سمينار علمى - تحقيقى ٨٣٥مين سالزاد مولانا جلال الدين محمد بلخى داير شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 11 سنبله
اکادمى علوم افغانستان، سمينار علمى – تحقيقى را به مناسبت  ٨٣٥ مين سالزاد مولانا جلال الدين محمد بلخى، برگزار کرد.
به گزارش آژانس باختر، در این سمینار که با اشتراک دانشمندان اکادمى علوم، استادان پوهنتون ها، اعضاى ولسى جرگه و تعدادى از نخبگان و فرهنگيان سرشناس کشور برگزار شد، پيام محمداشرف غنی  ريیس جمهور و دیگر پیام ها که عنوانی سمینار ارسال شده بود، خوانده شد.
در پیام رییس جمهور گفته شده است: این سمینار، فرصت خوبی است که عرفان پژوهان و مولوی شناسان، با تحقیقات نو در احوال و افکار مولانا، روایتی روشن از جهان پهناور تخیل و اندیشه او را در دسترس شایقان و علاقه مندان عرفان و هنر قرار دهند. ادبیات دری از هزار سال و اندی به این سو، با عرفان و تصوف آمیختگی پیدا کرده است و بسیاری از ادبا عرفان آشنایی داشته اند، ولی طوری که نیکلسن مترجم مشهور مثنوی معنوی می گوید، مولانا بزرگترین شاعر عارف همه اعصار است. پیام های مولانا نه تنها برای همعصران اوست، بلکه ملل بسیار پیشترفه عصر حاضر نیز محتاج شنیدن صدای خداوند گار بلخ اند و اینکه مثنوی مولانا از کتاب های پرفروش جهان غرب در قرن بیست و یکم است، گواهی برای این مدعاست. او به کمک تخیل عالی خویش در دیوان کبیر، عشق را با تمام هیجان و ژرفایش به تصویر میکشد و در مثنوی خود اندیشه های بلند را در لباس حکایات نهایت دلپذیر عرضه می دارد. حکایات مثنوی معنوی گنجینه حکمت و معرفت اند و غزلیات دیوان کبیر، سرشار از شور و عشق و زندگیست.
در بخش علمى سمينار که شامل دو مجلس بود، تعداد ١٣ عنوان مقاله علمى- تحقيقى که از جانب دانشمندان اکادمى علوم و تعدادى از نخبگان علمى کشور خوانده شد، پیرامون هر کدام بحث های فراوان صورت گرفت.
در اخير سمينار علمى – تحقيقى، اشتراک کننده گان قطعنامه اى را تصويب نمودند که در آن آمده است؛ از اينکه تدوير اين سمينار و سمينارهاى مشابه در راستاى حفظ و احياى میراث های تاريخى و فرهنگى کشور نقش به سزا دارد، پيشنهاد مى گردد که تدوير اين گونه همايش ها از جانب اکادمى علوم و ساير نهادهاى علمى – فرهنگى کشور، به گونۀ پيوسته استمرار يابد. در قطعنامه افزوده شده است از اينکه مولانا جلال الدين بلخى، زاده سرزمين افغانستان و از بزرگترين مفاخر فرهنگى اين کشور مى باشد، پيشنهاد مى گردد تا سازمان جهانى يونسکو در راستاى ثبت آثار مولانا به عنوان يکى از شخصيت هاى بزرگ افغانستان اهتمام ورزيده و پيوندهاى او را با ساير کشورهايى که ادعاى نسبت با مولانا را دارند، در قدم بعدى در نظر بگيرد. در اين قطعنامه به رياست اکادمى علوم پيشنهاد گرديده تا در جنب ساير ديپارتمنت هاى انستيتيوت زبان و ادب درى، ديپارتمنت مولاناشناسى را با در نظرداشت مبرميت بازشناسى هرچه بيشتر افکار و آثار جهان شمول مولانا ايجاد نمايد. همچنان به رياست اکادمى پيشنهاد شده تا نسخه خطى مثنوى معنوى را که توسط عبداللطيف عباسى، سده ها قبل از امروز در افغانستان شرح و مقابله شده و در کتابخانه استاد حبيب الله رفيع موجود مى باشد، به گونۀ عکسى به چاپ برساند. در قطعنامه به وزارت اطلاعات و فرهنگ پيشنهاد گرديده تا موضوع اعمار خانقاه بهاءالدين ولد (پدر مولانا را در بلخ) که در ساليان قبل به تصويب رسيده است، پيگيرى نمايند.#نالان

back to top