25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پلخمری ۲۵ اسد باختر پنج طالب مسلح در نتیجه درگیری با...

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول  است

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول است

کابل/25 اسد/باختر حکومت افغانستان با همکاری صندوق بین المللی پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی رییس ‌جمهور: رجعت به افکار امام اعظم(رح) رفاه و وفاق آیندۀ افغانستان و جهان اسلام را تامین می‌کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 31 جوزا
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در  مراسم اختتامیۀ سپموزیم بین المللی امام اعظم ابوحنیفه (رح) که در تالار لویه جرگه برگزار شد، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رییس جمهور با تشکر به ‌خاطر تدویر این سمپوزیم و خوش آمدید به مهمانان، از کشورهای عربستان سعودی، ترکیه، عراق، هند، مصر، چین، آسترالیا، مالیزیا، ازبکستان، پاکستان، بنگله دیش، تاجکستان و قزاقستان، گفت که بنیاد گذشته و حال ما را امام اعظم (رح) گذاشته است و در قرن سوم هجری تمام اصول، قواعد فقه، کلام و مذاهب شکل گرفت.
رییس جمهور گفت: امام ابوحنیفه اجتهاد را در برابر ظاهرگرایان پایه‌گذاری کرد که سبب جهش بزرگ در شگوفایی فقه اسلامی شد و راه را برای اجتهادات فقیهان و مجتهدان بعدی گشود. وی افزود که امام ابوحنیفه زحمات عظیم را متقبل شد تا اجتهاد ادامه یابد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: نظم جامعه را مذاهب و فقهای ما تشکیل داده اند و هر کسی‌که با شمشیر آمد، علما او را رام کردند. وی افزود که علما و صوفیان ما نبض و تار و پود جامعه را حفظ کردند.
رییس جمهور گفت: هرباری که دولت ما مورد حمله قرار گرفته است، قوت جامعۀ ما ظاهر شده است و قوت جامعه‌ ما از عقیده و عقیده از مذاهب ما سرچشمه می‌گیرد. فراموش نکنیم که بحث‌ها و روابط دوامدار میان امام ابوحنیفه و امام جعفر وجود داشت، افغانستان یک نمونۀ وفاق مذهبی است و ما بالای آن افتخار می‌کنیم.
رییس جمهور گفت: امام اعظم(رح) با قاطعیت بی‌نظیری دروازه‌ تکفیر را به روی همه گروه های متخاصم بست و اعلام کرد که اهل قبله در مسلمانی شریک هستند و هیچ مذهب و گروهی حق ندارد کسی را از دایرۀ ایمان خارج بداند.
محمد اشرف غنی گفت که رجعت به افکار امام اعظم(رح) رفاه و وفاق آینده‌ یی افغانستان و جهان اسلام را تامین می‌کند. وی تصریح کرد که اسلام‌شناسی در پوهنتون‌ها، مکاتب و اداره ها به یک راهکار اساسی مبدل شود.
رییس جمهور گفت که امام اعظم(رح)مشارکت فعال در تجارت‌های کلان و آگاهی کامل به بازار داشت و در قسمت معاملات، مذهب حنفی اصول واضح دارد.
رییس جمهور از اصول امام ابوحنیفه در خصوص حقوق زنان یادآوری کرد و گفت که وی در حقوق زنان اصولی را گذاشت که همیشه حق زنان به آنان می رسید و احترام خاص به زنان داشت.
محمداشرف غنی افزود: او پیشگام تمام علما شد و علمای اسلام را در دَور کلمة الله و مذهب دوباره جمع کرد و فرق عرب و عجم را از بین برد.
رییس جمهور گفت: در زمینه روابط بین‌الملل و برقراری ارتباط مسلمانان با دیگر کشورهای جهان، وی اصل را بر مراعات روابط حسنه با آنان گذاشت و مشروعیت جهاد را به حالت ظلم و تجاوز مرتبط دانست، نه به تفاوت دیانت و اعتقاد.
رییس جمهور کشور تصریح کرد : احیای مذهب حنفی بر اساس دیدگاه‌های خاص امام ابوحنیفه هم در عرصه‌ فقه و هم در عرصه‌ کلام و عقیده می‌تواند جوامع ما را از افتادن به ورطه‌ افراطگرایی نجات دهد و بهترین جایگزین برای نسخه‌هایی از اندیشه دینی باشد که سبب ترویج خشونت می‌شوند.
رییس جمهور کشوردر اخیر سخنانش گفت که همه ساله یک یا دو سمپوزیم به منظور تجلیل از علمای نامدار افغانستان برگزار شود و به ویژه در خصوص ماحول قرن سوم هجری تحقیقات همه جانبه صورت گیرد. وی اعلام کرد که در مدت یکماه آینده به تعداد ۱۵۰ محراب مسجد در ولسوالی‌های کشور اعمار می‌شود.  
در این مراسم استاد عبدرب الرسول سیاف رهبر جهادی نیز صحبت کرد و با یادآوی از ثابت قدمی، نرم‌دلی و اخلاق نیکوی امام ابوحنیفه، گفت که بالای امام اعظم(رح) تمام امت اسلامی افتخار می کند.
استاد سیاف با اشاره بر اینکه خدا، قبله، کتاب و رسول همه ما یکی است، از تمام مردم افغاستان خواست تا به ریسمان خدا چنگ زنند و متفرق نشوند.
استاد عبدرب الرسول سیاف از رییس جمهور خواست تا در زمینۀ تبدیلی نام شهر چاریکار مرکز ولایت پروان به شهر امام اعظم و ایجاد یک مرکز تحقیقات اسلامی به اسم موصوف به ارگان های مربوط هدایت دهد.
همچنان در این مراسم دوکتور عبدالستار عبدالجبار الربیعی یکتن از علمای دینی کشور عراق نیز صحبت کرد و گفت که امام اعظم(رح) از اجداد شماست، در این خاک تولد شد، به عالم اسلام سفر کرد و دروازه های جدید را در حدیث و فقه باز کرد. وی افزود که او در کنار این که مؤسس فقه اسلامی بود، بنیان گذار علم کلام نیز می‌باشد.

مولوی عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف نیز در این مراسم در مورد زندگی، افکار و مبارزات امام ابوحنیفه (رح) صحبت کرد و از توجه رییس جمهور در خصوص اعمار و بازسازی مساجد و توجه به علمای دین تشکر کرد. احمد ضیا احمدی
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.