16 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

چاریکار/۱۴قوس/باختر پنج مردبه ظن سرقت چهارعراده موتر درپروان دیشب بازداشت شدند. جنرال...

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

پلخمری/ 14 قوس/ باختر از روز جهانی افراد دارای معلولیت در...

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

لاهور/ جیو نیوز/ 14 قوس/ باختر یک مرد پاکستانی پسر 9...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل /۱۲قوس /باختر
نمایشگاه عکس به مناسبت سی سالگی کنوانسیون حقوق اطفال امروز توسط پوهنیارسیده مژگان مصطفوی معین مالی،اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درباغ بابر افتتاح شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر :دراین نمایشگاه ۹۲ قطعه عکس ازمناطق مختلف افغانستان به نمایش گذاشته شده است.
فرزانه واحدی رییس انجمن عکاسان افغانستان گفت که ازمیان این عکس ها شش عکس توسط هیئت داوری شش نفری برای اهدای جایزه انتخاب شده است.
به گفته وی٬ الهه مزایل دختر ۱۲ ساله نیز شامل هیئت داوری بود.
او از استعداد بالایی درهنر عکس برداری برخوردار است .
پوهنیارسیده مژگان مصطفوی درهنگام افتتاح این نمایشگاه گفت که افغانستان عضویت هفت کنوانسیون حقوق بشر را دارد و رهبری کنوانسیون حقوق طفل و سایر کنوانسیون های حقوق بشر را به عهده دارد.
او ازدفترنمایندگی یونسف درکابل و انجمن عکاسان افغانستان برای حمایت ازاین نمایشگاه تشکر کرد.  ختم/ فهیم ...ک...م   

کابل باختر/12قوس
آمریت حمایت از زنان در خدمات ملکی وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نمایشگاه صنایع دستی زنان به مناسبت روز جهانی مبارزه دربرابر خشونت علیه زن و کار زار شانزده روزه آن  در مرکز تجارتی بابر شاه افتتاح کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر٬ در مراسم افتتاح این نمایشگاه پوهنیارسیده مژگان مصطفوی معین گرځندوی، مالی واداری وزارت اطلاعات وفرهنگ در رابطه به پدیده خشونت به تفصیل صحبت کردوگفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ در کارزار 16روزه و راه اندازی برنامه های متعدد می کوشد در راستای کاهش خشونت در برابرزنان گام مثبت بردارد.
مصطفوی بر بحث آگاهی دهی عوامل خشونت تاکید کردو گفت: بخش جندر وزارت اطلاعات وفرهنگ برنامه های مختلفی را در این عرصه در نظر گرفته است.
وی از رسانه ها خواست با پوشش قرار دادن این برنامه های رسالت شان را در راستای مبارزه با خشونت دربرابر زنان بجا آرند.
وی همچنان بر استقلال اقتصادی زنان تاکید کردوافزود که زنان که توانمندی اقتصادی دارند میتوانند براعاده حقوق خود بیشتر تلاش کنند و به اقتصاد خود وخانواده خود موثر واقع شوند وی راه اندازی نمایشگاه های صنایع دستی را ، بهترین شیوه برای فروش فرآورده های دستی  زنان دانست.
محبوبه سعادت آمر حمایت از زنان در خدملکی وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به کاهش خشونت در برابر زنان صحبت کرد و گفت: بیاید علیه خشونت این پدیده زشت دست به دست هم  بدهیم و علیه آن مبارزه کنیم تا دیگر شاهد خشونت در برابر زنان نباشیم و کشور عاری از خشونت داشته باشیم.
وی هدف از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان را ، حمایت از زنان صنعتگر، رشد اقتصادی و اجتماعی آنان در کشور دانست.
فوزیه مالک شرکت پروسس مواد غذایی افغان که از 17 سال به اینسو در این بخش کار می کند راه اندازی نمایشگاه ها را ستود و گفت نمایشگاه وسیله برقراری ارتباط با مردم است از همین طریق فرصت بازاریابی فراهم می شود .
وژمه سادات از شرکت الماس سادات بازار ثابت را عامل عمده فروشی خوب فرآورده های زنان دانست  و از حکومت تقاضا کرد که درپی ایجاد بازار های دایمی باشد.
در این نمایشگاه که سه روز ادامه دارد  زنان در چهل غرفه محصولات شان را به فروش گذاشته اند.فرزانه

کابل/ 12 قوس/ باختر
نفیسه خوشنصیب غضنفر نویسنده و شاعر، امروز 1655 جلد کتاب از بیست و یک اثر خود را به کتابخانه‌ های عامه اهدا کرد.
به گزارش آژانس باختر، حمید الله شهرانی رییس کتابخانه‌ های عامه وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که این کتاب‌ها اثر نفیسه خوشنصیب غضنفر است که  شامل 21 عنوان اثر ادبی و فرهنگی است.
17 عنوان این کتاب‌ها شامل ادبیات کودک و چهار عنوان دیگر آن شامل شعر و ادبیات است. به گفته رییس کتابخانه‌ های عامه هدف از اهدای این کتاب‌ها غنامندی کتابخانه‌عامه است.
قبل از این نفیسه خوشنصیب غضنفر چندین جلد کتاب دیگر را نیز به کتابخانه‌ های عامه اهدا کرده بود.مجیب مرزایی

بازارک/ ۱۲قوس/ باختر
دو اثرعلمی در پنجشیر دیروز نقد و رونمایی شد.
این دو اثر در محفلی که از سوی جمعیت فکر وعمل درهماهنگی پوهنتون پنجشیر برگزار شد، از سوی فرهنگیان، علما و قلم به د‌ستان نقد و رونمایی شد.
کتاب محمد علم ایزدیار، کارنامه یک ساله درنیابت اول مجلس سنا و مجموعه آثار دکتور عبدالحی الهی دو اثری که تازه تالیف شده است، در این مراسم نقد و رونمایی شد.
در این همایش سخنرانان پیرامون ابعاد شخصیت علمی، فرهنگی و سیاسی دکتور عبدالحی الهی صحبت کردند.
همچنان کارکرد، تاریخچه و چگونگی شکل گیری مجلس سنا و کارنامه یک ساله محمد علم ایزدیاردر نیابت اول مجلس سنا که درکتاب وی گنجانیده شده است، به تازگی ازسوی مشاوریت فرهنگی و مطبوعاتی نایب اول مجلس سنا با تالیف محمد اکرام اندیشمند به تیراژ یکهزار جلد چاپ شده است.
همچنان مجموعه آثار دکتور عبدالحی الهی که در برگیرنده موضوعات فلسفی، سیاسی، اجتماعی و دینی است و از جانب نهاد جمعیت فکر وعمل نوشته شده است، به تیراژ بیش از یکهزار جلد به چاپ رسیده است.
این همایش که در تالار پوهنتون پنجشیر برگزار شد، درآن محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا، عبدالحفیظ منصور نویسنده  ونماینده پیشین مردم کابل در ولسی جرگه، شمس الحق آرینفر نویسنده، محمد اکرام اندیشمند نویسنده، استاد محمد عزیز حنیف، شماری از روسای ادارات، علما، نویسندگان و محصلان شرکت داشتند.
در آخر محفل تقدیرنامه یی که از جانب ریاست اطلاعات و فرهنگ پنجشیر به همین مناسبت ترتیب یافته بود، توسط عبدالودود علی مردان، رییس آن ریاست به ساحل پیکار معاون نهاد جمعیت فکر و عمل، اهداء شد. حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL