16 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

کابل/ 16 سرطان/ باختر جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های...

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

کابل/۱۶سرطان/ باختر شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و...

موضع گیری ها میان مسکو و واشنگتن تندتر می شود

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

به پیشواز صدمین سالگرد استقلال کشور: // منار "علم و جهل" نمادی از ایستادگی مردم در برابر جهل

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 25 سرطان باختر
منار علم و جهل، با آنکه نزدیک به یک سده از اعمار آن در دل کابل می‌گذرد، کمتر کسی را می یابیم که نام این منار برایش آشنا باشد و از این منار تصویر روشن در ذهن داشته باشد.
سید احمد محصل دانشکده کمپیوتر ساینس پوهنتون کابل و باشنده ناحیه سوم شهر کابل است و با آنکه همه روزه از کنار این منار می‌گذرد، از ماجرا و علت اعمار آن اطلاعی ندارد و تنها یک بار با دوستانش در پای آن تصویر یادگاری گرفته است.
اما برخی صاحب نظران، این منار را معرف رشادت و جان فشانی های آنانی می دانند که در برابر متجاوز زمان ایستادند، رزمیدند و این منار را با نام‌هایشان آذین بخشیدند.
وحید غروال استاد دانشکده ژورنالیزم پوهنتون کابل منار علم و جهل را یاد بود و نمادی از سلحشوری های مبارزانی خواند که با جان سپاری و پایمردی در برابر بغاوت غلامان بیگانگان ایستادند، از خود گذشتند و با پیروزی در برابر متجاوزان به تاریخ پیوستند.
وی وجه تسمیه این منار را سرکوب بغاوت ملا عبدالله لنگ در برابر دولت شاه امان الله همچون غلبه علم بر جهل عنوان کرد و افزود که هرگاه کشور از سوی زعامان ترقی خواه رو به پیشرفت و توسعه بوده است، بیگانگان به عنوان های گوناگون خواستار سرنگونی آنان شده اند و تاریخ منار علم و جهل هم ریشه در این ماجرا دارد.
او از ملا عبدالله لنگ که چهل سال با امامت در مسجد پل خشتی شهر کابل برای انگلیس ها کار کرد نام برد که با افراطیت در باورهای دینی مردم نفوذ کرده بود و مردم را به کمال خوشباوری رسانده بود و همه را مبهوت باورهایش کرده بود، چنانکه در سال 1303  به تحریک انگلیس‌ها علیه دولت شاه امان‌الله تبلیغ را آغاز کرد و اصلاحات در آن دور را دین ستیزی عنوان کرد و با واداشتن مردم به جهاد، شاه امان الله را کافر خواند، که در نتیجه سرکوب و به زباله دانی تاریخ افگنده شد و پس از آن شاه امان الله به خاطر یادبود از آنانی که جان‌شانرا در مبارزه با ملا عبدالله لنگ و پیروانش از دست دادند،  منار علم و جهل را اعمار و نام هایشانرا در آن حک کرد.
غروال منار علم و جهل را از ارزش های تاریخی یی خواند که باید همه از تاریخ و علت اعمار آن مطلع باشند، زیرا این منار کوچک از یک ماجرای بزرگی برای نسل‌ها حکایت می کند.
او از ریاست حفظ آبدات تارخی وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که در راستای آگاهی شهروندان کشور از تاریخ و علت اعمار منار علم و جهل برنامه یی را روی دست گیرد.
اما عبدالاحد عباسی رییس حفظ آبدات تاریخی وزارت اطلاعات وفرهنگ نبودامکانات کافی برای معرفی منار علم و جهل و شمار دیگری از اماکن و آبدات تاریخی کشور را از علت های اصلی عدم آگاهی مردم خواند. نثار "ایثار"

Last modified on ???? ، 16 ????? 1398 ، 04:30

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.