگاهی یافتیم که استاد اسدالله عفیف باختری یکی از شاعران، نویسنده‌گان، و روزنامه‌نگاران چیره‌دست، متعهد و توانای کشور، به دیار ابدی شتافته است.
خبر درگذشت این شاعر و نویسندۀ پرآوازه که سال‌ها برای مردم و سرزمین‌اش نوشته و درد و آرمان‌های آنان را در قالب شعر فریاد زده است، مایۀ تأثر و یک ضایعهٔ کلان می‌باشد.
عفیف باختری از چهره‌های شاخص ادبیات و شعر امروز افغانستان محسوب می‌گردید و اشعار و سروده‌های او جایگاه بلندی در شعر امروزین پارسی‌دری داشته است.
مرحوم عفیف باختری، تمام عمرش را غریبانه صرف فعالیت‌های علمی و فرهنگی کرد و از خود آثار متعدد ادبی به یادگار گذاشت که یاد و خاطرۀ او را برای همیشه زنده و جاودان نگه می‌دارد. از مهمترین آثار او می‌توان از سنگ و ستاره، آوازهای خاکستر، من با زبان دریا، با یک پیاله چای چطوری عزیز من، دو بوسه سیب یاد کرد.
درگذشت نابهنگام عفیف باختری را به خانواده، دوستان، جامعۀ فرهنگی- ادبی کشور و همۀ ملت بزرگ افغانستان تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند کریم و رحیم برای آن مرحوم بهشت برین آرزومندم . 

کابل باختر 9 ثور
با کمال تاسف اطلاع حاصل نمودیم  که استاد عفیف باختری یکتن از شاعران و فرهنگیان شهیر کشور در اثر مریضی که عاید حالش بوده، داعی اجل را لبیک گفته است.
روان شاد عفیف باختری از شاعران توانا و تاثیر گذار معاصر بود که توانست آثار ارزشمندی را به ادبیات کشور تقدیم کند. خدمات وی قابل قدر بوده و مرگ او یک ضایعه بزرگ فرهنگی برای کشور است.
مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده، دوستان او، جامعه فرهنگی کشور و مردم ولایت بلخ تقدیم داشته از خداوند منان برای مرحومی بهشت برین و برای بازمانده گان او اجر و صبر مسئلت دارم. 

کابل باختر 9 ثور
انتظار می‎رود که انگلا مرکل صدراعظم جرمنی سه شنبه آینده با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ملاقات کند.
در این ملاقات روی درگیری‎ها در سوریه و اوکراین و دیگر مسایل بحث خواهد شد.
این ملاقات در میان تنش‎ها میان مسکو و غرب صورت خواهد گرفت.
پس از الحاق شبه جزیره کریمیا با روسیه در ۲۰۱۴ میلادی و همچنان آغاز درگیری در شرق اوکراین از سوی جدایی طلبان طرفدار روسیه، روابط میان مسکو و غرب به تیرگی گرائید.
با آنکه انگلا مرکل در نشست‎های بین المللی با ولادمیر پوتین ملاقات کرده‎است اما سفر او به شهر سوچی روسیه اولین سفر پس از۲۰۱۵ میلادی خواهد بود.
کرملین می‎گوید، ولادمیر پوتین در سوم ماه می یکروز پس از دیدار با مرکل با رجب طیب اردغان در سوچی خواهد دید

صدای امریکا – باختر9 ثور
ایالات متحده روند رفع تحریم‌ها بر بلاروس را برای شش ماه دیگر تمدید کرد.
این پالیسی در دوران ادارۀ بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده روی دست گرفته شد تا بلاروس تشویق شود که از متحد سنتی خود یعنی روسیه فاصله بگیرد و به غرب نزدیک شود.
دفتر کنترول دارایی‌های خارجی وزارت خزانه امریکا دیروز روند رفع تحریم‌ها بر بلاروس را تا ۳۰ اکتوبر تمدید کرد.
این تحریم‌ها اصلاً به خاطر نگرانی‌ها در مورد وضعیت حقوق بشر در این‌کشور وضع شده بود.

کابل باختر 9 ثور
امریکا سیاست راهبردی خویش را درافغانستان اعلان می کند
بگزارش آژانس باختر
نامزدان ریاست جمهوری امریکا اگرچه دردوران مبارزات انتخابات ریاست جمهوری با وجود حضور هزاران سرباز آنکشور در افغانستان به قضایای افغانستان هیچ اشاره یی نداشتند وهمچنان برنامه  روشن برای مبارزه با طالبان ، داعش و القاعده دراین کشور.
اما بعد از پیروزی دونالد ترامپ  وبه ویژه در 100 روز نخست کاری وی ،سیاست آنکشور درقبال افغانستان واضح و روشن گردیده است.  رییس جمهورامریکا دوبار با همتای افغانی خویش صحبت تلویزنوی کرده و درجریان ملاقات ها و کنفرانس مشترک مطبوعاتی با سران و رهبران جهان از ضرورت مبارزه مشترک علیه دهشت افگنان در افغانستان تاکید ورزید .او درجریان کنفرانس مطبوعاتی با نخست وزیر آلمان ضمن حمایت از ماموریت قاطع در افغانستان اعلان کرد که مشاورامنیت ملی خویش را بخاطر ارزیابی اوضاع در افغانستان و چکونی مبارزه مشترک ناتو ونیروهای افغان علیه دهشت افگنان مشاورامنیت ملی آنکشور را به کابل می فرستد.
آمدن مشاور امنیت ملی و یک هفته بعد سفروزیر دفاع آنکشور به کابل - هردوی آنها قبلا درافغانستا ن وظیفه انجام داده و با اوضاع این کشور ومداخلات همسایگان آگاه اند - استعمال بزرگترین بمب غیرهسته یی علیه مواضع و تونل های داعش در مهمند دره اچین  و سرانجام نهایی سازی راهبرد حکومت امریکا همه نشان می دهد که سیاست امریکا در 100 روز نخست ریاست جمهوری ترامپ مشخص واضح کردیده است و امکان دارد حضورسربازان و عملیات نظامیان آنکشور علیه دهشت افگنان در افغانستان افزایش یابد.

کابل باختر 9 ثور
عبدالقیوم ملکزاد به حیث سفیرکبیرافغانستان در کشور بنگله دیش مقررشد.
به گزارش آژانس باختر، به اثرپیشنهاد وزارت امورخارجه و منظوری ریاست جمهوری عبدالقیوم ملکزاد یکتن ازسیاستمداران وفرهنگیان فعال کشور به حیث سفیر کبیرجمهوری اسلامی افغانستان درجمهوری بنگله دیش مقررشده است.
ملکزاد در دوران جهاد ومقاومت و نظام کنونی در بخش های مختلف سیاسی و فرهنگی ایفای وظیفه نموده است
وی در سال 1338 خورشیدی در ولسوالی پشتونکوت فاریاب متولد گردیده وبعد از فراغت از لیسه انجلاد وسپس ازمدرسه عالی ابومسلم ( فراغت از صنف 14) مدرک لیسانس خویش را ازپوهنتون سند پاکستان بدست آورد.
او به حیث رییس کمیته فرهنگی جمعیت ، مدیرمسوول جریده مجاهد ، موسس ومدیرمسوول جریده راهیان سحر ،رییس انجمن نویسندگان و سخنوران ، مدیرمسوول مجله ترکی استانبولی به نام MUCAHEED  مدیرمسوول مجله راه نیستان  در پشاور ،  سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ و رییس عمومی رادیو - تلویزیون ملی ، وکیل منتخب مردم فاریاب درشورای حل وعقد ، معین اول انکشاف واحیا دهات ، سفیرافغانستان درازبکستان ، مستشارو معاون سفیردرانقره ،ومستشاروزارت امورخارجه ایفای وظیفه نموده است
مکلزاد صد ها مقاله دررسانه ها نشرو ده ها کتاب تالیف کرده است.

کابل باختر  9ثور
شیرغزنوی یکتن از هنرمندان محلی خوان کشور درگذشت
بگزارش آژانس باختر، شیر غزنوی محلی خوان با استعداد وسابقه داررادیوتلویزیون ملی به اثرمریضی که داشت از جهان چشم پوشید و دیروزدرزادگاه اش درغزنی به خاک سپرده شد
وزارت اطلاعات وفرهنگ درگذشت وی را یک ظایعه بزرگ به جامعه هنرمندان و علاقمندان دانسته ضمن ابراز تسلیت به خانواده مرحومی ازخداوند بزرگ برایش جنت برین وبرای بازماندگانش صبرجمیل خوهان است
شیرغزنوی در قریه حکیم سنایی ولايت غزنى تولد گردید. مکتب را تا صنف ششم در همانجا خواند و بعد به کابل آمد و شامل مکتب اقتصاد شد. سپس تحصیلات خود را تا صنف یازدهم در لیسه ابن سینا ادامه داد. بعد از فوت پدر، بنابر مشکلات خانوادگی نتوانست دروس خود را به پایان برساند، دوباره به غزنی رفت و به صفت تحویلدار ادارۀ مخابرات غزنی شامل کار شد.
شیرغزنوی در زمان تحصیل، همواره در کنسرت های مکتب آواز می خواند و مورد استقبال زیاد استادان و شاگردان قرار می گرفت.
در سال 1332 هجری شمسی در اثر تشویق دوستان به کابل آمد و اولین آهنگ خود را به نام "نن زما جانان راځى" در رادیو افغانستان خواند که مورد تشویق استاد برشنا، استاد قاسم و استاد چاچه محمود قرار گرفت. دومین آهنگ شیرغزنوی "ای گل من، بیا باز در آغوش من" بود که وی را به شهرت رساند.
شیرغزنوی بیش از سه صد آهنگ در رادیو افغانستان خوانده و حدود بیست آهنگ نیز در تلویزیون افغانستان ضبط نموده است.

شنبه ، 9 ثور 1396 ، 12:08

خود کشی یک پسرجوان دربغلان

شهرپلخمری 9 ثورباختر
یک پسر جوان درولایت بغلان دست به خود کشی زد.
او روزگذشته وبا حلق آویز کردن خودش ، به زندگی اش پایان داده است.
به اساس گزارش ها ، غلام سعید محصل سال دوم پوهنځی طب پوهنتون بلخ درپی کسب حذف شدن از پوهنتون، تاب طعنه زنی های مردم را نیاورد و درنهایت به زندگی اش پایان داد.
محمد فضل انوری آمر حوزه دوم شهرپلخمری مرکزولایت بغلان به آژانس باخترگفت که ماموران امنیتی روزگذشته جسد به دار آویخته شده این جوان را ازدرختی به دست آورد.
اومی گوید که غلام سعید پس از حذف از پوهنتون ، ازسوی این و آن طعنه شنو شده بود و درنهایت این امر باعث شد تا به زنده گی اش پایان دهد.

شهرمزارشریف 9 ثورباختر
استاد اسد الله عفیف باختری ، شاعر ، نویسنده و روزنامه نگار معاصرافغانستان به اثر بیماری درگذشت.
استاد باختری به یک بارگی و روزپنجشنبه راهی شفاخانه در شهرمزارشریف شد و ناوقت روزگذشته به عمر پنجاه وپنج ساله گی درهمین بیمارستان درگذشت.
استاد باختری سالها به عنوان آموزگار  و فعال فرهنگی – ادبی در بلخ کار کرده است.
او درکنار آموزگاری دربخش سواد آموزی بلخ ، به عنوان سردبیر نشریه جهان نو ، ماهنامه الف تا یا کارکرده است.
از استاد اسد الله عفیف باختری پنج دفتر شعر به نام های سنگ و ستاره ، آوازهای خاکستری ، من و زبان دریا ، بایک پیاله چای چه طوری ؟ عزیز من و صد غزل به جا مانده است.
صالح محمد خلیق رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت بلخ مرگ استاد باختری را یک ضایعه فرهنگی وادبی می داند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL