22 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سی وسه زندانی طالب از زندان قندهار رها شدند

قندهار/ ۲۲ سرطان /باختر مقامات درقندهار از رهایی سی وسه زندانی...

خطیب یک مسجد شریف درغور به شهادت رسید

فیروزکوه/ ۲۲ سرطان باختر افراد مسلح موترسایکل سواردیروزیک خطیب مسجد را...

مشکلات شماری ازشرکت های دولتی به بحث گرفته شد

مشکلات شماری ازشرکت های دولتی به بحث گرفته شد

کابل / ۲۲ سرطان /باختر نشست هیئت نظار شرکت های دولتی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ لوح مرمرین مربوط قرن دوازدهم میلادی را به افغانستان تسلیم کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۲۱ میزان / باختر
   تولگا بیرلی رئیس موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ ٬ اثر هنری لوح مرمرین مربوط قرن دوازدهم میلادی را به عبدالجبار آریایی شارژدافیر سفارت افغانستان مقیم برلین تسلیم کرد.
موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ از اولین موزیم های جرمنی است که یک اثر هنری را به افغانستان تسلیم می کند.
به گزارش آژانس باختر٬این لوح مرمرین یکی از ۷۸ لوح تزیینی حیاط داخلی قصر سلطنتی سلطان مسعود سوم در شهر غزنی افغانستان مربوط قرن ۱۲ میلادی می شود که در اواخر دهه ۱۹۷۰ در ساحه روضه غزنی یافت شده بودو بعد به سرقت برده شده بود .
حالا بعد از سال ها تحقیق و همکاری توسط استادان  پوهنتون هامبورگ و ساپینز روم در همکاری نزدیک میان مقامات افغان و جرمن در نهایت ٬ تابلو به صاحب حقیقی آن برگشتانده می شود.
این اثر قرار است در موزیم ملی افغانستان در کابل نگهداری شود موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ با محمد فهیم رحیمی رئیس موزیم ملی برای مدت زیادی با هم کار کردند که زمینه برگرداندن اثر مذکور را فراهم کنند.
این اثر از نوامبر ۲۰۱۸ تا حال در موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ در نمایشگاه های موقتی زیرنام ( آثار غارت شده؟ تحت تحقیق در کلکسیون های هنر و صنایع دستی هامبورگ):  به شکل نیمه بسته بندی شده آماده انتقال به نمایش گذاشته شده بود و نتایج تحقیق روی اصلیت آن در نسخه شماره ۴ مجموعه آثار غارت شده به چاپ رسید.
موزیم هنر و صنایع دستی این لوح مرمرین را در سال ۲۰۱۳ در پاریس از یک حراج عمومی خریداری کرد. اصلیت و زادگاه این اثر در ابتدا مطرح بحث نبود اما با مطالعات دقیق تر آشکار شد که در حقیقت از موزیم هنر اسلامی روضه غزنی دزدیده شده است. این  لوح مرمرین از اثر حفریاتی که توسط باستانشناسان از افغانستان و ایتالیا صورت گرفت ٬بین سال های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۶ به دست آمده است که این یافته های باستانشناسی در آن زمان به موزیم روضه غزنی تسلیم داده شد، جایی که در آن جا به مدتی از آن حفاظت صورت می شد.
در جریان این بی ثباتی های دهه هشتاد این لوح مرمرین  دزدی  شده بود  و یا به محل دیگری انتقال داده شده بود که بعداً در اویل دهه ۱۹۹۰ در یک بازارفروش آثار هنری در پاریس رونما یی شد. بسیاری از موزیم های بین المللی آثار افغانستان را دارند که از طریق چنین  حفاری ها از غزنی به دست آمده است.
داکتر کارستن بورسدا Dr.Carsten Borsda   سناتور بخش فرهنگی و رسانه هامبورگ" در مورد انتقال این اثر به افغانستان بیان داشت: از گذشته های بسیار دور چشمان خود را در مورد یافتن و شناسایی منشای و محل کشف آثار فرهنگی بسته نگاه کرده بودیم ولی حالا در سطح های مختلف  در حال انجام دادن تحقیق در مورد اصل و یا منشاء آثار در کلکسیون های خود می باشیم و در صورت ضرورت آن را به محل اصلی آن برمی گردانیم و  در نتیجه آن اثر مذکور که در تصاحب موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ است٬ می تواند به افغانستان برگردانده شود.
پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ درصحبت با خبرنگار آژانس باختر٬برگرداندن این اثر را به موزیم ملی افغانستان اقدام مهم دانست و اظهار امیدواری کرد که برگرداندن این اثر آغازی باشد برای برگرداندن سایر آثار افغانستان که در جرمنی است  .
به گفته وی این موضوع می تواند   مشوق سایر کشور های اروپایی در خصوص برگرداندن آثار تاریخی عارت شده از افغانستان شود.
محمد فهیم رحیمی رئیس موزیم ملی افغانستان در مورد گفت: "هزاران اثر منقول از هر دو، موزیم ملی و موزیم غزنی دزدیده شده است به شمول این لوح مرمرین که از قصر مسعود سوم می باشد. ما در انتظار به دست آوردن آن از  از جانب  موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ بودیم.
در عین حال واز تمام موزیم ها وصاحبان  کلکسیون های خصوصی تقاضا دارم تا ما را در قسمت به دست آوردن آثار دزدیده شده افغانستان کمک کنند."
موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ از سال ۲۰۱۴ بدین سو بالای برگرداندن این اثر باستانی در همکاری با اداره دارایی های فرهنگی جرمنی و وزارت خارجه این کشور کار می کردند. در تابستان ۲۰۱۸ جلسه ابتدایی میان نمایندگان موزیم، سفارت افغانستان مقیم برلین و اداره دارایی های فرهنگی جرمنی برگزار شد. موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ اولین موزیم جرمنی است که یک اثر را به افغانستان تسلیم می کند.  نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.