31 سنبله 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر ده عضو یک خانواده که سرنیشینان...

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

چاریکار/31 سنبله/ باختر در اثر انفجار یک سرگلوله هاوان در ساحه...

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

مزارشریف/ 31 سنبله/ باختر مسوول ریاست فواید عامه بلخ از آغاز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/ ۳۱  سنبله/ باختر
ده عضو یک خانواده که سرنیشینان یک سه چرخه زرنج بودند امروز دریک رویداد ترافیکی در شاهراه کابل- جلال آباد جان باختند.
به گزارش آژانس باختر این حادثه قبل از چاشت امروز یکشنبه در ساحه ماهیپر رخ داده است٬ زمانی که یک سه چرخه زرنج از سرک منحرف وواژگون شد.
این سه چرخه عامل دوازده نفر بود که پس از شرکت در یک مراسم شیرینی خوری از کابل رهسپار سرخرود ننگرهار بودند.
نبی الله پیرخلیل سخنگوی ولایت کابل می گوید که در این حادثه ده نفر شامل پنج مرد و پنج زن جان باختند و دو کودک زخمی شده است.
قربانیان اعضای یک خانواده بودند.
یک مسوول ترافیک کابل گفت: این سه چرخه اضافه ازظرفیت سرنیشین داشت و به همین دلیل از سرک منحرف و واژگون شده است. صائم

يكشنبه ، 31 سنبله 1398 ، 13:25

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

چاریکار/31 سنبله/ باختر
در اثر انفجار یک سرگلوله هاوان در ساحه ملتان چاریکار مرکز پروان دیروز یک زن جان باخت و یازده تن دیگر زخم برداشتند.
محمد سلیم نوری سخنگوی پولیس پروان به آژانس باختر گفت که این سرگلوله هاوان که از زمان گذشته در یک جوی باقی مانده بود، پس از انتقال توسط یک کودک به خانه انفجار کرد که در نتیجه یک زن جان خود را از دست داد و یازده تن دیگر شامل سه کودک زخم برداشتند.
وی گفت که وضعیت یکی از زخمیان این رویداد وخیم است. خالقیار

مزارشریف/ 31 سنبله/ باختر
مسوول ریاست فواید عامه بلخ از آغاز بازسازی بخش های تخریب شده شاهراه مزارشریف-جوزجان خبر داد.
طالبان مسلح در جریان حضور سه ماهه شان در شاهراه مزارشریف-جوزجان، چندین قسمت مسیر آن شاهراه را تخریب کرده اند.
انجنیر زلمی رحیمی، رییس فواید عامه بلخ به آژانس باختر گفت که کار بازسازی این شاهراه تا یک هفته دیگر تکمیل می شود.
مل پاسوال محمد علی حیدری، قومندان قطعه تامین امنیت شاهراه بلخ گفت که شاهراه مزارشریف-جوزجان در جریان عملیات منسوبان امنیتی و دفاعی روز جمعه از وجود دشمن پاک سازی شد و زمینه رفت و آمد مسافران از بلخ به  سرپل، جوزجان و فاریاب مساعد شد. احمد نعیم دوستی

میمنه/ 31 سنبله/ باختر
دو طالب که لباس زنانه به تن داشتند، در درگیری با منسوبان امنیتی و دفاعی  در فاریاب امروز کشته شدند.
محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که این طالبان که با استفاده از لباس زنان با یک عراده موتر سراچه، به قصد ترور منسوبان امنیتی و دفاعی در بازار ولسوالی قیصار آمده بودند پس از شناسایی کشته شدند.
وی افزود که در این رویداد یک طالب زنانه پوش دیگر اسیر شد.
رضایی علاوه کرد که از نزد آنان سه میل کلاشینکوف، یک ریموت کنترول، یک مقدار مواد انفجاری و یک تعداد مهمات نیز به  دست آمد.
سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، گفت که در این درگیری یک منسوب امنیتی به شهادت رسید و دو منسوب امنیتی دیگر زخم برداشتند.
احمد نعیم دوستی

پلخمری/ 31سنبله/ باختر
یک کارخانه ساخت ماين طالبان در بغلان دیروز از بین برده شد.
عبدالغفار نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص، به آژانس باختر گفت که نظامیان کوماندو در یک عملیات تصفیه یى در قریه غلام بای ولسـوالی بغلان جدید آن ولايت یک کارخانه ساخت ماين طالبان را کشف  کردن و از بین بردند.
وی علاوه کرد که در این عملیات نظامیان کوماندو قریه غلام بای ولسوالی یاد شده  از وجود دشمن پاکسازی شد. احمد نعیم دوستی

کابل 31 سنبله باختر
اولین دور کنفرانس " جوانان و حکومتداری "، دیروز ازطرف انستیتوت مطالعات حکومت داری خوب ومعینیت امورجوانان، درپوهنتون کابل برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر٬  این کنفرانس به هدف انتقال تجارب رهبری و حکومتداری به جوانان برگزار شد.
دراین کنفرانس محمد اجمل شاه پور معين امور جوانان درمورد نقش جوانان دراجتماع و به ویژه درسرنوشت کشور و وضعیت حساس کنونی صحبت کرد و با قدردانی از ابتکار انستیتوت مطالعات حکومتداری خوب، به وضعیت فعلی جوانان نیز اشاره کرد .
شاه پورازجوانان خواست که از فرصت ها برای تحصیل و شگوفایی خود استفاده کنند و برای طی کردن پله‌ های ترقی، کوشش و تلاش بیشتر به خرچ دهند.
بعد احمداعتمادی رییس اجرایی و موسس انستیتوت مطالعات حکومتداری خوب در مورد حکومتداری خوب وفعالیت های این انستیتوت معلومات داد.
او افزود که انستیتوت حکومتداری خوب برنامه‌های متنوع‌ تر و بزرگ‌تری برای توانمندسازی و تقویت مشارکت جوانان روی دست دارد که به زودی آغاز خواهد شد.
این کنفرانس به ابتکار انستیتوت مطالعات حکومتداری خوب و همکاری معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ و صندوق وجهی سازمان ملل متحد درپوهنتون کابل  برگزارشد.
دراین کنفرانس شماری از مسوولان نهاد های دولتی و تحصیلی و همچنان تعدادی از جوانان از مرکز وشماری ولایت های کشوراشتراک کردند.  احمدضیا احمدی

بازارک/ ۳۱سنبله / باختر
کار گاه آموزشی یی زیرنام پوشش مسلکی انتخابات که در پنجشیر برگزار شده بود، امروز با توزیع تصدیقنامه ها به شاملان آن پایان یافت این کار گاه دو روزه ازسوی کمیته مصوونیت خبرنگاران با اشتراک پانزده خبرنگارمردو زن در بازارک مرکزپنجشیربه هدف زیرپوشش قراردادن مسلکی انتخابات برگزارشده بود دراین کارگاه برنشرگزارش های خبری دقیق، بی طرفانه ومتوازن از جانب خبرنگاران ورسانه ها درجریان انتخابات تاکید شد.
محمد هارون عنابی مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران پنجشیر گفت که همچنان درین کار گاه پیرامون نقش و اهمیت اساسی ژورنالیزم، ژورنالیست کسیت، تعریف ومسوولیت رسانه ها، قوانین ومقررات انتخابات وتدابیر ایمنی در رهنمود پوشش انتخابات برای پانزده خبرنگار بخش رسانه های دولتی وخصوصی آموزش داده شد.ختم/ حبیب سادات

کابل /۳۱سنبله /باختر
قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رییس ستره محکمه قبل امروز ( اوگوزان ایرتوگرول) سفیر کبیر جمهوری ترکیه درافغانستان ملاقات کرد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر٬ درین ملاقات نخست سفیر ترکیه  درمورد پیشینه روابط  تاریخی افغانستان وترکیه که با دوستی شاه امان الله و مصطفی کمال اتاترک بیشتر استحکام یافت و در دو دهه اخیر انکشاف مزید کسب کرده است ، صحبت کرد  و ازهمکاری های ان کشور باافغانستان در صد سال گذشته درعرصه های عسکری ، معارف ، صحت ،  فرهنگ ، اعطای بورس های تحصیلی  و سایر بخشها یاد کرد و افزود که مردم و دولت ترکیه به همکاری های شان با افغانستان همچنان ادامه میدهند و دولت ترکیه مصمم است تا این همکاری ها در بخش های  عدلی و قضایی نیز توسعه دهند .
بعدً قاضی القضات و رییس ستره محکمه با توضیح روابط و همکاری های دوجانبه  ، کشور ترکیه  را دوست خوب مردم افغانستان و شریک در مصایب و آلام یکدیر دانست و افزود که افغانستان فراتر از روابط سیاسی ، با کشور دوست ترکیه روابط تاریخی ، برادری و ازخود گذری دارد و به این روابط ارج میگذارد . قاضی القضات با اظهار امتنان ازهمکاری های این کشور درتمامی عرصه ها  ،اظهار امید واری کرد تا روابط وزارت عدلیه ان کشور با قوه قضائیه افغانستان رشد کند وفرصت  آموزشهای قضات افغانستان دراکادمی ملی عدالت ترکیه فراهم شود و درین زمینه تاکید کرد تا تفاهم نامه جدیدی که دربرگیرنده تمامی نیازمندیهای اموزشی و تبادل تجارب باشد ، تهیه و به امضا برسد  .
سفیر ترکیه همچنان  از روابط قوه قضائیه باوزارت عدلیه کشورش استقبال کرد  ووعده سپرد که در زمینه با توجه به سابقه این روابط و تفاهماتی که درحاشیه کنفرانسهای بین المللی میان قاضی القضات افغانستان ووزیر عدلیه ورییس ستره محکمه بخش جزائی آنکشور صورت گرفته  ، موضوع را با مقامات کشورش مطرح کند  و تلاش   می کند تا فرصت همکاری های جدید را فراهم کند .
طرفین درین ملاقات درمورد تسریع طی مراحل پروتوکول های دولتین درخصوص همکاری های عدلی و قضایی بویژه درعرصه انتقال محکومان واعاده مجرمان نیز تبادل نظر کردند. نالان

کابل/ 31 سنبله/ باختر
شش روز بعد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می شود. مردم افغانستان با وصف آن که می دانند این انتخابات در شرایط دشوار ناامنی برگزار می شود، برای اشتراک در روند رای دهی آمادگی می گیرند و این  امر را مسوولیت بزرگ ملی خود می دانند. چرا مردم با چنین علاقه مندی، شور و شعف به سوی انتخابات می روند و چه پیامدهایی از این روند ملی انتظار  دارند؟
مفسرسیاسی آژانس باختر به پاسخ این پرسش پرداخته است و می نگارد:مردم افغانستان خاطرات تلخ انتخابات 1393 را فراموش نکرده اند، انتخاباتی  که نتایج آن، کشور را در یک مرحله نهایت حساس و سرنوشت ساز با بحران خطرناک سیاسی روبه رو کرد. در پی بحران برخاسته از عدم توافق ستادهای انتخاباتی پیشتاز روی نتایج رای دهی، طرح ایجاد حکومت وحدت ملی روی دست گرفته شد. طرح ایجاد حکومت وحدت ملی بر مبنای این اصل استوار بود که ( برنده و بازنده وجود ندارد و همه باید در یک حکومت با هم کار کنند). در آن زمان این طرح یگانه راه معقول و منطقی بیرون رفت از بن بست انتخاباتی پنداشته می شد. حکومت وحدت ملی که مبنای حقوقی آنرا توافقنامه سیاسی میان رهبران دو ستاد انتخاباتی تشکیل می داد، باید بر اساس سهم پنجاه پنجاه شکل می گرفت و ایجاد می شد. با تاسف باید اذعان کرد که روند ایجاد حکومت وحدت ملی ازهمان آغاز ناکام بود. این حکومت که در میان مردم افغانستان به نام ( حکومت دوسره) شهرت یافت، نتوانست توقعات مردم را بر آورده کند و برنامه هایی که هر دو طرف  به رای  دهندگان وعده داده بودند، عملی نشد. بیشترین وقت این حکومت در کشمکش ها و چانه زنی ها روی گزینش وزیران، والیان، سفیران و دیگر مسوولان عالی رتبه دولتی سپری شد. رقابت های درون حکومتی، موقف گیری های متضاد شریکان قدرت ونبود وحدت تصمیم گیری نه تنها به حیثیت حکومت وحدت ملی صدمه رساند بل مانع تحقق برنامه های اصلاحی، انکشافی و همچنان تقویه موقف بین المللی افغانستان شد. پنج سال گذشته نشان داد که تجربه حکومت وحدت ملی یک تجربه ناکام بود و مردم افغانستان در این پنج سال بسیاری از فرصت ها را از دست  دادند. مردم نمی خواهند آن تجربه ناکام را بعد از انتخابات پیشرو بار دیگر تکرار کنند.
مردم خواهان ایجاد یک حکومت مقتدر ویکدست مرکزی اند، حکومتی که بر اساس انتخابات آزاد، شفاف و عاری  ازهر نوع تقلب، جعل و تزویر ایجاد شود. تنها چنین حکومتی می تواند وضعیت نابسامان کنونی را مهارکند و آن را تحت اداره خویش درآورد، تنها چنین حکومتی می تواند که روند گفت وگوهای صلح را رهبری و مدیریت کند، تنها چنین حکومتی می تواند که برنامه های انکشافی را به منظور زدودن فقر، کاهش بیکاری، تامین رفاه عامه  و ارتقای سطح زندگی شهروندان افغانستان روی دست گیرد و آن را تحقق بخشد. عمق فلسفی برگزاری انتخابات نیز در ایجاد حکومت توانا ومقتدری که حمایت اکثریت مردم را باخود داشته باشد، نهفته است. آرزوی مردم افغانستان این است که انتخابات قریب الوقوع  ریاست جمهوری به ایجاد چنین حکومت مقتدر و یکدست منتج شود.
ن. ش.   

کابل 31 سنبله / باختر
کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی امروز  تفاهمنامه همکاری امضا کردند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: هدف از امضای این تفاهمنامه مشترک  ، تسریع روند  اجراات ، همکاری  وهماهنگی  فعالیت ها درامور مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 1398 است .
بربنیاد گفته های مسوولان کمیسیون های یاد شده ، دراین تفاهمنامه هردوطرف متعهد  به احترام  وعدم دخالت  به صلاحیت  های قانونی  همدیگر هستند  وهر دو کمیسیون تلاش می کنند  که به طور بی طرفانه ، زمینه  را برای  برگزاری  انتخابات شفاف ، عادلانه ، سراسری و به موقع  فراهم کنند .
همچنان هردو کمیسیون درانجام وظایف محوله  مکلف به  درنظر گرفتن منافع ملی ومصالح علیای  کشور شده اند وآن را باید  دراعمال صلاحیت های خویش  دراولویت  قراردهند ونیز کمیسیون  های انتخاباتی  وظایف  ومسوولیت های  قانونی شان  را  مستقلانه انجام می دهند  و تحت تاثیر هیچگونه  فشار داخلی و خارجی  قرار نمی  گیرند.
به گفته مسوولان کمیسیون های انتخاباتی انتقال مواد حساس و غیرحساس  انتخاباتی  ازمرکز به ولایت ها تکمیل شده است و روند  استخدام کارکنان  مورد  نیاز نیزتکمیل شده است وبرای  تامین شفافیت  درانتخابات ، 113 نهاد  ناظر، مشاهد  ورسانه  های ملی و بین المللی  اعتبار نامه  دریافت  کرده اند .
بربنیاد حکم ماده 156 قانون  اساسی  و ماده 28 قانون انتخابات ، کمیسیون های انتخاباتی مسوولیت برگزاری  ورسیدگی به شکایت ها،اعتراض ها  وشناسایی  جرایم  انتخاباتی را به عهده  دارند .
براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات ، انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال روان برگزارمی شود . جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL