19 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صد ها خانواده در کندز کمک دریافت کردند

صد ها خانواده در کندز کمک دریافت کردند

کندز/19اسد/باختر برای یک هزار و هشتصد خانواده در کندز دیروز کمک...

تک تیرانداز از طالبان در فاریاب کشته شد

تک تیرانداز از طالبان در فاریاب کشته شد

میمنه/۱۹ اسد/باختر یک تک تیرانداز طالبان مسلح در فاریاب دیروز کشته...

مردی درکاپیسا با مواد انفجاری ازمنزلش بازداشت شد

مردی درکاپیسا با مواد انفجاری ازمنزلش بازداشت شد

محمودراقی / ۱۹ اسد / باختر ماموران امنیت ملی وپولیس کاپیسا...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

قصر دارالامان در صدمین سالگشت استقلال به نودو چهار سال قبل برمی‌گردد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 22سرطان باختر
تندیس کلاه شاه امان الله خان برفرازقصری خودنمایی می کند که تا چندی پیش با تن زخمی و پیکر خونین درخاک غنوده بود.
اما درسال های پسین دستانی می جنبد تا زخم های خونین این قصر را مرهم بگذارند و تن زخمی او را مرمت و بازسازی کنند.
به اطرافم نگاه کردم تپه ها، چون اوراق کهنه یی ازتاریخ دربرابرم قرارگرفت و زمانی را به خاطرم تداعی کرد که چگونه انسانان این سرزمین تاریخ و افتخارات گذشته شان را با توپ ومرمی نشانه می گرفتند، چگونه زنده ، زنده انسان ها را می کشتند وچگونه آبادی ها را ویران می کردند.
این قصرنیزقصه هایی دارد ازدنائت وقصه هایی دارد از انسانانی که می خواهند برزخم هایی که ازسرخفت براین قصروارد کردند مرهم بگذارند.بلی، این مکان مملو از خاطره های تلخ و شیرین، قصر دارالامان است که پس از بازسازی قرار است هم‌زمان با قصر تاج‌بیک، قصر پغمان، قصر استالف و قصر جبل‌السراج، در ۲۸ اسد سال جاری در صدمین سالگشت روز استقلال کشور افتتاح شود.
قصر دارالامان در هشت کیلومتری جنوب غرب شهر کابل موقعیت دارد که در سال‌های ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۴ در زمان سلطنت امان الله خان اعمار شده است.
این قصردر سه طبقه و ۱۵۵ اتاق بزرگ و کوچک و سه ضلع شرقی، غربی و شمالی دارد. ۱۸ تا ۲۰ هزار متر مربع ساختمان آن و ۶۳ جریب صحن آن است.
کار بازسازی آن در بهار ۱۳۹۵ آغاز شد و کار اسناد سازی آن را وزارت شهرسازی به عهده گرفت و کار اجرایی آن‌را اداره‌ واحد عملیاتی ریاست جمهوری به عهده دارد.
هزینه بازسازی این قصر از هفت تا نه میلیون دالر از بودجه دولت گفته شده‌است.
قرار است طبقه اول و دوم آن برای موزیم و طبقه سوم آن برای مهمان‌سرا اختصاص داده شود.
در بازسازی این قصر ده مهندس افغان وکارمندان افغانی کار می‌کنند که ۲۵ درصد آنان زنان هستند.
جاوید حماد انجنیر و آمر برنامه باز سازی  قصر دارالامان در مورد کار بازسازی قصر می‌گوید: اصالت و مهندسی قصر مانند ۹۴سال قبلش است و در بازسازی آن تمام مواد افغانی به‌کار رفته‌است.
او دلیل طولانی شدن کار بازسازی این قصر را آسیب شناسی و آسیب نگاری ساختمان این قصر می‌گوید که بر اساس آن نیاز به ساختن ۱۶ هزار اسناد بوده است.
اما باید گفت که بازسازی این قصر تنها مرهمی‌ است بر زخم‌های این قصر، ولی هر حصه آن حکایت‌های تلخی از جفاکارانی که به ویرانه مبدلش کردند دارد.
قصر دارالامان خاطره‌های شیرین و خبرهایی از ویرانی و تیرگی روزگار دارد. چیزهایی در خود نهاد دارد که بازتاب دهنده‌ خشونت هایی است که بر این سرزمین گذشته است.
۹۴ سال قبل قصر دارالامان در میان تپه‌های شهر کابل مانند گل شکوه ‌مندی شکوفا شد و در شمار هفتاد ساختمان عصری دنیا درآمد و جهان پذیرفت که افغانستان نیز سهم و نقشی در کره‌ زمین دارد.
ولی سیاهی و تیرگی افکار و رفتار نابخردان شکوه آ‌ن‌را زیر آوارها کرد  .
چنانچه در سال 1358، در زمان حکومت حفیظ الله امین بخشی از این قصر به آتش کشیده‌شد، اما هنوز کالبد  این قصر استوار ماند و چهره‌ با صلابتش را حفظ کرده بود تا این‌که در سال ۱۳۶۸در کودتای شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین افغانستان بر ضد دولت نجیب الله، هدف بمباران قرار گرفت و قامت قصر را کج کرد. اما آخرین نفس‌هایش را وحشت‌ناکترین و خونین‌ترین جنگ‌های داخلی کابل گرفت؛ و قصر دارالامان از یک قصر دل‌انگیز و عصری  به خانه ارواح  تغییر چهره داد و نمادی از وحشت شد.
قصری که شاه امان الله خان آن‌را به عنوان نمادی از مدنیت و اثری از تاریخ شاهی خواند و ‌خواست به نسل‌های آینده واگذار کند.
چنانچه گفته ‌می‌شود امان الله خان این قصر را برای استفاده دستگاه دولت خود و به نام خود ساخته بود.
از دلیل‌های دیگر اعمار این قصر، حل معضل تراکم جمعیت در شهر سابق کابل و آب غیرصحی بود که بارها سبب شیوع بیماری‌ها شده بود و هر بار تلفات بسیاری بر جا گذاشته بود.
همچنان از نظر شاه امان‌الله دلیل دیگر این بود که در گذشته افغانستان در انزوا بود و دنیا با آن ارتباطی نداشت اما پس از استقلال رفت‌وآمد شخصیت‌های خارجی و اقامت سفرا و سفارتخانه‌ها در کابل ایجاب وجود شهری با خصوصیت شهرهای عصری را می‌کرد که بر اساس آن این قصر اعمار شد.
عبدالرحیم یکی از نجاران کهن ‌سال قصر دارالامان است. او از روزگار شیرین این قصر خاطره‌های خوشی دارد؛ او می‌گوید : در کودکی  با پدر و مادرم به دیدن این قصر زیبا می‌آمدیم، در  باغ و باغچه‌ این قصر خانواده‌ها روزهای جمعه به میله و تفریح می‌آمدند؛ اما افسوس که دشمنان نگذاشتند این قصر آباد بماند و به یک مخروبه مبدلش کردند.
قصر دارالامان تنها ساختمانی نیست که وضعیت واقعی شهر کابل را به نمایش می‌گذارد؛ نقطه نقطه‌ این شهر خبر از ویرانی و تیرگی روزگار می‌دهد، اما این قصر بنابر بعضی خصوصیت هایش بیشتر مورد توجه بوده است.
به گفته‌ محمد رسول باوری معین فرهنگ هنروزارت اطلاعات ‌‌فرهنگ، چند مشخصه‌یی که این قصر را از سایر قصرها و مکان‌های کشور جدا می‌کند؛ به گفته او برای اولین‌بار هنر معماری اروپا پس از تحولات افغانستان، به کار برده شد. تمام مواد استفاده شده در این قصر از محیط شهر کابل بود. بر اساس نظام‌نامه‌یی که امان الله خان ساخته بود، این قصر در محور شهر جدید کابل اعمار شد  و در یک موقعیت خوب با آب و هوای گوارا ساخته شد.
با این همه ویژگی و خصوصیت، دشمنان اثرهای تاریخی، این قصر را به ویرانه مبدل کردند. هرچند که اکنون این قصر بازسازی شده است و به نودو چهارسال قبلش دارد برمی گردد
اما این قصر چهره‌های وحشت و‌جنونی را  که دلیل ویرانی اش شدند به خاطر دارد.
کار بازسازی این قصر  در ابتدای حکومت وحدت ملی بر خاک غمناک این قصر  آغاز شد و محمد اشرف غنی رییس جمهوری  اسلامی افغانستان در روز بازسازی آن گفت که این قصر پس از بازسازی به یک موزه ملی تبدیل خواهد شد و همچنان به عنوان یک بنای تاریخی مرکزی برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبه خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
حمیدالله احمدزی، آمر سروی و مهندسی آبدات تاریخی وزارت اطلاعات وفرهنگ ، می‌گوید که ترمیم قصردارالامان یک گام نیک برای حفظ اثرهای تاریخی  درکشور است، حالا این قصر دوباره آباد شده‌است و نمای زیبایش از دور دست‌های شهر کابل به چشم می‌خورد.
حالا کار بازسازی این قصر در آستانه‌ ختم شدن است و به تاریخ ۲۸ اسد روزسالگشت  استقلال کشور، افتتاح می‌شود، ولی دل‌های ویران و خاطره‌های سوخته‌ مردم این کشور را چگونه می‌توان بازسازی کرد؟ با چهره‌های مکدری که این قصر را ویران کرده بودند چه باید کرد؟
یک تن از اهل رسانه که خواست از او نام گرفته نشود  می‌گوید: ای  کاش این قصر بازسازی نمی‌شد تا فرزندان ما می‌دانستند که پدران شان چه دردی کشیده بودند و چگونه نابخردان و وحشت‌گران تاریخ در ویرانی این قصر پیشی و یکه‌تازی کرده بودند.
او افزود : کاش قصر بازسازی نمی‌شد تا روزهای گذشته خود را به مرور زمان فراموش نکنیم و فراموش نکنیم که چه کسانی آن روزها را بر ما تاریک کرده بودند.  لیزا حصاری

Last modified on ???? ، 16 ????? 1398 ، 04:30

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.