15 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت طالب مسلح در غزنی کشته شدند

هفت طالب مسلح در غزنی کشته شدند

غزنی/15 حمل/باختر هفت طالب مسلح در غزنی دیشب کشته شدند. به گزارش...

مواد بهداشتی برای منسوبان قومندانی امنیه تخار توزیع شد

مواد بهداشتی برای منسوبان قومندانی امنیه تخار توزیع شد

تالقان/15 حمل/ باختر قومندانی امنیه تخار به منظور جلوگیری از گسترش...

چین برای قربانیان کرونا عزای عمومی اعلام کرد

چین برای قربانیان کرونا عزای عمومی اعلام کرد

بیجینگ/ بی بی سی / 15 حمل /باختر مقام‌های چینی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

فرهنگی

هرات/ ۱۴ حمل/ باختر
مسجد جامع شیخ الاسلام کرخی درولسوالی کرخ هرات  که قدمت بالایی تاریخی دارد، ترمیم می شود.
در طی سال‌های اخیر در پی بارش برف و باران‌های فصلی پی‌هم قسمت‌هایی از این مسجد  فرو ریخته است.
این مسجد جامع در سال‌های گذشته از سوی مدیریت حفظ و ترمیم آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات مرمت و باز‌سازی شده بود.
اکنون نیز مسوولان در مدیریت حفظ و ترمیم آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می گویند که برای مرمت آن که مکان عبادت بسیاری از باشندگان ولسوالی کرخ است آماده مرمت و بازسازی آن هستند.
زلمی صفا مدیر عمومی حفظ و ترمیم آبدات تاریخی هرات با بیان این مطلب می‌گوید که آنان برای این کار خواهان هزینه از ریاست حج و اوقاف هرات و مردم محل شده بودند، اما تاکنون هیچ جواب مثبتی دریافت نکرده اند.
ریاست حج و اوقاف هرات سالانه مقدار زیادی از عواید ملکیت‌های این زیارت را جمع آوری می‌کند اما تا کنون از عواید این مسجد برای حفظ و مراقبت آن هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است.
گفتنی است که در جریان زمستان اخیر و برف باران ها به خاطر بی‌توجهی متولیان و مردم محل ناودان‌های این زیارت نیز مسدود ماند و آب زیادی بر بام‌های آن به مدت طولانی باقی مانده بود که این امر سبب آسیب رسیدن به مسجد شده بود.ختم/حبیب سادات

کابل/ ۱۳حمل/ باختر
یقینآ هموطنان عزیز آگاهی دارند که نمایشگاه گنجینه های افغانستان اخیرا از شهر هانگ کانگ چین برگردانده شد و کمیسیونی متشکل از نهادهای مختلف دولتی و کمیتۀ تدویر نمایشگاه به اساس پیشنهاد وزارت اطلاعات وفرهنگ و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری موظف به بررسی و جابجایی این آثار شده است.
کمیسون قبل از رسیدن آثار نمایشگاه به افغانستان جلسات متعدد آمادگی برای تسلیمی وجابه جایی آثار دایرکرد آثار نمایشگاه روز دوشنبه 4 حمل سال 1399 به میدان هوایی کابل رسید.
به همان روز بدون فوت وقت آثار مطابق فیصله کمیسیون به دو محل انتقال داده شد٬ یک تعداد از صندوق های آثار به ذخیره گاه افغانستان بانک در ارگ ریاست جمهوری اسلامی افغانستان انتقال داده شد، که در آغاز تدوین نمایشگاه یکعده آثار از همان ذخیره گاه د افغانستان بانک برای نمایشگاه انتخاب شده بود. تعداد دیگر صندوق های آثار به موزیم ملی افغانستان انتقال داده شد که در وقت تدوین نمایشگاه از جمله آثار موزیم ملی انتخاب شده بود٬ این اجراات به منظور مصوونیت مطمین در همان روز اول که آثار به میدان هوایی کابل رسید٬ انجام شد.
سه شنبه کمیسیون در موزیم ملی جلسه برگزار کرد و شیوه کاری و نظام کاری خویش را مطرح و تصویب کرد، علاوتآ متن اعلامیه آگاهی به هموطنان از جانب وزارت اطلاعات وفرهنگ را نهایی کرد، که بعد به نشر سپرده شد.
چهارشنبه 6 حمل 1399 تا یکشنبه 10 حمل 1399 تحت نظر کمیسیون موظف آثار رسیده به موزیم ملی یکایک مطابق اصول موزیم داری و اصول کمیته نمایشگاه٬ آثار شناسایی، راجستر و در جاهای مشخص آن جابه جا٬ شد.
کمیسیون بعد از دوشنبه با وصف حالت اضطرار ناشی ویروس کرونا در کابل در تنظیم فعالیت مربوط به آثار تسلیم شده به ذخیره گاه د افغانستان بانک مصروف است٬ مکتوب های رسمی را به آن اداره ارسال کرده است تا درزود ترین فرصت ممکن آثار باقی مانده را نیز شناسایی، راجستر و در مکان های مناسب ذخیره گاه د افغانستان بانک جابه جا٬ کند.
قابل ذکر می دانیم که آثار این نمایشگاه از آغاز تا آخرین نمایش آن که درهانگ کانگ چین بود٬ به منظور معرفی تاریخ و فرهنگ غنی کشور ما به نمایش گذاشته شد و هر قرارداد که در این مورد صورت گرفت تنها و تنها برای نمایش این آثار در موزیم معین بود. هیچ موزیمی غیر از نمایش و حفاظت آثار در زمانی که در آن جا به نمایش گذاشته شده بود٬ متعهد به حفاظت این آثار در دراز مدت نشده بود٬ البته مطابق به قانون حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور ما وپروتوکول این نمایشگاه قرارداد با هر موزیم باید از جانب کابینه جمهوری اسلامی افغانستان  تصویب می شد٬ قابل یادآوری است٬ برای هر نمایش این آثار در موزیم ها مصوبه های کابینه موجود است. در آخرین فیصله پیرامون آثار نمایشگاه، درسال 1398 یادداشت شده است در صورتی که دیگر کدام کشور متقاضی برای نمایش این آثار موجود نباشد، نمایشگاه دوباره به کشور برگردانده شود، که به اساس همین فیصله کابینه بعد از آن که هیچ کشور متقاضی حاضر نشد که این آثار را به نمایش بگذارد و درعین حال به نسبت شیوع مرض کرونا در شهر هانگ کانگ و بستن موزیم ها توسط دولت هانگ کانگ٬ این آثار به کشور برگردانده شد.
آثاری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بود تنها بخش کوچکی از آثاری است که موزیم ملی افغانستان در کلکسیون های خویش دارد. به خصوص آثار طلایی این نمایشگاه که بیشتر از ساحه باستانی طلا تپه است، تنها 111 قلم آن شامل در این نمایشگاه بود٬ در حالی که از ساحه باستانی طلا تپه 21618 پارچه آثار پیدا شده بود که اکنون در ذخیره دافغانستان بانک محفوظ است. به همین طور تنها آثار بگرام در این نمایشگاه تنها 87 قلم بود در حالی که کلکسیون آثار بگرام بسیار غنی است. آثار طلایی تپه فلول تنها 3 قلم آن در این نمایشگاه به نمایش بود و آثار آی خانم تنها 31 قلم. آمار فوق نشان دهنده آن است که آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه گنجینه های افغانستان یک بخش بسیار کوچکی از کلکسیون های غنی موزیم ملی افغانستان است که در ذخیره گاه های مصوون حفاظت می شود.
یک عده از هموطنان با انتقاد از برگرداندن آثار این نمایشگاه خواهان حفاظت این  آثار در خارج از کشور ابراز رای کرده اند. با در نظرداشت مقررات کنواسنیون 1954 لاهه که در خصوص حفاظت از میراث های فرهنگی در هنگام مخاصمات است اگر برای آثار موزیم ملی افغانستان پناهگاه های امن در داخل و یا خارج از کشور ساخته شود، این موزیم از آن حمایت می کند. ملت های بزرگ از آثار تاریخی و فرهنگی خویش که هویت آن ملت ها است با تمام قوت حفاظت می کند و مسوولان این بخش را حمایت می کنند. حفاظت آثار موزیم های لور در فرانسه و آرمیتاژ در روسیه در هنگام جنگ دوم جهانی از مثال های حفاظت آثار این موزیم ها توسط مردم آن کشور ها است و توقع موزیم ملی افغانستان همچنان از مردم با شهامت افغانستان این است که در همه حالات این موزیم را یاری رسانند، تا مسوولان موزیم ملی در حفاظت آثار ملی کوشاتر باشند.
میراث های فرهنگی افغانستان هویت ما است باید در حفاظت از آن  همه دست به دست هم دهیم. ن. ج

 

سرپل/ ۱۳حمل/ باختر
کار بازسازی دو آبده تاریخی در سرپل دیروز آغاز شد.
شبیر احمد حقجو٬ ریس اطلاعات و فرهنگ سرپل به آژانس باختر گفت که کار بازسازی این دو آبده تاریخی که شامل زیارت امام صاحب کلان و مسجد عیدگاه می شود٬ به هزینه پانزده میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مدت یک سال بازسازی می شود.
وی گفت که این آبده به گونه قدیمی آن بازسازی می شود. طبق یک خبر دیگر، کار تدارکاتی بازسازی زیارت سلطان محمد دیوبند قره شیخ که در مرکز ولسوالی صیاد سرپل قرار دارد٬ توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ تکمیل شد و قرار است کار بازسازی آن نیز آغاز شود.
خالقیار

کابل/ 12 حمل /باختر
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمردم کشورخواست که درخانه بمانند و به خاطر وقایه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با دولت همنوا وهمکارباشند.
به گزارش آژانس باختر: سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که امروز نه تنها افغانستان بلکه کشورهای پیشرفته جهان نیز با تهدید جدی ویروس کرونا ، روبرو هستند.
وی افزود که تاکنون برای تداوی مرض ناشی از ویروس کرونا ، دوا و یا واکسینی وجود ندارد ، بنا براین نیاز است که دراین شرایط دشوار، همه به خاطر اقدام های وقایه و پیشگیرانه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، با دولت همنوا و همکارباشند.
حسینه صافی خاطرنشان کرد که درصورتی که فعالیتی با دست ها خود انجام می دهیم باید دستان خود را با صابون برای 20 ثانیه شست و شو کنیم و این کار را از خود و خانواده خود آغاز کنیم و درمحیط خود نیز درنظربگیریم .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ تاکید کرد که درغذای روزمره بیشتر از سبزی و میوه استفاده شود و تا نیاز جدی نباشد، باید درخانه که جای مصوون است، بمانیم .
وی افزود ملت و دولت قهرمان افغانستان چنانچه بر هرمشکلی پیروزشده اند بر تهدید مشکل  ویروس کرونا نیزفایق خواهند شد . احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL