02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنزدیک به نه صد اثر تاریخی در لوگر به دست آمده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

پل علم 14 سنبله باختر
نزدیک به نه صد  اثر تاریخی در ولایت لوگر به دست آمده است.
خیر محمد خیرزاده آمر حفریات ساحه باستانی معدن مس عینک به آژانس باختر گفت که از آغاز سال جاری تاکنون در حدود نه صد اثر تاریخی شامل مسکوکات، ظروف سفالی  و سایر آثار به دست آمده و به موزیم ملی کابل انتقال گردیده است.
در حال حاضر سی انجنیر باستانشناسی به شمول یک باستان شناس از کشور تاجکستان، سه صد و سی و شش کارگر در ساحه باستانی مس عینک مصروف کار اند.
ساحات باستانی مس عینک مملو از آثار ارزشمند و گرانبها است که در آن معابد، منازل رهایشی، استوپه ها، سکه ها، مجسمه های سنگی و گلی که قدمت آن به دوره های بودایی ها، زردشتی ها و کوشانی ها بر میگردد، وجود دارد.
محمدشفیق پوپل رییس اطلاعات وفرهنگ لوگر گفت که از سال 2009 میلادی به این طرف حفریات در ساحه باستانی مس عینک آغاز شده است که تا حال بیش
از پنجاه درصد کار حفریات ساحات یاد شده پیش رفته است، اما به اساس کمبود تعداد کارگران و انجنیران کار در این زمینه به کندی مواجه میباشد.
گفته میشود تا زمانی که کار حفریات در آن ساحات باستانی به اتمام نه رسد، استخراج مس در آن ساحات صورت نخواهد گرفت.
از سویی هم انتقال آثار منقول به موزیم کابل همواره انتقاد های شماری از باشندگان لوگر را برانگیخته است و آنان خواستار ساخت هر چه زود تر موزیم در آن ولایت هستند.
رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر میگوید که تمام اسناد پروژه موزیم محلی ولسوالی محمدآغه در جلسه انکشاف ولایتی منظور گردیده است، خواهان توجه وزارت اطلاعات و فرهنگ در این زمینه شد.احمد نعیم دوستی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.