26 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۲۵/ سرطان شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که...

غاصبان زمین درلوگر بازداشت شدند

غاصبان زمین درلوگر بازداشت شدند

پل علم / باختر/ ۲۵/ سرطان بیست مرد درولسوالی چرخ لوگر...

معین سیاسی با سفیران جوان افغانستان و پاکستان برای صلح دیدارکرد

کابل ۲۵سرطان باختر ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل 25 سرطان باختر
منار علم و جهل، با آنکه نزدیک به یک سده از اعمار آن در دل کابل می‌گذرد، کمتر کسی را می یابیم که نام این منار برایش آشنا باشد و از این منار تصویر روشن در ذهن داشته باشد.
سید احمد محصل دانشکده کمپیوتر ساینس پوهنتون کابل و باشنده ناحیه سوم شهر کابل است و با آنکه همه روزه از کنار این منار می‌گذرد، از ماجرا و علت اعمار آن اطلاعی ندارد و تنها یک بار با دوستانش در پای آن تصویر یادگاری گرفته است.
اما برخی صاحب نظران، این منار را معرف رشادت و جان فشانی های آنانی می دانند که در برابر متجاوز زمان ایستادند، رزمیدند و این منار را با نام‌هایشان آذین بخشیدند.
وحید غروال استاد دانشکده ژورنالیزم پوهنتون کابل منار علم و جهل را یاد بود و نمادی از سلحشوری های مبارزانی خواند که با جان سپاری و پایمردی در برابر بغاوت غلامان بیگانگان ایستادند، از خود گذشتند و با پیروزی در برابر متجاوزان به تاریخ پیوستند.
وی وجه تسمیه این منار را سرکوب بغاوت ملا عبدالله لنگ در برابر دولت شاه امان الله همچون غلبه علم بر جهل عنوان کرد و افزود که هرگاه کشور از سوی زعامان ترقی خواه رو به پیشرفت و توسعه بوده است، بیگانگان به عنوان های گوناگون خواستار سرنگونی آنان شده اند و تاریخ منار علم و جهل هم ریشه در این ماجرا دارد.
او از ملا عبدالله لنگ که چهل سال با امامت در مسجد پل خشتی شهر کابل برای انگلیس ها کار کرد نام برد که با افراطیت در باورهای دینی مردم نفوذ کرده بود و مردم را به کمال خوشباوری رسانده بود و همه را مبهوت باورهایش کرده بود، چنانکه در سال 1303  به تحریک انگلیس‌ها علیه دولت شاه امان‌الله تبلیغ را آغاز کرد و اصلاحات در آن دور را دین ستیزی عنوان کرد و با واداشتن مردم به جهاد، شاه امان الله را کافر خواند، که در نتیجه سرکوب و به زباله دانی تاریخ افگنده شد و پس از آن شاه امان الله به خاطر یادبود از آنانی که جان‌شانرا در مبارزه با ملا عبدالله لنگ و پیروانش از دست دادند،  منار علم و جهل را اعمار و نام هایشانرا در آن حک کرد.
غروال منار علم و جهل را از ارزش های تاریخی یی خواند که باید همه از تاریخ و علت اعمار آن مطلع باشند، زیرا این منار کوچک از یک ماجرای بزرگی برای نسل‌ها حکایت می کند.
او از ریاست حفظ آبدات تارخی وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که در راستای آگاهی شهروندان کشور از تاریخ و علت اعمار منار علم و جهل برنامه یی را روی دست گیرد.
اما عبدالاحد عباسی رییس حفظ آبدات تاریخی وزارت اطلاعات وفرهنگ نبودامکانات کافی برای معرفی منار علم و جهل و شمار دیگری از اماکن و آبدات تاریخی کشور را از علت های اصلی عدم آگاهی مردم خواند. نثار "ایثار"

پل علم 25 سرطان باختر
مقبره تاریخی ملک سبز علی در لوگر در آینده نزدیک بازسازی می‌شود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، عبدالرحمن تسل، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر حین بازدید از مقبره تاریخی ملک سبز علی در پل علم مرکز لوگر
گفت که میراث‌های فرهنگی نشان هویت تاریخی ما است و حفظ و نگهداشت آن وجیبه همه ما است.
وی به مردم محل اطمینان داد که در آینده نزدیک کار بازسازی آ مقبره یادشده آغاز خواهد شد.
مقبره تاریخی ملک سبز علی ازجمله داشته های تاریخی در لوگر به شمار می‌رود که در سال ۱۳۸۸ هجری شمسی درج فهرست میراث‌های فرهنگی ثبت شد.
این مقبره در حدود هشت‌صد سال قدمت دارد.
در لوگر بیش از ده مقبره تاریخی وجود دارد و اکثر آن در مناطق ناامن موقعیت دارد. احمد نعیم دوستی

کابل ۲۴ سرطان باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، روزگذشته  طی نشستی؛ چگونگی استخراج معدن مس عینک و حفظ آثار باستانی این ساحه را مورد بررسی قرار داد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این نشست که سرپرست وزارت معادن و پترولیم، مشاور شورای امنیت ملی، رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و متخصصین پروژۀ معدن مس عینک حضور داشتند، هیأت اعزامی، گزارش کارکردهای خویش را در این زمینه ارائه کرد.
پس از بحث های همه جانبه، گزارش هیئت مورد قبول قرار نگرفت و رییس جمهور به هیئت اعزامی یک بار دیگر دستور داد که  بر اساس یک طرح  واضح، به هدف حفظ آثار تاریخی ساحۀ مس عینک و چگونگی استخراج معدن آن، به ساحه نامبرده برود و پس از ارزیابی دقیق، گزارش خویش را به مقام عالی ریاست جمهوری ارائه کند.ماری

کابل 22سرطان باختر
تندیس کلاه شاه امان الله خان برفرازقصری خودنمایی می کند که تا چندی پیش با تن زخمی و پیکر خونین درخاک غنوده بود.
اما درسال های پسین دستانی می جنبد تا زخم های خونین این قصر را مرهم بگذارند و تن زخمی او را مرمت و بازسازی کنند.
به اطرافم نگاه کردم تپه ها، چون اوراق کهنه یی ازتاریخ دربرابرم قرارگرفت و زمانی را به خاطرم تداعی کرد که چگونه انسانان این سرزمین تاریخ و افتخارات گذشته شان را با توپ ومرمی نشانه می گرفتند، چگونه زنده ، زنده انسان ها را می کشتند وچگونه آبادی ها را ویران می کردند.
این قصرنیزقصه هایی دارد ازدنائت وقصه هایی دارد از انسانانی که می خواهند برزخم هایی که ازسرخفت براین قصروارد کردند مرهم بگذارند.بلی، این مکان مملو از خاطره های تلخ و شیرین، قصر دارالامان است که پس از بازسازی قرار است هم‌زمان با قصر تاج‌بیک، قصر پغمان، قصر استالف و قصر جبل‌السراج، در ۲۸ اسد سال جاری در صدمین سالگشت روز استقلال کشور افتتاح شود.
قصر دارالامان در هشت کیلومتری جنوب غرب شهر کابل موقعیت دارد که در سال‌های ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۴ در زمان سلطنت امان الله خان اعمار شده است.
این قصردر سه طبقه و ۱۵۵ اتاق بزرگ و کوچک و سه ضلع شرقی، غربی و شمالی دارد. ۱۸ تا ۲۰ هزار متر مربع ساختمان آن و ۶۳ جریب صحن آن است.
کار بازسازی آن در بهار ۱۳۹۵ آغاز شد و کار اسناد سازی آن را وزارت شهرسازی به عهده گرفت و کار اجرایی آن‌را اداره‌ واحد عملیاتی ریاست جمهوری به عهده دارد.
هزینه بازسازی این قصر از هفت تا نه میلیون دالر از بودجه دولت گفته شده‌است.
قرار است طبقه اول و دوم آن برای موزیم و طبقه سوم آن برای مهمان‌سرا اختصاص داده شود.
در بازسازی این قصر ده مهندس افغان وکارمندان افغانی کار می‌کنند که ۲۵ درصد آنان زنان هستند.
جاوید حماد انجنیر و آمر برنامه باز سازی  قصر دارالامان در مورد کار بازسازی قصر می‌گوید: اصالت و مهندسی قصر مانند ۹۴سال قبلش است و در بازسازی آن تمام مواد افغانی به‌کار رفته‌است.
او دلیل طولانی شدن کار بازسازی این قصر را آسیب شناسی و آسیب نگاری ساختمان این قصر می‌گوید که بر اساس آن نیاز به ساختن ۱۶ هزار اسناد بوده است.
اما باید گفت که بازسازی این قصر تنها مرهمی‌ است بر زخم‌های این قصر، ولی هر حصه آن حکایت‌های تلخی از جفاکارانی که به ویرانه مبدلش کردند دارد.
قصر دارالامان خاطره‌های شیرین و خبرهایی از ویرانی و تیرگی روزگار دارد. چیزهایی در خود نهاد دارد که بازتاب دهنده‌ خشونت هایی است که بر این سرزمین گذشته است.
۹۴ سال قبل قصر دارالامان در میان تپه‌های شهر کابل مانند گل شکوه ‌مندی شکوفا شد و در شمار هفتاد ساختمان عصری دنیا درآمد و جهان پذیرفت که افغانستان نیز سهم و نقشی در کره‌ زمین دارد.
ولی سیاهی و تیرگی افکار و رفتار نابخردان شکوه آ‌ن‌را زیر آوارها کرد  .
چنانچه در سال 1358، در زمان حکومت حفیظ الله امین بخشی از این قصر به آتش کشیده‌شد، اما هنوز کالبد  این قصر استوار ماند و چهره‌ با صلابتش را حفظ کرده بود تا این‌که در سال ۱۳۶۸در کودتای شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین افغانستان بر ضد دولت نجیب الله، هدف بمباران قرار گرفت و قامت قصر را کج کرد. اما آخرین نفس‌هایش را وحشت‌ناکترین و خونین‌ترین جنگ‌های داخلی کابل گرفت؛ و قصر دارالامان از یک قصر دل‌انگیز و عصری  به خانه ارواح  تغییر چهره داد و نمادی از وحشت شد.
قصری که شاه امان الله خان آن‌را به عنوان نمادی از مدنیت و اثری از تاریخ شاهی خواند و ‌خواست به نسل‌های آینده واگذار کند.
چنانچه گفته ‌می‌شود امان الله خان این قصر را برای استفاده دستگاه دولت خود و به نام خود ساخته بود.
از دلیل‌های دیگر اعمار این قصر، حل معضل تراکم جمعیت در شهر سابق کابل و آب غیرصحی بود که بارها سبب شیوع بیماری‌ها شده بود و هر بار تلفات بسیاری بر جا گذاشته بود.
همچنان از نظر شاه امان‌الله دلیل دیگر این بود که در گذشته افغانستان در انزوا بود و دنیا با آن ارتباطی نداشت اما پس از استقلال رفت‌وآمد شخصیت‌های خارجی و اقامت سفرا و سفارتخانه‌ها در کابل ایجاب وجود شهری با خصوصیت شهرهای عصری را می‌کرد که بر اساس آن این قصر اعمار شد.
عبدالرحیم یکی از نجاران کهن ‌سال قصر دارالامان است. او از روزگار شیرین این قصر خاطره‌های خوشی دارد؛ او می‌گوید : در کودکی  با پدر و مادرم به دیدن این قصر زیبا می‌آمدیم، در  باغ و باغچه‌ این قصر خانواده‌ها روزهای جمعه به میله و تفریح می‌آمدند؛ اما افسوس که دشمنان نگذاشتند این قصر آباد بماند و به یک مخروبه مبدلش کردند.
قصر دارالامان تنها ساختمانی نیست که وضعیت واقعی شهر کابل را به نمایش می‌گذارد؛ نقطه نقطه‌ این شهر خبر از ویرانی و تیرگی روزگار می‌دهد، اما این قصر بنابر بعضی خصوصیت هایش بیشتر مورد توجه بوده است.
به گفته‌ محمد رسول باوری معین فرهنگ هنروزارت اطلاعات ‌‌فرهنگ، چند مشخصه‌یی که این قصر را از سایر قصرها و مکان‌های کشور جدا می‌کند؛ به گفته او برای اولین‌بار هنر معماری اروپا پس از تحولات افغانستان، به کار برده شد. تمام مواد استفاده شده در این قصر از محیط شهر کابل بود. بر اساس نظام‌نامه‌یی که امان الله خان ساخته بود، این قصر در محور شهر جدید کابل اعمار شد  و در یک موقعیت خوب با آب و هوای گوارا ساخته شد.
با این همه ویژگی و خصوصیت، دشمنان اثرهای تاریخی، این قصر را به ویرانه مبدل کردند. هرچند که اکنون این قصر بازسازی شده است و به نودو چهارسال قبلش دارد برمی گردد
اما این قصر چهره‌های وحشت و‌جنونی را  که دلیل ویرانی اش شدند به خاطر دارد.
کار بازسازی این قصر  در ابتدای حکومت وحدت ملی بر خاک غمناک این قصر  آغاز شد و محمد اشرف غنی رییس جمهوری  اسلامی افغانستان در روز بازسازی آن گفت که این قصر پس از بازسازی به یک موزه ملی تبدیل خواهد شد و همچنان به عنوان یک بنای تاریخی مرکزی برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبه خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
حمیدالله احمدزی، آمر سروی و مهندسی آبدات تاریخی وزارت اطلاعات وفرهنگ ، می‌گوید که ترمیم قصردارالامان یک گام نیک برای حفظ اثرهای تاریخی  درکشور است، حالا این قصر دوباره آباد شده‌است و نمای زیبایش از دور دست‌های شهر کابل به چشم می‌خورد.
حالا کار بازسازی این قصر در آستانه‌ ختم شدن است و به تاریخ ۲۸ اسد روزسالگشت  استقلال کشور، افتتاح می‌شود، ولی دل‌های ویران و خاطره‌های سوخته‌ مردم این کشور را چگونه می‌توان بازسازی کرد؟ با چهره‌های مکدری که این قصر را ویران کرده بودند چه باید کرد؟
یک تن از اهل رسانه که خواست از او نام گرفته نشود  می‌گوید: ای  کاش این قصر بازسازی نمی‌شد تا فرزندان ما می‌دانستند که پدران شان چه دردی کشیده بودند و چگونه نابخردان و وحشت‌گران تاریخ در ویرانی این قصر پیشی و یکه‌تازی کرده بودند.
او افزود : کاش قصر بازسازی نمی‌شد تا روزهای گذشته خود را به مرور زمان فراموش نکنیم و فراموش نکنیم که چه کسانی آن روزها را بر ما تاریک کرده بودند.  لیزا حصاری

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL