01 اسد 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

کابل باختر اول اسد لیوجین سونگ سفیر جمهوری خلق چین که...

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر نوزده طالب مسلح درننگرهار از ادامه...

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

شهرپارون ۱ اسد باختر کار ساخت چندین پروژه انکشافی درولایت دورافتاده...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر اول اسد
لیوجین سونگ سفیر جمهوری خلق چین که در زمان ختم مأموریتش قرار دارد، با استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری دیدار تودیعی انجام داد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، سفیر چین دراین دیدار گفت که در زمان مأموریتش به عنوان سفیرچین در افغانستان برای گسترش همکاری های متقابل بین دو کشور تلاش کرده است و از مأموریتش درافغانستان درس زیادی آموخته است. وی افزود که افغانستان و چین دو کشور همسایه اند که روابط بین آنها براساس همکاری و احترام متقابل استوار است.
سونگ ابراز امید واری کرد که سرانجام روند صلح افغانستان نتیجه دهد و شهروندان این کشور پس از این درسایۀ صلح، صفا و امنیت پایدار زندگی کنند. وی یکبار دیگر موقف دولت چین را در حمایت از روند صلح اعلام کرد و به نقش محوری حکومت وحدت ملی در روند مذاکرات صلح تأکید کرد.
همچنین دراین دیدار استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از همکارهای دولت و مردم چین در سالیان گذشته با مردم افغانستان قدر دانی کرد و دولت چین را از همکاران نیک و قابل احترام مردم افغانستان در منطقه خواند.
معاون رییس جمهور با تأکید برگسترش هرچه بیشتر روابط و مناسبات حسنه بین دو کشور، از تلاش های سونگ به حیث نماینده سیاسی دولت چین درافغانستان برای توسعه همکارهای دوجانبه به نیکی یاد کرد.
استاد دانش با اشاره به روابط تاریخی دو کشور افزود که دولت و مردم چین در مواقع نیاز کمک های سخاوتمندانۀ برای مردم افغانستان فراهم کرده است و این امیدواری وجود دارد که سطح همکاری ها بین دو کشور همچنان توسعه یابد. وی با تأکید براینکه صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است، نقش دولت چین را در به نتیجه رسیدن تلاش ها و مذاکرات صلح، با اهمیت خواند. نالان

 

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر
نوزده طالب مسلح درننگرهار از ادامه جنگ وویرانگری دست کشیدند و راه صلح درپیش گرفتند.
این طالبان درجریان سال ها در بخش هایی از ننگرهار مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند.
شاه محمود میاخیل والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که این طالبان با ابراز ندامت از آنچه دربرابر مردم و کشور شان کرده اند گفتند که پس ازاین دربازسازی وتامین امنیت سرزمین شان تلاش خواهند کرد.
این طالبان با خود بیست ویک جنگ افزار سبک وسنگین را آورده اند وتسلیم نظامیان کردند.ختم/ابوی

شهرپارون ۱ اسد باختر
کار ساخت چندین پروژه انکشافی درولایت دورافتاده نورستان امروز با حضور مقامات عالی رتبه حکومتی ومسوولان محلی آغازشد.
مسوولان می گویند تطبیق این پروژه ها درزندگی مردم تغییرمثبت خواهد آورد و نقش مهمی درانکشاف ولایت محروم نورستان خواهد داشت.
ساخت وقیرریزی شاهراه پارون – اسعد آباد ، کارساخت سرک پارون - کامدیش و پارون – برگ متال، ساخت یک ورزشگاه سرپوشیده برای ورزش های رزمی و فوتسال، والیبال و باسکتبال، کانکریت جاده های داخل شهرپارون مرکز نورستان ازپروژه های مهمی است که امروز تهداب گذاری شد.
همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه درمراسم تهداب گذاری این پروژه ها گفت که برای ساخت این پروژه ها یک ونیم ملیارد افغانی ازسوی حکومت هزینه می شود.
وزرای بازسازی وانکشاف دهات، انرژی وآب، تحصیلات عالی، سرپرست وزارت مالیه و معین وزارت ترانسپورت درسفربه نورستان گفتند که حکومت بودجه یی برای تطبیق ده ها پروژه انکشافی مهم درنورستان ازجمله جاده سازی اختصاص داده است.
ساخت شفاخانه ها، پوهنتون، مراکز تعلیمی، تاسیسات مکتب ها ، کانال های آبرسانی و شبکه های آب نوشیدنی، پروژه هایی برای رشد زراعت و مالداری و مدیریت آب برای کشت وکار و تولید برق ازجمله این پروژه ها است.
حافظ عبدالقیوم والی نورستان به آژانس باخترگفت که تطبیق این پروژه ها باعث انکشاف نورستان خواهد شد.
ولایت نورستان درشرق کشور با داشتن راه های پرخم و پیچ و قرارداشتن در نوار دیورند با پاکستان و حضور گروه های هراس افگن یکی از محروم ترین ولایت های کشور محسوب می شود.
با آنکه این ولایت با چندین ولایت هم مرز است اما تنها راهی که درحال حاضر مردمان این ولایت را به دیگر بخش های افغانستان ازجمله پایتخت وصل می کند ، عبور از ولایت کنر است .
نبود راه های زیادی برای رفت و آمد و حضور گروه های هراس افگن ، نورستان را از انکشاف نسبی یی که دیگر ولایت ها درجریان دو دهه اخیر گواه بوده اند ، محروم ساخته است.
با تطبیق این پروژه ها انتظار می رود زند گی مردم این ولایت محروم بهبود یابد و انکشاف خوبی در نورستان شکل گیرد.ختم/ابوی

کابل باختر اول اسد
مشرانوجرگه شورای ملی، سخنان ناموزون وغیر مسوولانه دونالدترامپ رییس جمهوری ایالات امریکا دریک کنفرانس مطبوعاتی  که گفته است(می تواند جنگ افغانستان را در ده روز خاتمه دهد که در این صورت این کشور ده میلیون تلفات می دهد واز نقشه جهان حذف می شود که این کار را نمی کنم) انتقاد می کند  و خلاف اصول دیپلماتیک می داند.
اساساً ایالات متحده امریکا ومردم متمدن آن از شرکای سیاسی وستراتیژیک افغانستان اند و بر سر مبارزه برضد تروریزم جهانی که امنیت جهان را به مخاطره انداخته است ؛ تعهدات وروابط کاری خیلی عمیق را با هم استوار کرده اند ومشترکاً کار می کنند.
مردم افغانستان از موضع گیری‌های احساساتی وخشونت بار ترامپ اگرچه یک موضع گیری فردی وی به حساب می شود و بدون شک خارج از دایره تعهدات رسمی دو کشورباهم دوست ، عنوان شده است ، متعجب شده است که چگونه چنین جملاتی، پس از ملاقات باعمران‌خان صدر اعظم دولت تروریست پرور پاکستان از زبان رهبر این کشور بزرگ وشریک روزهای دشوار ما می برآید که دستان این رهبران پاکستانی به خون‌ بی گناهان افغان وعساکرایالات متحده امریکا رنگین می باشد.
مشرانوجرگه شورای ملی به این باور است که افغانستان نه بلکه پاکستان زادگاه تروریزم باید از نقشه جهان محو شود زیرا افغانستان تروریست پرور نیست و با ایالات متحده امریکا یک شریک سیاسی ومتعهد است نه کدام ایالت زیر دست این وآن کشور اجنبی؛ واین ملت سرافراز ولو در هرقدر شرایطی نا گواری هم که قرار داشته باشد هیچگونه توهین یا سر زوری زورگویان اجنبی را در طول تاریخ نپذیرفته است و نخواهد هم پذیرفت وکلید سر نوشت خود را  به دست هیچ کشوری نخواهد داد.
به این ملحوظ مشرانوجرگه شورای ملی از کانگرس ایالات متحده امریکا ،شخصیت‌ها ونهادهای سیاسی ، علمی ومدنی ومردم متمدن وبافرهنگ امریکا می خواهد که با تمرکز برگفته‌های غیر معمول ترامپ و تعبیر وتفسیر آن ، با ما همنوا شوند واز طرف خود نیز چنین اظهارات و بی مورد را ، مورد نکوهش قرار دهند . نالان

کابل باختر1 اسد
سمینارعلمی " بررسی یکصد سال رسانه و قانون درافغانستان "، به پیشواز صدمین سال جشن استقلال کشور امروز ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درکابل برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این سمینار به حضورداشت شماری از مسوولان دولتی ، هیئت رهبری و روسای  وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری از روسا و نمایندگان رسانه ها و تعدادی از مهمانان خارجی ، برگزارشد .
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درآغاز این سمینارصحبت کرد و گفت که این سمیناربه پیشواز صدمین سال استقلال کشور برگزار شده است  و هدف آن بررسی و تحلیل فراز و فرود صد سال کاررسانه یی درکشور است .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خاطرنشان کرد که درست صد سال قبل ، درسال 1919 شاه امان الله غازی ، با اصلاحات و گشودن صفحه جدید مسایل حکومت داری و حمایت  از حقوق شهروندی مردم افغانستان ، آزادی های زیادی را ازطریق تدوین قوانین مردم سالارضمانت کرد .
همچنان با حمایت ازآزادی بیان و آزادی نشر درافغانستان برای بار نخست نشریه های دولتی دراین زمان آغاز به کار کرد و اساس دستگاه های نشراتی بسیار مهم درآن زمان گذاشته شد که تاریخ کشور همه را مورد  وار ثبت کرده است .
حسینه صافی گفت که در18 سال گذشته فصلی از آزادی های رسانه یی را شاهد هستیم و تجربه می کنیم که درمقایسته به تمام دوره های تاریخ مطبوعات ازلحاظ  کمی ، کیفی ، تنوع و کثرت ، بی مانند و بی نظیر است .
وی دررابطه به یک سلسله مشکلات و موانع فرا راه کار رسانه یی روشنی انداخت وگفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ درسال های اخیر هفت بار قوانین رسانه یی کشوررا تعدیل کرده  است و این تعدیلات همه به نفع و حمایت ازآزادی بیان و رسانه ها درکشور بوده است .
حسینه صافی افزود که تعهد حکومت افغانستان مبنی برحمایت و حفظ دستاورد های مردم افغانستان درحوزه آزادی بیان از کسی پنهان نیست و یکی از مصداق های این تعهد ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه ها است که یک الگوی بی بدیل درکل جهان است که رهبری آن را استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری به دوش دارد .
بعد نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان درصحبتی گفت : در کمتراز 20 سال اخیر شاهد تحول دررسانه های افغانستان بودیم وبا وجود قربانی ها و تحمل دشواری های زیاد ، باز هم رسانه های افغانستان تلاش کرده اند و عقب نرفته اند و در جایگاه بلند قراردارند.
وی همچنان حمایت سازمان ملل متحد را از رسانه های افغانستان و محافظت خبرنگاران ابرازکرد .
رییس بخش سیاسی یوناما نیز درسخنانش نقش رسانه ها را درانعکاس حقایق و رویداد ها به ویژه انتخابات پیش رو ، روند صلح و سایر عرصه ها ، مهم دانست و تصریح کرد که باید خبرنگاران و اهل رسانه حفاظت شوند.
او حمایت اتحادیه اروپا را از خبرنگاران و رسانه های افغانستان ابراز کرد .
به همین ترتیب عبدالمجیب خلوتگر به نمایندگی ازفدراسیون خبرنگاران افغانستان ، دررابطه به چگونگی فعالیت و فرازو نشیب رسانه ها درصد سال گذشته درکشور معلومات داد .
اوگفت وقتی که امروز از رشد رسانه ها درافغانستان صحبت می شود ٬بیشتر توجه به ۱۸ سال اخیرمعطوف می شود ،  اما اگر  محدوده  زمانی یک صده به رسانه های افغانستان نظر انداخته شود ، شاهد تحول شگرفی دراین یک قرن دررسانه های کشور هستیم .
همینگونه درجریان این سمینار، به قدردانی از یک عمر تلاش ، به استاد عبدالحمید مبارز و شفیقه حبیبی دوپیش کسوت عرصه مطبوعات کشور، تندیس های " آزادی"  ازسوی سرپرست  وزارت اطلاعات وفرهنگ اهدا شد و تندیس استاد مبارز را که درسمینار حضورنداشت ، به معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ تسلیم داده شد که  آن را به استاد مبارز  اهدا کند.
همچنان درمجلس علمی سمینار،  استاد حبیب الله رفع مقاله یی زیرنام " مطبوعات دوره امانی ، دکتور علی یاور اکبری ، " آسیب شناسی درجریان روزنامه نگاری درصد سال در افغانستان " ، فرزانه حبیبی " نگاهی به تاریخ مطبوعات افغانستان درصد سال اخیر" ومصطفی عاقلی مقاله یی زیرعنوان " الگو های تیوریک فعالیت های رسانه یی درصد سال اخیر درافغانستان ؛  را خواندند.
درقسمت دیگر سمینار فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ ، دانش کروخیل رییس خبرگزاری پژواک ، عین الدین بهادری رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات  و نجیب الله شینواری رییس آژانس باختر،  به بررسی اجمالی سیر تاریخی یک صد سال رسانه ها و قانون درافغانستان،  دستاورد ها و تعهد حکومت مبنی بر حمایت از آزادی بیان ، مروری برنسخه های تقنینی مربوط به رسانه ها درصد سال اخیر، رسانه های نوین ، فرصت ها ، چالش ها و دورنمای کار رسانه یی درافغانستان ، پرداختند.
سپس  دادمحمد عنابی رییس روزنامه اصلاح ، قطعنامه ده فقره یی سمینار را خواند که درقسمتی از آن آمده است : - آزادی بیان نباید قربانی روند صلح شود
-  خبرنگاران و اصحاب رسانه ها و درکل آزادی بیان ازهرگونه تعرض باید مصون باشند و حکومت موظف است که امنیت خبرنگاران را تامین کند
- به پرونده های خشونت دربرابر خبرنگاران که عاملان آن مقامات دولتی هستند، باید رسیدگی شود 
- جامعه بین المللی برحمایت از آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه های کشور مانند گذشته ادامه بدهد.
- تمام رسانه ها برای ارتقای کیفی و محتوایی بکوشند و دولت موظف است که زمینه آن را فراهم کند
و تمام رسانه ها باید به پیروی از قوانین نافذ کشور و منافع ملی باید متعهد باشند و برای تقویت همبستگی ملی بکوشند.
دراخیر این سمیناراشترا ک کنندگان از نمایشگاه عکس های تاریخی و تصاویری ازاولین نشریه و اسناد تاریخی مطبوعاتی کشور درصد سال اخیر که ازسوی ریاست های آژانس باخترو انتشارات کتب بیهقی آماد شده بود ، دیدن کردند. 
احمدضیا احمدی

کابل اول اسد باختر
مشرانوجرگه شورای ملی با تاکید برتعهدات افغانستان وامریکا، اظهارات اخیر رییس جمهوراین کشور را در قبال افغانستان، غیرمسؤلانه وخلاف اصول دپیلماتیک دانستند .
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر:  این جلسه که دردوبخش به ریاست فضل هادی مسلم یار رییس ومحمد علم ایزدیارنایب اول برگزارشد، سناتوران روایاتی را مبنی براظهارات دونالد ترامپ که درنشست خبری مشترک با عمران‌خان نخست وزیرپاکستان گفته است " می‌تواند جنگ افغانستان را درده روزخاتمه دهد دراینصورت اینکشورده میلیون تلفات میدهد وازنقشه جهان حذف می‌شود که این کار را نمی کنم،  یک سخن احساساتی وخارج ازتعهدات رسمی دوکشور وخلاف اصول دپیلماتیک دانست باصدور اعلامیه یی، آنرا تقبیح کردند.
درمباحث آزاد، بعضی سناتوران ازافزایش نا امنی‌ها درکشوربه ویژه سقوط ولسوالی ستراتیژیک کران ومنجان ولایت بدخشان به دست هراس افگنان وتأثیرات منفی آن بالای ولایت ها همجوارابرازنگرانی کردندو گفتند: فساد گسترده درقول اردوها وناکارایی ها دررهبری وزارت دفاع ملی، وضعیت جنگی را بحرانی ساخته است ونیزنگرانی شانرا ازتلفات افراد ملکی درحملات تروریستی وبمباردمان هوایی ابرازداشتند وگفتند به تازگی درلوگردراثربمباردمان چندین فرد ملکی جان‌های شانرا ازدست داده اند که همه اینها ازضعف رهبریت سکتور دفاعی وامنیتی می باشد که باید به آن توجه شود.
همچنان شماری ازاعضأ  پیرامون اظهارات حسین حقانی، سفیر پیشین پاکستان در واشنگتن که گفته است طالبان به انتخابات باورندارند ومی‌خواهند پس ازخروج نیروهای امریکایی، با زورافغانستان را بگیرند نیزمباحثی صورت گرفت وازسیاسیون کشورخواستند نظربه وضعیت کنونی درقبال قضایای جاری موضع مشترک اتخاذ کنند تا آینده کشوربه خطرات جدی روبرو نشود .
مشکلات مردم از ازدحام ترافیکی درخیرخانه شهرکابل به نسبت کندن کاری جاده ها، کندی کاراعمارپروژه وزیرآباد شهرکابل، تروریکتن ازعلمای دینی مدرسه سلمان فارس درکاپیسا، انتقاد ازبرخورد دوگانه وزارت مالیه به خاطردرجریان قرارندادن سناتوران بدخشان حین امضای تفاهم نامۀ برق رسانی ولایت مذکور واعماربند برق شیوه، قطع شبکه های مخابراتی دربلخ، تاکید بربرسی اظهارات عطا محمد نوروالی پیشین بلخ درمورد براندازی حکومت، بی کفایتی سفیرافغانستان درلندن وفساد گسترده دراین نهاد دپیلماتیک، شکایات معلولان کلی اردوی ملی از رهگذر ناکافی بودن حقوق مادی ومعنوی شان، اظهارخوشبینی ازتأمین بودجه انتخابات ازعواید داخلی وشماری مسایل دیگرمطرح شد.
فضل هادی مسلم یار رییس مجلس، نیز اظهارات ترامپ را تقبیح کرد و گفت وی در زمان حاکمیت اش نتوانست چند گروه دهشت افگن را نابود کند پس مهال خواهدبود که افغانستان را در ده روز ازنقشه جهان حذف کند.
رییس مجلس گفت، افغانستان به حیث کشورمستقل دارای پیمان امنیتی باواشنگتن است ودرآن مکلفیت های هردوجانب، درج است مردم افغانستان که با هم روابط مختلف کاری ودوستی دارند امید میرود که کانگرس امریکا مانع اینگونه سرکشی‌ها شود زیرا او علاوه ازتحقیرافغانستان قربانی‌های امریکاییان را در تلفات جانی ومالی در برابر تروریزم، نیز زیرسوال برده است.
رییس مشرانوجرگه خطاب به طالبان گفت اکنون که نخست وزیرپاکستان تضمین به پای مذاکره کشانیدن شما را داده است شما یک گروه مستقل به حساب می آید یا آله دست پاکستانی ها؟ بهتراست ازلجاجت دست برداشته وارد مذاکرت مستقیم باحکومت افغانستان شوید تا دست به دست هم داده این سرزمین را ازتوطیه های بزرگ وصحنه رقابت های ناسالم کشورها بیرون کنیم.
مسلم یارهمچنان ازسیاسیون خواست ازآنجایکه برنامه های آمریکاییان روشن نیست ایجاب می نماید مخالفت‌های داخلی را کنارگذاشته برای حفظ وبقای کشور درکنارمردم وحکومت قرارگرفته وبرای تدویرانتخابات ریاست جمهوری همکاری لازم کند.
سپس درجلسه، فشرده ازفعالیت های اجلاس اول سال اول دوره هفدهم تقنینی مشرانوجرگه توسط مولوی عبدالله قرلق وداکترفیصل سمیع منشیان مجلس ارائه شد. که طی این مدت 26 جلسه عمومی،255جلسه کمیسیونها و9 جلسه کمیتۀ رؤسا برگزارشده است  ودوعنوان قانون و پنج عنوان معاهدات، میثاق های بین المللی، پروتوکول ها وموافقتنامه ها تصویب وتاییدشده است. همچنان دراین مدت 340 بارمسوولان به شمول وزرا وسایرمقامات درجلسات عمومی وکمیسیونها مورد استجواب قرارگرفته اند وبه صدها عرایض وشکایات مردم وادارات حکومتی، رسیده گی شده است؛ طبق این گزارش، مجلس سنا درموارد مختلف 29مورد پیام، اعلامیه وقطعنامه ها را صادرکرده است  وچهاربارهیئت های مجلس ازولایت ها وادارات شهرکابل نظارت به عمل آورده اند.
درختم مجلس؛ گزارش کاری کمیسیون سمع شکایات؛ ازسوی گل احمداعظمی معاون کمیسیون ارائه شد. نالان

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر
۹ عضو گروه داعش درحمله روستا نشینان خشمگین در ننگرهار کشته شدند.
این داعشیان مشغول فعالیت های هراس افگنانه در ولسوالی اچین بودند که با قیام مردم ولسوالی اچین مواجه شدند.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهاربه آژانس باخترگفت که دراین حمله قیام کنندگان۹ عضو گروه تروریستی داعش کشته شدند.
اوگفت داعشیان می خواستند حمله هایی در اچین سازماندهی کنند که با خشم مردم روبه رو شدند و تیرباران شدند.
این داعشیان باشندگان اصلی باجور و ورکزی در آن سوی نوار دیورند خوانده شده اند.
دراین نبرد چهار قیام کننده زخم برداشته است.
دراین اواخر بیشتر از هر زمانی ، خشم مردم افغانستان در برابر هراس افگنان افزایش یافته است، چنانچه هر ازگاهی گزارش ها از قیام مردم دربرابر این مهاجمان حاکیست .ختم/ابوی

سه شنبه ، 1 اسد 1398 ، 13:14

کشته شدن شش طالب مسلح درکنر

شهراسعد آباد ۱ اسد باختر
شش طالب مسلح دریک حمله هوایی در کنر کشته شدند.
این هراس افگنان بامداد امروز درولسوالی څوکی درمخفیگاه شان آماج حمله جنگنده بدون سرنشین ناتو قرارگرفتند.
یک قومندان ارشد اردوی ملی درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین حمله شش هراس افگن به شمول یک جنگجوی پاکستانی کشته شدند.
اوگفت دراین حمله هوایی مخفیگاه هراس افگنان با همه تجهیزات جنگی آن با خاک یک سان شده است.ختم/ابوی

شهراسعد آباد ۱ اسد باختر
چهارده تن به اتهام عضویت درگروه های تروریستی درجریان یک رشته عملیات ها و بازرسی وسایط، شب گذشته تا صبح امروز درولایت های کنر، ننگرهار، نورستان و لغمان بازداشت شدند.
یک قومندان ارشد اردوی ملی درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که بازداشت شدگان ها ظاهرأ مشغول تدارک حمله های هراس افگنانه بودند.
اوگفت که شماری بازداشت شدگان در نخستین تحقیقات به عضویت درگروه های طالبان و داعش و شرکت در ده ها حمله هراس افگنانه اعتراف کردند.
به اساس گزارش ها ، از نزد بازداشت شده ها چندین جنگ افزار به دست آمده است.ختم/ابوی

شهرپارون ۱ اسد باختر
کار ساخت وقیرریزی شاهراه  پارون - اسعد آباد امروز آغازشد.
این شاهراه  به طول بیست وسه کیلومتر و عرض هفت متر ولایت دور افتاده نورستان را به کنر وصل می کند.
حافظ عبدالقیوم والی نورستان درمراسم آغازکارساخت وقیرریزی این جاده گفت که این شاهراه به هزینه نهاد های کمک رسان و ازطریق حکومت ساخته می شود.
او ساخت وقیرریزی این جاده را در انکشاف ولایت دور افتاده و محروم نورستان با ارزش خواند.
دراین مراسم وزیر بازسازی وانکشاف دهات، سرپرست وزارت مالیه ومعین وزارت ترانسپورت گفتند که حکومت بودجه بیشتری برای انکشاف نورستان ازجمله جاده سازی دراین ولایت اختصاص داده است.
نورستان درشرق کشور با داشتن راه های پرخم و پیچ و قرارداشتن در نوار دیورند با پاکستان و حضور گروه های هراس افگن یکی از محروم ترین ولایت های کشور محسوب می شود.
با آنکه این ولایت با چندین ولایت هم  مرز است اما تنها راهی که درحال حاضر مردمان این ولایت را به دیگر بخش های افغانستان ازجمله پایتخت وصل می کند، عبور از ولایت کنر است .
جاده عمومی کنر هم با داشتن راه خراب و نا هموار و نیز حضور گروه های هراس افگن درآن همواره باعث نگرانی نورستانیان بوده است.
اکنون با ساخت وقیرریزی شاهراه  پارون – اسعد آباد امیدواری ها به انکشاف نورستان و به شدن روند عادی زند گی مردم بیشتر شده است.
با ساخت این جاده وقیرریزی آن فراورده های کشاورزی مردم به کمترین زمان ممکن و هزینه کمتر به بازار ها می رسد و نیز بیماران به آسانی به شفاخانه ها در دیگر بخش های کشور انتقال خواهند یافت.
ازسویی هم مواد ساختمانی و غذایی  با هزینه کمتر به نورستان انتقال خواهد یافت .ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL