11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر شماری از باشندگان كابل امروز در پيش روى...

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

مزارشریف/ 11جوزا/ باختر پولیس دو مرد را در پیوند به انتقال...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

از روز جهانی دسترسی به اطلاعات تجلیل شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 17 میزان/ باختر
کمیسیون دسترسی به اطلاعات روز جهانی دسترسی به اطلاعات را امروزدرکابل تجلیل کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: در محفلی که به این مناسبت با حضورفاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ، شماری از مسوولان نهاد های دولتی، خصوصی و رسانه یی و همچنان تعدادی ازمهمانان خارجی درمرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزارشد، عین الدین بهادری رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات دررابطه به ضرورت ایجاد، کارکرد و فعالیت های این کمیسیون معلومات داد و خاطرنشان کرد که برای نخستین بار قانون دسترسی به اطلاعات توسط محمد اشرف غنی رییس جمهوری سلامی افغانستان توشیح شد.
بهادری گفت که قانون دسترسی به اطلاعات ازنظرمحتوا مقام نخست را در رده بندی جهانی به خود اختصاص داده است و دراین زمینه از تلاش و حمایت شماری ازمسوولان بلند رتبه دولتی به ویژه رییس جمهور کشور و استاد سروردانش معاون ریاست جمهوری تشکر کرد .
فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ درصحبتی  درکنار آن که روز جهانی دسترسی به اطلاعات را برای دست اندرکاران رسانه و مردم کشور تبریک گفت، افزود : " در درازای5 سال گذشته درجریان حکومت وحدت ملی گام های بسیار مهم و اساسی در جهت فراهم کردن زمینه ها وامکانات مناسب برای دسترسی به اطلاعات، دفاع از حقوق خبرنگاران، رسیدگی به دوسیه های خشونت و فراهم کردن تمام زمینه های لازم برای تفسیر دسترسی به اطلاعات، برداشته شده است . "
وی از توشیح قانون دسترسی به اطلاعات وهمچنان ازایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه به عنوان یک نهاد بی بدیل درسراسر جهان یاد کرد .
بعد توبی لنزر معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد درافغانستان دررابطه به دسترسی به اطلاعات صحبت کرد و گفت که دسترسی به معلومات یک حق بشری است و زمینه برای شفافیت و دموکراسی فراهم می کند .
وی همچنان حمایت و پشتیبانی سازمان ملل را ازکمیسیون دسترسی به اطلاعات ابراز کرد.
محمد نعیم نظری معاون کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان و ناصرتیموری معاون سازمان دیدبان شفافیت افغانستان نیز به ترتیب دررابطه به اهمیت دسترسی به اطلاعات معلومات دادند و گفتند که درنبود دسترسی به اطلاعات آزادی بیان بی مفهوم می شود و از دموکراسی نمی توان سخن گفت .
آنان تاکید کردند که دسترسی به اطلاعات ملکیت مردم است و باید مردم به آن دسترسی داشته باشند.
دربخش دوم این محفل، به گردانندگی خلیل جیهون، نجیبه مرام معاون کمیسیون دسترسی به اطلاعات، مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی یا اداره حامی رسانه‌های آزاد در افغانستان، فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست واکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به ترتیب دررابطه به نقش رسانه ها درتقویت فرهنگ دسترسی به اطلاعات، دسترسی به اطلاعات و ژورنالیزم تحقیقی، دسترسی به اطلاعات و چالش های فرهنگی و همچنان نقش و مسوولیت های مراجع مسوول اطلاع رسانی ، توضیحات دادند. احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.