01 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

کابل باختر/اول/ اسد: صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه روزگذشته با...

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان  گفت وگو کرد

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان گفت وگو کرد

اسلام آباد – ایرنا – 1 اسد - باختر 'دونالد ترامپ'...

Youtube Player

khantry design

اعلانات" مجموعه آثاردکتورعبدالحی الهی " روگشایی شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر26 حمل
به حضورداشت محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه امروز نشستی به خاطر روگشایی مجموعه آثار دکتورعبدالحی الهی و یاد بود ازپانزدهمین سالگرد وفات او،  برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این نشست به اشتراک  شماری از مسوولان بلند رتبه دولتی، شخصیت های علمی ، فرهنگی ، روحانی و علاقه مندان دکتورالهی ، ازسوی جمعیت فکر و عمل ، برگزار شد.
درآغازاین نشست احمد راشد صدیقی معاون جمعیت فکر و عمل دررابطه به فعالیت های این نهاد معلومات داد و گفت که این جمعیت ازسوی محمد سالم ایزدیار ایجاد شده است و افتخار دارد که درکنارسایرفعالیت های فرهنگی ، اکنون " مجموعه یی ازآثاردکتورعبدالحی الهی "  جمع آوری و به چاپ رسیده است .
بعد عزیزالرحمان اخلاقی پیام جمعیت اسلامی افغانستان را خواند که دربخشی آن دررابطه به شخصیت ، فعالیت های فرهنگ و مبارزات دکتورالهی اشاره شده است و از کسانیکه درگرد آوری و چاپ آثار دکتورالهی تلاش کرده اند نیز ستایش به عمل آمده است .
دراین نشست فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ نیزدرسخنانش دررابطه به شخصیت و فعالیت های فرهنگی دکتورعبدالحی الهی معلومات داد و گفت که دکتورالهی با وجود آن که درگیر مبارزات دردوران  جهد و مقاومت بود،  با آن هم به فعالیت های فرهنگی ، فکری و تعلیمی پرداخت و از خود آثارگرانبهایی به جا مانده است . 
سانچارکی همچنان از جمعیت فکرو عمل ستایش کرد که درگردآوری وچاپ مجموعه آثار دکتورالهی تلاش کرده است .
اما افزود که آثار مرحوم دکتورعبدالحی الهی حدود نیم قرن پیش با توجه به شرایط و اوضاع همان زمان نگاشته شده است که ایجاب می کند در شرایط فعلی  این آثار مورد مطالعه دقیق و انتقادی قرار بگیرد و برای پاسخگویی به نیاز های فکری نسل جوان امروز نیز کار های فکری بیشتری صورت بگیرد .
همینگونه دراین نشست احمدولی مسعود رییس بنیاد فرهنگی شهید احمدشاه مسعود ، استاد محمد اکبری عضوشورای ملی، عبدالشکورواقف حکیمی ، عبدالحفیظ منصور، قاری اسرارالله امین،  دکتور مهدی ، انجنیرعرفانی و داکترممتاز به ترتیب دررابطه به جایگاه علمی وفرهنگی ، شخصیت چند بعدی ، فعالیت های فرهنگی و تعلیمی، مبارزات و آثار دکتورعبدالحی الهی صحبت کردند و خاطرات شان را ازدوران زند گنی دکتورالهی بیان کردند.
همینگونه احمد راشد الهی فرزند دکتورعبدالحی الهی به نمایندگی ازخانواده اش درصحبتی ازتلاش های جمعیت فکرو عمل  و کسانیکه درگرد آوری آثار ، چاپ مجموعه و برگزاری این نشست تلاش کرده اند ، تشکر کرد.
دراخیراین نشست محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه درکنارآن که ازحضور اشتراک کنندگان به قدردانی یاد کرد ، دررابطه شخصیت و جایگاه علمی و فرهنگی دکتورالهی نیز معلومات داد .
ایزدیار خاطرنشان کرد که ازشش ماه قبل درگرد آوری آثاردکتورالهی تلاش صورت گرفته است که  درنهایت 15 اثر وی دردوجلد اقبال چاپ یافت .
گفتنی است "مجموعه آثار دکتورعبدالحی الهی" شامل 15 اثر وی می باشد که دردو جلد ترتیب شده است و هر کدام به تیراژ یک هزار جلد  ازسوی جمعیت فکر و علم ، اقبال چاپ یافته است .  احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.