29 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

کابل باختر 29 اسد برای پنجصدو سی و نه خانواده درکندز...

پاکستان عقب جبهه طالبان!

پاکستان عقب جبهه طالبان!

کابل باختر ۲۹ اسد محمداشرف غنی رییس جمهوری...

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

محمود راقی 29 اسد باختر هفده طالب مسلح در کاپیسا دیشب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

چاریکار/ باختر/۲۹/ اسد
ازصدمین سالگرد استقلال کشور با برگزاری مراسم باشکوهی درپروان دیروز تجلیل به عمل آمد.
به گزارش آژانس باختر، این مراسم درمرکز تربیوی پولیس واقع جنگل باغ پروان با اشتراک رهبری ولایت و نمایندگان مردم در شورای ملی، نمایندگان ادارات نظامی و ملکی وولسوالان، فعالان جامعه مدنی، زنان و جوانان برگزارشد.
فضل الدین عیار والی پروان گفت: آزادی واستقلال به بهای خون شهدا به دست آمده است که پاسداری از آن وظیفه همه شهروندان کشور است .
وی از مردم خواست که اتحاد و وحدت شان را حفظ کنند و به خاطر استحکام نظام وحکومت با نیروهای امنیتی ودفاعی همکاری کنند.
محمد محفوظ ولیزاده قومندان امنیه پروان با یاد آوری از رشادت و پایمردی مردم افغانستان در برابر متجاوزان گفت که نیاکان ما با شکم گرسنه و دست خالی توانستند که یک ابرقدرت جهانی را به زانو درآورند و به استقلال و آزادی برسند.
دراین محفل عبدالظاهر سالنگی نماینده مردم پروان درشورای ملی و صفی الله صفی قومندان قطعه نظامی بگرام صحبت کردند و بیست و هشت اسد را روز تاریخی و پرافتخار برای مردم این کشور خواندند.
دراخیر تقدیرنامه هایی که ازسوی اداره محلی پروان تهیه شده بود، برای شماری از نظامیان اهداشد . ختم/ خالقیار

نیلی 29 اسد باختر
از صدمین سالروز استقلال کشور در دایکندی دیروز به گونه شانداری گرامیداشت شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت با اشتراک مسوولان ملکی و نظامی، صدها باشنده شهرنیلی، استادان، معلمان، محصلان، شاگردان، نمایندگان شورای ولایتی، فعالان جامعه مدنی و خبرنگاران اشتراک کرده بودند، سخنرانان از قهرمانی و کارنامه های غازی شاه امان‌الله خان به نیکویی یاد کردند.
همچنان سخنرانان یاد بود از استقلال در کشور را، یاد بود از پایمردی دلیران این سرزمین در برابر دشمنان مردم و کشور دانستند که در راه حفظ استقلال جان نثاری کردند و‌ حماسه خلق کردند و تاکنون در برابر تهاجم بیگانگان و گروه های تروریستی مبارزه می‌کنند.
سید انور رحمتی، والی دایکندی گفت که پیوسته برای تحقق عدالت تلاش کنیم و از جوانان خواست که تاریخ سیاسی مردم شان را بخوانند و از شهکاری های نیاکان در حصول استقلال بدانند.
در اخیر محفل برای ده تن از جوانان برتر تحایفی که از طرف ریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی تهیه شده بود، اهدا شد.  احمد نعیم دوستی

چاریکار 28 اسد باختر
نمایش شب شعر زیر عنوان (نوای آزادی) به مناسبت صدمین سالگرد استقلال کشور در پروان دیشب برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این همایش را ریاست اطلاعات و فرهنگ با همکاری مقام ولایت و اداره شاروالی شهر چاریکار با حضور مسوولان، روسا و نمایندگان ادارات و صد ها تن از شعرا، نویسندگان، دانشمندان، فرهنگیان و هنرمندان در شهر چاریکار برگزار کرد.
در این همایش ابتدا فضل الدین عیار، والی پروان بر روح شهدای حادثه المناک کابل اتحاف دعا کرد.
وی همچنان در این محفل صدمین سالگرد استقلال کشور را تبریک گفت و حصول استقلال کشور را نتیجه جان فشانی و دلیرمردی قهرمانان و مبارزان برحق مردم افغانستان خواند و برگزاری چنین محافل را در زنده نگهداشتن هویت تاریخی نیاکان این سرزمین با ارزش یاد کرد.
والی پروان از همه شعرا و نویسندگان خواست که با ایجاد انجمن های علمی و فرهنگی برای بهبود وضعیت فرهنگی آن ولایت بیشتر تلاش کنند.
در جریان این محفل شاعران اشعار و مضامین شان را به مناسبت آزادی و استقلال دکلمه کردند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر28 اسد
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری و گرحندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ شب گذشته نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره غذا های محلی را به استقبال از صدمین سالگرد استقلال کشور درهوتل کابل سرینا ، افتتاح کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در محفل افتتاح این نمایشگاه و جشنواره شماری از مسوولان و روسای وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری از مقامات بلند رتبه دولتی ، شادخت هندیه و شاهدخت ناجیه دختران شاه امان الله خان و شماری از اعضای خانواده شاه  و تعداد از مهمانان داخلی و خارجی حضورداشتند.
دراین محفل پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری وگرحندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد ودرکنار آن که صدمین سال استقلال کشوررا برای تمام مردم کشور مبارک گفت ، مراتب تسلیت و غم شریکی خود را به خانواده های قربانیان حوادث خونین اخیر درکابل ، ابراز کرد و برای شهدا بهشت برین و برای زخمی ها شفای کامل از درگاه خداوند منان استدعا کرد.
وی  افزود که جشنواره" غذا های محلی وصنایع دستی افغانستان " به استقبال از صدمین سالگرد استقلال کشور از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ به همکاری هوتل کابل سرینا ، درکابل برگزار شده است .
پوهنیار مصطفوی گفت که  دراین جشنواره غذا های محلی ، صنایع دستی محلی ، موسیقی محلی و لباس های محلی ولایت های پنج زون کشوربه نمایش گذاشته شده است ، چنان که شب گذشته فراورده های زون مرکزو جنوب شرق  به نمایش گذاشته شد ، امروز از زون شمال ، فردا زون شرق ، پس فردا زون غرب و روز بعدش فراورده های زون جنوب کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
او دررابطه به برنامه های ویژه به مناسبت صدمین سال استقلال کشور که از سه ماه به این طرف ازسوی بخش های مختلف وزارت اطلاعات وفرهنگ راه اندازی شده است، معلومات  داد و گفت که امید واراست که این وزارت با برپایی چنین برنامه ها توانسته باشد دین فرهنگی را در تجلیل از صدمین سالگرد استقلال کشوربه جا کرده باشد . 
بعد رییس هوتل کابل سرینا درصحبتی جشن صدمین سال استقلال افغانستان را به مردم افغانستان تبریک گفت و خاطرنشان کرد که به بزرگداشت ازجشن استقلال افغانستان ، جشنواره  " غذا های محلی وصنایع دستی افغانستان " ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ و هوتل کابل سرینا ،  برگزار شده است .
همینگونه احمد حارث نایاب مسوول بازاریابی هوتل کابل سرینا نیز صحبت کرد و در رابطه به برنامه های این جشنواره و فعالیت های هوتل کابل سرینا به تفصیل معلومات داد .
ضیاالحق امر خیل مشاور رییس جمهور نیز درصحبتی  از وزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطربرگزاری این جشنواره ، ستایش کرد و گفت: ما درحالی از صدمین سال استقلال کشورتجلیل به عمل می آوریم که دشمنان مردم افغانستان ، روز قبل حمله یی را در یک مراسم عروسی  درکابل انجام دادند و باعث شهادت و زخمی شدن شمار زیادی ازهموطنان  ما شدند.
او مراتب تسلیت و غمشریکی خود را با خانواده های قربانیان این حادثه غم انگیز ابراز کرد و ازتمام مردم افغانستان خواست که دست از تعصبات قومی بکشند و بایک پارچگی درراستای آبادی افغانستان و رفاه مردم کارکنند.
همچنان درجریان این مراسم ، گروه مدلینگ عبید حاحی ، نمایش لباس های محلی را اجرا کرد.
دراخیر پوهنیار مصطفوی نمایشگاه صنایع دستی را افتتاح کرد و اشتراک کنندگان ازآن دیدن کردند.
دراین نمایشگاه  تولیدات دستی شامل قالین ، چرم دوزی، لباس های محلی، زیور ها ، تابلوهای نقاشی ، پوست دوزی ، دست دوزی و انواع فراورده های دستی ، به نمایش گذشته شده است .
این نمایشگاه  ازساعت  6:00  شام تا  9:00  شب ،  چهار روز دیگر نیز درهوتل کابل سرینا به روی علاقه مندان باز است.  احمدضیا احمدی


 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL