15 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

  تعمیر لیسه دخترانه ده دانای شهرکابل افتتاح شد

تعمیر لیسه دخترانه ده دانای شهرکابل افتتاح شد

کابل/14 سرطان /باختر تعمیر لیسه دخترانه ده دانا درمربوطات حوزه...

انفجارماینی جان سه سربازپولیس را درهرات گرفت

هرات 14 سرطان باختر سه سربازپولیس درنتیجۀ انفجارماینی امروز درهرات جان...

ولسوال خودخواندۀ طالبان برای خواجه عمری غزنی کشته شد

غزنی 14 سرطان باختر نواب مشهوربه احمد ضیاء ولسوال خودخواندۀ طالبان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

استقلال افغانستان در آیینه تاریخ

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۳۰ سرطان باختر
پس از آن که امان‌الله‌ خان در سال ۱۹۱۹ میلادی به عنوان شاه افغانستان اعلام شد، وی آزادی و استقلال کشور را در صدر برنامه‌های کاری‌اش قرار داد.
امان‌الله‌ خان یکی از شاهان مشروطه خواه و آزادی طلب افغانستان بود. او از آغاز سلطنت موضوع استقلال افغانستان را در صدر برنامه‌های کاری اش قرار داد. امان‌الله‌خان زمانی که در ۳ مارچ ۱۹۱۹ تاج شاهی را به سر می‌کرد، اعلام کرد:
” به آن شرط این تاج و تخت را می‌پذیرم که شما با اندیشه‌ها و افکار من همکاری کنید. حکومت افغانستان باید از نگاه داخلی و خارجی کاملاً مستقل و آزاد باشد.”
امان‌الله‌خان در ۳ مارچ ۱۹۱۹ میلادی در نامۀ یی به حکومت بریتانیا از مرگ امیر حبیب‌الله‌خان و استعفای نصرالله ‌خان از قدرت به نفع خودش، اطلاع داد و از بریتانیا خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسند و عهدنامه‌های جدید میان افغانستان و بریتانیا امضاء شود.
امان‌الله خان قبل از دریافت جواب نامه از سوی حکومت بریتانیا، در تلاش ایجاد روابط با دیگر کشورهای جهان شد و از آنان خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسند و با افغانستان توافق‌نامه‌های همکاری و بازرگانی عقد کنند.
امان‌الله خان برای جنگ سوم افغان-انگلیس آماد‌گی گرفته بود و به نظامیان افغانستان که در جنوب و شرق کشور مستقر بودند، دستور داده بود تا برای مقابله با نظامیان انگلیسی آماده باشند.
موضوع استقلال افغانستان و جنگ سوم افغان-انگلیس از سوی بریتانیا کم اهمیت و خیلی کوچک جلوه داده شد، باوجودی که جنگ سوم افغان-انگلیس از جمله جنگ‌های بزرگ به شمار می‌رود که درآن بیش از ۱۶ میلیون پوند خسارات مالی به کشور بریتانیا وارد شد و حدوداً ۲۰۰۰ تن از افراد نظامی آنان نیز درین جنگ هلاک شدند.
در افغانستان همه ساله روز استقلال و را در ۲۸ اسد با شور و هلهله خاصی جشن گرفته می شود، درین اواخر نیز مسوولان حکومتی در افغانستان تلاش کرده اند تا از این روز به گونه‌ پر رنگ و گسترده ‌ یادبود صورت گیرد.
در تازه‌ترین مورد هم، محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار با اعضای بورد عالی برگزاری صدمین سالگرد استقلال کشور و استماع گزارش کارکردهای این بورد، بر تجلیل باشکوه صدمین سالگرد استقلال کشور به حیث یک روز ملی تاکید کرد.
رییس جمهوری کشور گفته است که همه ادارات باید در خصوص برگزاری شاندار جشن استقلال کشور همکاری و تشریک مساعی همه جانبه نمایند. ختم/حبیب سادات

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.