30 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

پلخمری ۲۹حمل باختر پولیس بغلان دقایق پیش با کشف و خنثی...

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

غزنی 29 حمل باخت نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در...

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

غزنی 29 حمل باختر دوصد پارچه از آثار تاریخی موزیم ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنقاشان با مهارت رسوم وعنعنات مردم کابل را به تصویر کشیده اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 23/ اسد
به سلسله نمایش های  هنری ، فرهنگی امروز به مناسبت هفته فرهنگی کابل نمایشات هنری ، خطاطی ، به ابتکار نگارستان ملی درپارک تفریحی حبیب ځاځی برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر ، دراین نمایشگاه تابلو های نقاشی ، میناتوری آثار خطاطی از هنرمندان جوان و نهادهای که دراین راستا در پایتخت فعال به نمایش گذاشته شده بود.
اکثریت تابلوها و نقاشی باز گوکننده یک گوشه ای از زندگی مردم کابل را برای بنینده تداعی میکرد که نقاشان با مهارت خاص کابل قدیم ، طرززندگی انواع خوراک ها ، لباس ، جشن ها ، عیدین و سایر رسوم و عنعنات مردم را به تصویر کشیده اند.
زمانیکه ازاین نمایشگاه دیدن مینمودم شاکره دختر جوان با خواهر خوانده خود میگفت چه زمان ها بودکابل چقدر زیبا و پاک و منظم بود ، چه فضای آبی داشت ، اما امروز همه خوبی وزیبائی کابل ازبین رفته ، خواهر خوانده باشنیدن این گپ ها آه سرد کشیده و گفت البته مایک نسل بدبخت هستیم که غیراز جنگ ، دود ، آتش ، خون و باروت چیزی دیگری از خوبی های کابل زیبا نصیب ما نشده است.
صابره رحمانی مسوول نگارستان دررابطه به برگزاری این نمایشگاه به آژانس باختر گفت ، سالانه به ده ها نمایشگاه به مناسبت های مختلف دراین جا برگزار میشود اما این نمایشگاه متفاوت است چون به کابل و فرهنگ کابلیان و ارزش های فرهنگی آن اختصاص یافته است .
وی افزود ، نگارستان ملی با برگزاری این نمایشگاه ازیک جانب دین خود را دربرگزاری هفته فرهنگی کابل که به ابتکار معینیت فرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ راه اندازی شده ، ادعا میکند و از جانب دیگر با نمایش این تابلوها ی هنری که توسط نقاشان شهیر کشور دررابطه به طرز زندگی رسوم و عنعنات مردم کابل رسامی شده و با رنگ های زیبا رنگ آمیزی شده ، نسل های جوان را با طرز زندگی ، فرهنگ وعنعنات مردم کابل چه در گذشته و چه در حال حاضر آشنا میکنیم .
یکتن از تماشاچیان این نمایشگاه برگزاری چنین نمایشگاه ها را یک تاریخ زنده دانسته میگوید زمانیکه به تابلوهای نقاشان دقیق میشوی ناگفته ها و نادیده ها توجه ات را به خود جلب میکند که درهیچ کتابی و نوشته آنرا به سهولت نمیتوان یافت .
این بیننده می افزاید کابل و کابلیان به سان سایر اقوام متوطن کشور از خود فرهنگ رسوم ، عنعنات مختص به خود دارد  که درکل سازنده فرهنگ کابلیان اند.
شهر کابل قلب پایتخت افغانستان گرم و سردی فراوان را در طول تاریخ موجودیت خود تحمل کرده و میکند.  ختم/ ماری نبرد آئین

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.