29 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حامد کرزی لویه جرگه را ممد حل مشکل افغانستان دانست

حامد کرزی لویه جرگه را ممد حل مشکل افغانستان دانست

کابل باختر 29 اسد حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان خواستار...

سخنگوی رییس جمهور : آتش بس ، یک آتش بس مشروط خواهد بود

سخنگوی رییس جمهور : آتش بس ، یک آتش بس مشروط خواهد بود

کابل باختر/ 29/ اسد سخنگوی رییس جمهور میگوید که آتش بس...

کوفی عنان درگذشت

کوفی عنان درگذشت

سی ان ان – باختر29 اسد - شبکه تلویزیونی سی ان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر28 اسد
فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز کتابخانه "  نیلاب رحیمی " را در دارالمعلمین اخوت اسلامی ، درکابل افتتاح کرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: درمراسم افتتاح این کتابخانه که به حضورداشت شماری از شخصیت های علمی و فرهنگی برگزارشد ، فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به شخصیت فرهنگی و ادبی و کارنامه های مرحوم غلام فاروق نیلاب رحیمی ، سابق رییس کتابخانه های عامه صحبت کرد و گفت که نیلاب رحیمی یکی ازسرمایه های فرهنگی کشوربود که او درعرصه فرهنگ خدمات ارزشمندی را انجام داده است .
سانچارکی گفت که نیلاب رحیمی کتاب های متعددی درعرصه فرهنگ ، تاریخ و ادبیات کشور نوشته است .
همینگونه دراین مراسم حیدری وجودی شاعرو نویسنده خوب کشور، پیرامون شخصیت فرهنگی و آثارنیلاب رحیمی معلومات داد و  اورا یکی از چهره های درخشان درعرصه فرهنگ کشوردانست .
سید ناصرتقدسی رییس دفترفرهنگی مجمع رسالت و توسعه  و موسس دارالمعلمین های اخوت اسلامی نیز صحبت کرده گفت که به پاس خدمات فرهنگی نیلاب رحیمی کتابخانه دارالمعلمین اخوت اسلامی به نام او مسمی شد.
او افزود که دراین کتابخانه سه هزار جلد کتاب های ادبی ، تاریخی ، علمی ، فرهنگی و علوم دینی موجود میباشد . ذبیح الله علم

شهرهرات 28 اسد باختر
اعضای نهاد بانوان خبرنگار در نشستی با مسولان حقوق بشر در یوناما در مورد چالش‌های سد راه زنان خبرنگار صحبت نمودند.
سمیه ولی‌زاده معاون نهاد بانوان خبرنگار، هدف از این نشست را جستجوی راهکار برای حل چالش‌های زنان خبرنگار در زمینه‌ دسترسی به اطلاعات و امنیت و مصونیت دانست.
در همین حال، فریدون پویا سخنگوی دفتر یوناما هدف از راه‌ اندازی این نشست را جویا شدن چالش‌های زنان خبرنگار و رسیدن به یک دیدگاه منسجم برای حل این چالش‌ها عنوان کرد.
او گفت، دفاع از حقوق زنان حمایت از رسانه‌ها و آزادی بیان، یکی از مهم‌ترین اصول در لایحه‌ وظایف یوناما در افغانستان است.
با این حال شماری از زنان خبرنگار از عدم آگاهی کارمندان اداره‌های دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات شکایت داشته افزودند :بسیاری از مسولان اداره‌های دولتی این قانون را به رسمیت نمی‌شناسند و یا در مواردی حتی از وجود این قانون بی‌خبر اند.
در این جلسه انتخاب یک نماینده از میان بانوان خبرنگار و اخذ عضویت کمیته‌ جندر ولایت، یکی از راهکارهایی دانسته شد که می‌تواند برابری جنسیتی را در جامعه‌ رسانه‌یی نهادینه سازد.
این درحالیست که زنان خبرنگار در ولایت هرات با چالش‌های حاد امنیتی و تبعیض جنسیتی روبرو اند.ختم/ابوی

27 اسد / کابل باختر
جلسه کمیته باستان شناسی امروز به ریاست پوهاند محمد رسول باوری معین امور فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، اعضای این جلسه روی نتایج فعالیت های برخی موسسه های باستان شناسی داخلی و خارجی، ثبت و استملاک مکان های باستانی ولایت بامیان بحث و تبادل نظر کردند.
پوهاند باوری پس از صحبت روی اهمیت آثار و مکان های باستانی کشورهدایت سپرد تا هیئتی به منظور ثبت برخی آثار تاریخی که توسط حفاری های موسسه های باستان شناسی فرانسوی ها، جاپانی ها و داکتر طرزی به دست آمده به آن ولایت اعزام شود تا آثار مذکور ثبت ریاست باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ گردد.
وی همچنان در خصوص استملاک زمین های زراعتی مقابل مجسمه بودا نیز صحبت کرد و از اعضای کمیته خواست تا به منظور تعیین حدود آن هیئتی را به آن ساحه بفرستند و در این رابطه گزارش شانرا به این کمیته ارائه کنند تا در مورد تصامیم اتخاذ و اقدامات عملی گردد.
پوهاند باوری همچنان تاکید کرد که هئیتی به منظور ثبت برخی ساحات باستانی ثبت ناشده به آن ولایت اعزام شود تا پس از تشخیص ساحات فوق ثبت ریاست باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ گردد.  نثار "ایثار"

کابل باختر27 اسد
حسینه صافی سرپرست ونامزد وزیر اطلاعات وفر هنگ و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، امروزدردیداری، دررابطه به توسعه همکاری فرهنگی صحبت کردند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین دیدار رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دررابطه به فعالیت ها و همکاری های فرهنگی میان دوکشوربه خصوص درزمینه  امضای تفاهمنامه های همکاری ، برگزاری نمایشگاه های کتاب جمهوری اسلامی ایران در جمهوری اسلامی افغانستان ، اشتراک ناشران  افغانستان درنمایشگاه بین المللی کتاب در ایران ، برگزاری جشنواره های فرهنگی ، راه اندازی برنامه های آموزشی و همچنان تلاش به خاطرامضای تفاهمنامه دربخش همکاری های گردشگری ، معلومات داد.
همچنان وی درکنارآن که برگسترش و توسعه روابط فرهنگی میان ایران و افغانستان تاکید کرد ،  از سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دعوت کرد که درکنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که به اشتراک وزرای اطلاعات وفرهنگ کشور های اسلامی درماه قوس سال روان درشهرمشهد برگزارمیشود ، اشتراک کند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ، همکاری های جمهوری اسلامی ایران را دربخش های مختلف به ویژه درعرصه فرهنگی ارزشمند دانسته  و برنامه های این وزارت را درزمینه رشد فرهنگی و  گسترش و توسعه همکاری های فرهنگی برشمرد . احمدضیا احمدی  

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL