04 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمیسیون رسانه یی مراسم  افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کابل باختر 4 ثور کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای...

تطبیق ۱۰۰۶ پروژه در ولایت های کشور، ۱۴ میلیون روز کاری ایجاد کرد

کابل باختر 4 ثور مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا وانکشاف دهات...

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

فیض آباد 4 ثور باختر حمله طالبان دیشب بالای ولسوالی کران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات" مجموعه آثاردکتورعبدالحی الهی " روگشایی شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر26 حمل
به حضورداشت محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه امروز نشستی به خاطر روگشایی مجموعه آثار دکتورعبدالحی الهی و یاد بود ازپانزدهمین سالگرد وفات او،  برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این نشست به اشتراک  شماری از مسوولان بلند رتبه دولتی، شخصیت های علمی ، فرهنگی ، روحانی و علاقه مندان دکتورالهی ، ازسوی جمعیت فکر و عمل ، برگزار شد.
درآغازاین نشست احمد راشد صدیقی معاون جمعیت فکر و عمل دررابطه به فعالیت های این نهاد معلومات داد و گفت که این جمعیت ازسوی محمد سالم ایزدیار ایجاد شده است و افتخار دارد که درکنارسایرفعالیت های فرهنگی ، اکنون " مجموعه یی ازآثاردکتورعبدالحی الهی "  جمع آوری و به چاپ رسیده است .
بعد عزیزالرحمان اخلاقی پیام جمعیت اسلامی افغانستان را خواند که دربخشی آن دررابطه به شخصیت ، فعالیت های فرهنگ و مبارزات دکتورالهی اشاره شده است و از کسانیکه درگرد آوری و چاپ آثار دکتورالهی تلاش کرده اند نیز ستایش به عمل آمده است .
دراین نشست فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ نیزدرسخنانش دررابطه به شخصیت و فعالیت های فرهنگی دکتورعبدالحی الهی معلومات داد و گفت که دکتورالهی با وجود آن که درگیر مبارزات دردوران  جهد و مقاومت بود،  با آن هم به فعالیت های فرهنگی ، فکری و تعلیمی پرداخت و از خود آثارگرانبهایی به جا مانده است . 
سانچارکی همچنان از جمعیت فکرو عمل ستایش کرد که درگردآوری وچاپ مجموعه آثار دکتورالهی تلاش کرده است .
اما افزود که آثار مرحوم دکتورعبدالحی الهی حدود نیم قرن پیش با توجه به شرایط و اوضاع همان زمان نگاشته شده است که ایجاب می کند در شرایط فعلی  این آثار مورد مطالعه دقیق و انتقادی قرار بگیرد و برای پاسخگویی به نیاز های فکری نسل جوان امروز نیز کار های فکری بیشتری صورت بگیرد .
همینگونه دراین نشست احمدولی مسعود رییس بنیاد فرهنگی شهید احمدشاه مسعود ، استاد محمد اکبری عضوشورای ملی، عبدالشکورواقف حکیمی ، عبدالحفیظ منصور، قاری اسرارالله امین،  دکتور مهدی ، انجنیرعرفانی و داکترممتاز به ترتیب دررابطه به جایگاه علمی وفرهنگی ، شخصیت چند بعدی ، فعالیت های فرهنگی و تعلیمی، مبارزات و آثار دکتورعبدالحی الهی صحبت کردند و خاطرات شان را ازدوران زند گنی دکتورالهی بیان کردند.
همینگونه احمد راشد الهی فرزند دکتورعبدالحی الهی به نمایندگی ازخانواده اش درصحبتی ازتلاش های جمعیت فکرو عمل  و کسانیکه درگرد آوری آثار ، چاپ مجموعه و برگزاری این نشست تلاش کرده اند ، تشکر کرد.
دراخیراین نشست محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه درکنارآن که ازحضور اشتراک کنندگان به قدردانی یاد کرد ، دررابطه شخصیت و جایگاه علمی و فرهنگی دکتورالهی نیز معلومات داد .
ایزدیار خاطرنشان کرد که ازشش ماه قبل درگرد آوری آثاردکتورالهی تلاش صورت گرفته است که  درنهایت 15 اثر وی دردوجلد اقبال چاپ یافت .
گفتنی است "مجموعه آثار دکتورعبدالحی الهی" شامل 15 اثر وی می باشد که دردو جلد ترتیب شده است و هر کدام به تیراژ یک هزار جلد  ازسوی جمعیت فکر و علم ، اقبال چاپ یافته است .  احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.