26 میزان 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات


جمعه ، 26 میزان 1398 ، 11:45

انفجار در هسکه مینه ننگرهار

کابل باختر  ۲۶  میزان
در دو انفجار در داخل یک مسجد در هسکه مینه ننگرهار هژده نفر جان باختند.
این رویداد چاشت امروز هنگام نماز جمعه در یک مسجدجامع آن ولسوالی رخ داد.
گواهان رویداد گفته اند که در پی دو انفجار٬سقف مسجد فرو ریخت و جان هژده نماز گزار را گرفت .
منابع امنیتی در ننگرهار٬وقوع انفجاردر هسکه مینه را تائید کردند مگر از ارائه جزئیات خوداری کرده اند.ختم/عبدالخالق

پلخمری/۲۶ میزان/ باختر
از روز جهانی هنر در بغلان دیروز گرامی داشت به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت در ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان با حضورمسوولان، استادان ٬فرهنگیان، شعرا و نویسندگان آن ولایت برگزار شد، عبدالبشیر اظهر، آمر فرهنگ وگردشگری ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان پیرامون هنر و هنرمندان و جایگاه اجتماعی هنرمندان در بغلان و دست آورد های هنری آن ریاست صحبت کرد.
در این محفل همچنان یک تعداد شاعران اشعار شان را دکلمه کردند و تیاتر و پارچه تمثیلی را هنرمندان آن ولایت نیز اجرا کردند.
در پایان این محفل تصاویر از جاذبه های شهر پلخمری و محله های تاریخی ‌و باستانی بغلان نیز به نمایش گذاشته شد. احمد نعیم دوستی

 

شبرغان/ 26 میزان/ باختر
از روز هنر با گشایش نمایشگاه های صنایع دستی و عکاسی در جوزجان دیروز گرامی داشت شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت با اشتراک مسوولان، روسای ادارات دولتی، فرهنگیان، شعرا، نویسندگان، نهاد های جامعه مدنی، سازمان های اجتماعی و مسوولان دفاتر بین المللی همکار، در محوطه ریاست اطلاعات و فرهنگ جوزجان برگزار شد، عظیم الله رحمانیار، رییس اطلاعات وفرهنگ جوزجان گفت که هنر نتیجه دانایی به وسیله توانایی و عمل است، احساسات و عاطفه انسانها است که هنر می آفریند و به دیگران انتقال می دهد.
وی افزود که وزارت اطلاعات وفرهنگ در عرضه خدمات از طریق هنر برای مردم بذل مساعی می کند و برنامه های آن وزارت به خاطر غنامندی هنر در آن ولایت تحقق یافته است .
همچنان به مناسبت روز هنر، دوصد و هفتاد اثر صنایع دستی و عکاسی که بیانگر واقعیت های عینی جامعه و فعالیت های دستی و هنری جوانان است، به نمایش گذاشته شد.  احمد نعیم دوستی

کندز/ 26 میزان/ باختر
از نخستین سال‌‌روز شهادت جنرال عبدالرازق اچکزی قومندان امنیه پیشین قندهار و جنرال عبدالمومن حسین خیل رییس پیشین امنیت ملی آن ولایت، در کندز گرامی‌داشت شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت با حضور مسوولان ملکی و نظامی کندز، بزرگان قومی و جوانان آن ولایت  در شهر کندز برگزار شد،  سخنرانان روی کارنامه های سیاسی، مبارزاتی و اجتماعی شهید جنرال رازق و شهید جنرال عبدالمومن حسین‌خیل صحبت کردند، ایثار و فداکاری آنان را در به نیکویی یاد کردند و  از جوانان خواستند که خطوط فکری قهرمانان کشور را سر مشق زندگی خویش قرار بدهند.
سخنرانان، نقش این جنرالان شهید را در راستای حفاظت از نوامیس ملی، مبارزه با تروریزم، خدمت به مردم و وطن قابل قدر دانستند و آنان را از چهره‌های برتر تاریخ نظامی در کشور یاد کردند. احمد نعیم دوستی

پلخمری/۲۶ میزان/ باختر
قومندان امنیه بغلان می گوید که ساحات نا امن بغلان، امن می شود و جلو هر نوع تحرک دشمن گرفته می شود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، مل پاسوال محمد ویس صمیمی، قومندان امنیه بغلان در حالیکه عبدالقدیم نیازی سرپرست آن ولایت و برید جنرال عباس توکلی قومندان لوای۳ قول اردوی۲۱۷ پامیر حضور داشتند، دیروز در یک نشست خبری گفت که با آغاز عملیات برق آسای نظامیان در بغلان مخالفان تاب مقاومت در برابر منسوبان امنیتی و دفاعی را از دست دادند و فرار کردند.
وی افزود که در  این عملیات قریه های زمانخیل، خوگیانی، ازبک ها، قره دکه و ظهرابی ولسوالی دند غوری که از چندین سال به این سو به دست طالبان بود به تصرف نظامیان درآمد.
قومندان امنیه بغلان علاوه کرد که منسوبان امنیتی و دفاعی از ولسوالی دند غوری به استفامت ولسوالی دهنه ِغوری در حال پیش روی اند.احمد نعیم دوستی

کابل/ 26 میزان/ باختر
یازدهمین نشست سالانه هیئت مدیره مرکز فرهنگی سازمان همکاری های جنوب آسیا(سارک) به روز چهارشنبه برای دو روز در سریلانکا برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر،این نشست با شرکت نمایندگان هشت کشور عضو، افغانستان، بنگله دیش، سریلانکا، هندوستان، پاکستان، نیپال، مالدیف و بوتان به ریاست عبدالمقیم افغان رییس پالیسی وپلان وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شد.
دراین نشست کارکرد یک سال گذشتۀ مرکز فرهنگی سارک به بررسی گرفته شد و به هدف هماهنگی و بهبود امور رهنمودهای لازم با شرکت کنندگان شریک کرده شد.
به همین گونه برای فعالیت های سال 2020 میلادی مرکز فرهنگی سارک بودجه خاص مشخص شد.
رییس و اعضای نشست تاکید کردند که در امور شناخت و حفظ ارزش های فرهنگی در سطح منطقه توجه و هماهنگی بیشتر شود و در بخش مبارزه با تشدد و خشونت جاری به تلاش های فرهنگی افزوده شود.
همچنان هیئت مدیره مرکز فرهنگی سارک دراین نشست فیصله کردند که ورکشاپ مدیریت باستان شناسی و میراث های باستانی و نیز روز جهانی مبارزه با خشونت (عدم تشدد) در افغانستان تجلیل شود.
به همین گونه اعضای هیئت مدیره در سریلانکا از جریان کار ساختمان مرکز فرهنگی در سریلانکا دیدن کردند و درکنار ابراز امتنان از حکومت سریلانکا که هزینه ساختمان مرکز یادشده را می پردازد، آرزو بردند که امور ساختمان آن در زمان معین به اتمام برسد.حبیب سادات

جمعه ، 26 میزان 1398 ، 11:41

دشمنی طالبان با مدارس دینی

طالبان  ۲۹ مدرسه دینی را در لوگر بسته کرده اند
کابل / ۲۶ میزان/ باختر
طالبان از سه ماه به این طرف ۲۹ مدرسه دینی  را در لوگر بسته اند و۲۹۰۰ طالب العلم را از رفتن به مدرسه باز مانده اند.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد؛طالبان از سه ماه به این طرف ۲۹مرکز آموزش‌های دینی را در لوگر بسته‌اند.
دراین مدارس ومراکز دینی که شامل ۲۴مدرسه۳٬دارالحفاظ و ۲ دارالعلوم می شود اضافه ازدو هزار و دو صد طالب العلم که نه صد تن شان را دختران تشکیل می دهند مصروف آموزش بودند که در تشکیل وزارت معارف جا داشتند. طالبان نه تنها که دانش آموزان را از رفتن به این مدارس باز مانده اند بل آموزگاران آن را نیز هشدار داده‌اند که دیگر به کارهای شان در لوگر ادامه ندهند.
این عمل طالبان٬واکنش مردم لوگر را در پی داشته است آنان طالبان را دشمن آموزش در کشور می دانند می گویند که طالبان نمی توانند این عمل شان را توجیه کنند.
طالبان که خود را برخاسته از مدارس دینی می دانند٬ و ادعای بلند تطبیق شریعت را سرمی دهند عامل ناهنجاری های زیادی در کشوراند.
این گروه با ناامن کردن بخشی از کشورمانع رفتن میلیون ها کودک به مکتب شده است و همچنان عامل مکتب سوزی های زیادی در کشور اند.
عملکرد طالبان در مدارس دینی ٬نمایانگر آن است که این گروه در صددآن است که کودکان افغان غرض آموزش دینی به پاکستان بروند. تا سلسله سرباز گیری شان از مدارس دینی پاکستان قطع نشود٬ مدارس دینی در پاکستان٬ منبع اصلی سر باز گیری طالبان است.
ازطرف دیگر شیوه تدریس در مدارس دینی افغانستان و پاکستان فرق فاحش دارد٬در مدارس دینی افغانستان درس شریعت و اخلاق اسلامی و معاشرت اجتماعی آموزش داده می شود٬ در حالی که در مدارس دینی پاکستان٬ تدریس مضامین دینی یک بهانه است در اصل در این مدارس ٬وحشت و دهشت افگنی ترویج می شود٬طلاب به جای آموزش های مثبت٬انتحار و افراط گرایی را آموزش می بینند و کودکان شستشوی مغزی می شوند و به انسان های قصی القلب مبدل می شوند.
این به دولت افغانستان بر می گردد تا به ماجرا جویی های طالبان نقطه پایان بگذارد و با تامین امنیت مدارس و مراکزعلمی ( دینی و علوم معاصر)جوانان و کودکان را در امر آموزش علم کمک کند . تحلیل سیاسی

کابل/۲۶ میزان/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسم گرامی داشت از اولین سالروز شهادت شهید سترجنرال عبدالرازق، شهید قهرمان دفاع افغانستان، اشتراک و سخنرانی کرد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد٬ در این مراسم که در تالار لویه جرگه در کابل  برگزار شد، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه، استاد عبدرب الرسول سیاف، شماری از اعضای کابینه، رهبری و شماری  از اعضای شورای ملی و شخصیت های سیاسی، نیز اشتراک داشتند.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری در جریان سخنرانی خود، با درود به روح شهدای افغانستان به خصوص شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، جنرال عبدالرازق را یکی از اعضای دلیر و راستین نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خواند که در نتیجۀ دسایس دشمنان افغانستان، در راه دفاع از کشور به شهادت رسید.
رییس جمهور کشور خاطر نشان ساخت که سترجنرال عبدالرازق یک جنرال وطندوست و نزد همه مردم عزیز بود. تمام افغانان، زنان، مردان، جوانان و موسفیدان، همه او را سرباز واقعی وطن می پندارند. وی افزود: "من به عنوان سرقومندان اعلی قوای مسلح کشور از قهرمانی ها و فداکاری های او در راه حمایت از مردم، قدردانی و تشکر می کنم."
رییس جمهوری  گفت: "به خاطر قدردانی از فداکاری های شهید سترجنرال عبدالرازق و به خاطر زنده نگهداشتن قهرمانی های او، اکادمی پولیس افغانستان به نام شهید سترجنرال عبدالرازق مسمی می شود." 
رییس جمهور تصریح کرد که شهادت جنرال عبدالرازق نشان داد که با وجود دسایس بیگانگان، مردم افغانستان هنوز هم با یک صدا در حمایت از کشور و سربازان دلیر وحدت خویش را حفظ کرده اند. وی افزود که جنرال عبدالرازق خان همواره بر ایستادگی در مقابل توطئه دشمن، تاکید داشت و این تاکید همۀ مردم است. 
رییس جمهوری کشور با ستایش از قهرمانی ها و فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، گفت: خون شهدای امنیتی و دفاعی ما به هدر نرفته است، قربانی های آنان سبب شد که ما از یک آزمون بزرگ مردم سالاری به سربلندی تمام فایق آیم. با وجود تهدیدها، نگرانی ها و توطئه ها در برابر مردم سالاری و نظام جمهوری ما، نیرو های امنیتی و دفاعی توانستند امنیت انتخابات ریاست جمهوری را به گونه بهتر تامین کنند.
رییس جمهوری کشور افزود : نیروهای امنیتی و دفاعی دلیر ما امسال، چهار موج حملات بزرگ دشمن را درهم کوبیدند و ناکام کردند. نیروهای امنیتی و دفاعی ما پاسداران قانون اساسی، ارزش های ملی و استقلال کشور هستند.
رییس جمهوری گفت که مردم افغانستان، با وجود تهدید های مستقیم گروه طالبان و فضای نامطمین سیاسی٬ در انتخابات ۶ میزان اشتراک کردند٬ اراده قوی شان را برای دوام نظام جمهوری و رسیدن به یک صلح با معنی به نمایش گذاشتند.
محمد اشرف غنی گفت که مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت اند و به تمام تلاش ها، به هدف رسیدن به صلح متعهد است. رییس جمهور گفت: "صلح؛ همیشه اولویت من به حیث رییس جمهور کشور بوده است. صلح، خواست اصلی مردم ما است و حکومت افغانستان به تحقق آن متعهد است."
رییس جمهور تصریح کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در نتیجه تلاش های دوامدار در پنج سال گذشته صلح را به یک گفتمان ملی مبدل کرد. مردم نسبت به هر زمان دیگر ارزش قطع جنگ و آمدن یک صلح پایدار را بیشتر احساس کرده اند. وی افزود که حکومت افغانستان صلح را یک روند ملی می داند و پیوسته تلاش کرده است که گام های همه جانبه در این راستا، بردارد.
رییس جمهوری با تاکید گفت که دولت افغانستان به عنوان طراح، مدافع و تطبیق کننده صلح، به فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح احترام قایل است و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت دولت افغانستان، مسوولیت خود می داند.
رییس جمهور گفت که صلح مهمترین خواست ملت افغانستان است و بنیادی ترین مسوولیت حکومت است، حکومت افغانستان درچارچوب ارزش های ملی، منافع ملی و مصالح علیای کشوربا عقلانیت تمام و مبتنی برخواست ملت به خصوص مطالبات جرگه مشورتی صلح؛ این روند ملی را به پیش خواهد برد.# عبدالخالق

کابل/۲۶ میزان/باختر
د افغانستان د دفاع د اتل شهید ستر جنرال عبدالرازق د شهادت د لومړي تلین په مناسبت د جمهوررییس محمداشرف غني د وینا متن
بسم الله الرحمن الرحیم
ډاکتر صاحب عبدالله عبدالله، ټول مشران، جنرال صاحب تادین خان، ګرانو هیوادوالو، د افغانستان د ملت د برحقه شهیدانو اولادونو او وارثینو، درنو حاضرینو، خویندو او وروڼو!
تر هر څه لومړی د اسلام د ستر لارښود تحفه تاسو ته وړاندې کوم؛
اسلام علیکم و رحمت الله و برکاته!
لومړی باید د افغانستان د ملت د برحقه شهیدانو، په ځانګړي ډول زموږ د امنیتي او دفاعي ځواکونو د شهیدانو اروا ته دعا وکړم او د خدای تعالی په دربار کې ټپیانو ته د عاجلې شفا هیله وکړم.
جنرال عبدالرازق زموږ د امنیتي ځواکونو له هغو رښتینو او زړورو بچیانو څخه و چې د افغانستان د دښمنانو د یوې لویې دسیسې په پایله کې د هیواد په دفاع کې شهید شو، مګر نن زرهاوو نور عبدالرزاق خانان جوړېږي.
نن موږ د افغانستان د خلکو د دغه اتل په ویر کې راټول شوي یوو او زه د هیواد د جمهوررییس او د وسله وال پوځ د اعلی سرقومندان په توګه د هغه د شهادت د لومړي تلین په مناسبت د شهید جنرال عبدالرازق درنې کورنۍ، تادین خان، امنیتي ځواکونو او د افغانستان عظیم ولس ته تسلیت وایم.
جنرال صاحب رازق یو وطنپال او داسې جنرال و چې په ټولو خلکو ګران و. ټول افغانان ښځې او نارینه، ځوانان او سپين ږیري هغه د وطن یو واقعي سرتېری باله. دا کندهار او ټول افغانستان ته د ویاړ ځای دی، چې ټول افغانستان د جنرال رازق په ویاړ غمجن و.
د جنرال رازق شهادت وښودله چې د پردیو د دسیسو باوجود د افغانستان خلکو اوس هم په یوه غږ له هیواد او زړورو سرتېرو څخه په ملاتړ کې خپل یووالی ساتلی دی. هغه تشه چې دوی غوښته چې په لوی کندهار او افغانستان کې راشي، رانغله او هیڅ وخت به نه راځي.
زه د شهید جنرال مومن کورنۍ او همدارنګه د شهید جنرال قهرمان کورنۍ ته چې تېره ورځ یې د تلین ورځ وه، د زړه له کومې تسلیت وایم.
جنرال رازق تل د دښمنانو او تروریستانو د دسیسو او توطیو پر وړاندې د ودرېدو ټینګار کاوه. د ده ټینګار زموږ د ټول ولس ټینګار دی، تروریستانو واورئ!
هغه د دې هیواد رښتینی بچی و او زه د وسله وال پوځ د اعلی سرقومندان په توګه زموږ د خلکو د ملاتړ په لاره کې د هغه د اتلولیو او سرښندنو قدرداني او مننه کوم.
موږ ټول د دې شاهدان وو، په کومه ورځ چې جنرال رازق شهید شو له بدخشان څخه تر هلمند او له هرات څخه تر ننګرهار ټول د هغه د له لاسه ورکولو په غم او ماتم کې ویرجن وو. د جنرال رازق شهادت د هر افغان زړه ودرداوه او نن زموږ په څنګ کې د جنرال رازق نشتون یوه لویه تشه او ضایعه ده.
د شهید ستر حنرال عبدالرازق د سرښندنو په درناوي او د نوموړي د اتلولیو د ژوندي ساتلو په خاطر  د افغانستان د پولیسو اکا‌‌‌‌‌‌ډمي د شهید جنرال عبدالرازق په نوم نومول کېږي.
زموږ هر پولیس به اوس به د جنرال رازق په قدم قدم ږدي او اتلوالۍ لپاره به کوښښ کوي.
برادران و خواهران عزیز!
خون تمام شهدای امنیتی و دفاعی ما به هدر نرفته، قربانی های این ها سبب شده که اکنون ما از یک آزمون بزرگ مردم سالاری به سربلندی تمام فایق آیم. با وجود تهدیدات، نگرانی ها و توطئه ها در برابر مردم سالاری و نظام جمهوری ما، نیرو های امنیتی و دفاعی توانستند انتخابات ریاست جمهوری را به گونه بهتر تامین امنیت کنند. جا دارد که از شجاعت و بیطرفی بی پیشینه ای که نیرو های امنیتی و دفاعی ما از خود در این انتخابات نشان دادند ستایش کنم.
همدارنګه وزیر صاحب د دفاع، وزیر صاحب د داخلې او د ملي امنیت رییس، ټول جنرالانو، د ملي امنیتي او دفاعي قواوو له ټولو منسوبینو د زړه له کومې ستاسو له همغږۍ، وحدت او اتفاق نه مننه کوم. 
نیروهای امنیتی و دفاعی دلیر ما امسال، چهار موج حملات بزرگ دشمن را درهم کوبیده و ناکام ساختند. لا هم بریالي اوسئ!
نیروهای امنیتی و دفاعی ما پاسداران قانون اساسی، ارزش های ملی و استقلال کشور هستند.
مردم افغانستان، با وجود تهدیدات مستقیم گروه طالبان و فضای نامطمین سیاسی در انتخابات 6 میزان اشتراک کرده اراده قوی شان را برای دوام نظام جمهوری و رسیدن به یک صلح با معنی به نمایش گذاشتند. نظام جمهوری است که حافظ وحدت ملی است.
حضار گرامی!
مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت است و به تمام تلاش ها، به هدف رسیدن به صلح متعهد است. صلح؛ همیشه اولویت من به حیث رییس جمهور کشور بوده است. صلح، خواست اصلی مردم ما است و حکومت افغانستان به تحقق آن متعهد است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در نتیجه تلاش های دوامدار در پنج سال گذشته صلح را به یک گفتمان ملی مبدل ساخت. مردم ما نسبت به هر زمان دیگر ارزش قطع جنگ و آمدن یک صلح پایدار را احساس می کردند. از زحمات جناب قانونی صاحب و تمامی دوستان، تشکر می کنیم.
دولت افغانستان به عنوان طراح، مدافع و تطبیق کننده صلح، به فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح احترام قایل است و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت دولت افغانستان، مسئولیت خود میداند.
صلح مهمترین خواست ملت افغانستان است و بنیادی ترین مسوولیت حکومت است. حکومت افغانستان درچارچوب ارزش های ملی، منافع ملی و مصالح علیای کشور با عقلانیت تمام و مبتنی برخواست ملت بخصوص مطالبات جرگه مشورتی صلح؛ این روند ملی را به پیش خواهد برد.
در اخیر یک بار دیگر یاد جنرال رازق شهید و سایر هم سنگران شان را که برای حفاظت جان و مال مردم، حراست از وطن و استقلال جان های شیرین شانرا از دست دادند گرامی داشته به بازمانده گان شان تسلیت عرض میدارم.
راه این قهرمانان ادامه می یابد.
زنده باد افغانستان
یشه سن افغانستان
ژوندی دې وي افغانستان
ختم/عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL