20 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس عدلیۀ هرات: ۶هزارو۳۰۰ جریب زمین دولتی مسترد شده است

رییس عدلیۀ هرات: ۶هزارو۳۰۰ جریب زمین دولتی مسترد شده است

هرات ۲۰ اسد / باختر رییس ادارۀ عدلیۀ هرات امروز گفت...

درگیری میان طالبان ومردم محل درغزنی چهارکشته برجاگذاشته است

درگیری میان طالبان ومردم محل درغزنی چهارکشته برجاگذاشته است

غزنی / ۲۰ اسد / باختر درپی درگیری میان افراد طالبان...

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

کابل / ۲۰ اسد / باختر جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی سلسلۀ چشتیه از هرات تا اجمیر

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات 11 سنبله باختر
نخستین کنفرانس بین المللی سلسلۀ چشتیه  از هرات تا اجمیر درولایت هرات امروز برگزارشد.
دراین کنفرانس دانشمندان ، پژوهشگران ، فرهنگیان ، شاعران ، استادان  زبان فارسی  ازهند ، افغانستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه  و مقامات حکومتی شرکت داشتند.
این کنفرانس ازسوی بنیاد هند و افغانستان به هدف شناخت بیشتر درزمینۀ چیستی تصوف و عرفان و طریقت چشتیه راه اندازی شده بود.
دراین کنفرانس سخنرانان درمورد پیوند چشت و اجمیر و روح عرفان چشتیه و آموزه های تصوف اسلامی سخن گفتند.
فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ به عنوان مهمان ویژه دراین کنفرانس با اشاره  به ترویج افکار افراطی در منطقه گفت " این بحث ها درشرایطی که افکار افراطی در منطقه رواج پیدا کرده است می تواند ، درشناسایی وتوسعه فرهنگ مدارا و تساهل و همدیگر پذیری ملت ها نقش بارزی ایفا کند."
اوگفت "جهان امروزجهانی بیگانه از معنویات است و این درحالی است که جهانی شدن و انفجاراطلاعات ما را به سوی مادیات کشیده و ارزش های تاریخی و معنوی را از ما دور ساخته است و ازجانب دیگر رشد افراط گرایی ، تحجر و کور اندیشی باعث رشد گروه های افراطی و طالبانیسم شده که نظم منطقه و جهان را برهم زده است.
سانچارکی روشنگری و دادن تصاویر واقعی ازچهره  اسلام و معنویات به مردم را راهکار مناسب و عقلانی برای رستن ازافراط گرایی وطالبانیسم و بازگشت به معنویات خواند.
محمد آصف رحیمی والی هرات درسخنانی برگزاری همچون کنفرانس هایی را در تقویت پیوند های عمیق دوستی میان پیروان فرقه های مختلف مذاهب اثرگذار دانست.
رحیمی افزود " سلسله ی چشتیه از تاثیرگذار ترین سلسله های صوفیه در جهت ترویج اسلام درهند بوده است که مشایخ این سلسله علاوه برترویج دین اسلام درشبه قاره ، نقش مهمی درگسترش زبان و ادبیات فارسی دراین قاره نیز داشته اند.
در ادامه این کنفرانس ، پژوهشگران مقالات پژوهشی شان را درزمینۀ عرفان و تصوف  ، چیستی طریقت چشتیه و نقش آن درصلح باهمی ، همزیستی وعشقی به خدا به خوانش گرفتند.
چشتیه یکی از سلسله‌های تصوف است که بیشتر در افغانستان و شبه‌قاره هند گسترش داشته است.
طريقت چشتيه به خواجه معين الدين چشتي كه آرامگاه وي در أجمير هند واقع شده، منسوب است.
پيروان اين فرقه در افغانستان امروزي نسبت به ديگر فرقه‌هاي موجود متصوفه در اين سرزمين (نقشبنديه، قادريه)، در اقليت هستند و مكان اصلي و مرکزي تجمع آنها روستاي چشت شريف در كنار هريرود در هرات كه علماي آن همه چشتي‌اند،‌ مي‌باشد. خواجه ابدال چشتي، خواجه مودود چشتي، نظام الدين اولياء و... از بزرگان اين طريقتند.
با نگاهي به نقشه‌ جغرافيايي قاره آسيا، در قلب آن سرزميني باستاني را مي‌يابيم كه «افغانستان» ناميده مي‌شود، کشوري كه قسمت اعظم خراسان بزرگ را شامل مي‌شده است.
با مراجعه به متون كهن تاريخي و دقت در آنها به اين نكته پي مي‌بريم كه سرزمين فعلي افغانستان، خاستگاه كساني بوده است كه در تصوف و عرفان نقش بسزايي داشته‌اند و از جمله‌ي آنان مي‌توان به ابراهيم ادهم، مولانا جلال الدين بلخي، خواجه عبدالله انصاري، شقيق بلخي، سنايي غزنوي و... اشاره كرد.ختم/ابوی

Last modified on ?????? ، 11 ????? 1397 ، 13:41

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.