19 قوس 1397

RSS Facebook

خبر های جدید

رئیس‌جمهور با خانواده مرحوم وکیل محمد اشرف احمدزی ابراز غمشریکی نمود

رئیس‌جمهور با خانواده مرحوم وکیل محمد اشرف احمدزی ابراز غمشریکی نمود

کابل 19 قوس باختر محمداشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان دیروز...

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

کابل باختر/19 / قوس اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق...

رهایی هشت کارمند ربوده شده در کندز

رهایی هشت کارمند ربوده شده در کندز

کندز 19 قوس باختر هشت کارمند ربوده شده یک شرکت ساختمانی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل 19 قوس باختر
محمداشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان دیروز گذشته به منزل وکیل محمد اشرف احمدزی یکتن از بزرگان قومی که اخیراً وفات نموده است، رفت و با فرزندان، اقارب و وابستگان اش ابراز همدردی و غم‌شریکی نموده، به روح آن مرحومی اتحاف دعا کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس‌جمهور گفت که شادروان وکیل محمد اشرف احمدزی یک شخصیت دلسوز به مردم و وطن بود و مرگ او یک ضایعه است.
در مقابل اعضای خانواده شادروان وکیل محمد اشرف احمدزی از غم شریکی و همدردی رئیس جمهور کشور، ابراز تشکر نمودند.. ماری

کابل باختر/19 / قوس
اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق کشور را در 24 ساعت آینده بر اساس سانتی گرید چنین گزارش داده است.
کابل، هوا، ابر بلندترین درجه حرارت(12) پاینترین(1-)
سالنگ شمالی، ابر بلندترین درجه حرارت(2-) پاینترین(13-)
سالنگ جنوبی، ابر بلندترین درجه حرارت(2-) پاینترین(8- )
قندهار، آفتابی بلندترین درجه حرارت(19) پاینترین(4)
بامیان ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(10) پاینترین(3-)
هرات، آفتابی بلندترین درجه حرارت(17) پاینترین(5)
فراه، آفتابی  بلندترین درجه حرارت(23) پاینترین(8)
مزار شریف، آفتابی درجه حرارت(14) پاینترین(2)
کندز، آفتابی بلندترین درجه حرارت(16) پاینترین(2)
جلال آباد، آفتابی بلندترین درجه حرارت(20) پاینترین(6)
غزنی، آفتابی درجه حرارت(10) پاینترین(4-)
لشکرگاه، آفتابی درجه حرارت(16) پاینترین(6)
خوست، آفتابی بلندترین درجه حرارت(18) پاینترین(4)
جبل السراج، آفتابی درجه حرارت(14) پاینترین(2-)
میمنه، اآفتابی بلندترین درجه حرارت(16) پاینترین(1-)
تالقان، آفتابی بلندترین درجه حرارت(17) پاینترین(3)
فیض آباد، ابر بلندترین درجه حرارت(12) پاینترین(2-)
لوگر، ابر بلندترین درجه حرارت(13) پاینترین(2-)
قلعه نو، ابر بلندترین درجه حرارت(16) پاینترین(5)
فیروز کوه ، ابر بلندترین درجه حرارت(10) پائینترین(5-)
شبرغان ،ابر بلندترین درجه حرارت(19) پاینترین(2)
طلوع آفتاب(6) و (48) دقیقه و غروب آن(4) و (42) دقیقه
ختم/فرشته ذهاب

کندز 19 قوس باختر
هشت کارمند ربوده شده یک شرکت ساختمانی خصوصی دیروز از چنگ ربایندگان در ولایت کندز رها شدند.
عصمت‌الله مرادی سخنگوی والی کندز به آژانس باختر گفت که این کارمندان با پا در میانی محاسن ‌سفیدان آن ولایت از بند ربایندگان آزاد شدند.
مرادی افزود که افراد ربوده شده، کارمندان یک شرکت ساختمانی بودند که حدود یک ماه قبل از ساحۀ کار در دشت آبدان ولایت کندز اختطاف شده بودند.
احمد نعیم دوستی

کابل    باختر   ۱۹  قوس
اختلاف نظر میان کمیسیون های انتخاباتی  مشکلات جدی را فرا  راه روند ملی انتخابات قرار داده است.
اختلاف میان این دو نهاد که خود را مستقل میگویند بعد از آن جدی شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی به گونه یک جانبه ارا انتخابات در حوزه کابل را باطل اعلام کرد.
کمیسیون یاد شده مدعی است که تقلبات گسترده در حوزه انتخاباتی کابل وجود دارد و ین کمیسیون اضافه از دو هزار شکایت انتخاباتی را در اختیار دارد و برای ابطال ارا در حوزه انتخاباتی کابل ۲۳ دلیل حقوقی دارد
مگر کمیسیون انتخابات میگوید که هنوز نتایج ابتدایی انتخابات حوزه کابل را اعلام نداشته ٬ کمیسیون شکایات نمیداند که کی برنده و کی بازنده است روی کدام دلیل تصمیم به ابطال ارا حوزه انتخاباتی کابل گرفته است ؟
کمیسیون انتخابات تاکید دارد که کمیسیون شکایات بدون انکه روند کاری انتخابات را مدنظر داشته باشد تصمیم به ابطال ارا حوزه کابل گرفته و کمیسیون انتخابات خود را ملزم به اجرا این تصمیم کمیسیون شکایات نمیداند
تصمیم یک جانبه کمیسیون شکایات واکنش های را در میان فعالان مدنی ٬ فعالان سیاسی و اقشار دیگر از مردم شده است انها تاکید دارند که کمیسیون شکایات باید منتظر اعلام نتایج میبود  در حالیکه عجولانه و شتاب زده تصمیم گرفته است
برخی از سیاسیون ٬ شماری از نمایندگان مجلس و فعالان مدنی میگویند که این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی یک تصمیم سفارشی است
یوسف رشید ریس فیفا می گوید در صورتی که کمیسیون ها ی انتخاباتی وسمع شکایات نتوانند روی شاخصه های که اعتبار را بالا میبرد کار کنند نتیجه آن دو چیز است یکی فساد وتقلب به جای خود باقی میماند ودوم اینکه فضا برای مداخله وسوپرویژن انتخابات  توسط حکومت یا سایر نهاد ها باز میشود .
به نظر رشید هرگاه پروسه به همین شکل ادامه پیداکند کمیسیون های انتخاباتی اعتبار خود را نزد مردم از دست میدهند ومردم به دموکراسی بی باور میشوند وی می افزاید که قسمیکه دیده میشود علاوه بر آنکه زمینه برای اعلان نتایج شفاف کمتر خواهد شد پروسه طویل تر شده وتاثیر مستقیم بالای کیفیت ومراحل برگذاری ریاست جمهوری خواهد داشت .
سینا سخا عضو شبکه زنان افغانستان باطل اعلام شدن آرای شهروندان کابل را از جانب کمیسیون شکایات را ضربه زدن به روند دموکراسی وبی احترامی به مردم کابل خواند .وی میگوید مردم قربانی دادند جانهای خود را به خطر افگنده در انتخابات اشتراک کردند چون به دموکراسی باور داشتند اینکه چقدر پولیس آماده گی گرفت واینکه چه مقدار هزینه برداشت را کنار می گذاریم .
به گفته سخا هر دو کمیسیون بایدبا توجه به اینهمه و با در نظر داشت پیامدهای  منفی که  از باطل اعلام کردن آرا بر روان اشتراک کننده گان وارد میشود آگاهی داشته ونمیگذاشتند که باور های مردم نسبت به دموکراسی از بین برود .
وی می افزاید در صورتی که تقلب هم بیشتر میبود باید هر دوکمیسیون یک کمیته مشترک ایجاد میکردند تا آرای سفید را از سیاه جدا میکردند به این شکل اعتبار مردم نسبت به کمیسیون ها ویا حکومت از بین نمیرفت .
سخا می گوید هرگاه انتخابات حوزه کابل دوباره صورت بگیرد  چه ضمانت وجود دارد که این بار تقلب صورت نمی گرفت  شاید این دوره بدتر از دوره قبل میبود.
سخا می گوید انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل هم مشکلات داشت اما برای آن راه حل جستجو شد نه اینکه تمامی آرا باطل اعلام شود .
سخا می گوید این عمل کمیسیون های انتخاباتی سبب شد تا مردم اعتماد شانرا بالای حکومت وکمیسیون از دست بدهند چون مبینند که هر لحظه امکان دارد یک چیز تغییر کند .
فوریه کوفی عضو مجلس نمایندگان  میگوید که به مستقل بودن کمیسیون های انتخاباتی باور ندارد بل این کمیسیون ها حکومتی اند و  مسوولان انها منظما در جلسات  حکومتی شرکت میکنند و منظما به ارگ فرا خوانده میشوند
اما ریاست جمهوری تاکید دارد که کمیسیون های انتخابات در کار شان مستقل اند و انهادر کار این کمیسیون نه تنها که مداخله ندارند بل اجازه مداخله به دیگران را هم نمیدهند
انجه مهم است اختلاف نظر میان دو کمیسیون انتخابات است که باعث تاخیر در روند کاری انتخابات شده است و این برای اینده سیاسی افغانستان خوب نیست
چنانچه از پنج رور به اینطرف روند شمارش ارا در کمیسیون انتخابات متوقف است و مسوولان ان کمیسیون میگویند که به دلیل عدم حضور ناظرین کمیسیون شکایات انها کار شان را متوقف ساخته اند
اما مسوولان کمیسیون شکایات میگویند که انها به گونه مشروط به بازنگری تصمیم شان مبنی بر ابطال ارا حوزه انتخاباتی کابل موافقه کرده اند
علی رضا روحانی، دبیرکمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی در این باره گفت: «در صورتی‌که این اسناد و مدارک در اختیار ما قرار داده شود و با یک میکانیزم دقیق و قانونی روی روند بازشماری آرا تصمیم گرفته شود، آن وقت ما هم صرفأ در بند اول مصوبه که روز پنج‌شنبه اعلام کردیم، در آن تعدیل مناسبی که تأمین کنندۀ شفافیت باشد و به نفع شهروندان باشد و مطابق قانون باشد، انجام می‌دهیم.» 
این در حالیست که عملکرد هر دو کمیسیون انتخابات برای بخشی از  مردم قابل قبول  نیست
انها تاکید دارند که کمیسیون های انتخابات باید تعهد بیشتر برای کار شفاف بدهند و ثابت سازند که متاثر از دساتیر دیگران نیستند ختم فرزانه  صائم

قلات 19قوس زابل
ده ها تن از فروشندگان مواد مخدر که در کوچه و بازار  شهر قلات  مرکز ولایت زابل  مصروف فروش مواد مخدر  بودند ،دیروز توسط پولیس  مبارزه علیه مواد مخدر  دستگیر شدند .
محمد مصطفی مایار  قومندان پولیس زابل  به خبر نگار آژانس باختر گفت که  منسوبان مدیریت مبارزه علیه مواد مخدر  توانستند که این قا چاقبران را  هنگام فروش مواد مخدر  دستگیر کنند .
وی گفت که  از نزد این قا چاقبران  هفده کیلو گرام  مواد مخدر نیز  به دست آمده است  و تحقیقات پو لیس  از آنان جریان دارد./خالقیار

قلعه نو 19قوس باختر
حمله طالبان مسلح بر پوسته های پولیس  در ولسوالی قادس  ولایت بادغیس  دیشب به شکست مواجه شد.
جمشید شها بی سخنگوی والی بادغیس  به خبرنگار آژانس باختر گفت که  در این درگیری سه طالب  مسلح کشته و دو طالب  دیگر زخمی شدند .
وی گفت که در این درگیری  دو پولیس محلی  نیز به شهادت رسیدند  و دو پولیس دیگر  زخم برداشتند ./خالقیار

کابل 19 قوس باختر
جلسه کاری هیئت مذاکره کننده صلح حکومت به ریاست محمداشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز در ارگ دایر گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه محمداشرف غنی رئیس‌جمهور رهنمود، خطوط اساسی برحق دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هدایات خویش را در خصوص شیوه مذاکرات صلح بیان کرد.
رئیس‌جمهور غنی گفت که رهنمود ارائه شده نتیجه مشوره وسیع مردم بوده که طی هشت ماه صورت گرفته است.
در این جلسه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز صحبت کرده، گفتند که تیم مذاکره کننده حمایت حکومت و مردم را با خود دارد.
همچنان در جلسه عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، محمد عمر داوودزی نماینده خاص رئیس‌جمهور در امور منطقوی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و داکتر فاروق وردک نیز صحبت نمودند و از رهنمود رئیس جمهور تشکر کرده، گفتند که مسئولیت خطیری که به دوش ما گذاشته شده، با تمام تلاش آن را مسئولانه به پیش خواهیم برد.
ماری

ریاض – بی بی سی – 19 قوس – باختر
وزیر خارجه عربستان استرداد مظنونان در دوسیه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان را رد کرده است.
عادل جبیر روز یکشنبه گفت: "ما شهروندان خود را اخراج نمی کنیم."
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اخیرا خواستار استرداد مظنونان شده بود و روز چهارشنبه گذشته هم یک محکمه در ترکیه حکم جلب آنها را صادر کرد.
عربستان سعودی ۱۱ نفر را در این ارتباط متهم کرده است.  خاشقجی روز دوم ماه اکتبر هنگام مراجعه به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید.
ترکیه از جمله حکم جلب احمد عسیری، وزیر سابق اطلاعات عربستان، و سعود قحطانی، مشاور سابق آل سعود را صادر کرده است.
اردوغان می گوید دستور کشتن  خاشقجی از بالاترین سطوح دولت عربستان صادر شد اما تاکید می کند که نمی‌خواهد به آل سعود لطمه بزند.
عربستان سعودی اتهام دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد، در قتل این روزنامه نگار را تکذیب می کند.
لوی څارنوال  عربستان گفته که  خاشقجی در یک "عملیات خودسرانه" به دستور یک افسر اطلاعاتی کشته شد.
او گفته که  خاشقجی پس از یک درگیری با تزریق دوای مهلک کشته شد و پیکرش در داخل کنسولگری در استانبول قطعه قطعه و تحویل یک "همدست" محلی در اطراف ساختمان شد. فریده

پاریس – بی بی سی – 19 قوس - باختر
وزیر دارایی فرانسه می گوید که اعتراضات "جلیقه زردها" برای اقتصاد این کشور "فاجعه بار" بوده است.
فرانسه برای چهار  هفته متوالی شاهد تظاهرات علیه افزایش مالیات مواد سوخت، هزینه بالای زندگی و مسائل دیگر بود.
حدود ۱۲۵ هزار تظاهرکننده روز شنبه به  جاده ها رفتند و بیش از ۱۲۰۰ نفر بازداشت شدند.
انتظار می رود امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مجموعه تدابیری برای مقابله با این بحران را امروز دوشنبه در یک نطق ملی اعلام کند.
برونو لا میر، وزیر دارایی فرانسه وضعیت جاری را "بحرانی" برای جامعه و دموکراسی خواند.
به خصوص پایتخت فرانسه که روز شنبه شاهد تظاهرات ده ها هزار نفر بود به شدت آسیب دیده است، شیشه بسیاری مغازه ها شکسته، موتر ها سوزانده شده و فروشگاه ها غارت شده اند.
امانوئل مکرون که معترضان خواهان استعفای او هستند امروز  سخنرانی خواهد کرد و با رهبران اتحادیه های کارگری و کسب و کارها دیدار میکند. فریده

کابل 19 قوس باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان دیروز طی نشستی با اجماع ملی زنان افغان در خصوص صلح که از سوی دفتر بانوی اول کشور و شورای امنیت ملی برگزار گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس جمهور در این نشست  از اشتراک زنان از ولایت های مختلف  تشکر کرد و افزود که من از شما سپاسگذارم و افتخار می کنم که نظریات و پیشنهادات شما قانونی، عمومی و افغانستان‌شمول است.
رئیس جمهور کشور گفت که من به حمدالله محب مشاور امنیت ملی هدایت داده ام که در کمیته های مشورتی صلح، سهم زنان ولایات را نسبت به زنان مرکز افزایش دهد، زیرا این بسیار مهم است که ما باید روند صلح را کابل‌محور نه، بلکه افغانستان‌محور بسازیم.
رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که قانوان اساسی افغانستان وثیقۀ ملی ما است و من از شما تشکر می کنم که در پیشنهادات خویش به ارزش قانون اساسی تأکید کرده اید. وی افزود:  هر گونه تغییر آینده در قانون اساسی کشور براساس مکانیزمی خواهد بود که قانون اساسی آنرا تشریح کرده باشد.
رئیس جمهور کشور گفت که انتخابات ریاست جمهوری به گونۀ شفاف، عادلانه و سراسری برگزار می‌گردد. وی خاطرنشان‌کرد که در امر مبارزه با زورمندان و مفسدین، اراده محکم داریم و در این بخش حمایت شما حتمی است.
محمد اشرف غنی به اشاره به مدیریت آب،  گفت که تا اکنون چند بند اعمار و یا بازسازی شده اند و  روی طرح شمار دیگری از بندها کار جریان دارد و تا دوسال آینده، هیچ ولایتی بدون برق باقی نمی‌ماند.
رئیس جمهور غنی تصریح کرد که صلح بدون طرح واضح اقتصادی به میان نمی آید. وی افزود، برای جوانان باید این زمینه فراهم گردد که با ظرفیت و توانایی خویش در دولت تقرر حاصل کنند و خوشبختانه، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی ۲۲  هزار جوان را از طریق رقابت آزاد، استخدام کرده است.
رئیس جمهور غنی گفت که وحدت ملی کلید اتفاق ما است و در این وحدت ملی، نقش واضح وارزشمند زنان ضروری می باشد. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL