04 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دیدار رییس اجراییه کشور با سرپرست خاص سفارت امریکا در کابل

دیدار رییس اجراییه کشور با سرپرست خاص سفارت امریکا در کابل

کابل باختر 4 میزان داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی...

دیدار رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با رییس اجرایی شورای فرهنگی بریتانیا

دیدار رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با رییس اجرایی شورای فرهنگی بریتانیا

کابل باختر 4 میزان داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی...

جلسۀ شورای عالی اقتصاد تحت ریاست رئیس جمهور غنی دایر گردید

جلسۀ شورای عالی اقتصاد تحت ریاست رئیس جمهور غنی دایر گردید

کابل باختر 4 میزان جلسۀ شورای عالی اقتصاد، شام دیروز تحت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل/باختر/4 میزان
محفل روز جهانی توریزم، امروز با حضورقانونپوه  سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و معینان آن وزارت، معینان، رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی و سکتور خصوصی در تالار قصر مرمرین برگزار شد.
به آژانس باختر، معاون رئیس جمهور در این محفل با اشاره به جاذبه های زیاد گردشگری در افغانستان تأکید کرد که به منظور تبادل فرهنگی و زدودن تبلیغات منفی در باره افغانستان، باید نگاه ویژه به صنعت توریزم بیا فگنیم و با سیاست گذاری مناسب فرهنگی و آماده کردن امکانات لازم، زمینه سفر گردشگران بیشتری را به کشور خود فراهم سازیم.
معاون رئیس جمهور اما، مسأله نا امنی، کمبود امکانات لازم برای توریست ها، اطلاع رسانی ضعیف، عدم توجه لازم به حفظ و مراقبت آثار تاریخی را از جمله موانع و چالش ها عنوان کرده تأکید کرد که برای رفع این چالش ها باید در سطح ملی پالیسی های مناسب تهیه و برای تطبیق آن، پلان های مناسب تنظیم گردد.
معاون رئیس جمهور علاوه بر نقش صنعت توریزم در افزایش عواید ملی کشور گفت که صنعت توریزم از دید فرهنگی نیز برای دنیا از افغانستان یک چهره انسانی و فرهنگی و با پیشینه تمدنی و تاریخی قابل افتخار معرفی خواهد کرد و این اعتبار و حیثیت از زاویه دیگر باعث جذب سرمایه و تقویت اقتصاد کشور خواهد شد.
معاون رئیس جمهور با بیان نقش سکتور خصوصی در رشد صنعت توریزم گفت که سکتور خصوصی در این رابطه می تواند بهتر از دولت، با سرمایه گذاری مناسب، تسهیلات لازم را برای توریست ها فراهم نماید و در عین حال منافع خود را نیز تأمین کند.
وی تصریح کرد که درآمدزایی و کسب عواید را نباید تنها به طور مستقیم برای دولت در نظر بگیریم بلکه هرگاه عواید سکتور خصوصی بالا برود، به همان میزان عواید دولت هم بالا خواهد رفت.
معاون رئیس جمهور به رشد توریزم و گردشگری داخلی بیشتر تأکید ورزید و گفت که متأسفانه سال های جنگ، وحشت و ناامنی در افغانستان سبب شده است که در میان باشندگان ولایات مختلف ما فاصله ایجاد گردد و در میان اقوام و گروه های مختلف اجتماعی ما رفت و آمد و دادوستد کم شود و این حالت به طور طبیعی باعث شده که اقوام و مناطق مختلف ما با فرهنگ و سنت ها، عنعنات و آداب و رسوم همدیگر کمتر آشنا باشند.
معاون رئیس جمهور از وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معارف، تحصیلات عالی، سرحدات، اقوام و قبایل، ریاست ارگان های محلی و دیگر ادارات دولتی خواست که با کمک سکتور خصوصی، سفرهای فرهنگی و سیاحتی تنظیم کنند و گروه هایی از جوانان اقوام مختلف را به مناطق مختلف به گردش ببرند و برنامه های مشترک فرهنگی و هنری محلی را اجرا نمایند، تا از این طریق هم صنعت توریزم خود را تقویت کنیم و هم بر همبستگی و همگرایی ملی خود بیافزاییم.
دراین محفل پوهنیارسیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری وگردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کردوگفت که برگزاری چنین محافل میتواند توجه بیشتر مسوولان ادارات دولتی و غیردولتی را به اهمیت به سزایی که صنعت گردشگری درفرآیند توسعه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی دارد جلب نماید .
به گفته مصطفوی اهداف عمده وزارت اطلاعات وفرهنگ توسعه توریزم داخلی ، جلب و جذب سیاحین داخلی و خارجی و افزایش تعداد آنها و رشد عواید ملی ازاین بخش میباشد.
پوهنیار مصطفوی با اشاره به ظرفیت افغانستان درجلب سیاحان گفت: افغانستان از جمله بهترین کشورها از نگاه توریزم است .
وی علاوه کرد که توجه به صنعت توریزم باعث ثبات منطقه یی و اشتغال درکشور میشود.
معین مالی ، اداری و گردشگری وزارت اطلاعات وفرهنگ تاکید کرد که صنعت توریزم بعداز نفت سومین صنعت درجهان است که باعث رونق اقتصادی میشود.
او گفت که امسال بیشتر از سه صد هزار توریست از بامیان دیدن کرده اند.
معین وزارت اطلاعات وفرهنگ به منظور ارج گذاری به صنعت توریزم از حکومت خواست که درپالیسی حکومت  بحث توریزم گنجانیده شودایجاد کمیته  توریزم درشورای وزیران ، توجه وزارت خارجه درجلب توریستان خارجی ،تدوین پالیسی توریزم بخشی از پیشنهاد های پوهنیار مصطفوی را تشکیل می داد .
دراین محفل امیر فولاد سکرتر جنرال سازمان جهانی توریزم ، نماینده خانم اول ، نماینده شرکت های توریستی خصوصی و رییس خانه علم و فرهنگ روسیه نیز پیرامون موضوع صحبت کردند.
ختم/ مجیب مرزایی

کابل  4 میزان باختر
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه امروز  از آرشیف ملی افغانستان دیدن کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار که فاضل سنچارکی معین نشراتی وسر سر پرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و هیئت رهبری آن وزارت نیز حضور داشتند، رییس اجراییه کشور پس از بازدید از سکتور‌های گوناگون آرشیف گفت که آثار تاریخی، نسخه‌های خطی و میناتوری آرشیف ملی افغانستان، گنجینۀ بزرگ فرهنگی و تاریخی ماست.
دوکتور عبدالله عبدالله، آثار خطی، نسخه‌های تاریخی، عکس‌ها و کتاب‌های موجود در آرشیف ملی را در سطح منطقه کم‌مانند خواند.
رییس اجراییه کشور، از کارکنان آرشیف ملی که در دوره‌های مختلف به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند، سپاس‌گزاری کرد و گفت که مأموران آرشیف ملی- چه در گذشته و حالا- با صداقت و وطن‌دوستی به پاسداری از میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند.
رییس اجراییه کشور، به مسوولان آرشیف ملی گفت که برخی آثار خطی و نسخه‌های تاریخی نزد او موجود است و به زودی آن را به آرشیف ملی می‌سپارد. دوکتور عبدالله عبدالله همچنان از شهروندان کشور و نهادهای دولتی خواست که آثار تاریخی و نسخه‌های خطی خویش را در آرشیف ملی ثبت نمایند.
رییس اجراییه کشور، به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد تا مشکلات آرشیف ملی را بررسی کرده و با او در میان بگذارند تا به آن‌ها رسیده‌گی صورت گیرد.
هم اکنون، ۹۰۰۰ نسخۀ خطی، ۱۰۰ هزار صنعت و اسناد تاریخی و ۵۰ هزار قطعه عکس تاریخی و هزاران جلد کتاب به زبان‌های مختلف از قرن اول هجری و پیش از آن، در آرشیف ملی افغانستان موجود است.
آرشیف ملی کشور در سال ۱۳۵۶ رسماً افتتاح شده است.  نالان

