29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبیستمین جلسه کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 20 اسد باختر
بیستمین جلسه کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها امروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس آن کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این جلسه  نخست نمایندگان ارگان‌های امنیتی از قضایای خشونت علیه خبرنگاران در ماه های اخیرگزارش دادند.
مقام های وزارت امور داخله در گزارش خود از نُه قضیه مربوط به خشونت علیه خبرنگاران گزارش ارائه کرد که براساس آن، در جریان حملات اخیر طالبان بر شهر غزنی در تاریخ ۱۹ اسد سال جاری یک کارمند تلویزیون ملی به شهادت رسیده است. این واقعه پس از آن اتفاق افتاده است که محافظین این رسانه‌ها نیز به دست طالبان جان خود را از دست داده‌اند.
در گزارش وزارت امور داخله به قضایای ادعای لت‌وکوب خبرنگاران در مراکز ولایات کشور نیز اشاره شد که تحت بررسی و یا رسیدگی عدلی و قضایی قرار دارد.
همچنین ریاست امنیت ملی از بررسی تهدید تلفنی مسئول رادیو فریاد در ولایت هرات، موضوع تهدید خبرنگار تلویزیون یک در ولایت هرات، پیگیری تهدید خبرنگار آژانس خبری پژواک در ولایت زابل، بررسی تهدید تعدادی از خبرنگاران در ولایت پکتیکا و پیگیری ادعای لت‌وکوب گاردهای امنیتی تلویزیون زن از سوی سربازان امنیت ملی گزارش داد.
همچنین نمایندۀ اداره لوی څارنوالی از بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران در این اداره گزارش داد که مطابق آن، تاکنون ۶ قضیه از ۱۶ قضیه نهایی شده شده است. به گفته مقام های لوی سارنوالی، دو قضیه تحت دوران محاکماتی، یک قضیه در مرحلۀ استیناف و هفت قضیه در پروسۀ تحقیق قرار دارد.
همچنین نماینده ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی نیز از چگونگی برگزاری جلسات ولایتی کمیتۀ مشترک گزارش داد.
در بخش دیگری جلسه، موضوع کمیته ولایتی کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها در ولایت هرات مورد بررسی قرار گرفته و پس از بحث اعضای جلسه، فیصله شد که یک هیأت مرکب از نمایندۀ فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌ها، نماینده ریاست عمومی امنیت ملی و نمایندۀ ادارۀ ارگان‌های محلی به ریاست معین وزارت اطلاعات و فرهنگ به زودی به هرات سفر کرده و به این موضوع رسیدگی کنند.
در جلسۀ امروز کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها، طرح تعدیل برخی از مواد طرزالعمل کمیته مشترک مورد بررسی قرار گرفت و تأیید شد.
مطابق این تعدیل، در مورد ترکیب کمیته‌های مشترک در ولایت‌هایی که شمار رسانه‌های فعال آن به بیش از ۵۰ رسانه می‌رسد، شش تن، و در ولایت‌هایی که بین ۲۰ تا ۵۰ رسانه فعالیت دارند چهار تن و در ولایت‌هایی که کمتر از ۲۰ رسانه فعال هستند سه تن از سوی فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌ها به عنوان اعضای کمیته ولایتی معرفی شوند.
در بخشی از این جلسه، فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌ها، جدول‌های جدید خشونت علیه خبرنگاران را به کمیته ارائه کرد.
همچنین پیگیری موضوع تهدید دفاتر برخی از نهادهای حامی رسانه وفعالان رسانه‌ی به بحث گرفته شده در زمینه تصامیم لازم اتخاذ گردید.
در جلسه امروز کمیته، نهاد فدراسیون ژورنالیستان پیشنهاد کرد که اعضای کمیتۀ مشترک رسانه ها و حکومت از سوی رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گیرد که این مورد نیزد به تأیید جلسه رسید.
در ختم جلسه امروز کمیته مشترک، یکی از مقام های PPS یا اداره حفاظت از ریاست جمهوری در مورد گزارش های مبنی براینکه گویا در موارد از سوی منسوبان اداره مذکور با خبر نگاران برخوردهای داشته است، توضیح داد.
اعضای جلسه به هماهنگی و همکاری بیشتر بین اداره PPS، دفتر سخنگوی ریاست جمهوری و خبرنگاران تأکید ورزید. احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.