30 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنرال جک کین: روند صلح درافغانستان جنجالی وطولانی خواهد بود

کابل /۳۰دلو/ باختر یک جنرال متقاعد امریکایی می گوید که روند...

نظامیان در غور تقدیر شدند

نظامیان در غور تقدیر شدند

فیروز کوه / 30 دلو/ باختر از فعالیت های رزمی نیرو...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی رئیس جمهور: اگر امروز جوانان افغانستان می‌خواهند پیشرفت کنند، باید مانند البیرونی چند بُعدی فکر نمایند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 15 سنبله
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسم افتتاح سیمینار بین‌المللی بزرگذاشت از شخصیت و کارنامه‌های علمی ابوریحان البیرونی، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید و در آن شماری از مقامات عالی رتبۀ دولتی و مهمانان خارجی از کشورهای هند و ازبکستان نیز حضور داشتند، رئیس جمهور در سخنرانی اش با اشاره به رویداد تروریستی دیروز در ناحیۀ ششم شهر کابل گفت که من به‌خاطر وقوع این حادثه المناک، تاثر و غمشریکی عمیق خود را به خانواده های شهدا این حادثه ابراز میدارم و به دشمنان وحدت ملی و اخوت مسلمانان، نفرین می فرستم. 
رئیس جمهور کشورافزود: به وزارت صحت عامه و دیگر نهادهای کمک کننده به طور واضح هدایت داده ام که به مجروحین و خانواده های شهدا هرچه عاجل رسیدگی لازم کنند وهمچنان به نیروهای امنیتی و سایر مسئولین هدایت داده ام تا در زمینۀ تامین امنیت مراسم عاشورا، تدابیر بیشتر امنیتی را روی دست گیرند.
رئیس جمهور با اشاره به بی‌نظیر بودن افغانستان در منطقه از نظر تساهل و مدارا، گفت که دشمنان وحدت، یکپارچگی و همزیستی مذهبی ما، هیچگاهی به اهداف شوم شان که ایجاد تفرقه است، نخواهند رسید و مردم ما همزیستی، مدارا و همدیگرپذیری خویش را بیشتر از گذشته حفظ خواهند کرد. 
رئیس جمهور گفت که تروریستان وحشی و حامیان آن‌ها باید بدانند که با ارتکاب این نوع جنایت و وحشت نمی‌توانند اخوت، برادری و وحدت ملی مردم افغانستان را خدشه‌دار سازند و سنگر یک پارچۀ دفاع از خاک و مردم افغانستان را متلاشی سازند.
رئیس جمهور کشور در رابطه به شخصیت علمی البیرونی، گفت: ما باید بدانیم که ابوریحان البیرونی به کدام ابعاد فکر کرده است تا بتوانیم گذشته، حال و آینده خود را در روشنایی این افکار با هم یکجا کنیم و با آن یک پیوند محکم برقرار سازیم.
رئیس جمهور گفت که باید از ابعاد مختلف شخصیت البیرونی، درس بگیریم، او فکر جهانی داشت، تمدن های هند، چین و یهودیت را به گونۀ مقایسوی مشاهده کرد و آن را تجربه و مطالعه نمود.
وی تصریح کرد که برای نخستین بار تقویم علمی از سوی ابوریحان البیرونی ساخته شد و موصوف مثال و نمونۀ عصری است که در آن، جهان اسلام بالای خود باور و اعتماد داشت.
رئیس جمهور گفت که امروز ازبکستان و افغانستان مشترکاً به هدف یادبود از کارنامه‌های ابوریحان البیرونی جشن گرفته اند، در آیندۀ نزدیک در ازبکستان از کارنامه های گوهرشاد بیگم نیز تجلیل می‌کنیم. وی افزود: ما یکجا خواهیم بود، جدایی نمی‌خوایم و امروز ابوریحان البیرونی یک شخصیتی است که ما را با همدیگر وصل می کند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشورخاطرنشان کرد: بهترین مثالِ تمدن منطقوی را در شخصت مولانا نیز مشاهده کرده می‌توانیم، مولانا قونیه رفت، اما پیام مولانا جهانی است، ما باید از این وقایع درس بگیریم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه البیرونی در وصل نمودن افغانستان با جنوب آسیا تلاش کرد، گفت که البیرونی زبان سانسکرت آموخت، با مردم دید و بازدیدهای زیادی داشت و از خود آثار فراوانی را بجا گذاشت. وی افزود که البیرونی بحیث یک شخصیت ماندگار در تمدن عظیم باقی ماند و همچنان موصوف مبداء انسان‌شناسی بود و در باره تمدن ها، تحقیقات انجام داد.
رئیس جمهور تصریح کرد: البیرونی عالم تجربی بود، اگر امروز جوانان افغانستان می‌خواهند پیشرفت کنند، باید مانند البیرونی چند بعدی فکر نمایند.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش بر تداوم چنین نشست ها و سیمینارها تاکید کرد و از استادان پوهنتون ها، دانشمندان و رسانه ها خواست که برای دوام و تعقیب آن، طرح واضح خویش را ارائه نمایند.
همچنان در این سیمینار داکتر همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه، شهرزاد اکبر مشاور رئیس جمهور، عزیزالله ارال، پوهاند عزیزاحمد پنجشیری و علی احمد جلالی صحبت کردند.
آنان ضمن تشکری از توجه رئیس جمهور به خاطر تدویر این سیمینار، در خصوص شخصیت علمی البیرونی و تاثیرگذاری وی بر تمدن های شرق و غرب مقالات علمی خویش را قرائت نمودند و هدف تدویر این سیمینار را آگاهی دهی برای جوانان افغانستان در خصوص شخصیت علمی البیرونی، عنوان نمودند.احمد ضیا احمدی   

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.