22 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

کابل باختر/22 / عقرب اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق...

والی کندز بر نقش رسانه ها در تامین صلح تاکید کرد

والی کندز بر نقش رسانه ها در تامین صلح تاکید کرد

کندز/22 عقرب/ باختر والی کندز می‌گوید: نقش رسانه‌ها بالاتر از هر...

در پوهنتون قندهار مرکز مسلکی استادان ایجاد می شود

در پوهنتون قندهار مرکز مسلکی استادان ایجاد می شود

کابل 22عقرب باختر پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزیر وزارت تحصیلات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتحسینه صافی: رسانه ها در18 سال گذشته درمقایسه به تمام دوره های تاریخ ، ازلحاظ کمی ، کیفی ، تنوع و کثرت بی نظیر است Featured

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر1 اسد
سمینارعلمی " بررسی یکصد سال رسانه و قانون درافغانستان "، به پیشواز صدمین سال جشن استقلال کشور امروز ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درکابل برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این سمینار به حضورداشت شماری از مسوولان دولتی ، هیئت رهبری و روسای  وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری از روسا و نمایندگان رسانه ها و تعدادی از مهمانان خارجی ، برگزارشد .
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درآغاز این سمینارصحبت کرد و گفت که این سمیناربه پیشواز صدمین سال استقلال کشور برگزار شده است  و هدف آن بررسی و تحلیل فراز و فرود صد سال کاررسانه یی درکشور است .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خاطرنشان کرد که درست صد سال قبل ، درسال 1919 شاه امان الله غازی ، با اصلاحات و گشودن صفحه جدید مسایل حکومت داری و حمایت  از حقوق شهروندی مردم افغانستان ، آزادی های زیادی را ازطریق تدوین قوانین مردم سالارضمانت کرد .
همچنان با حمایت ازآزادی بیان و آزادی نشر درافغانستان برای بار نخست نشریه های دولتی دراین زمان آغاز به کار کرد و اساس دستگاه های نشراتی بسیار مهم درآن زمان گذاشته شد که تاریخ کشور همه را مورد  وار ثبت کرده است .
حسینه صافی گفت که در18 سال گذشته فصلی از آزادی های رسانه یی را شاهد هستیم و تجربه می کنیم که درمقایسته به تمام دوره های تاریخ مطبوعات ازلحاظ  کمی ، کیفی ، تنوع و کثرت ، بی مانند و بی نظیر است .
وی دررابطه به یک سلسله مشکلات و موانع فرا راه کار رسانه یی روشنی انداخت وگفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ درسال های اخیر هفت بار قوانین رسانه یی کشوررا تعدیل کرده  است و این تعدیلات همه به نفع و حمایت ازآزادی بیان و رسانه ها درکشور بوده است .
حسینه صافی افزود که تعهد حکومت افغانستان مبنی برحمایت و حفظ دستاورد های مردم افغانستان درحوزه آزادی بیان از کسی پنهان نیست و یکی از مصداق های این تعهد ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه ها است که یک الگوی بی بدیل درکل جهان است که رهبری آن را استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری به دوش دارد .
بعد نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان درصحبتی گفت : در کمتراز 20 سال اخیر شاهد تحول دررسانه های افغانستان بودیم وبا وجود قربانی ها و تحمل دشواری های زیاد ، باز هم رسانه های افغانستان تلاش کرده اند و عقب نرفته اند و در جایگاه بلند قراردارند.
وی همچنان حمایت سازمان ملل متحد را از رسانه های افغانستان و محافظت خبرنگاران ابرازکرد .
رییس بخش سیاسی یوناما نیز درسخنانش نقش رسانه ها را درانعکاس حقایق و رویداد ها به ویژه انتخابات پیش رو ، روند صلح و سایر عرصه ها ، مهم دانست و تصریح کرد که باید خبرنگاران و اهل رسانه حفاظت شوند.
او حمایت اتحادیه اروپا را از خبرنگاران و رسانه های افغانستان ابراز کرد .
به همین ترتیب عبدالمجیب خلوتگر به نمایندگی ازفدراسیون خبرنگاران افغانستان ، دررابطه به چگونگی فعالیت و فرازو نشیب رسانه ها درصد سال گذشته درکشور معلومات داد .
اوگفت وقتی که امروز از رشد رسانه ها درافغانستان صحبت می شود ٬بیشتر توجه به ۱۸ سال اخیرمعطوف می شود ،  اما اگر  محدوده  زمانی یک صده به رسانه های افغانستان نظر انداخته شود ، شاهد تحول شگرفی دراین یک قرن دررسانه های کشور هستیم .
همینگونه درجریان این سمینار، به قدردانی از یک عمر تلاش ، به استاد عبدالحمید مبارز و شفیقه حبیبی دوپیش کسوت عرصه مطبوعات کشور، تندیس های " آزادی"  ازسوی سرپرست  وزارت اطلاعات وفرهنگ اهدا شد و تندیس استاد مبارز را که درسمینار حضورنداشت ، به معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ تسلیم داده شد که  آن را به استاد مبارز  اهدا کند.
همچنان درمجلس علمی سمینار،  استاد حبیب الله رفع مقاله یی زیرنام " مطبوعات دوره امانی ، دکتور علی یاور اکبری ، " آسیب شناسی درجریان روزنامه نگاری درصد سال در افغانستان " ، فرزانه حبیبی " نگاهی به تاریخ مطبوعات افغانستان درصد سال اخیر" ومصطفی عاقلی مقاله یی زیرعنوان " الگو های تیوریک فعالیت های رسانه یی درصد سال اخیر درافغانستان ؛  را خواندند.
درقسمت دیگر سمینار فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ ، دانش کروخیل رییس خبرگزاری پژواک ، عین الدین بهادری رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات  و نجیب الله شینواری رییس آژانس باختر،  به بررسی اجمالی سیر تاریخی یک صد سال رسانه ها و قانون درافغانستان،  دستاورد ها و تعهد حکومت مبنی بر حمایت از آزادی بیان ، مروری برنسخه های تقنینی مربوط به رسانه ها درصد سال اخیر، رسانه های نوین ، فرصت ها ، چالش ها و دورنمای کار رسانه یی درافغانستان ، پرداختند.
سپس  دادمحمد عنابی رییس روزنامه اصلاح ، قطعنامه ده فقره یی سمینار را خواند که درقسمتی از آن آمده است : - آزادی بیان نباید قربانی روند صلح شود
-  خبرنگاران و اصحاب رسانه ها و درکل آزادی بیان ازهرگونه تعرض باید مصون باشند و حکومت موظف است که امنیت خبرنگاران را تامین کند
- به پرونده های خشونت دربرابر خبرنگاران که عاملان آن مقامات دولتی هستند، باید رسیدگی شود 
- جامعه بین المللی برحمایت از آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه های کشور مانند گذشته ادامه بدهد.
- تمام رسانه ها برای ارتقای کیفی و محتوایی بکوشند و دولت موظف است که زمینه آن را فراهم کند
و تمام رسانه ها باید به پیروی از قوانین نافذ کشور و منافع ملی باید متعهد باشند و برای تقویت همبستگی ملی بکوشند.
دراخیر این سمیناراشترا ک کنندگان از نمایشگاه عکس های تاریخی و تصاویری ازاولین نشریه و اسناد تاریخی مطبوعاتی کشور درصد سال اخیر که ازسوی ریاست های آژانس باخترو انتشارات کتب بیهقی آماد شده بود ، دیدن کردند. 
احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.