09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تاکید نماینده ویژه روسیه بر لزوم آغاز مذاکرات میان افغانان

تاکید نماینده ویژه روسیه بر لزوم آغاز مذاکرات میان افغانان

کابل/ ۹جوزا/ باختر ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در...

چهارده نظامی در پکتیا به شهادت رسیدند

چهارده نظامی در پکتیا به شهادت رسیدند

گردیز/9 جوزا/باختر چهارده نظامی درپکتیا دیشب به شهادت رسیدند. ایمل مومند، سرپرست...

پیام همدردی رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت شهادت محمد ابراهیم عبرت، فعال شناخته شدۀ مدنی و فرهنگی

پیام همدردی رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت شهادت محمد ابراهیم عبرت، فعال شناخته شدۀ مدنی و فرهنگی

کابل/۹جوزا/باختر پیام همدردی رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت شهادت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

خلیل‌الله خلیلی شاعر پیونددهندۀ قلب‌ها بود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 ثور
ریاست اجراییه افغانستان، شام دوشنبه 23 ثور در ضیافتی با حضور شماری از سفیران کشورهای منطقه، فرهنگیان، روزنامه‌نگاران و شاعران کشور، از سی‌ودومین سالروز درگذشت استاد خلیل‌الله خلیلی، شاعر و ادیب نام‌آور تاریخ معاصر افغانستان یادبود به عمل آورد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این برنامه، شرف‌الدین امام، سفیر جمهوری تاجکستان، با سپاس‌گزاری از رییس اجراییه به خاطر ترتیب چنین ضیافت و نشستی گفت که خلیل‌الله خلیلی شاعر محبوب در میان ملت‌های منطقه است و مردم تاجکستان او را کم‌تر از مردم افغانستان دوست ندارند.
سفیر تاجکستان، بر شناخت ابعاد شخصیت استاد خلیلی تأکید کرد و گفت که شکافتن ابعاد شخصیت این شاعر توانا به شناخت افغانستان کمک می‌کند. او خواستار تدویر سیمنارها و کنفرانس‌های علمی دربارۀ شخصیت استاد خلیلی در سطح منطقه شد.
وینی کمار، سفیر جمهوری هند در کابل، از پیوندهای تاریخی و عمیق فرهنگی میان مردمان افغانستان و هند یاد کرد و گفت که زبان فارسی 400 سال زبان رسمی و ملی شبه قارهٔ هند بوده است.
سفیر جمهوری هند گفت که ادیبان و شاعران بزرگ از جمله مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، امیر خسرو دهلوی، حافظ شیرازی و... مورد احترام همۀ کشورهای حوزۀ تمدنی به ویژه ایران، تاجکستان، افغانستان و هند می‌باشند.
وینی کمار، به حمایت کشورش از مردم افغانستان در عرصه‌های مختلف تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد که افغانستان به زودی شاهد برقراری صلح و ثبات باشد.
سپس، محمد رضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، خلیل‌الله خلیلی را شاعر «پیونددهندۀ قلب‌ها» نامید و گفت که محصور ساختن خلیلی تنها به حوزۀ ادبیات جفا در حق او است.
سفیر ایران با ابراز این‌که استاد خلیلی رسالت خود را در نزدیکی و پیوند کشورهای منطقه به خوبی ادا کرده است، گفت که این شاعر افغانستان، پیوند عمیق با شاعران ایرانی داشت.
مسعود خلیلی، فرزند ارشد استاد خلیلی، از رییس اجراییه کشور به خاطر برگزاری مراسم یادبود از سی‌ودومین سالروز درگذشت استاد خلیلی قدردانی کرد و گفت که در اشعار و یادداشت‌های پدرش، درد و اندوه بزرگی نهفته است.
سپس، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور با خوش‌آمدید به مهمانان گفت که صدای استاد خلیل الله خلیلی فراتر از مرزها و منطقه طنین انداز بود.
رییس اجراییه گفت که استاد خلیلی با شاعران بیرون از کشور به ویژه شعرای ایرانی از جمله رهی معیری، ملک الشعرا بهار، سعید نفیسی و فروزانفر روابط و مکاتبه داشت.
داکتر عبدالله عبدالله یادآوری از شاعران، نویسندگان و فرهنگیان کشور را مسوولیت و رسالت همه عنوان کرد.
رییس اجراییه کشور، از سفرای جمهوری تاجکستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند به خاطر شرکت در این همایش قدردانی کرد و گفت که این سه کشور در روزهای سخت به ویژه مقاومت برحق مردم در برابر تروریزم، در کنار مردم افغانستان قرار داشتند.
این مراسم با دکلمۀ شماری از اشعار حماسی استاد خلیل‌الله خلیلی توسط رییس اجراییهٔ کشور به پایان رسید.#حبیب سادات

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.