25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پلخمری ۲۵ اسد باختر پنج طالب مسلح در نتیجه درگیری با...

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول  است

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول است

کابل/25 اسد/باختر حکومت افغانستان با همکاری صندوق بین المللی پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

استاد دانش در سمپوزیم امام اعظم: افغانستان یک الگوی خوب وفاق دینی و همزیستی بوده‌است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر29 جوزا
استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز درمراسم افتتاح نخستین سمپوزیم بین المللی امام ابو حنیفه گفت که افغانستان یک الگوی خوب وفاق دینی و همزیستی میان شیعه و سنی است.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، نخستین سمپوزیم بین المللی  امام اعظم ابو حنیفه با حضور مهمانانی از پانزده کشور اسلامی، اعضای کابینه افغانستان و علمای کرام با سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افتتاح شد.
استاد دانش درمراسم افتتاح با اشاره به زندگی پربار امام ابوحنیفه غنا و گستردگی فقه حنفی، تسامح و رواداری، آزادی اراده فردی، عدل‌گرایی و خردگرایی را از ویژگی‌های اساسی فقه وکلام حنفی عنوان کرد.
وی افزود: «فقه امام ابوحنیفه نسبت به اکثر مذاهب فقهی موجود از غنا و گستردگی خاصی برخوردار است.»
به گفته استاد دانش امام ابوحنیفه در فقه خود براساس شرایط زمان، مکان و مقتضیات عرف و نیازهای مسلمانان به تیوری‌سازی و فرضیه‌سازی پرداخت و به همین جهت است که فقه حنفی مانند فقه امامیه در همه ابواب فقهی دارای فروعات گسترده و مسایل بسیار زیاد و متنوع است ونوآوری‌های زیادی دارد.
استاد سرور دانش تأکید کردکه افراطیتی که امروز به نام داعش و همفکران آن ظهور کرده، دشمن سرسخت افکار و سیرۀ امام ابوحنیفه و فقه حنفی است. وی گفت که امام ابوحنیفه از افراطیت پرهیز می‌کرد و هیچ یک از اهل قبله را تکفیر نمی کرد ولی تندروان امروز نه تنها غیر از خود را تکفیرمی کند  که مهدورالدم وواجب‌القتل می‌دانند و به همین دلیل به کشتار و ترور فقها و مردم می‌پردازند.
معاون رییس جمهور گفت که امروز برای همگان به اثبات رسیده است که هم در سطح بین‌الملل و هم در سطح منطقه‌ یی و ملی برای تحقق صلح اتفاق نظر وجود دارد و دولت افغانستان تاکنون در کمال حسن نیت از هر اقدام اعتماد‌سازی کار گرفته است،  تنها گروه طالبان است که حتی حاضر به گفت وگوی مستقیم نیست و به کشتن مردم بی‌گناه اصرار می‌ کنند. معاون رییس جمهور گفت که در چنین حالتی حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی و دفاعی مکلف استند که از حاکمیت ملی، جان و اموال مردم دفاع کنند.
وی تأکید کرد که وظیفه همه مسلمانان و مخصوصا علمای حنفی است که با این موج دین برانداز و ضد مذاهب فقهی مبارزه کنند.
استاد دانش گفت که گروه طالبان که خود را پیرو امام ابوحنیفه می‌خوانند باید جواب بدهند که در کجای آموزه‌های امام ابوحنیفه جنگ و کشتن و تخریب اموال عمومی اجازه داده شده است؟
در این سمپوزیم نمایندگان کشورهای عراق، ترکیه، هند و مصر نیز صحبت کردند و هرکدام به بیان توانایی‌ها و ویژگی‌های اخلاق و شخصیت امام ابوحنیفه و مکتب فکری و فقهی او پرداختند.
سمپوزیم بین المللی امام ابوحنیفه فردا نیز ادامه دارد و با سخنرانی اختتامیه رییس جمهوری کشور به پایان خواهد رسید.  نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.