22 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روند  توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

پل علم / ۲۱ سرطان/باختر روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد...

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

میمنه /21 سرطان/ باختر یک مرد درشهرمیمنۀ فاریاب زن،دوپسرویک دخترش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

به پیشواز از صد مین سالگرد استقلال کشور // عباسی: بالاحصار کابل، بازسازی می‌شود و به پارک باستان شناسی مبدل خواهد شد .

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

به پیشواز از صد مین سالگرد استقلال کشور // عباسی:  بالاحصار کابل، بازسازی  می‌شود و به پارک باستان شناسی مبدل خواهد شد .
قامت شکسته و دیوار های از هم ریخته‌ بنای تاریخی یی که روزگاری اقامتگاه پادشاهان افغانستان بود، چون تیری در چشم هر رهگذر می‌خلد و گذشته، عظمت و وقار این حصار پولادین را در برابرش قرار می‌دهد .
بالاحصار کابل، مکان شاهان و سلاطین سابق افغانستان که کار مرمت و بازسازی آن آغاز شده است .
پیشینه تاریخی :
بالاحصار کابل ، قلعه باستانی در جنوب شهرکهنه کابل و در سلسله کوه شیردروازه در مسیر راه جنوب قرار دارد . این حصار از گذشته ها، محل بود وباش  پادشاهان و نظامیان بوده است. شاه هان کابل در دوره های مختلف در بالاحصار اقامتگاه مجللی داشتند .
بالاحصار در زمان امیر تیمور و بابر شاه ، سنگر بندی نظامی داشت و مرکز و مقر حکومتی بود. زمانی‌که تیمورشاه  پایتخت افغانستان را از قندهار به کابل انتقال می‌داد، بالاحصا را محل اقامتگاه خود برگزید. تا اینکه عبدالرحمن، ارگ  شاهی ( مقر ریاست جمهوری امروز ) را اعمار کرد .
بالاحصار در عصرهای مختلف مورد حمله دشمنان قرار گرفت و تخریب شده است
این بنا شاهد جنگ های خونین بود . اهمیت استراتیژیک بالاحصار باعث شد که این منطقه بار دیگر در جنگ های اول افغان و انگلیس 1839- 1842 و جنگ دوم افغان وانگلیس 1878 -1880  و بعد در زمان حکومت های کمونیستی افغان، به سنگر مهم نظامی تبدیل شده بود .
در همین حال طوبی ابوی صادق٬آمر موزیم تحقیقی اتنوگرفی اکادمی علوم افغانستان می‌گوید که بالاحصار کابل یکی از ساحات تاریخی شهر کابل است که برمی‌گردد به دوره برنز ( قبل از میلاد ) و بعدا به ادوار مختلف، مقر حکمرانی حکومات وقت بود.
وی همچنان افزود که این حصار، بر فراز تپه ایی به ارتفاع 50 متر بالاتر از سطح شهرکابل واقع شده است که در جنوب شرق، بازار کابل موقعیت دارد.
بنا بر این روایت دیوار های آن 6 متر بلندی و 4 متر پهنا داشت که دژ تسخیر ناپذیری ردر مقابل تهاجم‌ اشغالگران بیگانه تشکیل داده بود.
نسرین امین، عضو انستیتوت تاریخ اکادمی علوم نیز در این مورد می‌گوید که قدمت این قلعه به پیش از اسلام برمی‌گردد. زمانی‌که شهروندان کابل پیرو آیین بودا بودند، این قلعه ساخته شده بود. و این منطقه کابل یکی از مناطق بسیار مهم بودایی شمرده می‌شد . مثلا : تپه مرنجان که کمی دورتر از بالاحصار واقع است. تپه بلخ و نارج، که آن‌ها نیز در نزدیکی بالاحصار قرار دارند ، معبدهای بودایی  در این مناطق کشف شده بود .
او گفت که بالاحصار در حدود سه قرن از زمان کوشانیان تا حکمرانی تیمور شاه ابدالی به عنوان پایتخت بود .
بالاحصار در طول ادوار تاریخ شاهد حوادث سیاسی بوده است . ولی حوادث اخیر در کشور، آنرا چنان افسرده ، زخمی و غم آلود کرده است که برای بنا و ترمیم مجدد ایجاب نقشه جدید می کند .
مرمت و بازسازی:
این قلعه بارها به شدت آسیب دیده است . اما با حفظ هویت و ساختار اصلی اش، بارها باسازی شده است . آخرین بار کمتر از یک قرن پیش به فرمان نادرشاه، پادشاه سابق بازسازی شد ه بود. و بعد در دوران حکومت کمونیستی افغانستان بخش هایی از این قلعه طعمه آتش شد و تخریب شد.
بعد از استقراردولت مجاهدین در سال 1371 این دژ تاریخی در جنگ ها میان این گروها، نیز به شدت تخریب شد و از آن زمان تاحال به حالت ویرانه باقی مانده است .
اما در جریان سال روان، بنیاد آغاخان طبق قراردادی با حکومت وحدت ملی، باز سازی یک بخش این بنای تاریخی را روی دست گرفته است .
دیپلوم مهندس عبدالاحد عباسی، رییس حفظ آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید ، بالاحصار در طول تاریخ خسارات زیادی متحمل شده است . به خصوص جنگ های چهار دهه اخیر که بعضی از ساختمان های داخل بالاحصار منهدم شد و کاملا از بین رفت . اما بنیاد فرهنگی آغاخان بالای ساخت آن کار می کند و فعلا کار تحکیمات دیوارهای تپه بالایی بالاحصار جریان دارد.
وی همچنان اشاره کرد که ختم این بازسازی نامعلوم است . چون یک بخش آن فعلا زیر کار قرار دارد و حکومت چین نیز در این عرصه وعده کمک داده است و به تدریج کار بازسازی به پیش می رود . این قلعه در درازای تاریخ، از زمان آبادی تا حال پایگاه جنگی و نظامی بوده است و مردم اجازه باز دید از آن را نداشته اند. اما حال رییس آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید در نظر است که این حصار جنگی را به پارک باستان شناسی تبدیل کنند و به روی مردم باز کنند.
تبدیل بالاحصار به پارک باستان شناسی :
بالاحصار در هر زمان منحیث کانون بزرگ سیاسی – نظامی نقش سنگر مستحکمی را ایفا کرده است و در مقاطع مختلف تاریخ ، اهمیت مهم سوق الجیشی و استراتیژیک داشته است .
این حصار معروف که زمانی مرکز شهرکابل محسوب می‌شد  و دژ استوار در برابر متجاوزان بود، به پارک باستان شناسی مبدل خواهد شد .
عباسی، رییس حفظ آبدات تاریخی می گوید: هدف اینست که بالاحصار کابل به پارک باستان شناسی تبدیل شود و به روی همشهریان و توریست ها باز شود .
وی گفت که باید در این حصار حفریات باستان شناسی وجود داشته باشد و منحیث یک پارک باستانی فعالیت کند .
هرچند در دوره های مختلف زیان های فراوانی به آثار تاریخی رسیده است، اما اقدام بازسازی بالاحصار، حفاظت و مراقبت از آن مایه مباهات تاریخ و روشنی برای نسل آینده خواهد بود.نقیب ا.. ملکزاده

Last modified on ???? ، 16 ????? 1398 ، 04:30

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.