05 حمل 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

درب یک مکتب در کنر بعد از ۹ سال دو باره به روی شاگردان باز شد

درب یک مکتب در کنر بعد از ۹ سال دو باره به روی شاگردان باز شد

اسعدآباد 4 حمل باختر مسوولان امنیتی از آغاز سال جدید تعلیمی...

حوادث کابل و هلمند ٬ نمونه یی از تحجر و فرهنگ ستیزی طالبان است

کابل باختر/ 4 حمل حوادث تروریستی روز های اخیر...

ایوانکا ترامپ خواستار حضور زنان افغان در روند صلح شد

ایوانکا ترامپ خواستار حضور زنان افغان در روند صلح شد

کابل - باختر – 4 حمل ایوانکا ترامپ دختر و مشاور...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاسعدآباد 4 حمل باختر
مسوولان امنیتی از آغاز سال جدید تعلیمی در یکی از مکاتب ولایت کنر بعد از ۹ سال خبر دادند.
محمدهارون «یوسفزی» سخنگوی قول اردوی201 سیلاب به آژانس باختر گفت که لیسه قریه شال و شنگر ولسوالی اسمار آن ولایت که از ۹سال به این سو به نسبت نا امنی مسدود بود، دو باره به روی شاگردان باز شد.
وی افزود که منسوبان این قول اردو توانستند ساحه یادشده را از وجود هراس افگنان پاک سازی کنند و زمینه تعلیم و تربیه را برای شاگردان در این مکتب فراهم کنند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر/ 4 حمل
حوادث تروریستی  روز های  اخیر درهلمند  و  کابل  نمایانگر آن است که طالبان فاقد اندیشه های انسانی اند و با تحجر خو گرفته اند و انسان ستیز وفرهنگ ستیز اند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد :  به  روز اول  حمل سالجاری  طالبان  ، تجلیل کنندگان مراسم نو روز رادرساحه کارته سخی  شهر کابل آماج قرار دادند،  شماری را به شهادت رساندند وشماری را هم  زخمی  کردند  دوروز بعد از این واقعه طالبان بازهم دست به جنایت دیگر زدند واین بار شرکت کنند گان مراسم جشن دهقان را در ولایت هلمند آماج قرار دادند چهار تن را به شهادت رساندند وشماری را هم  زخمی  کردند .
در دو واقعه ٬هم درکابل  وهم  در هلمند٬ این افراد ملکی بودند  که از سوی طالبان آماج قرارگرفتند .
این  بار اول  نیست که طالبان فرهنگ ستیزی ویا انسان ستیزی  می کنند وجان افراد ملکی  را می گیرند  درگذشته نیز این گروه افراد ملکی را  در محافل فرهنگی ، اجتماعی ومذهبی هدف  قرار داده اند وخون انسان های زیادی را ریخته اند. مردم خاطره های درد ناکی از طالبان دارند که  چگونه برمراسم تشییع جنازه ها ، محلات ورزشی  ، مکتب ها ومدرسه ها حمله کردند وخون مردم را ریختند.
به  خاطر داریم که طالبان چنین جنایات شان را کتمان نکرده اند  این گونه  خشونت  وتحجر را کا ر خود دانستند  به آن فخر فروشی  کردند این گروه برای کشتار مردم  خلق شده است  وبا تحجر خو گرفته  است .آنها فرهنگ ستیز ، دین ستیز و مردم ستیز اند به این باور اند  که تنها از راه اختناق ووحشت می توانند خود را به عنوان یک جریان اثرگذار و توانمند بر  مردم تحمیل  کنند  .
خشونت وبربریت  خاصه کار آنها و جز سرشت  این گروه است. آنها از رو در رو شدن با مردمان آگاه ٬فرهنگی وخلاق در هراس  اند  جاهل و عقب گر ونوکرمنش ا ند  توا ن دیدن خوشی  های مردم  را ندارند.
طالبان برای ایجاد  تفرقه  میان اقوام و پیروان مذاهب در کشورپرورده شده اند مامورویرانی این کشور اند  برای  آنها همه جا ٬چه ورزشگاه باشد  یا مسجد  چه مراسم فرهنگی باشد  یا مراسم  عزاداری ، همه اهداف نظامی اند  آنان درهمه جا کشتار می کنند .
طالبان باور به زندگی مدنی ندارند واز هر امکان استفاده می کنند تامانع حضورمردم  درفعالیت های مدنی ، فرهنگی  و عمرانی شوند و حوادث هلمند  وکابل ناشی ازهمین دید وتفکر تاریک است .
طالبان متحجر ساخته شده اند تا در معاملات و چانه زنی های جاری در قضیه افغانستان برای ولی نعمت شان ( پاکستان ) امتیاز به دست آورند و موقف آن کشور را در بازی های منطقه یی محکم کنند # تحلیل سیاسی  

کابل - باختر – 4 حمل
ایوانکا ترامپ دختر و مشاور رییس جمهور امریکا در دیدار با نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان، بر اهمیت حضور زنان در مذاکرات صلح این کشور تاکید کرد.
آژانس باختر به نقل از خبرگزاری های جهان خبر داد که ایوانکا ترامپ در دیدار با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان تاکید کرده است که زنان افغان باید در مذاکرات صلح حضور داشته باشند.
پس از برگزاری دور پنجم  مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر، خلیلزاد از دستیابی به پیش نویسی برای خروج نظامیان امریکا از افغانستان خبر داد.
زنان افغانستان نگران بازگشت و قدرت گرفتن طالبان در افغانستان هستند زیرا به عقیده آنها، اگر طالبان دوباره در افغانستان به حکومت برسند، مسایل و مشکلات جامعه زنان در افغانستان تشدید خواهد شد.
نزدیک به دو دهه از حضور نیروهای امریکا در افغانستان می گذرد؛ حضوری که امریکایی ها هدف از آن را کمک به صلح افغانستان اعلام کرده اند اما این کشور همچنان با انبوهی از مشکلات و مسایل امنیتی، اقتصادی، اجتماعی مواجه است.
#  فریده بابک

اسلام آباد  - ایرنا -  4 حمل – باختر
اسلام آباد از استقرار تعداد بیشتری از راکت های ضدهوایی میانبرد و  طیاره های بدون سرنشین ساخت چین در چندین شهر و پایگاه نظامی پاکستان به منظور جلوگیری از هرگونه نفوذ هوایی از مرز هند خبر داد.
به گزارش آژانس خبری باختربه نقل  از ایرنا خبرگزاری ایران ؛ در پی حملات هوایی ماه گذشته  هند به پایگاه های گروه تروریستی موسوم به جیش محمد در 'بالاکوت' پاکستان، پنج قطعه راکت زمین به هوای 'LY-80' و 150 قطعه رادار نظارتی دافع هوا در سراسر سرزمین پاکستان نصب شده است.
به نوشته این شبکه خبری؛ اسلام آباد علاوه بر نصب راکت های زمین به هوا، از استقرار طیاره های بدون سرنشین چینی مدل 'CH-4' و 'CH-5' به منظور نظارت و پیشگیری از حملات بالقوه در خطوط اداره کشمیر خبر داد که دستکم سه فروند از این طیاره های بدون سرنشین اردوی پاکستان در حملات هوایی تلافی جویانه هفتم ماه حوت هند به پایگاه های گروه تروریستی 'جیش محمد' در خاک پاکستان، هدف قرار گرفت و سرنگون شد.
حمله روز 14 فبروری 2019 گروه تروریستی جیش محمد به کاروان نیروهای پولیس هند در پولواما  در ایالت جمو و کشمیر این کشور، 41 کشته بر جا گذاشت. دهلی جدید سپس دولت پاکستان را مقصر اصلی این حمله و حامی تروریزم خواند و اعلام کرد که آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت.
اقدامات و اظهارات تلافی جویانه اسلام آباد و دهلی جدید علیه یکدیگر، بیش از پیش به تنش ها میان دو کشور دامن زده است.
#  فریده بابک

کابل باختر/ 4/ حمل
آژانس باختر به خاطر تجلیل از نوروز باستان نمایشگاه عکاسی را درپارک تیمورشاهی راه اندازی کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین نمایشگاه یکصد قطعه عکس که بازگو کننده داشته های فرهنگی ، فعالیت های سیاسی واقتصادی کشور است به نمایش گذاشته شده است وشهروندان پایتخت به گونه گروهی وانفرادی ازاین نمایشگاه بازدید به عمل آوردند.
روح الله اعظمی مالک قرطاسیه فروشی کابل زیبا واقع درتیمور شاهی می گوید که آژانس باختر یک خبررسانی بسیار قدیمی و یک نام آشنا است که  درسابق ها این آژانس درپارک شهرنو ، پارک زرنگار و دیگر نقاط شهر که مردم زیاد رفت و آمد داشتند عکس های سفرها و ملاقات های رییس جمهور و فعالیت های مقامات دولتی ، بناء های تاریخی کشور را به نمایش می گذاشت و مردم عام ازطریق این عکس ها از کارو فعالیت مسوولان دولتی آگاه می شدند.
وی علاوه کرد ، اکنون بعداز سال ها، خاطره آن روزها برای ما مردم که دردولت کار رسمی نداریم با تماشای این نمایشگاه زنده شد.
وی اضافه کرد اگر امکان داشته باشد به مناسبت های مختلف این گونه نمایشگاه ها آماده شود کار خوبی خواهد شد.
باید گفت دراین نمایشگاه یک تعداد تصاویر نقاشی شده از نگارستان ملی به همکاری آمریت نگارستان ملی نیز جهت تماشا به نمایش گذاشته شده بود.
ختم/ ماری نبرد آئین

شهرمهترلام 4 حمل باختر
حمله طالبان برپاسگاه های پولیس محلی درولایت لغمان با وارد شدن تلفات به این گروه عقب زده شد.
شب گذشته ده ها مهاجم درولسوالی الیشنگ برچند پاسگاه پولیس محلی یورش بردند و گفته می شود نبرد تا بامداد امروز میان مهاجمان ونیروهای امنیتی ادامه یافت.
به اساس گزارش ها ، درپی این حمله ، پولیس محلی به همکاری نیروهای اردوی ملی به مهاجمان تلفاتی وارد کردند.
یک قومندان ارشد اردوی ملی درشرق کشوربه آژ انس باخترگفت که دراین نبرد هشت مهاجم کشته شدند و چندین تن دیگر زخم برداشتند.
اوگفت دراین حمله مهاجمان، به نظامیان وروستا نشینان محل آسیب نرسیده است.ختم/ابوی

شهرقندهار4 حمل باختر
یک شبکه ده نفری دهشت افگنی درولایت قندهار متلاشی شد.
ماموران امنیتی رهبر و نه عضو این شبکه را دریک عملیات ویژه بازداشت کردند.
این شبکه دربخش هایی ازولسوالی های میوند ، میانشین ، شاه ولی کوت وژیری دست به حمله های هراس افگنانه می زدند.
ملا عبدالغفاررهبراین شبکه هراس افگنی درنخستین اعتراف هایش گفته است که افراد تحت امرش دست به بمب  و ماین گذاری ، بستن راه ها ، حمله برمکتب ها و آتش زدن درمانگاه ها در قندهار به هدف ایجاد ترس درمیان مردم می زده اند.
دفتر رسانه های ولایت قندهار با پخش خبرنامه یی می گوید که درمیان ده هراس افگن بازداشت شده ، افراد ماهر به ساخت بمب وماین ومهاجمان انتحاری نیز شامل اند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 4 حمل باختر
بزرگان قومی درولایت ننگرهار درنشستی ازطالبان خواستند تا به جای گفتگو با کشور های برونی ، به مذاکرات بین الافغانی تن دهند.
این بزرگان می گویند اگر طالبان به راستی صلح می خواهند ، با حکومت وارد گفتگوی رو در رو شود.
دراین نشست صدها بزرگ قومی اقوام مختلف ولایت شرقی ننگرهار گردهم آمده بودند.
لعل آقا کاکر یک بزرگ قومی گفت" طالبان اگر واقعا صلح می خواهند به جای کشور های برونی ، به مذاکرات بین الافغانی تن دهند.
او همچنان از زلمی خلیل زاد خواست تا برای دستیابی به صلح پایدار در جهت مذاکرات را به سوی حکومت و مردم افغانستان متمرکز سازد.
چترال همت بزرگ قوم شینوار دراین نشست ازطالبان خواست تا دیگر به اشاره دشمنان کشور دست به ویرانگری و خونریزی درکشور نزنند وراه صلح درپیش گیرند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 4 حمل باختر
ده ها جریب کشتزار کوکنار درولایت ننگرهار ازسوی ماموران امنیتی تخریب شد.
این کشتزارها دربخش هایی ازولسوالی مومند دره قرارداشت.
محمد نسیم شینواری ولسوال مومند دره ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که دراین دور به همکاری نیروهای امنیتی پنجاه جریب کشتزار کوکنار را تخریب کرده اند.
او به کشاورزان هشدار داد چنانچه دست به کشت کوکنار بزنند  ، کشتزار شان تخریب و با خود شان برخورد قانونی خواهد شد.ختم/ابوی

شهرهرات 4 حوت باختر
همزمان با آغاز سال تعلیمی1398 ، عبدالقیوم رحیمی والی هرات حمایت از معارف را از اولویت های اساسی کار خود اعلام کرد.
جشن آغاز سال تعلیمی توام با رونمایی کتاب راهنمایی برنامه ریزی مدیران امروز با حضور صدها تن ازاستادان مکاتب، اهل معارف، خانواده ها، مسوولان دولتی درتالارمولنا جلال الدین محمد بلخی برگزارشد.
روح الله ازهد رييس معارف هرات ازتکمیل بایمیتریک استادان مکاتب به هدف تامین شفافیت وجلوگیری ازحیف ومیل سرمایه های ملی، استخدام شش هزارتن از معلمان قراردادي، حق الزحمه اي وبا لمقطع در سال روان بعنوان عمده ترين برنامه هاي رياست معارف یاد کرد و خواهان توجه وحمايت از معارف شد. عبدالقیوم رحیمی والی هرات نیز ضمن اتحاف دعا بروحانیت بنیاد گذاران معارف نوین هرات،  ازجمله علامه صلاح الدین سلجوقی و استاد بهره،  سال نو تعليمي را به اهل معارف تبريك گفت وآرزو برد سال پيش رو، سال صلح وپيشرفت وآباداني درکشور باشد.
رحیمی ولایت هرات را سرزمین علما وعرفا خواند و از همه اقشار مختلف جامعه تقاضا کرد تا معارف را سیاسی نسازند، چون مکتب جای تعلیم‌ وآموزش و تغییر ذهنیت های جوانان جهت رشد و انکشاف مهارتها میباشد.
والي هرات به خاطر رسيدگي به مشكلات معلمان قول همکاری داد واطمینان داد که شخصا درین راستا اقدام وصداي داد خواهي معلمان را به مسوولان مركزي خواهد رساند .
این مسوول بلند رتبه دولتی تاکید دارد که  علم بايد برهمه چيز ترجيح داده شود.
عزیزالرحمن سروری معاون ریاست معارف نیز پیام دوکتور میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف را قرائت کرد و بر دسترسی عادلانه شهروندان به فراگیری دانش و بازگشایی مکاتب تاکید کرد.
قابل یادآوریست که معارف هرات با داشتن حدود هشتصد وبیست هزار متعلم بعداز کابل بیشترین دانش آموزان را جذب کرده است .
این درحالیست که درسال روان نیز حدود یکصدهزارتن ازکودکان دختر وپسر جذب مکاتب ولایت هرات میشوند.
باتمام این وجود نیمی ازمکاتب هرات دارای ساختمان تدریسی استندرد نیست.ختم/حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL