02 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روند 'محاکمه' ترامپ در مجلس سنای امریکا آغاز شد

روند 'محاکمه' ترامپ در مجلس سنای امریکا آغاز شد

واشنگتن/ وی او ای/ 2 دلو / باختر مرحلۀ تازه یی...

ستولتنبرگ خواستار تقویت ماموریت آموزشی ناتو در عراق شد

ستولتنبرگ خواستار تقویت ماموریت آموزشی ناتو در عراق شد

بروکسل/ وی او ای / 2 دلو / باختر ینس ستولتنبرگ،...

دختر سیزده ساله یی در سمنگان به عقد نکاح مرد کهن سال درآمد

دختر سیزده ساله یی در سمنگان به عقد نکاح مرد کهن سال درآمد

ایبک/ 2 دلو/ باختر ولسوال خود خوانده طالبان برای ولسوالی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

قرارداد انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی ، امضا شد
کابل/ اول دلو/ باختر
به حضورداشت حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز قرارداد انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی ، را محمد جواد پیکان سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی و رییس شرکت مهندسی AV62   امضا کردند.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: درمراسم امضای این قرارداد درحالی که حمید الله فاروقی مشاور رییس جمهوری و رییس پوهنتون کابل ، سفیراسپانیا مقیم کابل ، داکترشکیب رفعی رییس برنامه کمپلکس اداری دارالامان و شماری از مسوولان نیز حضورداشتند ، نخست رییس شرکت مهندسی AV62  دررابطه به انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی معلومات داد و از تلاش های آن شرکت به خاطر اجرای بهتر کار اطمینان داد.
بعد حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازدر صحبتش از وزارت شهرسازی و اراضی به خاطرپیش برد کارهای تدارکاتی این پروژه تشکر کرد و تاکید کرد که باید هرمرحله کار دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی درهماهنگی با مسوولان موزیم ملی پیش برده شود.
همچنان محمد فهیم رحیمی رییس موزیم ملی گفت که قراراست انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی درهشت ماه آینده به پایان برسد و بعد کار ساختمان تعمیرجدید موزیم ملی آغاز خواهد شد . احمدضیا احمدی 

کابل/ اول دلو/ باختر
به حضورداشت حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نشست مشورتی ، نظرخواهی پیرامون مسودۀ پالیسی رسانه های همگانی ، برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین نشست که به حضور شماری از مسوولان و نمایندگان نهاد های مختلف رسانه یی، صاحب نظران و اهل رسانه برگزارشد، اشتراک کنندگان ، پیرامون مسودۀ پالیسی رسانه های همگانی نظریات و پیشنهاد های شان را بیان کردند.
دراین نشست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ با تشکر از حضور مسوولان نهاد های مختلف رسانه یی و ارائه نظریات و پیشنهاد های شان درمورد پالیسی رسانه های همگانی ، خاطرنشان کرد که از نظریات و پیشنهاد های آنان درپالیسی رسانه های همگانی گنجانیده خواهد شد .
حسنیه صافی تاکید کرد که این نظریات و پیشنهادها به طور کتبی نیز باید به وزارت اطلاعات وفرهنگ وشورای عالی رسانه ها ارسال شود .
همچنان سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به صلاحیت ها و کارکرد های شورای عالی رسانه ها معلومات داد و گفت که درکمترازدوسال این شورا بیش از 37 جلسه برگزار کرده است که شامل جلسات فوق العاده نیز است .
به همین ترتیب از کارکرد ها و تلاش های اعضای شورا عالی رسانه ها که متشکل از نمایندگان نهاد های مختلف است ، نیز به قدردانی یاد کرد.
دراین نشست دلاورنذیرزوی مشاور ارشد حقوقی وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه طرح پالیسی رسانه های همگانی معلومات داد و گفت که مسوده این پالیسی درده بخش از سوی وزارت اطلاعات وفرهنگ و شورای عالی رسانه ها تهیه شده است که شامل: عمومیات، فعالیت رسانه های همگانی، منابع مالی و عایداتی رسانه های همگانی، رعایت معیار های مسلکی ژورنالیزم ، محتوای نشراتی ، پوشش روند انتخابات ، مطالب ممنوع، نشر و پخش اعلانات ، حمایت ژورنالیستان و کارکنان رسانه یی، و موارد متفرقه  است .
بعد فریده نیکزاد به نمایندگی از فدراسیون ژورنالیستان افغانستان صحبت کرد و گفت که بیش از 20 نظر و پیشنهاد فدراسیون را به شکل کتبی دررابطه به پالیسی رسانه های همگانی ، به شورای عالی رسانه ها ارائه می کنند تا درپالیسی رسانه های همگانی درنظرگرفته شود.
سپس اشتراک کنندگان این نشست به سه گروه کاری تقسیم شدند ونظریات و پیشنهاد های شان را پیرامون مواد هربخش پالیسی رسانه های همگانی ارائه کردند.
همچنان به نمایندگی از گروه اول خپلواک ساپی به نمایندگی گروه دوم عبدالقهارجواد و به نمایندگی ازگروه سوم هوسی ظهوری ، نظریات و پیشنهاد های گروه های شان را ارائه کردند.
به همین ترتیب ضیا بومیا معاون کمیته مشترک حکومت و رسانه ها نیز یک سلسله نظریات و پیشنهادات را دررابطه به پالیسی رسانه های همگانی ارائه کرد.
این پالیسی پس از نظرخواهی ازسوی شورای عالی رسانه های همگانی به تصویب خواهد رسید.  احمدضیا احمدی

کابل/ ۱ دلو/ باختر
رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمرگ جان محمد جوانشیرحیدری رییس اتحادیه سینما گران افغانستان ابراز تاثر کرد.
جان محمد جوانشیرحیدر حوالی چهارصبح امروز در اثر حمله قلبی در شفاخانه یی در کابل درگذشت.
این سینماگرمعروف کشورازدورۀ مکتب به هنرتمثیل روآورد وروی صحنه در نمایشنامه ها نقش بازی می کرد.
حیدری در دوره پوهنتون عضو فعال کمیته فرهنگی پوهنتون کابل بود و در بسیاری از نمایشنامه ها نقش اول را اجرا می کرد.
ازنمایشنامه های مشهورآن دوره که وی نقش بازی کرده بود، می توان از"بلی گفتن" ازنویسندٖۀ فقید کشورجلال نورانی و نمایشنامه "خسیس" اثر مولیررا نام برد.
حیدری شمارزیادی از فلم های تلویزیونی را دایرکت کرد و درتعداد زیادی از فلم های سینمایی نقش بازی کرد، از جمله فلم های سینمایی می توان "دهکده ها بیدار می شوند، گناه، صبور سرباز، حادثه، الماس سیاه، رویا و سربند" را یاد کرد. وفلم های "بابا، کجراه و الماس شرق" را نیز دایرکت کرده است.
او پس ازآن که نزدیک به دو دهه پیش از مهاجرت به کشوربرگشت، فلم "جادوگر سبز" نوشته جلال نورانی نویسندۀ فقید و فلم های آخرین شب و آخرین شعر را تهیه و کارگردانی کرد.
جوانشیرحیدری در کنار این که ریاست اتحادیه سینماگران افغانستان را به عهده داشت، عضو شورای رهبری انجمن بین المللی (پیوند) در تاجکستان و عضو انجمن دوستی افغانستان - چین را هم داشت.
رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ درگذشت جان محمد حیدری را درعرصه هنرسینما و تمثیل ضایعه می داند و از خدای متعال برای وی بهشت برین استدعا می کند.
همچنان به خانوادۀ مرحومی، سینما گران، ممثلان و همۀ هنرمندان و علاقه مندانش صبر جمیل و اجرجزیل استدعا می کند. حبیب سادات

کابل/ 30 جدی /باختر
سومین نشست سه جانبه حکومت، جامعه بین المللی و نهادهای حامی رسانه ها پیرامون مصوونیت ژورنالیستان و ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران، امروز  به ریاست استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری ورییس کیمته مشترک حکومت و رسانه ها برگزار شد .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬  با حضور تادامیچی یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرا و دیپلمات های از کشورهای بریتانیا، جرمنی، سوئدن، هالند، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، رییس دفتر یونسکو در افغانستان، اعضای کمیته مصوونیت خبرنگاران، اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه ها اعم از اعضای دولتی و فدراسیون ژورنالیستان و والی کابل،  اشتراک داشتند.
در آغاز جلسه استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری  در سخنان افتتاحی این جلسه اطمینان خاطر داد که  طرزالعمل داخلی کمیته مصوونیت مشترک حکومت و رسانه ها اکنون به مقرره تبدیل شده که به زودی در کابینه حکومت به تصویب می رسد و در این صورت این کمیته به یک نهاد رسمی دایمی ارتقا خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به برخورد جدی حکومت با قضایای خشونت علیه خبرنگاران یاد آور شد که در سال 2019 هم خشونت ها علیه خبرنگاران کاهش قابل ملاحظه پیدا کرده است و هم قضایایی که اتفاق افتاده بود با جدیت از طرف حکومت پی گیری شده است.  وی گفت که در سال 2019 به صورت مجموعی 117 قضیه خشونت علیه خبرنگاران مورد بررسی قرار گرفته و هیچ قضیه یی بدون رسیدگی باقی نمانده و برای برخی از موارد در محاکم حتی حکم اعدام هم صادر شده است.
در این جلسه استاد دانش در خصوص مشکلات زنان خبرنگار گفت که اظهارات و اقدامات افراطی علیه فعالیت زنان و مخصوصا زنان خبرنگار نگران کننده است. وی ابراز داشت که از نهادهای مدنی و حقوق بشری و نهادهای حامی رسانه یی شدیدا  جای گلایه وجود دارد که در مقابل اظهارات خشونت آمیز اخیر که در هرات صورت گرفت، آنچنان که لازم بود موضع نگرفتند. وی از زنان خبرنگار خواست که مصمم تر از پیش و با شجاعت بیشتر فعالیت خود را ادامه دهند. وی گفت که در افغانستان همه مسلمان هستیم و هیچ کسی حق ندارد که برداشت شخصی خودش را از اسلام بر دیگران تحمیل کند.
استاد دانش از مردم افغانستان و مخصوصا از نهادهای مدنی و فرهنگی و از علمای دینی و اساتید پوهنتون ها خواست که شجاعانه در مقابل چنین حرکت های بی معنا بایستند. وی گفت که زنان نیمی از پیکر اجتماع را تشکیل می دهد و این بسیار غیر منصفانه است که رأی آنان در زمان انتخابات ارزشمند باشد ولی خود آنان ارزشی نداشته و صاحب هیچ حق و صلاحیتی نباشند.
معاون رییس جمهور همچنین عدم دسترسی آسان به اطلاعات را از دیگر مشکلات جامعه خبرنگاری در افغانستان بیان داشت و از کمیسیون دسترسی به اطلاعات خواست  که این چالش را به طور جدی تعقیب کند و زمینه های بهتر دسترسی به اطلاعات را فراهم کند.
معاون رییس جمهور همچنین از  مشکل حقوق و امتیازات خبرنگاران و کارکنان رسانه ای با مالکان رسانه ها یاد کرد و گفت که برخی از مالکان رسانه ها قوانین کار و قراردادهای کار با کارمندان رسانه ای را رعایت نمی کنند و حتی گاهی به خشونت هم کشانده می شود و تا کنون کمتر به این موضوع پرداخته شده است. وی رسیدگی به این موضوع را وظیفه مشترک نهادهای دولتی، نهادهای رسانه یی و کمیته مصوونیت خبرنگاران دانست و از آنان خواست که با جدیت این موضوع را تعقیب کنند.
معاون رییس جمهور با اشاره به مذاکرات صلح تصریح کرد که:"رسانه ها و خبرنگاران نگران هستند که در وضعیت موجود، روند صلح به صورت بسیار مبهم و حتی یکجانبه پیش می رود و در چنین حالتی هم دستاوردهای 18 سال گذشته و در رأس آن آزادی بیان و آزادی رسانه ها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و هم یک صلح عادلانه و پایدار به دست نخواهد آمد."
استاد دانش در این زمینه گفت که:" حکومت افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح موقف خود را با صدای بلند بیان کرده و مسوولیت خود را تا کنون به خوبی ادا کرده است و این وظیفه جامعه بین المللی و رسانه های آزاد و حامیان آزادی بیان  است که صدای خود را بلند کنند." وی از رسانه ها خواست که در این مورد صدا و خواست خود را به روشنی به حکومت و جامعه بین المللی برسانند. وی گفت:" اگر همگی موضع قوی و متحد نداشته باشیم، اولین چیزی که قربانی خواهد شد، آزادی بیان و حقوق بشر و حقوق زنان خواهد بود."
معاون رییس جمهور تأکیدکرد که در همه مراحل روند صلح، نمایندگان واقعی نهادهای مدنی، نهادهای رسانه یی و زنان افغانستان و اقلیت های قومی و مذهبی باید حضور پیدا کنند و در غیاب آنان هیچ توافقی مشروع شناخته نشود. وی همچنان ابراز داشت که  در طرح هر موافقتنامه ای بر ختم جنگ و مشارکت در قدرت سیاسی با حفظ قانون اساسی و نظام جمهوریت و حقوق بشر تأکید شود و این چیزی است که جامعه بین المللی می تواند نقش بسیار مؤثری در آن ایفا کنند.
در این جلسه همچنان یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان صحبت کرد. آقای یاماماتو از نقش و حمایت استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور از آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان ابراز قدردانی کرد. وی یاد آور شد که با تلاش های که تاکنون از جانب حکومت و نهادهای حامی رسانه یی در افغانستان صورت گرفته است، قضایای خشونت علیه خبرنگاران مورد تعقیب و بررسی قرار گرفته ولی تاکنون سطح تهدیدات علیه خبرنگاران در افغانستان هنوز هم نگران کننده است. 
وی با اشاره به موج های افراط گرایی که گاهی برعلیه خبرنگاران مخصوصا خبرنگاران زن ایجاد می شود واکنش نشان داد و از مردم افغانستان، حکومت و نهادهای حامی رسانه ها خواست که در برابر افراط گرایی ایستادگی کند. وی با اشاره به مذاکرات صلح گفت:" موضوع امنیت و آزادی رسانه ها در افغانستان بعنوان یک اصل اساسی باید در فرآیند گفت وگوهای صلح حفظ شود." وی در این زمینه بیان داشت که ماهیت آزادی بیان و رسانه ایجاب می کند که قبل از انجام و امضای توافق نامه صلح روی آن از جوانب مختلف بحث  صورت بگیرد. وی همچنین در صحبت های خود به موضوع انتخابات افغانستان اشاره کرد و تأکید کرد که روند انتخابات مانند یک بازی دوجانبه است و برد و باخت نباید باعث تقسیم جامعه و تشویش افکار عمومی گردد.
در این جلسه سه جانبه، براساس اجندا موضوع تأمین مصوونیت خبرنگاران و رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران مورد بحث قرار گرفت. نجیب شریفی از کمیته مصوونیت خبرنگاران در این مورد به جلسه گزارش داد و سرانجام پس از تبادل نظر های لازم، فیصله شد که طرح رهنمود تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران برای اتخاذ تصمیم لازم در اجندای جلسه بعدی کمیته مشترک حکومت و رسانه ها به بحث گرفته شود.
همچنان براساس اجندای جلسه، روی همکاری های مالی برای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در روشنایی رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران که قبلا از طرف کمیته مصوونیت خبرنگاران به نماینده یونسکو ارائه شده بود، در  این جلسه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
نماینده اداره یونیسکو در افغانستان  در زمینه یاد آور شد که برای حمایت مالی در راستای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در افغانستان باید کمک های مالی همه شمول باشد و از چگونگی مصرف آن باید گزارش دهی شفاف صورت گیرد. وی افزود که در این مورد باید تلاش همه جانبه صورت بگیرد تا یک اصول پایدار ایجاد شود. این موضوع پس از تبادل نظر و اظهارات اشتراک کنندگان جلسه، فیصله شد که دراین مورد یک کمیته مشترک با هماهنگی یونیسکو، نمایندگان فدراسیون ژورنالیستان، کمیته مصوونیت خبرنگاران و نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد شود و این موضوع را به صورت کارشناسی مورد پیگیری قرار دهد و  نتیجه آن را به کمیته مشترک حکومت و رسانه ها ارائه کند.
جایگاه آزادی بیان و رسانه ها در مذاکرات صلح نیز یکی از اجندای مهم جلسه امروز بود که از طرف اشتراک کنندگان جلسه مخصوصا نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرای کشور فنلاند، سویدن و نماینده سفارت بریتانیا در کابل مورد تأکید قرار گرفت. باقی اعضای جلسه نیز بر حفظ آزادی بیان، نقش رسانه ها در روند صلح، نقش و جایگاه خبرنگاران زن در گفت وگوهای صلح و حفظ دست آوردهای رسانه ای در هجده سال گذشته تأکید کردند.
استاد دانش معاون دوم رییس جمهوری در جمع بندی این موضوع از جامعه جهانی و همکاران بین المللی افغانستان خواست که در زمینه حفظ آزادی بیان و دست آوردهای حقوق بشری و مدنی افغانستان در جریان گفت وگوهای صلح یک موضع واضح و موقف روشن داشته باشند. وی همچنین بر حفظ هماهنگی میان جامعه رسانه یی افغانستان تأکید کرد و سرانجام در این جلسه فیصله شد که در محوریت فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و اشتراک نمایندگان باقی نهادهای حامی رسانه ی یک طرح مشخص در زمینه نقش و جایگاه عملی و واقعی رسانه ها و خبرنگاران افغانستان در روند صلح تهیه شود.
در این جلسه همچنین در مورد ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات وعضویت افغانستان در این ائتلاف از جانب نماینده سفارت بریتانیا معلومات ارائه شد. وی در صحبت های خود از نقش و حمایت استاد دانش در حمایت از رسانه های افغانستان قدردانی کرد و گفت که دولت بریتانیا از افغانستان رسما برای عضویت در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات دعوت کرده است. او فعالیت رسانه های افغانستان مخصوصا خبرنگاران زن را در افغانستان امیدوار کننده خواند و تأکید کرد که آزادی رسانه و حمایت از آزادی بیان خط سرخ دولت بریتانیاست.
در رابطه به عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات، استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور یاد آورد شد که با امضای این تعهد نامه، زمینه های خوبی برای حمایت از آزادی مطبوعات در افغانستان فراهم خواهد شد.
در بخشی دیگری از جلسه امروز مطابق اجندا، نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت داخله، لوی سارنوالی و ریاست عمومی امنیت ملی در مورد پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران به جلسه گزارش ارائه کرد. براساس این گزارش ها، تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته نماینده اداره لوی سارنوالی کشور، 34 نفر از عاملان خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 شناسایی و زندان شده اند، به تعداد چهار قضیه تحت بررسی قرار دارد و باقی قضایا شامل مراحل محاکماتی می گردد.
در جلسه مشترک ، موضوع گزارش اختیاری سالانه حکومت افغانستان به رییس عمومی یونیسکو نیز مطرح شد و معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز اطمینان داد آمادگی لازم برای تحویل این گزارش به سازمان بین المللی یونسکو وجود دارد و پس از طی مراحل لازم این گزارش به آنان تحویل داده خواهد شد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL