05 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

افزایش میزان ثبت نام کنند گان برای انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی درهرات

شهرهرات 5 ثورباختر حدود چهارده هزارتن ازباشند گان شهرهرات درجریان ده...

تلفات سنگین طالبان درفراه

شهرهرات 5 ثورباختر بیست طالب مسلح در تازه ترین...

کشته شدن شش داعشی درکنر

شهراسعد آباد 5 ثورباختر شش داعشی درحمله نظامیان درولایت کنر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر/ 4/ ثور
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با سفیر مصر مقیم کابل ملاقات تودیعی کرد.
دوره ماموریت مهاب نصر سفیر مصر درکابل به پایان رسیده و دراین ملاقات روی توسعه مناسبات فرهنگی میان دوکشور تاکید شد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ با ابراز سپاس ازهمکاری های آنکشور درعرصه فرهنگی به افغانستان گفت که سوها الشرقاوی ژورنالیست مصری که چندی قبل به افغانستان سفر کرده بود تصویر واقعی از افغانستان امروزی  رابه جهان ارائه کرد.
به همین ترتیب پوهاند باوری گفت که به خاطر افتتاح پارک سید جمال الدین افغانی که درمصر ساخته شد هیئت از این وزارت به مصر خواهد رفت .
درپایان سفیر مصر گفت که دو بورس تحصیلی درپوهنتون الازهر مصربه افغانستان  اختصاص داده است و او سند معاهده دوستی میان افغانستان و مصر را در سال 1326 میلادی امضاء شده است به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ تحفه داد.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز تحفه تهیه شده را به سفیر مصر اهدا کرد.
دراین ملاقات داکتر محب الله ذاکری مشاور امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز حضور داشت .   ختم/ علم

شهرهرات 4 ثورباختر
مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنک  از تلاش های  اعضای انجمن خوش نویسان تقدیر نمودند.
پنج تن از اعضای انجمن خوش نوسیان هرات که چندی قبل  به هدف  اشتراک در نمایشگاه آثار خوش نویسی درکشورترکیه ،ازسوی ریاست اطلاعات و فرهنک باهمکاری دفتر تیکا مقیم هرات عازم آن کشور  شدند و آثار خوش نویسی از قبیل خطوط اسلامی، نسخ، نستعلیق و ثلث را به نمایش گذاشته بودند امروز تشويق شدند.
آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنک هرات تلاش وخلاقیت های رئیس و اعضای انجمن خوش نویسان را ستود و از این هنرمندان و ابتکارات اخیر شان قدردانی کرد.ختم/سیدحبیب

شهرهرات 4 ثورباختر
ازششمین سالگرد تاسيس تلويزيون ترقي در هرات ، امروز با حضور شماری از مقامات ارشد دولتی تجلیل بعمل آمد.
محی الدین نوری معاون و سرپرست ولایت هرات ششمین سالگرد و آغاز جهانی شدن نشرات تلویزیون ترقی گروپ را تبریک گفت و از تیم مجرب ومتعهد آن رسانه هدفمند ابراز امتنان وسپاس نمود.
سرپرست و معاون والی هرات رسانه ترقی را یکی از تلویزیون های تاثیر گذار در سطح کشور دانست و بیانکرد: این رسانه با حد اقل امکانات دست داشته توانسته رویداد های مهم روز را به خوبی انعکاس دهد.
آقای نوری پایبندی به اصول کاری، تعهد اخلاقی واجتماعی را وظیفه ایمانی همه خبرنگاران دانست.
آریا ئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ جهانی شدن نشرات تلویزیون ترقی را به دست اندر کاران این تلویزیون  تبریک گفت و خاطر نشان ساخت: " این یک حرکت بزرک نمادین و نقطه عطف است برای هراتیان که میتوانند سیمای این کشور را به جهانیان به تصویر بکشند.سیدحبیب

کابل باختر3 ثور
به گرامیداشت از روز بین المللی کتاب، امروز نشستی از سوی اکادمی کلک زرین و شهرکتاب، درکابل برگزارشد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین نشست که به اشتراک اسد الله غضنفرمشاوررییس جمهور درامورفرهنگی، ، شماری از نویسنده گان ، شاعران و شخصیت های فرهنگی برگزارشده بود، نجیب الله منلی نویسنده دررابطه ارزش و بازارکتاب درکشور معلومات داد و یک سلسله مشکلات فرا راه ناشران و کمرنگ بودن کتاب خوانی را برشمرد .
او گفت که اکادمی کلک زرین به خاطرارج گذاشتن به نویسنده گان و کتاب ، امسال نیز برای چهارکتاب گزیده شده شاعران کشوربادرنظرداشت معیار ها، جایزه اعطا میکند.
وی افزود که کتاب " را څڅیدلی چوپتیا "  اثر از نظیف تکل ، " سورۀ گیسو" اثرمهتاب ساحل ، " دمینی معتکف شاعر" اثرعصمت زهیر  و " باور" اثرمعصومه غرنی پس از ارزیابی مستحق جایزه شناخته شده اند.
همینگونه دراین نشست عبدالغفورلیوال نویسنده و شاعر، دررابطه به اهمیت و ارزش کتاب معلومات داد و گفت که وابستگی به کتاب انسان و جامعه را به سوی پیشرفت و موفقیت های بی پایان سوق میدهد.
همچنان درجریان این نشست مجیب مهرداد ، طاهر ځلاند و محب الله زغم دررابطه به  نویسنده گان و کتاب های که مستحق جایزه اکادمی کلک زرین شناخته شده اند ، توضحات دادند.
آنان خاطرنشان ساختند این اکادمی از هفت سال به این طرف برای شاعران و نویسنده گان مستحق ، پس ازارزیابی آثارشان ، جایزه میدهد که درموقع ارزیابی بیشترمعیارهای دستورزبان و ادبیات ، هنر و زیبایی ، فکرجدید برای افغانستان و ارزش های فرهنگی و وحدت ملی درآثارنویسنده گان مد نظرگرفته میشود.
دراین نشست درکنار آن که جوایز برای نویسنده گان آثارارزیابی شده ازسوی مسولان توزیع شد ، یک اثرشعری فرزانه خجندی ، شاعرمشهورتاجکستان نیزمستحق تندیس شناخته شده وازسوی اکادمی کلک زرین تندیس آن به نماینده سفارت تاجکستان تسلیم داده شد. احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL