01 عقرب 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشف یک محموله  بزرگ مواد انفجاری طالبان درارزگان

کشف یک محموله بزرگ مواد انفجاری طالبان درارزگان

شهرترینکوت 1 عقرب باختر یک محموله بزرگ مواد انفجاری طالبان مسلح...

کشته شدن سیزده طالب مسلح در زابل

کشته شدن سیزده طالب مسلح در زابل

قلات 1 عقرب باختر سیزده طالب مسلح دیشب در ولسوالی نوبهار...

رهایی شش زندانی از زندان عمومی پنجشیر

بازارک /اول عقرب باختر شش زندانی از زندان عمومی پنجشیر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر30 میزان
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درنشستی با مسولان و نماینده گان شرکت های سیاحتی و زیارتی دررابطه به  حل مشکلات زایران افغان صحبت کرد  .
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین نشست درحالیکه محب الله ذاکری مشاور ونورمحمد حسین خیل رییس تصدی افغان تور وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حضورداشتند ، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به دستاورد های سفر اخیرش به کشور عراق معلومات داده گفت که در این سفر با حمود یعقوبی معین امورگردشگری وزارت اطلاعات وفرهنگ آن کشورو شماری ازمسولان دیگرآن کشور دررابطه به فراهم ساختن زمینه های مناسب انتقال زایران افغان به آن کشور و اجرای ویزه ازطریق سفارت عراق درکابل  صحبت و تفاهم صورت گرفته است .
همینگونه دراین نشست درمورد حل مشکلات ویزه عراق برای زایران افغان ، معرفی شرکت های سیاحتی و زیارتی قانونی کشور که معیاری بوده و خدمات بهترترا را انجام دهند، تهیه طرزالعمل به تفاهم شرکت های سیاحتی و زیارتی و همچنان دیدار با مسول سفارت عراق درکابل به خاطر رفع مشکل اجرای ویزه ، بحث صورت گرفت.
همچنان دراین نشست اشتراک کننده گان درکنارآن که از کارکردهای پوهنیارسیده مژگان مصطفوی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ بخاطر فراهم ساختن تسهیلات برای زایران افغان و شرکت های سیاحتی وزیارتی کشور به قدردانی یاد کردند، نظریات و پیشنهاد های شان را نیز مطرح کردند. احمد ضیا احمدی

کابل باختر29 میزان
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ، دردیدار با معین وزارت اطلاعات وفرهنگ عراق برگسترش روابط فرهنگی وبه خصوص گردشگری میان دوکشور، تاکید کرد.
به گزارش آژانس باختر: معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درجمع هیئت افغانی که شامل دکتورنصیراحمد اندیشه معین وزارت امورخارجه ، داکتر محمد قاسم وفایی زاده معاون اداره مستقل هوانوردی ملکی و نماینده گان معاونیت دوم ریاست جمهوری، وزارت حج و اوقاف ، ریاست عمومی امنیت ملی ، بودند ، اخیرأ به کشور عراق سفر کرده و با مقامات آن کشور دیدار و موافقت نامه های همکاری را درعرصه های مختلف امضا کردند.
معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درجریان این سفر در دیدار با حمود یعقوبی معین وزارت اطلاعات وفرهنگ عراق ، دررابطه به گسترش همکاری های فرهنگی به خصوص درقسمت گردشکری  تاکید کرد.
درمقابل جانب عراقی ازهمکاری های آن کشور دربخش های متذکره اطمینان داد.
همینگونه مصطفوی دردیدار با والی نجف و آیت الله فیاض مرجع تقلید، درمورد  مشکلات زایران افغان صحبت کرده وخواهان توجه آنان در زمینه رفع مشکلات و فراهم آوری سهولت برای زایران افغان شد.
آیت الله فیاض مرجع تقلید خاطرنشان ساخت که زمینه زیارت برای 35 هزار افغان درنجف و کربلا را فراهم ساخته است و آنان تلاش میکنند تا سهولت های بیشتر برای زایران افغان درآن کشور مساعد شود.
همچنان معین مالی ، اداری و گرحندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ و هیئت همراه اش با والی کربلا دیدار کردند.
دراین دیداردرمورد فراهم ساختن سهولت درانتقال زایران افغان ازکابل به کربلا بحث صورت گرفت و جانب مقابل دراین زمینه ازهمکاری های شان اطمینان دادند.
به همین ترتیب پوهنیارسیده مژگان مصطفوی  هیئت افغانی از آرشیف نجف که درآن نسخه های خطی اسلامی نگهداری میشود، دیدن کردند.
همینگونه هیئت افغانی پس از دیدار از مقبره امام ابوحنیفه دربغداد ، با مسول آن زیارت صحبت کرده و درزمینه فراهم ساخت دیدارحناف  ازمقبره امام بوحنیفه، موافقه صورت گرفت .
همچنان در رابطه به این که ویزه عراق ازکابل برای زایران افغان اجرا شود نیز تفاهم به عمل آمد.
سفارت عراق درکابل دراثرحوادث گذشته برای مدتی فعالیت نداشت و زیران افغان ویزه عراق را ازکشور های همسایه بدست میاوردند.
به همین ترتیب درجریان این سفر، معاون اداره مستقل هوانوردی ملکی  با مسوولان هوانوردی آن کشور موافقتنامۀ مبنی بر پرواز های طیاره های افغانی و عراقی ازکابل به بغداد و ازبغداد به کابل را امضا کرد .  
هیئت افغانی دستاورد های این سفررا گامی به سوی گسترش مناسبات میان دوکشور دوست افغانستان و عراق ، درعرصه های مختلف دانسته و برتحکیم آن تاکید کردند. احمدضیا احمدی

دایکندی 29 میزانباختر
مسابقه کتابخوانی دیروز  درشهر نیلی  دایکندی برگزار شد .
این مسابقه زیر نام  باز خوانی پیام عاشو را  میان 217 تن از جوانان پسر ودختر  از سوی انجمن اتحادیه جوانان وریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی برگزارشد .
به گزارش  خبر نگار  محلی آژانس باختر ، حسین سیرت رئیس  اطلاعات و فرهنگ  دایکندی  درمحفل افتتاح این مسابقه و نهادینه ساختن  فرهنگ مطالعه بین جوانان و فرهنگیان  گفت: مسابقه کتاب خوانی   یکی از برنامه های آن ریاست میباشد .
محمد صالح مسوول انجمن اتحادیه جوانان دایکندی  گفت  که برای هفت تن از برنده گان این مسابقه جوایز درنظر گر فته شده است . شکریه

کابل باختر 28 میزان فیلم "اشک های بی صدا" که مشکلات مهاجران را به تصویر کشیده است بعد از ظهر روز چهار شنبه طی محفلی در تالار کنفرانس های رسانه های حکومت رونمایی شد. به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت برگزار شده بود، حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه ضمن تقدیر از تهیه و ساخت "اشک های بی صدا" ابراز امیدواری نمود که این فیلم بتواند گوشه ای از مشکلات مهاجرین را به تصویر کشیده و باعث شود تا تلاشهای بیشتری برای رفع آن انجام شود. محقق افزود: "رنج و مشکلات مردم افغانستان در عالم مهاجرت بی پایان و گسترده است که تمام کشورهای جهان شاهد آن هستند و ایجاب می کند که برای رفع این دردها و رنج ها، اقدامات و تلاشهای همگانی صورت بگیرد. باید از طروق مختلف رنجهای مهاجرین به گوش جهانیان رسانیده شود". همچنان در این محفل سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وضعیت و مشکلات مهاجرین را در کشورهای دور و نزدیک نگران کننده عنوان کرده و خاطر نشان نمود که: "مردم ما مجبور به مهاجرت می شوند و به محض راهی دیار مهاجرت شدن، جان های شان را در معرض خطر و قاچاق قرار میدهند". بلخی یاد آوری نمود که تلاش ها برای منظم ساختن مهاجرت و اوضاع مهاجرین جریان دارد و با امضا نمودن تفاهم نامه ها با برخی کشورهای که نیازمند نیروی کار هستند، سهولت ها برای مهاجرین افغانستانی فراهم خواهد شد. فیلم "اشک های بی صدا" توسط عباس محمدی به مدت سه سال در کشور ترکیه تهیه و کارگردانی شده که توسط پرودکشن "وحدت فیلم" تولید شده است. این فیلم مشکلات، دردها و نابسامانی های مهاجرین افغانستانی در کشورهای دور و نزدیک را به تصویر کشیده است. ختم/ جاوید
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL