29 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مردی دربامیان همسرش را به قتل رساند

کابل/۲۹ میزان / باختر پولیس بامیان امروز از قتل یک زن...

پولیس درغزنی ازیک حملۀ انتحاری جلوگیری کرد

کابل/۲۹میزان/ باختر پولیس در ولسوالی قره باغ غزنی از یک حملۀ...

روز ملی زبان ازبکی درکندزگرامی‌داشت شد

روز ملی زبان ازبکی درکندزگرامی‌داشت شد

کندز/۲۹میزان/باختر از روز ملی زبان ازبکی درشهر کندز امروز گرامی‌داشت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سمینار علمی تحقیقی روی فعالیت شاه عبدالله یمگی بدخشی بر گزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

فیض آباد/ 2 میزان/ باختر
سمینار علمی تحقیقی پیرامون فعالیت های شاه عبدالله یمگی بدخشی امروز در شهر فیض آباد مرکز بدخشان با شرکت پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت ازطلاعات وفرهنگ برگزار شد.
در محفل افتتاح این سمینار پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ محمد ذکریا سودا والی بدخشان،رییسان اداره های دولتی، فرهنگیان، اعضای جامعه مدنی، زنان وجوانان اشتراک کردند.
والی بدخشان پیام رییس جمهوری را به خوانش گرفت و خطاب به فرهنگیان کشور گفت: کاری را که شما در رابطه به این شخصیت فرهنگی انجام می دهید، قابل ستایش است، زیرا این شخصیت دانشمند در زمینه بازشناسی زبان قدیمی آریایی چون زبان های شغنی، سنگیلچی، وخی و دیگر زبان ها به مثابه نخستین رویکرد زبانی مطرح کرد.
پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که شاه عبدالله یمگی بدخشی در مدت سی وشش سال حیاتش آثارمختلف علمی و تحقیقی از خود به جا گذاشته است وهمچنان به زبان های دری ، پشتو، انگلیسی و عربی تسلط  داشت و وی نخستین شخصیتی است که زبان های محلی بدخشان را به معرفی گرفت وخدماتی در این بخش انجام داد.
در این محفل شماری از سخنرانان پیرامون فعالیت های شاه عبدالله یمگی بدخشی صحبت کردند و وی را یگانه شخصیت علمی در کشور خواندند که برای زبان های محلی بدخشان خدمات ارزندۀ انجام داده است .
شاه عبدالله یمگی بدخشی از خبرنگاران وپیش کسوتان عرصه زبان در بدخشان بود ودر سال 1291خرشیدی  در ولسوالی جرم بدخشان به دنیا آمد و در 26 حمل 1327 به عمر سی وشش سالگی در کابل در گذشت . خالقیار 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.