کابل باختر 4 میزان
رئیس تحقیق، انکشاف و بازاریابی گرځندوی می گوید که علی رغم چالش های امنیتی  صنعت گردشگری در افغانستان در حال رشد می باشد.
این که صنعت گردشگری در کشور چگونه است، آیا این صنعت علی رغم چالش های امنیتی در مسیر رشد در حرکت است یا خیر.
رامین عتیق زاده رئیس اانکشاف، تحقیق و بازاریابی گرځندوی در آستانه روز جهانی گردشگری با خبرنگار آژانس باختر صحبت می کرد گفت که وضعیت گردشگری در افغانستان با وجود نا امنی ها در حال رشد است.
به گفته وی نزدیک به هزار شرکت سیاحتی در کشور فعالیت می کند و از سال 2016 تا کنون شاید سرازیر شدن سیاحین داخلی و خارجی در شهر های مختلف افغانستان می باشیم.
عتیق زاده همچنان در باره جاذبه های صنعت توریزم اشاره نموده افزود : خوشبختانه افغانستان یک کشور زیبا و دارای مناظر زیبای طبیعی است و از نگاه ایکو توریزم و جاذبه های سیاحتی و همچنان آبده های تاریخی و ساحات دیدنی حایز اهمیت  می باشد.
او در خصوص ظرفیت های که در امر رشد این صنعت موثر است اظهار داشت اگر هر قدر ظرفیت خوب که بگویم داشته باشیم باز هم ضرورت وزارت اطلاعات و فرهنگ و بخصوص بخش ریاست گرځندوی این وزارت به ظرفیت های بیشتر متمرکز است ما نیاز ظرفیت بیشتر داریم و همچنان ظرفیت های  تا  هم اکنون هم داریم خوب است و از  دولت و نهاد های ذیربط خواهش می کنیم که این ظرفیت ها را تقویت  نمایند تا ما بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده خوب داشته باشیم و افغانستان را در سطح منطقه و جهان مانند سابق  حفظ شود  .
او تاکید کرد که در حال حاضر ریاست گرځندوی با ظرفیت محدود بخش بازاریابی را فعال کرده و چاپ کتلات، بروشور ، فلم های مستند جلوه های سیاحتی افغانستان را به معرفی گرفته است.
او همچنان گفت که  در سال آینده شاهد خواهند بود درصورتیکه تقاضا شده اگر به ما داده شود ما میتوانیم برنامه های خوب بازاریابی برای جلب و جذب سیاحین داشته باشیم وزارت  اطلاعات و فرهنگ به این  مصمم است تا برنامه های را که روی داست دارد تطبیق کند .
وی در باره ازدیاد سیاحین در نقاط مختلف کشور گفت، در گذشته کابل، بدخشان، هرات، بامیان بلخ قندهار و همچنان ننگرهار از جمله ولایت های بودند که بیشترین سیاحین داخلی و خارجی را پذیرایی میکردند خصوصا در روز های عنعنه یی  مثلا ولایت بلخ در روز برگزاری از جشن نوروز یا میله گل سرخ به هزاران ها مهمان  در آن اشتراک می کردند که هم سیاحین داخلی و هم خارجی  را شامل می شدند .
وی همچنان افزود ، در بامیان که یک ولایت فرهنگی و دیدنی است بیشترین  سیلحین از آن دیدن می کردند در ولایت هرات قلعه اختیار الدین یک آبده تاریخی است و همچنان باغ بابر در کابل بند قرغه و پغمان حایز اهمیت است که سیاحان  زیادی از آنها دیدن می کردند.
او همچنان در مورد بازسازی ساحات تاریخی اظهار نظر کرد ، وزارت اطلاعات و فرهنگ برنامه های عملی بازی ساحات سیاحتی روی دست و در نظر دارد که ساحه مس عینک را که یک  ساحه باستانی است  برای پذیرایی سیاحین آماده سازد ، همچنان در قسمت  پارک های ملی در نظر  است پیشنهادی به ریاست جمهوری ارائه می شود.
عتیق زاده در باره تاسیس انستیتوت توریزم نیز صحبت کرده گفت، نصاب تدریسی انیسیتوت توریزم تقسیم اوقات آن  آماده شده  کمیته که در این خصوص تشکیل  شده متشکل از استادان پوهنتون است همچنان از بخش های مختلف متخصیصین توریزم و گرځندوی جهت تدریس دعوت شده اند عملا  کار را شروع کرده اند و مضامین مختلف در نظر گرفته شده  کوشش می شود  انستیوت امسال فعال گردد ولی برخی معضل ها سبب شد سال آینده بر بنیاد تفاهم ناه که میان وزارت اطلاعات و فرهنگ  وزارت معارف امضا شده است این انستیتوت  سال آینده فعال میگردد.
به اساس معلومات وزارت اطلاعات و فرهنک سال پار در حدود دو صد و بیست و یک هزار سیاح خارجی از ساحات تاریخی و باستانی افغانستان دیدن کرده اند و بیشتر از بیست و پنج میلیون افغانی از این بابت به عاید دولت شده است.
قابل یاد آوریست که یک تعداد کثیر مردم دراین  عرصه مصروف کار هستند.
اهمیت فوق العاده اقتصادی و فرهنگی صنعت گردشگری باعث شد که در سال 1975، سازمان جهانی توریزم در شهر مادرید اسپانیا تأسیس شود و افغانستان نیز به عنوان کشوری دارای تمدن باستانی و برخوردار از جاذبه‏ های گردشگری، در سال 1344 خورشیدی عضویت این سازمان را به دست آورد. و در سال 1327 افغانستان اداره توریزم را نیز بنیاد نهاده بود.
افغانستان به علت برخورداری از جاذبه‎ های  با ارزش گردشگری به ویژه جاذبه ‌های طبیعی آن،  در بخش های مختلف چون ریخت رنگا رنگ اقلیمی، ارزشهای تاریخی، طبعیت زیبا، غنای فرهنگی و باستانی از سالهای متمادی توجه سیاحان بین الملی را به خود معطوف داشته و گفته می‏شود که یک سال پس از عضویت افغانستان در سازمان جهانی توریزم، نخستین گروه از جهان‌گردان که شمار آنان به 621 تن می‏رسید، از کشورهای مختلف بودند  به افغانستان آمدند و به نقاط دیدنی افغانستان سفر نمودند.فرشته

چاریکار/ باختر/ 4/ میزان
به مناسبت روز جهانی صلح دیروز درپروان مشاعره ادبی و فرهنگی برگزارشد.
عبدالواحد هاشمی رییس اطلاعات و فرهنگ پروان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این محفل ازطرف مرکز آموزشی لنکن راه اندازی شد و درآن تعدادی از فرهنگیان و شاعران پروان به خوانش سروده های شان که درآن صلح بازتاب یافته بود، پرداختند.  ختم/ شعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL