22 ????? 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

روند  توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

پل علم / ۲۱ سرطان/باختر روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد...

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

میمنه /21 سرطان/ باختر یک مرد درشهرمیمنۀ فاریاب زن،دوپسرویک دخترش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پل علم / ۲۱ سرطان/باختر
روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانوادۀ متضرراز کووید نوزده را  امروز والی لوگر آغاز کرد‌.
محمد اجمل شاه پور والی لوگر می گوید که این کمک ها  شامل پنج قلم مواد خوراکی است که به هر خانواده متضرر ویروس کرونا آرد، برنج، روغن، بوره و مقدار چای  توزیع می شود.
والی لوگر علاوه کرد که کمک های یاد شده از بودجه یی که برای مبازره  با ویروس کرونا  اختصاص داده شده است، فراهم شده است.
والی لوگر در مراسم توزیع کمک ها، وعده داد که به صورت شفاف به خانواده هایی که از ویروس کرونا متضرر شده اندوکارهای شان را از دست داده اند، این کمک ها خواهد رسید.
/////////

میمنه /21 سرطان/ باختر
یک مرد درشهرمیمنۀ فاریاب  زن،دوپسرویک دخترش را باضربات چاقو امروزبه قتل رساند.
عبدالکریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب گفت که این رویداد حوالی چهاروسی دقیقۀ عصر درساخۀ چهارراهی پوهنتون شهرمیمنه رخ داد.
وی گفت این مرد دوپسرشش وهشت ساله ودختر پانزده ساله اش را باهمسرش با ضربات چاقو به قتل رساند.
وی گفت این مرد یک سال وشش ماه را درزندان سپری کرده بود وپس از رهایی به قتل اعضای خانواده اش پرداخت.
فرد مقتول بازداشت شده است وتاکنون علت این قتل ها روشن نیست وتحقیقات از وی آغاز شده است.
نازیلا عزیزی
///////

کابل / ۲۱ سرطان / باختر
به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان امروز نشست هیئت رهبری آن وزارت برگزار شد .
به گزارش آژانس باختر ؛ در این نشست حسینه صافی،  تقرر زنان به حیث معاونان والیان در ولایت ها را طرح موثر و ارزنده در امر رسید گی به مسایل زنان در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواند و علاوه کرد که  ریاست های امور زنان در ولایت ها در هماهنگی با ریاست مرکزی وزارت، فهرست چند تن از زنان را که قرار است به معاونت ولایت نامزد شوند ، تهیه کنند و به مرکز بفرستند.
بعد در این نشست پیرامون مصرف بودجه های عادی و انکشافی که از جمله 47 در صد بودجه عادی و 46 در صد  بودجه انکشافی به مصرف رسیده است معلومات ارائه شد .
همچنان درمورد پالیسی ها، قوانین و مقررات تصویب شده طی 5 سال اخیر، نظارت از تطبیق طرز العمل رژیم کاری را هیئت کمیسیون مستقل اصلاحات اداری، و ریاست منابع بشری به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بیان کرد وروی تدابیر برای (28) اسد جشن استقلال کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
احمد ضیا احمدی

هرات 21 سرطان /باختر
دوازده طالب زندانی یی که در زندان مرکزی شهر هرات نگهداری می شدند، با این تعهد که به جنگ باز نمی گردند و به خاطر استقرار صلح و ختم جنگ و برادرکشی تلاش می کنند، آزاد شدند.
این افراد به نشانه حسن نیت و به خاطر تسهیل گفت وگوهای صلح آزاد شدند.
ملا عبید الله یک تن از طالبانی که از زندان آزاد شد، در حالی که از اقدام اسلامی، انسانی و بشردوستانۀ رهبری جمهوری اسلامی افغانستان ابراز امتنان کرد، از سایر جنگجویان طالب خواست که بیشتر ازین عامل اهداف بیگانه نباشند و دست از جنگ بردارند.
ملا گل امین که اصلا از بادغیس است، نیاز اساسی کشور را صلح می داند و آرزومند است که صلح واقعی در تمام کشور حاکم شود.
او، از سایر طالبان می خواهد  به خاطر استقرار صلح و ختم جنگ بکوشند.
هریک ازین طالبان بصورت کتبی متعهد شدند، که دوباره به میدان های جنگ باز نگردند و زند گی مصالمت آمیزی در کنار خانواده های خود آغاز کنند.
/////////

کابل / ۲۱ سرطان / باختر
وزارت شهرسازی و اراضی ، موازی ۱۷۰۰ جریب زمین و املاک دولتی را درجوزجان سروی و ثبت کرد .
به گزارش آژانس باختر ؛ سروی و ثبت این زمین ها و املاک دولتی از طریق روند تطبیق برنامه بانک زمین دولتی و عامه وزارت شهرسازی و اراضی صورت گرفته است .
با پیشرفت این روند ؛ رقم مجموعی زمین و املاک دولتی ثبت شده در مرکز و ولسوالی های مختلف جوزجان  به ۲۴۳ هزار و ۳۴۵ جریب در ۲۶۰ قطعه افزایش یافته است.
وزارت شهر سازی و اراضی تا کنون ۵ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۳۷۹ جریب زمین و املاک دولتی را در ۶۳۶۱  قطعه در ۲۸ ولایت کشور سروی، نقشه برداری و ثبت کرده است.
احمد ضیا احمدی

 کابل / 21سرطان / باختر
کمیته اضطرار ولایت کابل، 53 قلم دوا و تجهیزات طبی را که  برای شفاخانه‌ های محمد علی جناح و افغان جاپان تهیه کرده است، امروز مقداری از آن را در حضور داشت داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه، محمد یعقوب حیدری والی کابل و داکتر نجیب الله ناصر رییس کمیسیون صحت، ورزش و جوانان در پارلمان به شفاخانه محمد علی جناح تسلیم کرد.
داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه از والی کابل به خاطر فراهم کردن این ضروریات طبی و دواها تشکر کرد و گفت که این ضروریات طبی از نیازهای مهم شفاخانه های کووید-19 در کابل به شمار می‌ رفت که اکنون تمام آن برای تداوی بیماران کرونا در این دو شفاخانه به مصرف خواهد رسید.
سرپرست وزارت صحت عامه، از بهبود عرضه خدمات صحی در شفاخانه‌های محمد علی جناح و افغان جاپان یاد کرد و گفت: تغییراتی که اخیرا در رهبری این دو شفاخانه به وجود آمده است خدمات صحی آن ها بهبود یافته است.
وی افزود : " ما در تلاش استیم که خدمات صحی را در تمام شفاخانه‌های کشور نیز بهبود ببخشیم" .
هم‌چنان داکتر عثمانی تاکید کرد که ویروس کرونا هنوز تحت مدیریت قرار نگرفته است و مردم باید با رعایت نکات صحی خود را در برابر این ویروس وقایه کنند.
اوگفت که سالانه حدود یک اعشاریه 5 ملیارد دالر در بخش صحت به مصرف می‌رسد که از این میان حدود 40 درصد آن در بخش خریداری دوا هزینه می‌شود.
از سوی دیگر، محمد یعقوب حیدری والی  کابل، از تلاش های رهبری وزارت صحت عامه مبنی بر بهبود وضعیت صحی و مبارزه با ویروس کرونا قدر دانی کرد و گفت: چالش هایی که قبلا در شفاخانه‌های محمد علی جناح و افغان جاپان وجود داشت، خوشبختانه اکنون با نظارت و پیگیری وزارت صحت عامه  و کمیته اضطرار برطرف شده است.
او هم‌چنان بر همکاری مشترک ولایت کابل و وزارت صحت عامه تاکید کرد و گفت: ما متعهد استیم تا دوشادوش وزارت صحت عامه برای کاهش ویروس کرونا مبارزه کنیم.
در عین حال، داکتر نجیب الله ناصر رییس کمیسیون صحت، جوانان و ورزش در پارلمان، از خریداری دوا و تجهیزات کمیته اضطرار استقبال کرد و از کارکردهای رهبری وزارت صحت عامه در امر بهبود خدمات صحی ستایش کرد.
هم‌چنان داکتر عثمانی در ختم این نشست همراه با والی کابل و رییس کمیسیون صحت از بیماران کووید-19 داخل بستر  شفاخانه محمد علی جناح عیادت کرد و چگونگی عرضه خدمات صحی را در این شفاخانه از نزدیک بررسی کرد.
احمد ضیا احمدی

کابل /۲۱سرطان / باختر
مشرانو جرگه امروز ، وزیر عدلیه  و شماری از مسوولان این وزارت را تقدیر کرد.
به گزارش آژانس باختر ؛ کمیسیون امور تقنینی، عدلی و قضایی مشرانو جرگه از کارکردهای داکتر عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، سید محمد هاشمی معین امور مالی و اداری و عبدالمجید غنی‌زاده رئیس عمومی انستیتوت قانون‌گذاری و  تحقیقات علمی و حقوقی وزارت عدلیه با اعطای لوح تقدیر، در نشستی قدر دانی کرد .
این تقدیر به پاس ارائه خدمات موثر، صداقت در اجراآت و تعهد در انجام امور کاری، به‌خصوص در عرصه‌ طی مراحل اسناد تقنینی، صورت گرفت.
قابل ذکر است که تلاش‌های وزارت عدلیه در راستای تدقیق و طی مراحل اسناد تقنینی در این مدت بی‌پیشینه بوده‌است.
احمدضیا احمدی

کتمندو/ ایرنا/۲۱سرطان/باختر
سیل و رانش زمین در نیپال که در پی بارش شدید باران رخ داد، جان دستکم ۴۰ نفر را گرفت و هزاران تن دیگر را در غرب این کشور آواره کرد.
به گزارش  رویترز، «گیان ناث داکال» فرماندار منطقۀ «میاگدی» در ۲۰۰ کیلومتری کتمندو پایتخت نیپال گفت که ۲۰ نفر در این ناحیه جان خود را از دست دادند و دستکم ۱۳ تن نیز مفقود شدند.
وی با اشاره به این که ۵۰ نفر با هلیکوپتربه مناطق امن منتقل شده‌اند، افزود: گروه‌های نجات و امداد در حال جست وجو برای یافتن مفقودشدگان استند. 
در ادامه این گزارش آمده است که همچنین در منطقه «کاسکی» هفت نفر، در منطقه «جاجارکوت» هفت تن دیگر و در مناطق «گولمی»، «لامجونگ» و «سیندهوپالچووک» نیز ۶ نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند.
باران‌های موسمی که از جون تا سپتامبر به طور منظم در جنوب آسیا ادامه دارد، همه ساله خسارت جانی و مالی زیادی در این منطقه از جمله در نیپال بر جای می‌گذارد.
بارش باران همچنان در ایالت «بیهار» هند که در همسایگی نپال قرار دارد، هر ساله خسارت جانی و مالی فراوانی بر جا می گذارد.
فریده بابک


غزنی/ 21 سرطان /باختر
درنتیجۀ انفجارماینی عصرامروز درغزنی شش فردملکی جان باختندوهشت فردملکی دیگر زخم برداشتند
واحدالله جمعه زاده سخنگوی والی غزنی گفت که این رویداد حوالی چهارعصردرمنطقۀ درۀ قیاق ولسوالی چغتوی آن ولایت زمانی صورت گرفت که موترنوع فلانکوچ حامل غیرنظامیان باماین کنارجاده برخورد کرد.
وی گفت دراین رویداد به شمول زنان وکودکان شش تن جان باختندوهشت تن دیگر زخم برداشتند.
سخنگوی والی غزنی خاطرنشان کرد که زخمیان رویداد به شفاخانه منتقل شدندوزیردرمان قرارگرفتند.
وی عامل این ماین گذاری را طلبان بیان کرد اما طالبان تاکنون دراین خصوص چیزی نگفته اند.
/////////

نیلی/ 21 سرطان /باختر
سخنگوی والی دایکندی می گوید از سرنوشت دودختری که دیروز دررودخانۀ هلمندولسوالی میرامورآن ولایت غرق شدند،تاکنون معلوماتی دردست نسیت.
عباس کامیارسخنگوی والی دلیکندی امروز گفت حوالی دوی پس از چاشت روزجمعه چهاردخترجوان درمنطقۀ پای برکرولسوالی میرامور دررودخانۀ هلمند غرق شدند.
وی گفت که دونفرآنان نجات داده شدندودودختر دیگردرآب مفقود شدندوباوجود تلاش ها تاکنون سرنوشت آنان ناروشن است.
سخنگوی والی دایکندی گفت که این دختران که محصل ومتعلم بودند، برای تفریح درکناراین رودخانه رفته بودند.
//////////

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL