29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

کابل باختر 29 جوزا ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه...

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

کابل باختر/ ۲۹/ جوزا نرگس نهان سرپرست وزارت معادن دریک نشست...

 در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

بامیان باختر 29 جوزا کارساخت تعنیر مکتب ابتدایی امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل 29 جوزا باختر
نهاد ملی  افغان ها برای آموزش بزرگسالان (انافی ) ریاست های نگارستان ملی و هنرستان وزارت اطلاعات وفرهنگ را دربخش های مختلف همکاری می کند .
به همین منظور٬تفاهمنامه های همکاری امروز از سوی محمد هاشم شارق رییس هنرستان و صابره رحمانی آمرنگارستان ملی باعبدالبشیر خالقی رییس نهاد ملی افغان ها برای آموزش بزرگسالان درحضور پوهاند محمد رسول باروی معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ امضا شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: رییس نهاد ملی افغان ها برای اموزش بزرگسالان حین امضای تفاهمنامه ها گفت : این نهاد دربرگزاری نمایشگاه ها ، جشنواره های مناسبتی ، برگزاری  کارگاه های آموزشی دربخش های خطاطی ، رسامی  وارتقاء ظرفیت،کارمندان ریاست های نگارستان ملی وهنرستان وزارت اطلاعات وفرهنگ را همکاری می کند و همکاری خود را درراستای آموزش زبان انگلیسی و تدریس کمپیوتر برای کارمندان  این نهاد ها  برای یک سال دیگر ادامه می دهد .
رییس هنرستان و آمرنگارستان ملی همکاری نهاد های غیر دولتی را درراستای ارتقاء ظرفیت کارمندان، آموزش های حرفوی ونیزهمکاری دربخش های برگزاری جشنواره ها ونمایشگاه های مناسبتی  در عنامندی این دو اداره  با اهمیت خواندند.
روشان

شهرهرات ۲۹ جوزا باختر
کتابی زیرنام (  روش خواب رسول الله « ص » ) ، تازه از چاپ برآمد.
مولف این کتاب دینی مولوی محمد گل ده شکری « استاد دارالعلوم جامع شریف» می باشد که جامع احکام و اذکار خواب شدن و بیدار شدن آن مبارک را به نقل ازمنابع معتبر و احادیث صحیح بازگو می کند.
به گزارش آژانس باختر، این کتاب به تیراژ یک هزار جلد و در  154 صفحه به قطع جیبی به چاپ رسیده است .
مولوی محمد گل « ده شکری » در کتاب (  روش خواب رسول الله « ص » ) ، با مراجعه به کتب معتبر دینی، به نقل عربی احادیث و ترجمه و تفسیر هر یک از آنها برای اثبات موضوع پرداخته و دهها احکام شرعی و سرنوشت ساز پیرامون موضوعات متفرقه که با زندگی خانوادگی و اجتماعی ارتباط  دارد را به گونه درست و واقعبینانه تجزیه و تحلیل کرده است.
وی دراین اثر سعی بر آن داشته است تا احکام خواب شدن، روش های مناسب همسرداری، فواید خواب شدن، انواع خواب دیدن ها، آداب بیدار شدن و چندین موضوع مهم دیگر را برای خوانندگان، به شیوه درست تجریه، تحلیل و بازگو کند.ختم/حبیب سادات

پل علم 29 جوزا باختر
سیزدهمین دور مشاعره عنعنوی گل سنجد دیروز زیر نام (گل صلح) در ولایت لوگر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این مشاعره با حضور مسوولان محلی، شاعران، نویسندگان، ادیبان، فرهنگیان و جوانان آن ولایت در پل علم برگزار شد، محمد شفیق پوپل رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر، پیام حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ را به خوانش گرفت.
در پیام سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از همه شاعران و ادیبان خواسته‌شده است که در اشعار و منظومه‌های شان، روی آبادی، ترقی و تقویت فرهنگ اصیل افغانی توجه جدی کنند.
محمد انور خان اسحاق زی، والی لوگر، پیام عبدالمتین بیک رییس اداره مستقل ارگان‌های محل را نیز به خوانش گرفت که در آن به تامین وحدت ملی و صلح تأکید شده است.
در این مشاعره، شاعران، دسته‌های ترانه‌خوانی و ممثلان در رابطه به صلح، وحدت ملی، اتفاق، پایان جنگ و کشمکش‌ها، توجه به تعلیم و تربیه، حفظ ارزش‌های فرهنگی و برخورد قانونی با قانون‌شکنان، اشعارشان را به خوانش گرفتند و هنرنمایی کردند.
در کنار محفل مشاعره، نمایشگاه صنایع‌دستی زنان و نمایشگاه کتاب نیز برای یک روزبه روی بازدیدکنندگان گشایش یافت.
در پایان این برنامه شاعران، ژورنالیستان، فرهنگیان و فعالان مدنی با اهدای تقدیرنامه‌ و تندیس از سوی مقام ولایت و ریاست اطلاعات و فرهنگ مورد تقدیر قرار گرفتند. احمد نعیم (دوستی)

کابل باختر/۲۸/ جوزا
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ،اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درمراسم پایانی نمایشگاه صنایع دستی زنان گفت که این وزارت فرصت برگزاری چنین نمایشگاه ها را درخارج از کشور فراهم می کند.
نمایشگاه صنایع دستی زنان به گرامیداشت از روزمادر روزیکشنبه هفته جاری ازطرف وزارت اطلاعات وفرهنگ درپارک تیمورشاهی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، درمراسم پایانی پوهنیار مصطفوی زنان را تشویق کرد تامیزان فرآوردهای شان را افزایش دهند ونیز ازمردم خواست بیشتر به خرید صنایع دستی زنان توجه کنند.
همچنان معین وزارت اطلاعات وفرهنگ درنشستی مشکلات زنان صنعت کار را شنید.
دراین نشست زنان از وزارت اطلاعات وفرهنگ خواستند تا در برگزاری دوامدار چنین نمایشگاه توجه کند و به مدت برگزاری این نمایشگاه ازسه روز به یک هفته تصمیم اتخاذ کند.
آنان همچنان گفتند برگزاری چنین نمایشگاه فقط محدود به مناسبت ها نباشد ونمایشگاه از هشت صبح تاشش شام باز باشد.
معین وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که این وزارت تلاش می کند تا فرصت برگزاری چنین نمایشگاه ها را درخارج از کشور فراهم کند. ختم/ مجیب میرزایی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL