06 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

کابل/ ۵حوت/ باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سومین جلسه مشترک، حکومت، جامعه بین المللی و نهادهای حامی رسانه ها برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 30 جدی /باختر
سومین نشست سه جانبه حکومت، جامعه بین المللی و نهادهای حامی رسانه ها پیرامون مصوونیت ژورنالیستان و ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران، امروز  به ریاست استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری ورییس کیمته مشترک حکومت و رسانه ها برگزار شد .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬  با حضور تادامیچی یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرا و دیپلمات های از کشورهای بریتانیا، جرمنی، سوئدن، هالند، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، رییس دفتر یونسکو در افغانستان، اعضای کمیته مصوونیت خبرنگاران، اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه ها اعم از اعضای دولتی و فدراسیون ژورنالیستان و والی کابل،  اشتراک داشتند.
در آغاز جلسه استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری  در سخنان افتتاحی این جلسه اطمینان خاطر داد که  طرزالعمل داخلی کمیته مصوونیت مشترک حکومت و رسانه ها اکنون به مقرره تبدیل شده که به زودی در کابینه حکومت به تصویب می رسد و در این صورت این کمیته به یک نهاد رسمی دایمی ارتقا خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به برخورد جدی حکومت با قضایای خشونت علیه خبرنگاران یاد آور شد که در سال 2019 هم خشونت ها علیه خبرنگاران کاهش قابل ملاحظه پیدا کرده است و هم قضایایی که اتفاق افتاده بود با جدیت از طرف حکومت پی گیری شده است.  وی گفت که در سال 2019 به صورت مجموعی 117 قضیه خشونت علیه خبرنگاران مورد بررسی قرار گرفته و هیچ قضیه یی بدون رسیدگی باقی نمانده و برای برخی از موارد در محاکم حتی حکم اعدام هم صادر شده است.
در این جلسه استاد دانش در خصوص مشکلات زنان خبرنگار گفت که اظهارات و اقدامات افراطی علیه فعالیت زنان و مخصوصا زنان خبرنگار نگران کننده است. وی ابراز داشت که از نهادهای مدنی و حقوق بشری و نهادهای حامی رسانه یی شدیدا  جای گلایه وجود دارد که در مقابل اظهارات خشونت آمیز اخیر که در هرات صورت گرفت، آنچنان که لازم بود موضع نگرفتند. وی از زنان خبرنگار خواست که مصمم تر از پیش و با شجاعت بیشتر فعالیت خود را ادامه دهند. وی گفت که در افغانستان همه مسلمان هستیم و هیچ کسی حق ندارد که برداشت شخصی خودش را از اسلام بر دیگران تحمیل کند.
استاد دانش از مردم افغانستان و مخصوصا از نهادهای مدنی و فرهنگی و از علمای دینی و اساتید پوهنتون ها خواست که شجاعانه در مقابل چنین حرکت های بی معنا بایستند. وی گفت که زنان نیمی از پیکر اجتماع را تشکیل می دهد و این بسیار غیر منصفانه است که رأی آنان در زمان انتخابات ارزشمند باشد ولی خود آنان ارزشی نداشته و صاحب هیچ حق و صلاحیتی نباشند.
معاون رییس جمهور همچنین عدم دسترسی آسان به اطلاعات را از دیگر مشکلات جامعه خبرنگاری در افغانستان بیان داشت و از کمیسیون دسترسی به اطلاعات خواست  که این چالش را به طور جدی تعقیب کند و زمینه های بهتر دسترسی به اطلاعات را فراهم کند.
معاون رییس جمهور همچنین از  مشکل حقوق و امتیازات خبرنگاران و کارکنان رسانه ای با مالکان رسانه ها یاد کرد و گفت که برخی از مالکان رسانه ها قوانین کار و قراردادهای کار با کارمندان رسانه ای را رعایت نمی کنند و حتی گاهی به خشونت هم کشانده می شود و تا کنون کمتر به این موضوع پرداخته شده است. وی رسیدگی به این موضوع را وظیفه مشترک نهادهای دولتی، نهادهای رسانه یی و کمیته مصوونیت خبرنگاران دانست و از آنان خواست که با جدیت این موضوع را تعقیب کنند.
معاون رییس جمهور با اشاره به مذاکرات صلح تصریح کرد که:"رسانه ها و خبرنگاران نگران هستند که در وضعیت موجود، روند صلح به صورت بسیار مبهم و حتی یکجانبه پیش می رود و در چنین حالتی هم دستاوردهای 18 سال گذشته و در رأس آن آزادی بیان و آزادی رسانه ها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و هم یک صلح عادلانه و پایدار به دست نخواهد آمد."
استاد دانش در این زمینه گفت که:" حکومت افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح موقف خود را با صدای بلند بیان کرده و مسوولیت خود را تا کنون به خوبی ادا کرده است و این وظیفه جامعه بین المللی و رسانه های آزاد و حامیان آزادی بیان  است که صدای خود را بلند کنند." وی از رسانه ها خواست که در این مورد صدا و خواست خود را به روشنی به حکومت و جامعه بین المللی برسانند. وی گفت:" اگر همگی موضع قوی و متحد نداشته باشیم، اولین چیزی که قربانی خواهد شد، آزادی بیان و حقوق بشر و حقوق زنان خواهد بود."
معاون رییس جمهور تأکیدکرد که در همه مراحل روند صلح، نمایندگان واقعی نهادهای مدنی، نهادهای رسانه یی و زنان افغانستان و اقلیت های قومی و مذهبی باید حضور پیدا کنند و در غیاب آنان هیچ توافقی مشروع شناخته نشود. وی همچنان ابراز داشت که  در طرح هر موافقتنامه ای بر ختم جنگ و مشارکت در قدرت سیاسی با حفظ قانون اساسی و نظام جمهوریت و حقوق بشر تأکید شود و این چیزی است که جامعه بین المللی می تواند نقش بسیار مؤثری در آن ایفا کنند.
در این جلسه همچنان یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان صحبت کرد. آقای یاماماتو از نقش و حمایت استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور از آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان ابراز قدردانی کرد. وی یاد آور شد که با تلاش های که تاکنون از جانب حکومت و نهادهای حامی رسانه یی در افغانستان صورت گرفته است، قضایای خشونت علیه خبرنگاران مورد تعقیب و بررسی قرار گرفته ولی تاکنون سطح تهدیدات علیه خبرنگاران در افغانستان هنوز هم نگران کننده است. 
وی با اشاره به موج های افراط گرایی که گاهی برعلیه خبرنگاران مخصوصا خبرنگاران زن ایجاد می شود واکنش نشان داد و از مردم افغانستان، حکومت و نهادهای حامی رسانه ها خواست که در برابر افراط گرایی ایستادگی کند. وی با اشاره به مذاکرات صلح گفت:" موضوع امنیت و آزادی رسانه ها در افغانستان بعنوان یک اصل اساسی باید در فرآیند گفت وگوهای صلح حفظ شود." وی در این زمینه بیان داشت که ماهیت آزادی بیان و رسانه ایجاب می کند که قبل از انجام و امضای توافق نامه صلح روی آن از جوانب مختلف بحث  صورت بگیرد. وی همچنین در صحبت های خود به موضوع انتخابات افغانستان اشاره کرد و تأکید کرد که روند انتخابات مانند یک بازی دوجانبه است و برد و باخت نباید باعث تقسیم جامعه و تشویش افکار عمومی گردد.
در این جلسه سه جانبه، براساس اجندا موضوع تأمین مصوونیت خبرنگاران و رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران مورد بحث قرار گرفت. نجیب شریفی از کمیته مصوونیت خبرنگاران در این مورد به جلسه گزارش داد و سرانجام پس از تبادل نظر های لازم، فیصله شد که طرح رهنمود تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران برای اتخاذ تصمیم لازم در اجندای جلسه بعدی کمیته مشترک حکومت و رسانه ها به بحث گرفته شود.
همچنان براساس اجندای جلسه، روی همکاری های مالی برای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در روشنایی رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران که قبلا از طرف کمیته مصوونیت خبرنگاران به نماینده یونسکو ارائه شده بود، در  این جلسه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
نماینده اداره یونیسکو در افغانستان  در زمینه یاد آور شد که برای حمایت مالی در راستای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در افغانستان باید کمک های مالی همه شمول باشد و از چگونگی مصرف آن باید گزارش دهی شفاف صورت گیرد. وی افزود که در این مورد باید تلاش همه جانبه صورت بگیرد تا یک اصول پایدار ایجاد شود. این موضوع پس از تبادل نظر و اظهارات اشتراک کنندگان جلسه، فیصله شد که دراین مورد یک کمیته مشترک با هماهنگی یونیسکو، نمایندگان فدراسیون ژورنالیستان، کمیته مصوونیت خبرنگاران و نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد شود و این موضوع را به صورت کارشناسی مورد پیگیری قرار دهد و  نتیجه آن را به کمیته مشترک حکومت و رسانه ها ارائه کند.
جایگاه آزادی بیان و رسانه ها در مذاکرات صلح نیز یکی از اجندای مهم جلسه امروز بود که از طرف اشتراک کنندگان جلسه مخصوصا نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرای کشور فنلاند، سویدن و نماینده سفارت بریتانیا در کابل مورد تأکید قرار گرفت. باقی اعضای جلسه نیز بر حفظ آزادی بیان، نقش رسانه ها در روند صلح، نقش و جایگاه خبرنگاران زن در گفت وگوهای صلح و حفظ دست آوردهای رسانه ای در هجده سال گذشته تأکید کردند.
استاد دانش معاون دوم رییس جمهوری در جمع بندی این موضوع از جامعه جهانی و همکاران بین المللی افغانستان خواست که در زمینه حفظ آزادی بیان و دست آوردهای حقوق بشری و مدنی افغانستان در جریان گفت وگوهای صلح یک موضع واضح و موقف روشن داشته باشند. وی همچنین بر حفظ هماهنگی میان جامعه رسانه یی افغانستان تأکید کرد و سرانجام در این جلسه فیصله شد که در محوریت فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و اشتراک نمایندگان باقی نهادهای حامی رسانه ی یک طرح مشخص در زمینه نقش و جایگاه عملی و واقعی رسانه ها و خبرنگاران افغانستان در روند صلح تهیه شود.
در این جلسه همچنین در مورد ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات وعضویت افغانستان در این ائتلاف از جانب نماینده سفارت بریتانیا معلومات ارائه شد. وی در صحبت های خود از نقش و حمایت استاد دانش در حمایت از رسانه های افغانستان قدردانی کرد و گفت که دولت بریتانیا از افغانستان رسما برای عضویت در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات دعوت کرده است. او فعالیت رسانه های افغانستان مخصوصا خبرنگاران زن را در افغانستان امیدوار کننده خواند و تأکید کرد که آزادی رسانه و حمایت از آزادی بیان خط سرخ دولت بریتانیاست.
در رابطه به عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات، استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور یاد آورد شد که با امضای این تعهد نامه، زمینه های خوبی برای حمایت از آزادی مطبوعات در افغانستان فراهم خواهد شد.
در بخشی دیگری از جلسه امروز مطابق اجندا، نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت داخله، لوی سارنوالی و ریاست عمومی امنیت ملی در مورد پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران به جلسه گزارش ارائه کرد. براساس این گزارش ها، تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته نماینده اداره لوی سارنوالی کشور، 34 نفر از عاملان خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 شناسایی و زندان شده اند، به تعداد چهار قضیه تحت بررسی قرار دارد و باقی قضایا شامل مراحل محاکماتی می گردد.
در جلسه مشترک ، موضوع گزارش اختیاری سالانه حکومت افغانستان به رییس عمومی یونیسکو نیز مطرح شد و معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز اطمینان داد آمادگی لازم برای تحویل این گزارش به سازمان بین المللی یونسکو وجود دارد و پس از طی مراحل لازم این گزارش به آنان تحویل داده خواهد شد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.