20 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ارقام  منع خشونت علیه زنان کاهش یافته است

ارقام منع خشونت علیه زنان کاهش یافته است

کابل باختر 20 قوس وزارت های امور زنان ،صحت عامه ،معارف...

والی لوگر به حل مشکلات خبرنگاران تعهد کرد

والی لوگر به حل مشکلات خبرنگاران تعهد کرد

پل علم ۲۰ قوس باختر والی لوگر امروز در نشستی، به...

کشته شدن ده هراس افگن در کندز

کندز 20 قوس باختر ده هراس افگن دیشب در ولایت کندز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

پل علم ۲۰ قوس باختر
والی لوگر امروز در نشستی، به حل مشکلات خبرنگاران در آن ولایت تعهد کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در نشست کمیته مصونیت خبرنگاران که در پل علم برگزار شد، محمد انور خان اسحاق زی والی لوگر بر حل مشکلات خبرنگاران در آن ولایت وعده همکاری کرد.
در این نشست نورالله ستانکزی رییس انجمن ژورنالیستان آزاد لوگر روی مشکلات خبرنگاران و مشکلات اقتصادی رسانه ها، عدم همکاری مسوولان با خبرنگاران و مصئونیت خبرنگاران صحبت کرد و از مسوولان محلی خواست تا در مورد حل مشکلات خبرنگاران توجه جدی نمایند.
در کنار شش رسانه صوتی و دو رسانه چاپی که اکنون در لوگر فعالیت میکند تا حدی به شکل بهتر برای مردم اطلاع رسانی صورت گرفته است، اما مشکلات اقتصادی رسانه ها وعدم مسلکی بودن برخی کارمندان رسانه ها تا حدی فعالیت رسانه ها را به کندی مواجه کرده است.  احمد نعیم دوستی

کابل باختر19 قوس
با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امروزمحفل گرامیداشت ازهفتاد مین سالروز صدوراعلامیه جهانی حقوق بشر و پایان کارزارمنع خشونت علیه زنان ، آغازیافت .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر:  این محفل ازسوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به حضورداشت شماری ازمقامات و نماینده گان ارگان های مختلف دولتی ، مسولان وزارت اطلاعات وفرهنگ ، نماینده گان نهاد های حامی حقوق زن، جامعه مدنی و مهمانان خارجی ، درکابل برگزاری شد .
دراین محفل حسینه صافی دررابطه به اهداف کارزار16 روزه که ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شده بود معلومات داده گفت که ما میخواهیم فرهنگ منع خشونت علیه زنان را درتمام سطوح به وزارت اطلاعات و فرهنگ ترویج کنیم و سیستم حمایتی محو خشونت علیه زنان را ایجاد نمایم .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ بر آگاهی درراستای عملی شدن تمام قوانین ، مقررات و برنامه های که حقوق زنان و مبارزه علیه خشونت دربرابرزنان را حمایت میکند، تاکید کرد و خاطرنشان ساخت که حقوق زن حقوق بشراست و این یک جمله کوتاه  با مفهوم بزرگ میباشد که باید به آن توجه کرد ، یعنی زنان حق دارند به حقوق اساسی شان برسند.
همینگونه حسینه صافی ازمسولان اداره های مختلف وزارت اطلاعات و فرهنگ و نهای های دیگر که با این وزارت درکارزار 16 روزه منع خشونت علیه زنان ، همکارکرده اند نیز تشکرکرد.
متعاقبآ پیام داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور توسط فریدون خوځون معاون سخنگوی آن ریاست خوانده شد که دربخش آن آمده است : گرامیداشت ازروزمحوخشونت علیه زنان به معنی ارج گذاری به حقوق انسانی ، مدنی و جایگاه والای زنان درجامعه بشری است. 
درپیام گفته شده که درتمام جوامع بشری نقش و تاثیرگذاری زنان درحکومتداری ، امنیت و نهادینه شدن ارزش های دموکراتیک قابل توجه بوده که متاسفانه علی رغم همه پیشرفت ها ، هنوزهم ما شاهد محرومیت ، تبعیض، خشونت و شکنجه علیه زنان درسراسرکشور میباشم .
درپیام خاطرنشان گردیده که کارزار16 روزۀ محو خشونت علیه زنان فرصتی است  تا ریشه های فرهنگی و اجتماعی خشونت را شناسایی و برای رفع آن دست به کارشویم .
دراین محفل پیام بانوی اول کشورتوسط زحل امرخیل خوانده شد که درآن درکنار آن به مشکلات زنان اشاره شده است خاطرنشان گردیده که زنان بیشتراز همه ازجنگ ها متاثر هستند.
همینگونه درپیام آمده است که خشونت علیه زنان ریشه اسلامی و انسانی نداشته و دین مبین اسلام برای زنان جایگاه و مقام ویژه را مشخص ساخته است .
درپیام اضافه شده که زنان و مردان در رفا، آسایش و پیشرفت جامعه نقش کلیدی دارند.
داکترمیرویس بلخی وزیرمعارف نیزدرسخنانش دررابطه به جایگاه زن درجامعه و سهم گیری آنان درامورمختلف جامعه معلومات داده و برنامه های آن وزارت را درراستای تامین حقوق زنان و مبارزه علیه خشونت دربرابرزنان ، توضیح کرد.
وزیرمعارف تاکید کرده که وزارت های اطلاعات وفرهنگ و معارف بیشترمیتوانند درکاهش و منع خشونت علیه زنان نقش سازنده داشته باشند.
ماری نبرد آیین آمراخبارداخلی آژانس باخترنیز درصحبتی دررابطه به انواع خشونت دربرابرزنان معلومات داد و گفت که منع خشونت علیه زنان مستلزم مبارزه دوامدارمیباشد .
به همین ترتیب روشان مشعل مسول شبکه زنان افغان درصحبتی ازوزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطرسهمگیری فعال درکارزار 16 روزه منع خشونت علیه زنان تشکر کرد و خاطرنشان ساخت که خشونت علیه زنان مانع پیشرفت ورفاه جامعه میشود  و تطبیق قوانین میتواند خشونت دربرابرزنان را کاهش دهد.
همچنان خانم نظری نماینده وزارت امورزنان نیز درسخنانش گفت که مبارزه علیه خشونت کاریک نهاد نبوده بلکه تمام نهاد ها و مردم درمبارزه علیه خشونت دربرابر زنان باید سهیم شوند.
همینگونه شماری از شاعران اشعار شان را که به این مناسبت سروده بودند ، به خوانش گرفتند.
درجریان این محفل نمایش تیاتر توسط ممثلین تیاترملی و پارچه های موسیقی توسط هنرمندان ریاست موسیقی نیز اجرا شد. احمدضیا احمدی

نیلی 19 قوس باختر
گفتمانی زیر نام نقش جوانان و رسانه ها در توسعه حقوق بشر و دموکراسی امروز در ولایت دایکندی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به هدف کاهش خشونت علیه زنان، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی به همکاری مالی موسسه اکسفام در شهر نیلی برگزار شد، حسین سیرت رییس اطلاعات و فرهنگ دایکندی گفت که موضوع جوانان و رسانه ها در توسعه فرهنگی، سیاسی و اجتماع نقش مهم دارد و رسانه ها میتواند در پخش و نشر برنانه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در افکار عامه نقش مهمی داشته باشد.
در این گفتمان نمایندگان مقام ولایت، شورای ولایتی، حقوق بشر، موسسه اکسفام و شبکه جامعه مدنی در مورد نقش جوانان و رسانه ها در توسعه حقوق بشر و دموکراسی صحبت نمودند. احمد نعیم دوستی

کابل، 19 قوس، باختر
پنجاه اثر نقاشی امروز در نمایشگاهی تحت نام انځوریار  در نگارستان ملی به نمایش گذاشته شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ مراسم گشایش در این نمایشگاه صحبت کرد و گفت که نقاشی از جمله هنرهای ظریف است که هنرمند با ظرافت کاری یک اثر را خلق می کند.به گفته وی خلق آثاری هنری در بهبود وضعیت هنر در افغانستان نقش ارزند دارد.
صابره رحمانی آمر نگارستان ملی بیان داشت که در این نمایشگاه  پنجاه اثر نقاشی داکتر بهرام سادات برای یک روز به نمایش گذاشته شده است.
داکتر بهرام سادات گفت  که این  آثار نمایانگر دربرگیرنده گوشه ای از زندگی مردم افغانستان و مناظر طبیعی کشور  می باشد.مجیب الله مرزایی
 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL