01 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

کابل/۳۱سنبله/باختر محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از...

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جنازۀ اکادمیسن سلیمان لایق با مراسم ویژه یی به خاک سپرده شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۱ اسد/ باختر
جنازۀ اکادمیسن سلیمان لایق، شاعر، نویسنده و شخصیت سیاسی و اجتماعی شناخته شدۀ  کشور امروز در تپۀ مرنجان شهرکابل به خاک سپرده شد.
محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ٬ در مراسم خاک سپاری اکادمیسن سلیمان لایق که با اشتراک مسوولان بلندپایۀ دولتی، رهبری و کارمندان اکادمی علوم  افغانستان، استادان پوهنتون کابل، شاعران، نویسندگان، اعضای خانواده و علاقه مندان شادروان سلیمان لایق برگزارشد، بیان کرد که سلیمان لایق چهرۀ سرشناس، شاعر و نویسندۀ توانا بود که تا آخر عمر برای مردمش خدمت کرد و آثار زیادی از خود به میراث گذاشت.
سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات وفرهنگ٬ با ابراز مراتب تسلیت و همدردی اش به خانواده و همۀ فرهنگیان کشور، ابراز کرد که وزارت اطلاعات و فرهنگ آماده است که  در همآهنگی با خانوادۀ سلیمان لایق آثار و نوشته های قلمی او را که تا حال اقبال چاپ نیافته است، چاپ کند.
محمد رسول باوری٬ معین هنر و فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ٬ در این مراسم به نمایندگی از فرهنگیان کشور صحبت کرد و سلیمان لایق را شخصیت برجستۀ فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت که مرگ او ضایعۀ بزرگ در عرصۀ فرهنگ و هنر است. به گفتۀ پوهاند باوری،  سلیمان لایق اثرهایی به جا گذاشته است که جوانان می توانند با مراجعه به آن ها، تحولات و واقعیت های پنچ دهۀ گذشته را دریابند و تحلیل کنند.
اکادمیسن سلیمان لایق یک سال قبل در پی یک حملۀ انتحاری در ساحۀ شش درک کابل زخم های شدید برداشت و به منظور تداوی به آلمان رفت و در نتیجۀ شدت زخم ها یک هفته قبل به عمر ۹۰ سالگی در آلمان وفات کرد. وی بیش از شش دهه در عرصۀ ادبیات، فرهنگ و سیاست کار کرد و آثار ارزشمندی به زبان های دری و پشتو از خود به جا گذاشت.
داکتر فیض الله جلال استاد پوهنتون کابل، سلیمان لایق را شخصیت ملی دانست و گفت که او همیشه برای عدالت و آزادی فکر می کرد. به گفتۀ وی مرگ او ضایعۀ بزرگ برای جامعۀ فرهنگی است. نجیب الله منلی، نویسندۀ کشور سلیمان لایق را از بزرگترین سیاست پردازان پنج دهۀاخیر دانست و گفت که او در عرصۀ ادبیات کارهای ارزشمندی انجام داد و در ادبیات به قله های موفقیت رسیده است.
قابل ذکر است که پیکر اکادمیسن سلیمان لایق دیروز از آلمان به کابل انتقال داده شد و امروز در شفاخانۀ سردار محمد داودخان مراسم ادای احترام برگزار شد که در این مراسم امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی و داکتر قضل محمود فضلی رییس عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری و شماری از شخصیت های فرهنگی کشور اشتراک کرده بودند.
پس از آن که نماز جنازۀ اکادمیسن لایق در مسجد عیدگاه ادا شد، در تپۀ مرنجان شهرکابل به خاک سپرده شد. مجیب مرزایی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.