19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مبارزه با فساد افغانستان را در تامین صلح و ثبات کمک می کند

مبارزه با فساد افغانستان را در تامین صلح و ثبات کمک می کند

کابل،۱۸قوس ، باختر از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز...

معین اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر تاجکستان دیدار کرد

معین اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر تاجکستان دیدار کرد

کابل 18قوس باختر بانو عادله راز معین اقتصادی وزارت امور...

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سفیر ایران دیدار کرد

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سفیر ایران دیدار کرد

کابل 18قوس باختر دوکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجشنواره موسیقی بین المللی "مقام" برگزارشد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 19 سنبله
جشنواره موسیقی بین المللی "مقام"درشهر سبزازبکستان برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر ، شوکت میرضیایف رییس جمهور ازبکستان درمراسم افتتاحیه این جشنواره گفت : درجهان که ما درآن زندگی میکنیم مواجه با  تهدیدات و ستیزه ها ی مختلف است موسیقی که بدون مترجم ملیون ها ملیت مختلف را متحد میکند و بیش از پیش ریشه های دوستی ، همکاری و تفاهم راتحکیم میکند.
وی اضافه کرد ، امروز درسرزمین دوست داشتنی و مهمان نوازازبکستان دریکی از شهرهای زیبای آن یعنی "شهر سبز "استادان برجسته موسیقی و مقام های عالی رتبه دولتی کشورهای دوست بیش از هفتاد کشور جهان به منظور اشتراک دراین جشنواره منحصر به فرد گردآمده اند.
وی اضافه کرد حضور هنرمندان گرامی به عنوان سفرای صلح و دوستی که از طریق موسیقی زیبای های معنوی مردم مختلف را به نمایش می گذارند گویای زیبائی و ارزش جشنواره است .
میرضیایف اضافه کرد هنرموسیقی یک بخش جدا ناشدنی زندگی میلیون ها انسان درجهان میباشد . انسانهای هنرمند به وسیله موسیقی احساسات عمیق درونی خود را تبارز میدهند واز طریق هنرخود ادبیات مردمی را رشد و انکشاف داده از یک نسل به نسل دیگر انتقال میدهند .
وی اضافه کرد که هدف اساسی برگزاری این جشنواره ارزش گذاری به هنرمندانی است که با ریاضت و تحمل برای تحول هنرکوشیده اند میراث پر باری به نسل آینده از خود بجا مانده و می مانند.
قابل یادهانی است که دراین جشنواره پوهاند محمد رسول باوری معین امورفرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان درزمره مهمانان خاص رییس جمهور میرضیایف نیز اشتراک داشت.
معین امورفرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ درجریان مراسم افتتاحیه با میرضیایف ملاقات نموده تمنیات و تبریکات مقام رهبری جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی را به مناسبت برگزاری این جشنواره بین المللی به ایشان وسیله شد.
درروز دوم این جشنواره معین امور فرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان با سیف الدین بختاراوف وزیر اطلاعات ازبکستان ملاقات نموده ضمن ابراز تبریکی جشنواره ازایشان دعوت نمود تا دریک فرصت مناسب از افغانستان دیدن نماید.
بالمقابل بختیاراوف با تشکر از دعوت معین فرهنگی وعده سپرد که دریک زمان مناسب از افغاستان دیدن خواهد کرد و برای مردم افغانستان صلح ، آرامش ، ترقی و تعالی آرزو کرد.
پوهاند  باوری دربرگشت به شهر ترمز درحالیکه توسط معاون ولایت سرخان دریا  بدرقه میشد از زیارتگاه دو عالم بزرگ دینی امام عیسی ترمزی و امام حکیم ترمزی که زیارتگاه آنان بشکل زیبا و با حفظ اصالت گذشته آن بازسازی شده دیدن کرد وبازسازی این دومکان باستانی را از لحاظ علم باستانشناسی عالی خواند.
همچنان معین امور فرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ در حاشیه این سفر از موزیم امیرتیمور " مدرسه چوبی" موزیم موسیقی و بخش های مختلف مرکز تعلیمی آموزشی اتباع افغانستان در ازبکستان دیدار کرد و درنشست با محصلان مرکز تعلیمی صحبت نمودو محصلین را به فراگیری علوم تشویق  کرد ، مشکلات آنها را استماع و وعده سپرد که مشکلات محصلان را به ادارات مربوطه انتقال میدهد .دومشکل که از جانب محصلان مطرح گردید یکی  عدم  انتقال  اعاشه ودوم آن نامعلوم بودن سرنوشت محصلان رشته خط ریل وی که تا کنون دورس آنها آغاز نگردیده است و  ادامه تحصیل به انستیتوت عالی ازبکستان به اساس وعده رییس جمهور اشرف غنی است به مقامات وزارت تحصیلات عالی و شخص رییس جمهور وسیله میشود.
باید گفت که این جشنواره هر یک سال بعد در شهر های مختلف ازبکستان برگزار میشود و درآن هنرمندان افغانستان نیز اشتراک مینمایند .
در جشنواره قبل هنرمندان موسیقی محلی ولایت بدخشان مقام اول را از آن خود کرده بودند ،امسال نیز یک گروپ از هنرمندان موسیقی محلی در جشنواره اشتراک داشتند .ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.