02 جوزا 1396

RSS Facebook

خبر های جدید

ستایش رییس جمهورامریکا  از نیروهای دفاعی وامنیتی افغانستان

ستایش رییس جمهورامریکا از نیروهای دفاعی وامنیتی افغانستان

کابل باختر اول جوزا دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا درنشست سران...

اعلامیه اداره ملی حفاظت محیط زیست در پیوند به روز جهانی تنوع حیات

کابل باختر اول جوزا روز بین المللی تنوع حیات همه ساله...

محمد اشرف غنی با دونالد ترامپ، ملاقات کرد

محمد اشرف غنی با دونالد ترامپ، ملاقات کرد

کابل باختر اول جوزا محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر اول جوزا
دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا درنشست سران کشورهای عربی – اسلامی و امریکا درریاض از مبارزه نیروهای افغان تقدیر به عمل آورد.
به گزارش آژانس باختر، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، شام گذشته در سخنرانی‌اش در نشست کشورهای اسلامی - عربی و امریکا در ریاض، دو بار نام افغانستان را گرفت و از قربانی‌دادن نیروهای امنیتی افغان در نبرد با گروه طالبان ستایش کرد.
ترامپ گفت که سربازان شجاع افغان برای دفاع از کشورشان، قربانی بزرگی در جنگ برضد طالبان و سایر گروه‌ها می‌دهند.
او عده کرد که درهمکاری با کشورهای اسلامی دهشت افگنی را ازمنطقه محو خواهد کرد.ختم / مینوی

کابل باختر اول جوزا
روز بین المللی تنوع حیات همه ساله در تمام جهان توسط  کشور های عضو تجلیل میگردد. افغانستان  هم منحیث عضو جامعه جهانی بخصوص کنوانسیون تنوع حیات این روز بین المللی را جهت حفاظت تنوع حیات، تقویت هماهنگی و افزایش آگاهی عامه در کشور تجلیل مینماید.
اداره ملی حفاظت محیط زیست با درنظرداشت تعهدات ومکلفیت های ملی و بین المللی، تطبیق اهداف قانون محیط زیست برنامه ها و ستراتیژی های ملی در بخش تنوع حیات از این روز بین المللی به همکاری ارگانهای ذیربط وموسسات همکار تجلیل بعمل میاورد. این اداره در مورد مطابق قوانین وستراتیژی های  فوق الذکر کمیته اجرائیوی حیات وحش افغانستان را مطابق ماده 47 قانون محیط زیست ایجاد نمود است و تا اکنون در مجموع به تعداد (۱۳۸) نوع اعم از حیوان ها، نباتات حشره ها، پرنده ها و ذوحیاتین را مطابق معیارهای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت  درسه مرحله  ارزیابی و رسماً ازطریق مطبوعات کشور بشمول دو پارک ملی ( بند امیر بامیان و واخان بدخشان ) و یک ساحه پیشنهادی منظره طبیعی شاه فولادی ولایت بامیان که در رشد توریزم پایدار نقش اساسی دارد  اعلان نموده است وسپس انواع قابل حفاظت را  شامل لست نموده است.
ستراتیژی ملی تنوع حیات و پلان عمل آن نیاز  به همکاری های  همه جانبه ادارات دولتی و غیر دولتی و جوامع روستائی درسطح ملی، منطقوی و بین المللی به منظور تطبیق اهداف این ستراتیژی دارد.
اداره ملی حفاظت محیط زیست به منظور تطبیق و برآورده  شدن اهداف این سند، مشترکآً با نهاد های علمی  و بین اللملی ادارات دولتی و غیر دولتی و جوامع روستائی کار مینماید. بناء جهت تطبیق ستراتیژی ملی تنوع حیات از تمام هموطنان شریف، علمای دینی، نهاد های ملی و بین المللی ، مراجع علمی، جامعه مدنی و رسانه ها احترامانه تقاضا می نماید، تا در نهادینه ساختن حفاظت محیط زیست  و تنوع حیات سهم فعال گرفته  و در روشن ساختن اذهان عامه از این طریق  هرفرد مسولیت خویش را به وجه احسن انجام دهیم.
یک بار دیگر روز بین المللی تنوع حیات را به کافه ملت با افغانستان تبریک و تهنیت عرض میداریم . ختم / نالان

کابل باختر اول جوزا
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان، روز یکشنبه با دونالد ترامپ، همتای امریکایی اش در ریاض پایتخت عربستان سعودی، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این دیدار که در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی- عربی صورت گرفت رییس جمهور ترامپ از رهبری رییس جمهور غنی در راستای مبارزه با تروریزم وتطبیق اصلاحات کلیدی در حکومت افغانستان استقبال کرد.
رییس جمهور ایالات متحده امریکا در این ملاقات، از مبارزات نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان در جنگ با تروریزم وطالبان وهمچنان دفاع شجاعانه آنان از تمامیت ارضی وحاکمیت ملی افغانستان قدردانی کرد.
ختم / نالان

کابل باختر اول جوزا
داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، با منظور خالق رییس سازمان بین المللی کار ملل متحد در افغانستان، به منظور راه اندازی برنامه های انکشافی برای جوانان  دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی معینیت امور جوانان  به آژانس باختر، معین امور جوانان در این دیدار گفت: تلاش دارند تا از هر راه ممکن برای جوانان زمینه اشتغال را فراهم سازند، با همکاری نهاد های ملی و بین المللی در نظر دارند برای جوانان که دنبال کار هستند زمینه سازی نمایند.
وی افزود: نهاد های بین المللی در ایجاد شغل برای جوانان نقش مهم دارند، به همین منظور میخواهند با سازمان بین المللی کار ملل متحد در افغانستان مشترکآ برنامه های موثر را برای جوانان راه اندازی نمایند.
سادات از سازمان بین المللی کار بخش افغانستان خواست تا برای جوانان افغان زمینه کار را در افغانستان و خارج مساعد سازند تا جوانان که بیکار هستند شامل کار شوند.
منظور خالق رییس سازمان بین المللی کار ملل متحد در افغانستان (ILO) در این دیدار روی همکاری های دوجانبه در راستای اشتغالزایی تاکید نمود و افزود: آنان در نظر دارند با معینیت امور جوانان در بخش کاریابی برنامه های کلان را عملی نمایند.
وی افزود: از اینکه افغانستان بیش از 60 درصد نفوس آنرا جوانان تشکیل می دهند، سازمان ملل متحد علاقمند است تا در این بخش بیشتر از قبل برنامه ها و پلان های دقیق را عملی نماید.
سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد. این سازمان در سال ۱۹۱۹ و در نتیجه بحث‌های کنفرانس صلح پاریس تأسیس شد.
ختم / نالان

کابل باختر اول جوزا
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی- عربی و امریکا، شام روز گذشته در اقامتگاهش در شهر ریاض با جنرال مک مستر مشاور امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار هر دوجانب روی مبارزه مشترک علیه تروریزم و افراطیت، همکاری امریکا با افغانستان در عرصه های مختلف و مسایل منطقه یی، بحث و تبادل نظر نمودند.
هر دو جانب با تایید صحبت های قبلی شان در کابل در راستای مبارزه مشترک علیه تروریزم، یکبار دیگر بر مبارزه مشترک و جدی علیه این پدیدۀ شوم، تاکید کردند.
به همین ترتیب رئیس جمهور غنی و مشاور امنیت ملی امریکا، دیدارهای سران و مقامات دو کشور بخصوص دیدار روسای جمهور افغانستان و امریکا را در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی- عربی و امریکا در گسترش هرچه بیشتر مناسبات میان دو کشور، مفید دانستند.
جنرال مک مستر مشاور امنیت ملی امریکا، یکبار دیگر از تداوم کمک های آن کشور در عرصه های مختلف به افغانستان، اطمینان داد.# نالان

کابل باختر اول جوزا
مسئولان ادارات مرزی وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان خبر داده است که بیش از 17 هزار نفر مهاجر افغان از تاریخ 23 الی 29 ثور سال جاری داوطلبانه و غیر داوطلبانه از کشورهای ایران و پاکستان به کشور برگشته اند.
به گزارش آژانس باختر، آمارهای رسیده نشان می دهد که در میان بازگشت کنندگان 11 هزار و 466 نفر به گونه داوطلب و 5 هزار و 641 نفر دیگر به گونه اجباری از سه مرز کشور به وطن شان برگشته اند.
از طریق تورخم ولایت ننگرهار در هفته گذشته بیشترین مهاجرین وارد کشور گردیده اند که تعداد شان به 8 هزار و 705 نفر می رسد و مرز پل ابریشم ولایت نیمروز بعد از تورخم قرار دارد که عبور دهنده 8 هزار و 402 نفر مهاجر افغان بوده، مرز اسلام قلعه ولایت هرات به دلیل مشکلات، تنها 4 نفر را استقبال نموده و از طریق مسیر اسپین بولدک ولایت قندهار هیچ مهاجری بر نگشته است.
کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان(UNHCR) به هر برگشت کننده دارای مدرک حین ورود شان به کشور،200 دالر امریکایی کمک می نماید و اداره سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و پروگرام غذایی جهان عودت کنندگان آسیب پذیر بدون مدرک را کمک بشری می نماید. ختم / نالان

کابل باختر اول جوزا
کابل عادله راز معین اقتصادی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با خانم منیژه وافق رئیس اتاق های تجارت زنان افغانستان دیار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژآنس باختر،
معین اقتصادی وزارت امور خارجه از کاردکرد های ابتدائی این نهاد تازه فعال شده، ابراز خوشی نموده خواهان موفقیت هرچه بیشتر این نهاد شد.
معین اقتصادی وزارت امور خارجه، کار زنان تجار ت پیشه  افغان را در چند سال اخیر مهم و فعال ارزیابی نموده، روی سهم بیشتر زنان تجارت پیشه  افغان در عرصه تجارت تاکید نمود.
سپس، رئیس اتاق های تجارت زنان افغانستان، از کارکرد های این نهاد در مدت زمان که شروع به فعالیت کرده اند معلومات ارائه نموده و از چگونگی کار ها و برنامه های آینده این نهاد برای معین اقتصادی وزارت امور خارجه همچنان  معلومات ارائه نمود.ختم /نالان

کابل باختراول جوزا
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز در دیدار با رییس خانۀ علم و فرهنگ فدراتیف روسیه درکابل، درمورد برنامه های فرهنگی، صحبت کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین دیدار ویچیسلاف میخایلویچ رییس خانۀ علم و فرهنگ فداراتیف روسیه درکابل دررابطه به برنامه های فرهنگی مربوط به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معلومات داده و درمورد اشتراک شماری  ازجوانان شایسته ازبخش های مختلف در نوزدهمین فستیوال جهانی جوانان  که قراراست درماه اکتوبرسال جاری میلادی ، درشهر سوچی روسیه برگزار شود و درآن از178 کشورجهان 25 هزار جوان اشتراک نماید ، افتتاح خانه علم و فرهنگ فداراتیف روسیه درکابل ، فراهم ساختن زمینه آمدن سیاحان روسی به افغانستان و همچنان برگزاری یک سلسله برنامه های مشترک فرهنگی ازسوی خانه علم و فرهنگ روسیه درکابل و وزارت اطلاعات وفرهنگ ، معلومات داده و درزمینه های یاد شده خواهان همکاری وزارت اطلاعات وفرهنگ شد.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درکنارآن که روابط و همکاری های فرهنگی میان کشورها را گامی ارزشمند دانست، خاطرنشان ساخت که با هدایت جلالتمآب رئیس جمهور افغانستان گسترش همکاری ها ومناسبات نیک با کشور ها ازجملۀ اولویت های کاری است و درهمین راستا وزارت اطلاعات و فرهنگ روابط فرهنگی را باکشور های جهان واز جمله فدراتیف روسیه گسترش میدهد .
همچنان ازهمکاری های این وزارت دربخش های فرهنگی با رییس خانۀ علم و فرهنگ فدراتیف روسیه درکابل ، اطمینان داد. ختم / احمدی

کابل باختر اول جوزا
از روز جهانی موزیم ها امروز در تالار موزیم ملی تجلیل به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، درمحفل که به این مناسبت برگزار شد،ابتدافهیم رزمی رئیس موزیم ملی پیرامون تاریخ موزیم ها ، حوادث ناگواری که اسباب تاراج موزیم ملی کشور را فراهم ساخت وباز سازی موزیم ملی کشور به تفصیل صحبت کرد.
سپس پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرد وگفت که آثار باستانی هویت ملی و فرهنگی کشور را مشخص می سازد.
به گفته وی، موزیم ها مکانی است که آثار فرهنگی و باستانی ملت ها درآن نگهداری می شود.
اوگفت: آثار باستانی و فرهنگی هویت یک کشور را به نمایش می گذارد.
پوهاند باوری همچنان گفت که موزیم ملی به یک ویرانه تبدیل گردیده بود که به اثرتلاش وزارت اطلاعات وفرهنگ ، سازمان علمی وفرهنگی ملل متحد و کشور های کمک کننده دوباره به حالت اولی درآمد.
بعدأ سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ نمایشگاه عکس گنجینه های باستانی کشور را افتتاح کرد.
دراین نمایشگاه 232 تصویر آثار باستانی به نمایش گذاشته شده است.
ختم / ذبیح علم

کابل 1 جوزا باختر
به هدف آگاهی بیشتر کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ از بخش جندر کارگاهی از سوی آمریت جندر آن وزارت برگزار شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، در این کارگاه که برای یک روز در ریاست هنرستان وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد، پیرامون مفهوم واژه جندر و سپس روی چالش های فرا راه فعالیت های اجتماعی زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صحبت شد.
در این کارگاه محبوبه سعادت آمر جندر وزارت اطلاعات وفرهنگ با اشاره به میزان درک آگاهی عامه در خصوص زنان گفت که همانگونه که مردان در اجتماع حق دارند به تعلیم و تربیه، همچنان آموزش دسترسی داشته باشند، زنان نیز حق دارند تا از این حقوق و امتیازات برخوردار باشند زیرا زنان نیمی از پیکر جامعه را تشکیل میدهند و میتوانند با اشتراک در عرصه های گوناگون اجتماعی علاوه بر دست آوردها، موفقیت های قابل ملاحظه ای را برای اجتماع، مردم و کشورشان کسب کنند و با نیرو و استعدادشان، گام به گام با مردان پیش روند
محبوبه سعادت همچنان خاطرنشان کرد که آمریت جندر وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز مسولیت دارد تا آگاهی های لازم را در خصوص جندر برای همه کارمندان این وزارت تفهیم کند، زیرا جندر یک واژه جدید است و تاکنون کارمندان این وزارت با این واژه آشنایی کامل ندارند و به مفهوم اصلی این واژه پی نبرده اند.
به گفته وی، هرقدر حضور زنان در اجتماع فعالتر و موثرتر باشد زمینه پیشرفت بیشتر مساعد می شود.
در این کارگاه اعضا و کارمندان ریاست هنرستان، توزیع روزنامه ها و کتب بیهقی شرکت کرده بودند.ختم/نثارایثار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL